1870, Nové Mexiko. Frank Pierce, zbohatlý nekalými obchody, je nejzámožnějším mužem v zemi. Přesvědčuje pistolníka Lomaxe, aby zastřelil farmáře Jacksona. Pierce dostal farmáře svého času do vězení, aby mohl odkoupit jeho půdu. Jacksonovi se však podaří přetáhnout pistolníka na svou stranu, a sice slibem 100 000 dolarů, které dostane, přepadnou-li spolu Piercův obrněný transportér, převážející zlato. (oficiálny text distribútora)

dopitak

Naprosto skvělý western a pro mě velké překvapení, že jsem mězi těmi všemi už přebranými slavnějšími objevil tenhle výtečný kousek. Nechybí tu nic- přestřelky, skvělá rvačka v sallonu, indiáni, podrazy, přepadání, humor. Waine i Douglas se k sobě jako parťáci neparťáci výborně hodí. Navíc to není roztahané a má to spád od začátku až do konce. Vřele doporučuju! ()

Šakalík

Úžasné. Já Johna Wayna uznávám jako největší westernovou veličinu (sorry, Clinte) a když se na plátně setkal s Kirkem Douglasem, vznikl jeden z nejklasičtějších westernů, který nám svět filmu může nabídnout. Wayne si s Douglasem starším očividně padli do noty a jejich neustále pošťuchování dodává filmu takovou pohodově odlehčenou atmosféru, kterou ještě povzbudí několik úsměvných scén. Ale kovbojka má jasně daná pravidla, a tak se tam hodně střílí, nechybí ani pořádná rvačka, honička koňmo, přepadení dostavníku nebo indiáni – no, je tam prostě všechno. :-) Já za nejlepší Waynův film (a nejlepší western obecně) považuju El Dorado, ale War Wagon je taky hodně v popředí. Už jenom kvůli té chytlavé titulní písni... ()

ostravak30

Nevím kolikrát spolu John Wayne a Kirk Douglas vlastně hráli, ale už jen vidět tyto dvě legendy spolu v jednom westernu stojí za to. Navíc jsou oba za loupežníky a ještě jeden jako nájemný vrah. Připraví zajímavý plán, na kterém mě nejvíc zaujal fakt při samotné realizaci, jak budou zlatý prach z mouky filtrovat. Tak jako tak je to docela zajímavý western, ve kterém není o bitky a drobné přestřelky nouze. Mimo hlavní akci, samozřejmě, ta v závěru nabízí mnohem víc. Protože když nemůžeš spravedlnosti dostát legální cestou, je načase zkusit jiný směr. Všimněte si, že se dohromady dala opravdu zajímavá partička lidí. ()

špaček421

Netypická, ale o to lepší Waynovka. Wayne tu nehraje ani šerifa bránícího vězení, ani tatíka, který zachraňuje svoje syny, a už vůbec ne vojáka, který bojuje se zlotřilými rudochy. Naopak se chystá vyloupit zásilku zlata (sice pro to má omluvu, ale loupež to je), a za tím účelem dá dohromady partu podivných existencí - silného Indiána (!), opileckého odborníka na výbušniny, nerudného dědka s mladou manželkou (nebo otrokyní?) a prohnaného pistolníka. Toho hraje Kirk Douglas, takže je jasné, že ze všech parťáků má největší roli on. Jeho špičkování s Waynem nemá chybu. Vůbec film je dost komediálně založený a rvačka v saloonu jako by vypadla ze Spencer-Hillovek (včetně siláka co přetlačí deset chlapů a vyrazí s nimi okno). Taky je tu troška špagetovosti, jak v námětu, tak třeba ve výskytu kulometu. A ještě ke všemu se Wayne spolčí s celým kmenem Kiowů. Opravdu netypická Waynovka, kterou si u mě po slabém Billy Youngovi vylepšil Burt Kennedy skóre. Jenom je škoda, že Bruce Dern se jenom mihne. ()

Han22

Konečně western, který má trošku šťávu. John Wayne se vrací z vězení, kam ho po neúspěšném vražedném pokusu dostal magnát, co mu ukradl farmu a těží na ni zlato. Jako první si najme muže, co ho minule zkusil zabít, pak starého indiána, mladého věčně ožralého experta na výbušniny a starce s povozem. Cílem je obrněný vůz, který má převážet zlato za půl milionu dolarů. Tedy v podstatě zlodějskej film ve westernových kulisách a skvělej. Mezi Waynem a Douglasem to jiskří a oba jsou jistota, ostatní je dobře doplňují, zlodějský plán je výborný a poznáme ho až při realizaci. Je to vtipné, nechybí indiáni, rychlé kolty, jedna pořádná hospodská bitka a obrněný dostavník s otočnou věží pro gatling je naprostý masakr :) Nakonec to úplně podle představ nedopadne, ale hrdinové s prázdnou neodejdou a to se cení. 4*. ()

• Aj keď sa od začiatku produkcie nemali radi, kvôli opačným politickým názorom sa Kirk Douglas a John Wayne po filme nakoniec stali priateľmi. Kirk Douglas bol dokonca veľmi zasiahnutý a smútil, keď John Wayne v roku 1979 zomrel. (westerns)
  • Podle Johna Wayna byla rvačka v salónu jeho pětistou filmovou potyčkou. (facojurka)