Božena

TV spot 3
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Réžia:

Lenka Wimmerová

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (viac)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Recenzie používateľa meda2016 k tomuto seriálu (5)

Božena (2021)

70% za celek a tedy 4*. Za to, že konečně někdo "sáhnul" na téměř nedotknutelnou ikonu tvůrkyně literárního dědictví. Představil vedle ní pořádného českého chlapa, bez kterého by uměla jen "ó, mein Gott, ó, mein Gott" ..... Všichni znají Babičku kvůli povinnosti a málokdo kvůli doporučení "to je skvělé, to čti". A čtyřdílný serial ani nenabízí lákavou plnohodnotnou ochutnávku - to mne zarazilo nejvíc, vždyť je o spisovatelce. Propásl ukázat kontrast mezi poetikou a realitou. Zřejmě nezkušenost pracovat s delším šestidílným filmovým formátem, případně nedostatek peněz či odvahy, představivosti. ..... Hudební doprovod jsem nevnímal, moje TV umí pracovat s audiokanály jak má. ... Výsledek, že v každém dílu mi něco chybělo, ale v celku velmi dobré!!! Lituji uctívače mramorových bust. ... Dalši koment v epizodách. ()

Epizoda 1 (2021) (E01)

Ano, ano, tady jsme se dostali do děje a celkem se mnoho dozvěděli. Otázka, co smyšleného. První díl není bomba ale je zajimavý. Pokouší se ukázat, z jakých prvních zkušenosti mohla vycházet. ()

Epizoda 2 (2021) (E02)

Tohle jsme se neučili. Bylo cenzurovano? Slovanský ostrov, pomník Boženy Němcové: Kráčí s výčitkami manžela v zádech proti nepříznivemu větru vstříc smršti spermií. .....Co přidává hodnoceni je hlavně výkon Anny Kamenikové. Přestože v ději nemůže ukázat literární talent víc, než živočišný. A dobře. Scény s literáty strnulé ba nedostatečné. ()

Epizoda 3 (2021) (E03)

Čekal jsem, že Božena Němcová bude hrát a hlavně mluvit Aňu Geislerovou, ale ze 3/4 je to naopak. Je to opravdu zajímavé a škoda že se děj neumí víc soustředit. Historickou věrnost ... nehledá ale snad doplňuje. Promítnutí vzpomínek, které jsou inspirací knihy Babička, řekne něco pouze čtenářům - trochu chyba, protože pěkné. ()

Epizoda 4 (2021) (E04)

Potvrzení, že šlo hlavně o rodinné drama. Josef Němec je vztekloun a Božena tvrďák. Podle scénáře nešlo o manželství podle dobové normy. Herci vesměs dobře podané výkony. Opět škoda, že se mezi už víc zacílenými scénami náhle muselo odskočit v čase. Z Boženy vykreslené epigony se stala obyčejná libidózní žena. Pomyslně se zřítila z pomniku rovnou na hubu (nebo na záda). ()