Němcovi ustáli velkou manželskou krizi a život v maloměstských Domažlicích je spojuje. Píše se rok 1847. Josef se stal příkladným uznávaným finančním komisařem a Božena (A. Geislerová) obávanou „zpravodajkou“ z českého venkova do Havlíčkových novin. Oba manželé žijí politikou a nadějí, že císař konečně uzná práva Čechů. Mají stejné cíle, jsou silný pár. Dokud do jejich životů a snů nezasáhne revoluce a nerozmetá je na kusy. (Česká televize)

meda2016

Čekal jsem, že Božena Němcová bude hrát a hlavně mluvit Aňu Geislerovou, ale ze 3/4 je to naopak. Je to opravdu zajímavé a škoda že se děj neumí víc soustředit. Historickou věrnost ... nehledá ale snad doplňuje. Promítnutí vzpomínek, které jsou inspirací knihy Babička, řekne něco pouze čtenářům - trochu chyba, protože pěkné. ()

fafejt001

ASI takhle: ŠKODA . Mělo to velmi dobré první dva díly . A pak to nějak šlo dolů . Všichni herci z původních dílů zůstali , tedy ti hlavní , a jen Boženu nahradila jiná , Divné . Začínám být poněkud alergický na Geislerovou . Tady se vůbec nehodí . Jsem poněkud zklamán . No co už . Tak jěště poslední díl a dozvíme se , jak to vše dopadne . Nicméně pravdou je , že Kameníková dala latˇku dost vysoko . Na ni Anˇa , asi nemá . Nic proti ní , ovšem zde holky , tedy režie a scénář, šláply vedle . ()

Aquila

Nemyslím, že propad 3. dílu by byl chybou Aňi Geislerové. Postava ale jaksi není kontinuální scénáristicky/režijně. V 2. díle byla Božena vášnivá jak k mužům, tak k psaní, což Aňa ve svém rejstříku má. Ale ve 3. díle vášnivost nějak vyprchala, jak ve vztazích, tak k tvorbě, a zbyla jen unuděná manýristická postava, což však s Němcovou z 2. dílu nedává smysl. Tento díl tak sklouzl k pouhému zachycení dobové nálady, tedy k novodobé tradici ČT. ()

SmisekPA

Konečně mohu zvednout své lehce nadprůměrné ohodnocení v tomto díle na 4****! Aňa Geislerová dle mého očekávání rozsvítila trojicí scénáristek a režisérky nepříliš podařeně zpracovaných výjevů ze života Betty. Snad každé televizní zpracování životopisu je jen jistou inspirací a v tomto díle je již naše vlastenka a spisovatelka cca 10 let vdaná, je zkušená a je z ni grafomanka, která píše všem a o všem. Dostává se zde ke své 4.životní ráně (v podobě úmrtí prvorozeného synka Hynka) a jen za tu strastiplně sehranou scénu dávám o hvězdu více. Líbí se mi ubrání na naturalistických scénách spolu s přidáním vášnivosti a svobodomyslnosti Boženy. Dostalo se tak prostoru i okolí Němcových, jak je nechápalo a odsuzovalo. Přivírám oko, co vše ještě uniká pozornosti tohoto dílu, vždyť je to nakonec jen minisérie... Těším se na finále a zda budu moci sáhnout k 5*****. ()

FuLister

Konečně se dělalo i něco jinýho než, že se souložilo, i když samozřejmě od toho upuštěno úplně nebylo. Samozřejmě bych tomu mohl vyčíst spoustu jiných věci (Geislerovou nemám rád a Kameníková mi teda přišla mnohem lepší atd.), ale na druhou stranu vlastně to konečně bylo víc i o psaní. To že si nějaký závazky z manželství nebere moc vážně je pravda, ale koneckonců, dneska všichni asi taky nejsou svatoušci. Hlavně když už to souložení nezabírá většinu děje. ()

tata22

Nejsem apriori proti ženám ale spojení 2 scénáristek a jedné režisérky není dobrý nápad. Podle toho to také tak dopadlo. Osobně si myslím, že předkládaný obraz Boženy asi úplně nesedí ale kdoví. Nicméně snažit se udělat z historické postavy thriller je na pováženou. Obecně mám velké výhrady k tomu, že si někdo vůbec dovolí napsat něco o někom koho nezná, nikdy ho neviděl a ví o něm jen z nějakých dobových materiálů. Myslím, že to není fér a už několikrát se podobné nastavení stalo předmětem soudních žalob, čemuž se nelze divit. Takže suma sumárum - tohle je výstřel mimo a když vezmu kolik to muselo stát peněz... Neodpustím si rovněž zmínit výkony obou protagonistek. Kameníková skvělá. Geislerová, ač jí mám moc rád a považuji za jednu z nejlepších hereček současnosti tentokrát vůbec nezapadla. Tohle nebyla role pro ní. Ostatně ten obrovský herecký kontrast mezi prvními dvěma díly a třetím je na pováženou a rozhodně dílu body nepřidal. Tohle holky taky nevymyslely dobře... ()

sonyrx

Gratuluji. Znázornění feminismu Boženy Němcové, kterak psychopatické, sobecké čúzy se vydařilo skvěle! Neřeším její avantýry, ale ženská, která se nestará o své děti, chodí jak trhan, nepracuje, nechce se jí psát, stará se jen o sebe, hnípe se jen ve svých emocích, je zralá na seriál o nedostatečné léčbě duševních chorob v 19.století, nikoli o feminismu, či opěvování vyšších národních vizí. Práva, ale i povinnosti, chápeme se. Geislerová se snaží, ale není to ono. Přispěla akorát k tomu, že mi BN není sympatická, jinak Aňu můžu. ()

ABC1

Geislerovou nemám ráda kvůli jejím politické angažovanosti; chtěla by jezdit poučovat "venkovany", koho mají volit a co si mají myslet (ale když napíše tweet, má spoustu chyb v interpunkci), ale už před lety jsem se zařekla, že se budu snažit oddělit herecký výkon od toho, jak je mi herec/čka sympatická. A mně osobně připadá, že byla v roli Boženy přesvědčivá a přirozená. Výborný byl i Jan Budař, Ve třetí epizodě jsem ocenila méně souložení a více děje, i když si také nemyslím, že by Němcová byla až tak bezcitná matka...Uvidíme, jaký bude poslední díl. Ale už teď se dá souhlasit s tím, že když se scénáře a režie ujmou tři ženy, nemůže z toho "vylézt" nic extra dobrého!. To říkám jako bývalá feministka, bohužel s těmi dnešními progresívními fanatičkami se nedá ani promluvit...natož s obdivem sledovat jejich výtvory! ()

njuska

Škoda, seriál měl docela slušně našlápnuto a byť mě politický názory herců vůbec nezajímají, tak Geislerová prostě zklamání. Nehodící se nudná, otrávená póza hlavní postavy... nudila a otravovala i mě. ()

Ajfist

Minisérie bohužel naší nejznámější spisovatelku vypodobnila jako sebestřednou až chorobně emancipovanou a sobeckou krávu, které jsou přednější její milenci než vlastní děti. Manželovi neustále zahýbala a ten hysterický záchvat když jí opustil milenec a dík tomu na sebe vlastně práskla nevěru, snad ani není pravda. Připadne mi, že tvůrci jí přisoudili i dost hlouposti. Takže mám z celého díla pocit, že tohle se opravdu nepovedlo. Navíc Geislerová se na tuhle roli obličejem vůbec nehodí, protož podle dobových obrázků a fotek byla Němcová docela pohledná ženská což zrzavá Geislerová rozhodně není. Takž podle tvůrců byla Božena Němcová sobecká coura co stavěla vlastní zájmy i nad rodinu. ()

Mistr119

I 3. díl dokonalý!! :) Dovídáme se zákulisí napsání Babičky, kontroverzní život Němcové, nečekaná životní úskalí, nástrahy historické doby. Dohromady dokonale dramatické zpracování! V neposlední řadě také skvělé herectví Geislerové, která navazuje na Kameníkovou tak, že skutečně máme pocit, že je to tatáž a starší osoba. ()

Vaclav.Krali

Možná slabší díl, přesto ukazuje, že Božena byla normální /svobodomyslná/ ženská se všemi plus s mínus. Aňa hrála dobře, ikdyž se zdálo, že toho prostoru tolik nedostala. Sestřih Boženiných představ o knize Babička byl geniální .... ()

ArdeliaLortz

Trochu slzopudnější a zatím asi nejdramatičtější díl. Jsem moc ráda, že Honza Budař dostal šanci v charakterní roli a není jen ve škatulce vesnických joudelínů :) A jak jsem se bála, že to s Aňou půjde do kopru, tak nešlo. Při hysteráku v nemocnici jsem skoro brečela s ní. ()

doubravkaa

Měla jsem trochu obavy z výměny herečky (protože už jsem si zvykla), ale prošlo to u mě docela hladce, skoro jsem si ani nevšimla :-)...Božena prostě normálně vyzrála, ale pořád to byla ona. Seriál mě baví a zároveň jsem překvapená z některých věcí, které jsem neznala. Povrchně ze školy jsem měla zafixovanou Boženu jako utlačovanou a Josefa téměř jako tyrana, ale ono to vypadá, že vlastně byli spíš takoví parťáci, co to táhnou spolu jak se dá. ()

jiki

S další epizodou šla kvalita rapidně dolu, Geislerová hraje stále stejně unyle jako vždy, bez emocí. Na svou roli je stará, hraje Němcovou, které ještě není ani 30 a jí přitom 44, blíže by byla výborná Kameníková a Geislerové bych dal v nejnutnějším případě čtvrtou epizodu s nemocnou Němcovou. ()

hetta

Tak nevím, jestli to bylo pravdivé životopisné vypravování, tak mi vzal iluze o Boženě Němcové jako ženě, která prožila těžký život ale snášela ho s grácii. Ta kterou zobrazilo filmové zpracování byla sobecká nezodpovědná a bezohledná důra, zřejmě i psychopat. Ne, nelíbilo se mi to. ()

JenTR

Němcová dobrý, smutný příběh, ale co ta OTRAVNÁ HUDBA?! Nedokáži se soustředit na děj, když v pozadí pořád jede nějaký šílený klavír, který se k té scéně vůbec nehodí. Oni si povídají u čaje a do toho rozverná melodie. Je to ve všech dílech, ta děsná hudba přehlušuje slova. Jinak jsem nemile překvapen, že Božka tak KAŠLALA na své děti. Dva syny opustila v květnu 1853, aby jela žít s manželem do té díry v Uhrách a domů se vrátila až v říjnu, kdy už syn umíral. Už v letech 1850-1852 je na dlouhou dobu nechávala kámošovi! Jejich otec zdrhnul už 1851! Vypečená rodinka, chudáci děti. Výkon Geislerové dobrý, nepřehrávala. Nadále velmi feminizovaná/emancipovaná. ()

IGATY

Nechápu, proč nemohli maskéři "zestařit" Kameníkovou, vždyť to umí a Kameníkovoummá by to zcela určitě zahrála. Geislerová je nepřesvědčivá, unuděné netáhlo. Pořád mi v té minisérii chybí více historického pohledu, je to tam jen v náznacích, ale milostný život Boženy zato v detailech. Dvě hvězdy, vic si to nevyděllalo. Ještě, že to má jen 4 dily. Ten poslední dám už jen proto, že chci vidět, jak to tvůrci zakončí. ()