Je rok 1842. Němcovi se právě přistěhovali do Prahy, kde se Josef snaží etablovat jako finanční úředník. Báře je dvacet dva let, je matkou čtyř dětí a po posledním těžkém porodu už nemůže rodit. Před mladou ženou toužící po společnosti se rázem otevře nový svět. Osudným je pro ni český ples na Žofíně. Josef ji přivede do společnosti české kulturní elity. Bára svou bezprostředností získává nové přátele a její srdce se nečekaně rozhoří. (Česká televize)

iz67

Děje není o mnoho víc. Místo, aby se postourali v tom, jak vzniká génius, tak se tu trochu souloží. Chtě i nechtě. Což mě nepohoršuje. Jen vadí, že to je vše. Njn. Co se dá dělat. Vlastně ne vše. Z Boženy se bolestí stává klavírní téměř virtuoz. Dobře vědět. ()

Dejff_2004

Druhý díl mě zaujal víc jak první. První půlhodina má skvělý spád, který přibržďuje v druhé polovině filmu nekonečný románek mezi Němcovou a Nebeským. Plusové body dávám i za hudbu. 70 % ()

hwnd

Jako už chápu, proč Boženu nevzali v Českém nebi do komise. ;) Na druhou stranu mi spousta věcí přišla taková jen naznačená a samozřejmá, z plejády známých jmen, které se kolem ní motaly, se dalo vytěžit daleko víc. Že to doma neměla lehký, to divák pochopil už v prvním díle. Anna Kameníková byla každopádně výborná a docela mi uniká výměna hlavní herečky, když všichni ostatní zůstávají, Anna by to jistě dala skvěle až do konce, těch filmů a seriálů, kde jeden herec prošel v čase nějakou tu dekádu už tu bylo... Mám tajný tip, že v dalších dvou dílech nebudou lechtivé scény a že už to teda Aňa může hrát. No uvidíme. Hodnotím ale pořád hodně vysoko, protože si myslím, že osvětovou činnost, že Božena se nerovná jen ta prokletá Babička a jak to v té době chodilo, to pořád plní nadstandardně. A bráním se srovnání s v honaizově hodnocení zmíněných seriálech jako F.L.Věk nebo Sňatky z rozumu, to bych pak musel hodnotit u dna. ()

meda2016

Tohle jsme se neučili. Bylo cenzurovano? Slovanský ostrov, pomník Boženy Němcové: Kráčí s výčitkami manžela v zádech proti nepříznivemu větru vstříc smršti spermií. .....Co přidává hodnoceni je hlavně výkon Anny Kamenikové. Přestože v ději nemůže ukázat literární talent víc, než živočišný. A dobře. Scény s literáty strnulé ba nedostatečné. ()

Anife

Po naprosto brilantním prvním dílu jsem se celý týden těšila na ten druhý a čekání se vyplatilo, jsem ještě více nadšená, než před týdnem. V roli živelné Barbory, teď už Boženy, si nedokážu představit nikoho lepšího než neméně živelnou a velice talentovanou Annu Kameníkovou, která předvádí herecký koncert a velice mě mrzí, že ji už příště neuvidíme. Ač v sobě nemám ani kapku romantiky, scény s Nebeským jsem prožívala spolu s Bárou. Krásně ztvárněni byli i Havlíček a Erben. Jediné, co mě mrzí, že na konci tvůrci nevyužili šance přechodu mladší verze Báry do starší Boženy. Jsem zvědavá na další týden. Aňu mám ráda, ale nemyslím si, že se vyrovná výkonu Anny Kameníkové. ()

kokofek

Druhý díl se mi líbil víc než první pro jeho větší barvitost.Navíc je mi taková Božena Němcová velmi sympatická.Plně chápu rozpoložení 22 - leté holky,která má již v tomto věku 4 děti a v podstatě nic nezažila natož užila. ()

Aquila

Seriálu se podařilo polidšťit obrozeneckou scénu, kterou jinak ze školních let známe jen v podobě starých páprdů. A v jednom díle ubalancovat vztahové drama, touhu po emancipaci, mileneckou vášeň, domácí násilí, české obrození, literární tvorbu a piknik v Šárce se celkově povedlo. Tolik zde komentovaný sex – pokud by to bylo ve filmu ze současnostii, nikdo by se nad tím nepozastavoval. Není tam nic vulgárního, a představovat si, že sex je vynález posledních 50 let je dost legrační. Kameníková i Hájek opět výborní. ()

SmisekPA

Betty (umělecká přezdívka Barunky z 1.dílu) je již pod čepcem a je matkou (dokonce 4.násobnou) - tím pádem má naše svobodomyslná spisovatelka 2 ze svých životních ran za sebou (v obou případech s katastrofální dohrou v podobě rozvodu a úmrtí prvorozeného Hynka). Vyráží na vlastenecký bál na Žofín a otvírá se jí jiný svět: spisovatelský v českém jazyce. Ač se mi líbí herecké ztvárnění hlavních postav, stejně nedám více než 3*** hvězdy. Stále se trojice scénáristek a režisérky drží násilnických a naturalistických výjevů (např. z další z životních ran v podobě zlomeného srdce Nebeským). S poslední minutkou tohoto dílu se mi blýská na 4.* čtvrtou hvězdu díky skvělému podání zrající Boženy (Aňou Geislerovou). ()

Peddro

Nechápu zdejší puritánské komentáře,. Němcová taková byla, tak to v seriálu být musí. Kdyby to byl životopisný seriál o panenské královně Alžbětě I., tak tam sex nebude a kdyby byl o Messalině, tak ho tam bude 100x víc. Líbilo se mi,že tam byli takové slavné vlastenecké osobnosti... ()

FuLister

Červená knihovna hadr. No ale asi se nejde divit, když to režírovala i napsala ženská. Ale za všechno může ten hajzl Němec! Božena nic, ta je jenom oběť. Tenhle díl byl snad ještě horší než první. Jediný plus je větší zastoupení ostatních osobností té doby. ()

ABC1

Ještě v polovině druhého dílu jsem si říkala, že je to o hodně lepší než první díl, konečně trošku děje a dobové atmosféry, ale bohužel…zas ty neestetické sexuální scény, nekonečné pohledy na Nebeského, hysterie atd. Doufám, že snad ve třetím díle to bude zas o trošku lepší, alespoň na tři hvězdičky, protože tohle si Božena opravdu nezasloužila!!! ()

A.MacGyver

Myslím, že u Boženy Němcové je důležitější ukázat, jak napsala třeba Babičku, než jakou měla nejraději sexuální polohu....Toto se třeba má ukázat ve škole jako studijní materiál? ()

krisikowa

Poslední dobou jsem k seriálům nadmíru kritická. Tenhle mě ale zatím docela baví. Občas přehnaně popisný; nekoukáme na dokument a přesto čekáme, kdy uslyšíme Saskii Rubešovou. Sexu mi tam nepřipadalo nadmíru; holt když se chce ukázat kontrast mezi dvěma radikálně odlišnými vztahy, tak je tam ten sex podstatný. Kontrast znásilňování a držení manželovi vs. vášnivé milování s milencem je pro děj prostě důležitý. Nemám taky dojem nějaké "sexuální revoluce"; žena si připadala přázdná a nešťastná, a tak se chytila jediné lásky, která se jí naskytla a užívala si ji naplno. Je to snad nefeministické? Je to snad nesensuální? Dlouho jsem neviděla životopisný film, který by mi připadal střízlivý. ()

Mistr119

I druhý díl mě naprosto oslovil! :) Tak vypjaté (a zároveň reálné) osudy!! :) Kontroverze. Na jednu stranu je vidět, jak Němec svou ženu miluje, na druhou stranu způsobem, který jí není vlastní a někdy až srdce tahá, že mu lásku neoplácí a hledá jinde... Jak ji Němec nasměroval k češství, tak ji jiný muž přivedl na symbolickou přezdívku Božena a přiměl ji k básnířství.. :) ()