Božena

TV spot 3
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Réžia:

Lenka Wimmerová

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (viac)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Recenzie používateľa SmisekPA k tomuto seriálu (4)

Epizoda 1 (2021) (E01)

S těmi očekáváními je to záludné... Nebylo mnoho, na co jsem se s nadcházejícím rokem 21´ (po zkušenostech s COVIDovým rokem 20´) mohla těšit. Božena byla jedním z těch očekávaných zážitků. Trojice Wimmerová+Wlodarczyková+Komárková mě 1. dílem úplně nenadchla. Ovšem 1.* první hvězdu dávám za snahu o připoměnutí té, která má být pamatována a výjimečných osobností, které se kolem ní jen hemžily. 2.* druhá hvězda zasloužená je za snahu o navodění vlastenecké atmosféry spolu s dobovými kostými a 3.* třetí hvězda za poskytnutí prostoru i Josefu Němcovi, který jistě byl výjimečným mužem výjimečné ženy. Za delší naturalistické a násilné scény než by průměrně chápavému divákovi postačilo k pochopení dramatického života Boženy srážím zbylé dvě** hvězdy. Těším se na starší Boženu v podání Aňy Geislerové. ()

Epizoda 2 (2021) (E02)

Betty (umělecká přezdívka Barunky z 1.dílu) je již pod čepcem a je matkou (dokonce 4.násobnou) - tím pádem má naše svobodomyslná spisovatelka 2 ze svých životních ran za sebou (v obou případech s katastrofální dohrou v podobě rozvodu a úmrtí prvorozeného Hynka). Vyráží na vlastenecký bál na Žofín a otvírá se jí jiný svět: spisovatelský v českém jazyce. Ač se mi líbí herecké ztvárnění hlavních postav, stejně nedám více než 3*** hvězdy. Stále se trojice scénáristek a režisérky drží násilnických a naturalistických výjevů (např. z další z životních ran v podobě zlomeného srdce Nebeským). S poslední minutkou tohoto dílu se mi blýská na 4.* čtvrtou hvězdu díky skvělému podání zrající Boženy (Aňou Geislerovou). ()

Epizoda 3 (2021) (E03)

Konečně mohu zvednout své lehce nadprůměrné ohodnocení v tomto díle na 4****! Aňa Geislerová dle mého očekávání rozsvítila trojicí scénáristek a režisérky nepříliš podařeně zpracovaných výjevů ze života Betty. Snad každé televizní zpracování životopisu je jen jistou inspirací a v tomto díle je již naše vlastenka a spisovatelka cca 10 let vdaná, je zkušená a je z ni grafomanka, která píše všem a o všem. Dostává se zde ke své 4.životní ráně (v podobě úmrtí prvorozeného synka Hynka) a jen za tu strastiplně sehranou scénu dávám o hvězdu více. Líbí se mi ubrání na naturalistických scénách spolu s přidáním vášnivosti a svobodomyslnosti Boženy. Dostalo se tak prostoru i okolí Němcových, jak je nechápalo a odsuzovalo. Přivírám oko, co vše ještě uniká pozornosti tohoto dílu, vždyť je to nakonec jen minisérie... Těším se na finále a zda budu moci sáhnout k 5*****. ()

Epizoda 4 (2021) (E04)

Velká očekávání, rozličné představy, předsudky, všeobecné povědomí vespolek. Výsledek? VELKÉ emoce, souzení a hodnocení až silná kritika. Barunka Panklová toto vše kolem sebe vířila po celý svůj život a chtěla se narodit až za 200 let, kdy by ji lidé vzali takovou jaká je. Pokud to tu odněkud čte, zřejmě se rozhodne datum své reinkarnace ještě o nějakých těch 200 let odsunout.... PODTRŽENO, SEČTENO: 4 obrazy inspirované (na můj vkus až příliš volně) životem neobyčejné ženy, které po boku stál 24 let neobyčejný muž, se zlepšovala každým dalším dílem. Toto finále se stalo pravým vrcholem a ač mi celkově práce autorek neseděla, mnohé se mi líbilo: herecké výkony (obě Anny nebo Jan Hájek před kterými smekám), maskérské výkony (např. umírající Božena či Antonie) nebo kostymérské výkony. Škoda nevyužitého potenciálu: např. hudebního nebo edukativního z tehdejší společnosti (tolik jsme se toho mohli nenásilně dozvědět). ()