Božena

TV spot 2
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Réžia:

Lenka Wimmerová

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (viac)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Recenzie používateľa JenTR k tomuto seriálu (4)

Epizoda 1 (2021) (E01)

Za mě v pohodě, je to nové, svěží, neznámé...Kameníková (i Geislerová nakonec) je samozřejmě mnohem hezčí než reálná Božena Němcová. Nevím, odkud se pořád bere ten mýtus, že Božka byla kráska. Zapomeňte na romantický obraz, vyhledejte si skutečné fotografie. Existují dvě. Němcová v podání Kameníkové je neskutečná feministka, drzá, seběvědomá, víří vody a je to fajn sledovat. Doufejme, že taková mladá Němcová skutečně byla. ()

Epizoda 2 (2021) (E02)

Je tu slušně nablito. Každý umí jen kritizovat, ale nic lepšího by nezvládl. Bylo to zdařilé, vizuálně zajímavé, hezké kostýmy a výprava, dobré rozhovory. na českou tvorbu fajné. Přiblíží to život BN i negramotným lidem. Výtky by byly, třeba to její nesutálé souložení na tři různé způsoby, ale třeba taková opravdu byla (i když asi to nedělali na ulici). Poděkujte sami sobě, že máte rádi akční filmy a nekonečné, přiblblé seriály. Proto vám to pak ČT naservíruje v tomto podání. F.L. Věk byl krásný, ale intelektuální a dnešní generaci by nudil. Bohužel. ()

Epizoda 3 (2021) (E03)

Němcová dobrý, smutný příběh, ale co ta OTRAVNÁ HUDBA?! Nedokáži se soustředit na děj, když v pozadí pořád jede nějaký šílený klavír, který se k té scéně vůbec nehodí. Oni si povídají u čaje a do toho rozverná melodie. Je to ve všech dílech, ta děsná hudba přehlušuje slova. Jinak jsem nemile překvapen, že Božka tak KAŠLALA na své děti. Dva syny opustila v květnu 1853, aby jela žít s manželem do té díry v Uhrách a domů se vrátila až v říjnu, kdy už syn umíral. Už v letech 1850-1852 je na dlouhou dobu nechávala kámošovi! Jejich otec zdrhnul už 1851! Vypečená rodinka, chudáci děti. Výkon Geislerové dobrý, nepřehrávala. Nadále velmi feminizovaná/emancipovaná. ()

Epizoda 4 (2021) (E04)

Bohuzel to neni o Bozene, jako spis o jejim manzelovi, ktery tu ma hrozne moc prostoru a v podstate se cele dve hodiny chova jako Kodet v Peliskach, coz uz vas proste nebavi. Furt ji mlati, na vsechny krici, zkratka nerudny idiot. Kdyby to nebylo tak temne, bylo by to lepsi. Pripoustim ale, ze nemela na ruzich ustlano a ledacos tak byt mohlo. Vizualne to je moc hezky udelane. ()