Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Moje povstanie II je multimediálny projekt realizovaný pre mladých ľudí v čase 75. výročia SNP s cieľom predstaviť im túto udalosť prostredníctvom príbehov individuálneho hrdinstva obyčajných ľudí. Základom projektu je séria šiestich filmových poviedok produkovaná v spolupráci s RTVS, v ktorých hlavných hrdinov stvárňujú známe osobnosti dnešnej doby. /Matej Cifra, Mária Čírová, youtuber Gogo, Stanislav Štepka, Zuzana Kronerová.../ (RTVS)

(viac)

Recenzie (19)

mira007 

všetky recenzie používateľa

Po pěti letech opět soubor šesti mikropříběhů hrdinů slovenského národního povstání, tentokrát filmově ještě vyspělejší a v rámci možností malého útvaru i vybroušenější vyprávění. Nejvíc mne zaujal příběh Chavivy, židovky, která utekla před nacisty do Palestiny, ale během války se vrátila na Slovensko jako britská speciálka, která vycvičila čtyřicet odstřelovačů. Tenhle příběh mne zaujal i způsobem zpracování jako kopie jedné scény ( i s hudbou ) ze Šindlerova seznamu. ()

Melios 

všetky recenzie používateľa

Oproti dvojke je videť zjavné zlepšenie ,či už v deji ,výberu deja ,ako u prepojenia ,vizuálu a hercov. Slovákom fakt ide takýto štýl filmov a som rád ,že sa niekto nebojí s týmto experimentovať a rád ho s tým podporím. Veľmy ma pobavil Matej Sajfa ako rozhlasový moderátor ,či GoGo ako kameraman povstalcov. Najviac som si ,ale užil povedku Žena na motorke. A koleník ako gardista pobavil tiež. Kamera a produkcia skvelá a farby tu tiež málo nie je ,aj keď je to čiernobiele. 86% - Prečo nemôžu byť všetky Slovesnké filmy ako tento? A toto je dokonca tv film! A to už je ,čo povedať. Vrelo odporúčam. ()

Reklama

Autogram 

všetky recenzie používateľa

Štepka mladší dokázal oproti jednotke, ktorá bola zbierkou veľmi krátkych nesúvisiacich pribehov, vytvoriť ucelené dielko, ktoré všetkých hrdinov spája jednoduchým spôsobom u Štepku staršieho. Pritom každý neznámy hrdina má svoj priestor a je mu vzdaná pocta bez nánosov pátosu. Jedine Sajfa si ukradol pre seba z filmu trochu viac, ako by sa hodilo, ale nebol by to on, keby nedostal kdekoľvek trochu nemiestneho humoru, trebárs aj do SNP, jemu sa to dá tolerovať. –––– Keď vás tu takto máme, chcem sa spýtať: Čo raňajkuje taký generál? – Praženicu. – ... A z koľkých vajec? –––– A je to košér? – Čo je dnes košér? ()

javlapippi 

všetky recenzie používateľa

Druhý pokus po filmárskej stránke o niečo lepší než prvá kolekcia, tentoraz tu máme viac skutočných hercov, doplnených hviezdami lokálnej popmjuzik, rozhlasu a jútubu, na športovcov tentoraz nezvýšilo, no jednu roličku si našiel jeden bývalý politik. Jednotlivé príbehy sú väčšinou jemne poprepájané, či už rozhlasovým vysielaním v pozadí alebo arizovaným koloniálom. Opäť žiadny extra zázrak, ale minimálne za jedno pozretie to stojí. ()

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

6 krátkych príbehov z obdobia SNP. 1. príbeh „Hlásateľ Ivan T.“ hovorí o hlásateľovi Slobodného slovenského vysielača Ivanovi Terenovi, ktorého výzvy pomohli zmobilizovať slovenský národ pre spravodlivý boj. V 2. príbehu „Neznámy Martin G.“, bol karpatským Nemcom a nestotožňoval sa s Hitlerovou politikou. Ale jeho plynulá nemčina zachránila v dobe stanného práva dedinčana so synom od istej smrti, keď v dobe kontroly nemeckou hliadkou nemal u seba doklady. 3. príbeh „Žena na motorke Chaviva R.“ Seržant britskej armády, židovka pochádzajúca zo Slovenska Chaviva Reiková emigrovala do Palestíny ale po vypuknutí SNP sa vracia na Slovensko s malou skupinou spolubojovníkov a zapája sa do výcviku partizánov. Organizuje úteky židovského obyvateľstva z krajiny. 4. príbeh „Cintorín Karol K.“ Príbeh o ukrytom filmovom páse Karolom Krškom z obdobia SNP v hrobe gardistu. Neskôr tieto autentické dokumenty boli využité vo filme Vlčie diery. 5. príbeh „Dvere Anna H.“ Ide o príbeh pisárky povstaleckého výboru z oblasti Pukanca. 6. príbeh „Obchod Štefan T.“ Príbeh o ukrývanej židovskej rodiny Moše Neumanna z Bardejova samotným arizátorom. Môj názor je, že povstanie 1 so svojimi príbehmi bola lepšia. Aj keď určite SNP je studnicou takýchto a im podobným príbehom. ()

Galéria (43)

Zaujímavosti (6)

  • Spoluautorom scenára je bývalý učiteľ dejepisu na bratislavskom gymnáziu Peter Rajčák. (Autogram)
  • V příběhu „Žena na motorce“ hraje písnička „Shoo Shoo Baby“ od The Andrews Sisters a poté hraje z gramofonu „Por Una Cabeza“ od Carlose Gardela. (Duoscop)

Reklama

Reklama