Museli žít a bojovat, jako kdyby nebylo zítřka. Příběh strůjce námořní operace, která měla být odvetou za japonský útok na Pearl Harbor... Významný hollywoodský režisér Otto Preminger (1905–1986) se ve své poválečné tvorbě systematicky věnoval palčivým problémům americké společnosti. Renomovaný tvůrce zároveň produkoval svá díla, v nichž se často zabýval kontroverzními tématy. V ponurém dramatu Muž se zlatou paží (1955) se jako jeden z prvních věnoval problematice drogové závislosti. Působivé soudní drama Anatomie vraždy (1956) řeší otázku násilné pomsty za znásilnění. Do kontextu jeho díla zapadá i epický válečný snímek Vstříc zlu (1965). Ten pojednává nejen o námořních bitvách druhé světové války, ale věrně zrcadlí odvrácené stránky války, které měly drtivé celospolečenské dopady. Snímek představuje osudy lidí, kteří dokázali obětovat svůj osobní život ve jménu vlasti a museli se vyrovnávat s tragickými následky války. V ikonické roli tvrdého, ale spravedlivého, kapitána Rockwella Torreyho velícího americké bitevní lodi se představil legendární herec John Wayne. Po zničujícím útoku japonských letounů na Pearl Harbor dostává za úkol vypátrat a eliminovat nepřátelskou flotilu. Vzhledem k nedostatku paliva na dokončení mise ale přistoupí k riskantnímu manévru. Kvůli tomuto kontroverznímu rozhodnutí je následně zbaven velení až do výsledku vyšetřovacího soudu. Dostává na starosti administrativní vedení konvojů, ale po několika měsících se dočká nečekané druhé šance. Námořnictvo Spojených států amerických mu svěří taktické velení operace, jejímž cílem je dobytí strategického ostrova v Tichomoří. Na pozadí námořních bitev se odvíjí často mnohem dramatičtější osudy Rockwellových podřízených námořníků, kteří se odhodlaně vydávají vstříc zlu. Ve vedlejší roli bouřlivého komandéra Eddingtona zazářil Kirk Douglas, hvězdné herecké obsazení doplňují Tom Tryon, Patricia Nealová nebo Henry Fonda. (Česká televize)

Mol

LEAVING, SIR? YES. BEFORE I PICK YOU UP AND THROW YOU TO THE FISH!!! Wayne ve své klasické roli tvrďáka, který neukápne slzu a spravedlnost je jeho druhé jméno. Na druhé straně živel Douglas jehož život jsou děvky a chlast. To mi nevadí, to je v pořádku. Co ale jeho postava podělala bylo to, jak té mladé husičce roztáhl kytary. Mno aspoň nakonec ukázal, že je týmovej hráč. A jelikož se jedná o válečný film a válka je peklo, tak hlavní postavy umírají, jako kamzíci, kterým uklouzlo kopýtko na skále. Jak už jednou plachtíš dolů víš, že je to v prdeli. Tu na vodě, tu na zemi, tu ve vzduchu. JOY RIDE WITH THE CHIEF OF STAFF! ()

cheyene

In Harm's Way je rozhodně zajímavý válečný snímek a to nejen díky hvězdnému hereckému obsazení. Otto Preminger v tomto počinu výborně kombinuje válku a osobní životy vojáků, přičemž obě tyto linie jsou poutavé a zajímavé. John Wayne, Kirk Douglas, Tom Tryon, Burgess Meredith a i Henry Fonda dokazují, jak skvělými jsou herci. Z vyzdvihnutí stojí také kamera a stopáž, která přes svoji délku nenabízí žádné výrazně nudné pasáže, čehož jsem se trochu obával. Kladně hodnotím také samotný závěr, takže nemám jediný důvod, proč nedát 5*. ()

kinderman

Kirk Douglas ve své autobiografii uvádí, že kromě příšerného zacházení s herci se mu Preminger nezdál ani jako režisér a ze zvláštních efektů ve filmu byl přímo zoufalý. "Otto, je vidět zdálky, že jsou to lodičky pro děti. Na palubě ani živáček. Nemůžeš aspoň poručit, aby tam přilepili pár umělých vojáčků?" Přes tuto oprávěnou výtku je Po zlém výborné válečné drama, v němž právě Douglas hraje nejzajímavější charakter. A představitel Jeremiaha Torreyho je Brandon De Wilde, ten hošík ze Shanea. ()

VanTom

Rozmáchlý velkofilm zachycuje (na dnešní dobu) válečné úsilí velice "čistě", gentlemansky, z pozic vyšších důstojníků, z nichž vypadá naplánovaně jako tahová strategie (pomalu bez lidí, ono to na těch modýlcích z trikového hlediska ani nešlo :-)). Staticky bouchající bojová část tedy již neoslní, o něco větší prostor věnovaný poměrně živým charakterům a jejich osobním záležitostem (otec hledá cestu k synovi, tvoří se romantické vztahy) i díky výrazným hereckým vkladům naopak stále má co říct. ()

Lacike

Vojnový film v ktorom sa dočkáme 40 minú akcie a 2 hodiny rodinných kecov. Tento pomer ma prekvapil, ale kvôli nedostatku akcie nedávam tak nízke hodnotenie. Problém je, že všetky tie rodinné kecy mi dvakrát pútavé nepripadali a sami o sebe bez tej vojnovej roviny by film neutiahli. Asi bude problém, že ma vôbec nezaujali postavy. Také tuctové jednorozmerné figúrky. Takže celkovo za mňa dosť nudný film na ktorom je zaujímavé len to, že priniesol náhľad do súkromia všetkých tých typických hrdinných námorníkov. Ale bohužiaľ to na dobrý film nestačí. 5/10. ()

• Kirk Douglas se zmínil, že pro roli kapitána Eddingtona ho chtěl sám John Wayne, ačkoliv se neznali a měli odlišné názory. Nicméně tato souhra byla dobrá a spolu si pak ještě zahráli we westernu The War Wagon. (Vampireman)
  • Při natáčení John Wayne trpěl rakovinou plic a dva měsíce po dokončení filmu mu byla levá plíce odstraněna. (Vampireman)
  • Vrcholná bitka s japonskou flotilou sa odohrávala väčšinou s modelmi lodí. Kirk Douglas si myslel, že špeciálne efekty sú slabé a sťažoval sa na to režisérovi Ottovi Premingerovi a štúdiu. Ponúkol sa, že scény prerobí na vlastné náklady s využitím efektných ľudí, ktorí s ním spolupracovali na filme Stezky slávy (1957). (westerns)