Božena

TV spot 2
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Réžia:

Lenka Wimmerová

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (viac)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Recenzie používateľa Mistr119 k tomuto seriálu (5)

Božena (2021)

Ještě se mi nestalo, aby nějaká série měla po 5* za každý díl..! :) Dobrá práce režii! :) Každý díl měl nějaké dějové wow, seriál se nebojí ukázat národem opěvovanou Boženu Němcovou z jiné stránky, ne zrovna lichotivé, jako ženu s nymfomanií a touze po svobodě a volnosti, která není možná soudobě společensky, ale pokud nemá člověk žít ze dne na den (s čím se teda potýkala a hospodařit neuměla ani v domácnosti ani s penězi), tak ani vůbec. Na druhou stranu Josef Němec, o kterém se společensky proslýchá dnes jen, že svou ženu bil a byl to násilník, série ukazuje jeho světlou stránku a to, že to myslel dobře a svou ženu přese všechno do konce jejího života miloval. Nakonec taky pěkná symbolika v závěru s kanárkem a klecí, kdy si Josef jakoby uvědomil, co měl udělat jinak, aby si ptáček-Božena mohla sama vybrat mezi "žrádlem" a svobodou. ()

Epizoda 1 (2021) (E01)

Jak tak vidím, díl nevyvolává kontroverze jen na recenzních stránkách, ale také tady. :) Za mne je fajn vidět ztvárněné dobu a možnosti mužů a žen v časech Boženy Němcové a to ve veškerém naturálním pojetí, jak to mohlo být. :) Němec je milující, ale doba ho nutí zachovat si postavení muže, jak se na dobu nosilo a když je nutné, třeba i násilím. Fajn je také, že Barunka není vykreslená jako ta hodná děvenka z Babičky, jak se Božena sama později vykreslila, ale jako poměrně emancipovaná žena, která ví, za které nitky u mužů zatahat, aby dosáhla svého. :) ()

Epizoda 2 (2021) (E02)

I druhý díl mě naprosto oslovil! :) Tak vypjaté (a zároveň reálné) osudy!! :) Kontroverze. Na jednu stranu je vidět, jak Němec svou ženu miluje, na druhou stranu způsobem, který jí není vlastní a někdy až srdce tahá, že mu lásku neoplácí a hledá jinde... Jak ji Němec nasměroval k češství, tak ji jiný muž přivedl na symbolickou přezdívku Božena a přiměl ji k básnířství.. :) ()

Epizoda 3 (2021) (E03)

I 3. díl dokonalý!! :) Dovídáme se zákulisí napsání Babičky, kontroverzní život Němcové, nečekaná životní úskalí, nástrahy historické doby. Dohromady dokonale dramatické zpracování! V neposlední řadě také skvělé herectví Geislerové, která navazuje na Kameníkovou tak, že skutečně máme pocit, že je to tatáž a starší osoba. ()

Epizoda 4 (2021) (E04)

Neuvěřitelné, co v produkci České televize vzniklo!! Kontroverzní chování Josefa Němce, který se s Barborou chtěl rozvést a jeho důvody plně chápu, od prvního dílu dával najevo svou dominanci brutálním chováním, ale přesto přese všechno Barboru miloval až do její smrti... Když se pak obhajoval před pokryteckou "slušnou společností", na jednu stranu měl naprostou pravdu - navzdory tomu, že ani Barboře se s Josefem nežilo nejlépe, kdo z těch pokrytců by to vydržel tak dlouho, snášet všechny nevěry, vybudovat z ní to, co z ní dnes je a snášet manželství s tímto ptáčkem, který má pocit zavření v kleci, takto dlouho? A právě závěrečná scéna s kanárkem mi vehnala oči v slzy... je důležitější pocit svobody, možnost uletět, kamkoliv se zachce nebo je lepší zůstat v pomyslné "kleci", ovšem s jistotou "žrádla"? ()