Loki

• USA Loki
USA, (2021–2023), 10 h (Minutáž: 42–59 min)

Tvorcovia:

Michael Waldron

Predloha:

Stan Lee (komiks), Larry Lieber (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Autumn Durald

Tom Hiddleston, Sophia Di Martino, Richard E. Grant, Gugu Mbatha-Raw, Owen Wilson, Cailey Fleming, Michael Rose, Wunmi Mosaku, Sasha Lane, Eugene Cordero (viac)

V seriáli Loki od Marvel Studios odohrávajúcom sa po udalostiach filmu Avengers: Endgame nepredvídateľný záporák Loki (Tom Hiddleston) pokračuje vo svojej role boha falošnosti. (Disney+)

Recenzie používateľa Elio k tomuto seriálu (8)

Season 1 (2021) (S01)

Jako velká fanynka Lokiho jsem po jeho smutném osudu z Infinity war a záblesku naděje v Endgame vyhlížela, jestli si najde cestu zpět do Marvel univerza. A jaký to byl návrat! Odvážný, zábavný a chytrý příběh, který vlastně tak trochu symbolizuje i našeho hlavního (anti) hrdinu, představil TVA, instituci, která mi přirostla k srdci mnohem rychleji, než bych čekala, a postavy tak živoucí, jako bych je mohla potkat kdekoliv ve svém okolí. Ano, mluvím o Mobiusovi. Všichni hráli skvěle a chemie mezi Hiddlestonem a Wilsonem byla něco, co předčilo všechny moje představy. Naladění příběhu se postupem seriálu měnilo jako chameleon, takže chvíli jsme tu měli detektivní zápletku, chvíli rom-com, chvíli drama s psychologickým přesahem. A i když tahle multižánrovost může znít jako mišmaš, mám dojem, že vlastně byla hodně na místě, když uvážíme, kdo je v čele celého příběhu. Vizuální stránka seriálu byla myslím velmi zdařilá, zvlášť u TVA, které svým byrokratickým zřízením a naladěním ve stylu 1984 (všudypřítomné plakáty s šílenou propagandou prostě byly ikonické) vytvářelo tu správnou mystickou atmosféru. Hudbu ani komentovat nemusím, Natalie Holt je neskutečně nadaná a ikonická znělka z titulkových pasáží mi bude znít v uších ještě nějakou dobu. Jsem nadšená, že nás čeká 2. série, a i když mnozí vyčítají cliffhanger a to, že nám poslední díl v podstatě naservíroval více nových otázek než odpovědí, myslím, že tohle šibalské pomrknutí a škodolibé uculování, jak moc nás seriál doběhl, je u dílka o god of mischief více než na místě. Come on, what did you expect?  ()

Veľkolepé poslanie (2021) (S01E01)

Nikdy jsem nebyla přední fanoušek marvelu, o to víc mě ale první díl seriálu Loki překvapil. Snad to bylo tím, že vtip, který mi u ostatních superhrdinských filmů moc nesedí, byl tady nastavený zcela jinak (vtipy s byrokracií bych v seriálu o Lokim opravdu nečekala). Možná hrálo roli i to, že se to celé točilo kolem mého oblíbence. Ať tak či tak, první díl byl skvělý. Retro atmosféra, humor, skvělé slovní výměny, detektivní zápletka (už teď jsem zvědavá, kam se příběh posune) a kupodivu i Owen Wilson, kterého zrovna dvakrát nemusím, ale tady byl překvapivě mile zábavný. Moc slibný začátek, z něhož už teď předpovídám pořádný character development. 5 hvězd ()

Variant (2021) (S01E02)

Začínám mít dojem, že na csfd chybí hvězdička pro opravdu kvalitní počiny. 2. díl Lokiho by si ji tedy vážně zasloužil. U úvodní "I need a hero" jsem se prostě jen uculovala, takový Loki move. Chemie mezi Hiddlestonem a Wilsonem byla zase o kus lepší. Takhle kvalitní hlavní dua dávají seriálům a filmům tu pořádnou šťávu. No a o konci ani nemluvím. 5 hvězd (kéž by šlo dát víc). Mimochodem, závěrečná sekvence s titulky mi vážně začíná lézt pod kůži. ()

Lamentis (2021) (S01E03)

Obsahuje možné SPOILERY. Tedy upřímně, po skvostném rozjezdu jsem z 3. dílu trochu rozpačitá. A vlastně i zmatená. Hodně zmatená. Možná jsem se na pokračování až příliš těšila a nepřistupovala k němu s otevřenou myslí, protože tohle se vymykalo nastavenému standardu (a teď to nemyslím jen z hlediska kvality) na všech frontách. Celkový žánr a naladění příběhu byly zcela odlišné, a to jak s přihlédnutím k prostředí (které, přiznávám, svojí chaotičností a blížící se apokalypsou hodně nechávalo ty dva se vyřádit), tak i vtipu (osobně mi připadal trošičku trapný oproti skvělému neprvoplánovému humoru z předchozích dílů). Postup příběhem byl na můj vkus ne moc zajímavý, ale ve finále asi šlo o nutnou výplň, aby se Loki a Sylvie lépe poznali. Jen jsem nedokázala pochopit jejich dost nenadálé sblížení (i když samozřejmě z podstaty věci dává smysl). Od Lokiho (který právě vyšel z Avengers) bych jednoduše nečekala, že se bude svěřovat po pár sklenkách šampaňského, i když to bude jeho druhému já. Ale budiž, možná šlo tak trochu o metaforu. Ti dva mezi sebou každopádně měli hodně jiskřivou chemii. Závěrečné odhalení o TVA bylo poměrně překvapivé (alespoň pro mě) a když nad tím přemýšlím, seriál si nás na tento moment hezky připravil. Ze závěrečné apokalyptické scény mě celkem mrazilo, kameraman se na tomhle musel hodně vyřádit. Jen škoda absence Mobiuse, ve finále se stal jednou z mých oblíbených postav. Jdu se na tento bohužel jen 40 minut dlouhý díl podívat znovu, protože musím pár věcí zpracovat (včetně změny naladění příběhu). Opravdu chci 3. části dát ještě šanci, je to koneckonců seriál o mém oblíbenci. Prozatím za mě 3 hvězdy, ale možná se to po druhém zkouknutí navýší. Edit: tak tedy nenavýší a pravděpodobně jsem přišla na to, proč. Zaprvé, lady Loki opravdu nemá charisma, jak jeden z hodnotících poznamenal, což mi připadá jako dost zásadní problém u postavy Lokiho. Vlastně bych kromě kostýmu ani neřekla, že se jedná o variants, a to hlavně z charakterového hlediska (Sylvie je promýšlející, kalkulující, Loki je naopak chaos sám), ale možná to má svůj účel a seriál nás jen vodí za nos, což bych v dílku v hlavní roli s Lokim možná i čekala. Zadruhé hudba. Skvěle futuristický ráz v minulých dílech tak dokonale napumpoval adrenalin a nadšení do žil, že i když moc akce nebylo a šlo spíš o povídání, vážně jsem nad tímhle počinem jásala. Tohle se ale bohužel v 3. dílu nekoná. Žádný dunivý, závěrečný záběr. Nic dostatečně emocionálně nabitého, i když by se z finální scény dalo vytřískat emocí hodně. Takže zůstávám u 3 hvězd, ale zároveň jsem opatrně optimistická, protože se prý (dle Hiddlestona) máme těšit na 4. a 5. díl. Tak snad se to vrátí zpět ke kvalitě à la 1984. Edit 2: Jak zmiňuje bezvim, možná je tenhle díl nepříliš povedený kvůli změně scénáristy, tak snad se to v příštích dílech zlepší. ()

Narušenie nexusu (2021) (S01E04)

Možné SPOILERY: Dobrá dobrá, nejprve se musím trochu uklidnit. Tenhle díl se rozhodně vrátil ke kvalitě prvních dvou a já mám z toho obrovskou radost. Byl tady znát velký posun ve všem: charakter Sylvie mi připadal mnohem sympatičtější, dostali jsme zpátky Mobiuse (kterého jsem si oblíbila zase o kus víc) a celou TVA, přátelství Mobiuse a Lokiho (nakonec), no a jako bonus dost nečekané zvraty. Dost nepříjemné nečekané zvraty, ale to koneckonců ke kvalitnímu seriálu patří (jen opravdu doufám, že se všichni dodívali až do konce, i s částí po závěrečných titulcích, protože bych nechtěla odcházet od obrazovky s tím, jak to zdánlivě skončilo). Nakonec musím říct, že vývoj vztahu Lokiho a Sylvie jsem z minulého dílu celkem čekala, i když se mi nechtělo zdát, že by se k něčemu takovému tvůrci skutečně přiklonili. Ale popravdě řečeno, vlastně proti tomu nic nemám a začínám chápat, že předchozí díl byl povinnou zastávkou, abychom to všechno trochu lépe zpracovali. Navíc konečně vidíme soft side našeho oblíbeného hrdiny, což je něco, na co jsem byla moc zvědavá. Jsem nadšená a vážně nedočkavě vyhlížím další díl. For all time. Always. ()

Cesta do tajomna (2021) (S01E05)

Obsahuje SPOILERY. Tak tenhle díl byl cítit skrz naskrz nadcházejícím grand finále, z něhož mám tak trochu obavy, protože si myslím, že minimálně jedna z postav odejde natrvalo. A opravdu doufám, že to nebude Loki, Sylvie, ani Mobius. Mobius měl v tomto díle méně prostoru a vytržený z TVA mi přišel jako ryba na suchu, takže na žádné slovní přestřelky mezi ním a Lokim nedošlo. Přesto mám velikou radost, že je zpět a v plné parádě se chystá pěkně od základů zbořit TVA. Myslím, že se dočkáme velké řady závěrečných soubojů, z nichž jeden bude právě mezi Mobiusem a Ravonnou. Už teď si chystám kapesník. K příběhu: šlo tak trochu o výplňový, přípravný díl. Nejsem divák, který by žádal velké akční scény, právě naopak, diskuze Lokiho a Mobiuse z prvním dvou dílů byly dle mého názoru pětihvězdičkové. Tady to bylo o vysvětlování za pochodu bez nějakého většího množství náboje, což byla škoda. Vztahu Lokiho a Sylvie ale už teď fandím a doufám, že celý seriál skončí vytvořením nějaké pro ně příznivé timeline. Další skvělé plus tohoto dílu bylo představení verzí Lokiho, z nichž každá mě chytila za srdce nějak jinak. Prezident Loki si sice ukradl méně času, než jsem podle trailerů čekala, ale zato zastával správně potrhlou verzi, kid Loki a krokodýl Loki byli skvělí, no a Richard E. Grant, na něhož jsem se nejvíc těšila, se stal jednou z nejlepších a nejzajímavějších verzí, která v sobě snoubila nejen Lokiho obvyklé charisma, ale i kus hodně silného, emocionálního příběhu. No a o souboji mezi Lokiho variantami ani nemluvím, to byla ztřeštěná, chaotická záležitost hodná Lokiho. Hudba celý díl dramaticky dotvářela, předtitulkový začátek byl dokonale atmosférický, postup seriálem byl už trošku slabší, ale finále to vše vynahradilo. Celkově jsem moc zvědavá na zakončení tohoto originálního seriálu, který jde tak trochu jiným směrem, než je u Marvelu zvykem. Je to přece jen první Marvelovské dílko o záporákovi, který postupem času přerostl spíše ve všemi milovaného antihrdinu. Já jen vím, že ten týden čekání na poslední díl bude pěkně dlouhý. Glorious purpose! ()

Na večné časy. Navždy. (2021) (S01E06)

Možné SPOILERY. Měla jsem dojem, že kdyby se na konci 1. série, když má seriál pokračovat i v 2., vyčerpalo ono překvapení, kdo je hlavní bad guy, přišli bychom o napětí a na začátku nastolenou detektivní zápletku. Jak jsem se mýlila. Tohle je totiž stokrát lepší. Nejen, že Loki odstartoval novou dekádu MCU, a zařadil se tak mezi jedny z nejdůležitějších seriálů, které nás uvedou do multiverza, přidal navíc pěkně na závěr dost pořádný mess, na který by si TVA měla připravit hodně velké koště. Prostě to byla game within the game. A já se nechávala touhle hrou pěkně unášet po proudu spolu s příběhem, který potvrdil moji predikci Loki-Sylvie páru, ale i to, že Sylvie je přeci jen v mnoha ohledech pořád Loki. Když začaly závěrečné titulky, prostě jsem jen hleděla s otevřenou pusou a snažila se to vše trochu zpracovat. Už vidím tisíce teorií, jak to vše bude probíhat dál. Já jen vím, že i když jsem fanoušek MCU nikdy nebyla, Loki mi k tomuhle světu vydláždil cestu. Chci vědět víc, nejen o tom, jak se bude vyvíjet příběh seriálu Loki a osud Mobiuse, Sylvie, Lokiho, Ravonny a B-15, ale celého šíleného multiverza. MCU se odvázalo a dalo se nečekaným a odvážným směrem, což je přesně to, co by měl dělat každý příběh. Je to risk, ale mnohdy stojí za to. A u Lokiho se to vážně vydařilo. ()

Ouroboros (2023) (S02E01)

Sice jsem si na to "hození do vody" hned ze začátku chvíli musela zvykat, přeci jen jsem poslední díl první série viděla docela dávno, ale nakonec si odnáším ty nejlepší pocity. Skvělé kulisy, povedený humor, oblíbené postavy, vše se vrátilo zpět obdobně zručně představené. A nejen to. Nový přírůstek do této dosti specifické party mi už teď přirost k srdci svým zábavným a milým vystupováním, přičemž doufám, že si do budoucna ukradne také svoji část minutáže. Mimo to ale musím vyzdvihnout onen prvek mysteriózna, který i v první sérii hned ze začátku diváka pěkně přitáhl k obrazovce, a zde tomu není jinak. Nejsem si jistá, co se děje, prakticky nic nedává smysl, a upřímně se těším, až všechny dílky skládačky tak akorát zapadnou na své místo a já budu moci vyslovit svoje "Aha!". Protože přesně o tom Loki jednoduše je. ()

Margot Robbie chystá filmové The Sims

Margot Robbie chystá filmové The Sims

23.03.2024

Daredevil nabírá nové tvůrce

Daredevil nabírá nové tvůrce

29.10.2023

Nedávno vyšla zpráva, že Marvel kompletně překopává svoji televizní strategii a uchýlí se nyní k tradičnímu formátu pilotů, showrunnerů a tzv. writer’s room (menších skupinek scenáristů, kteří mají… (viac)

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři