V pasti - Série 2

(séria)
Island / Nemecko, 2018, 8 h 10 min (Minutáž: 49 min)

Tvorcovia:

Baltasar Kormákur

Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Sigurðsson, Sólveig Arnarsdóttir, Valdimar Örn Flygenring, Guðjón Davíð Karlsson (viac)

Druhá série mezinárodně úspěšného seriálu V pasti, známého pod anglickým titulem Trapped je opět dílem výrazné islandské režijní osobnosti Baltasara Kormákura. Seriál se stal originálním příspěvkem k žánru temné severské detektivky, známého také jako nordic noir. Především měl čitelný národní ráz, do děje zakomponoval nejen působivou islandskou krajinu, ale i místní nehostinné přírodní podmínky, když vlivem blizardu zůstaly všechny postavy uvězněny v přístavním městečku, ve kterém řádil vrah. Civilní a uvěřitelné postavy mnohem víc než běžné filmové hrdiny připomínaly sousedy od vedle se všemi jejich problémy a slabostmi. S řadou známých postav se setkáme i v druhé sérii seriálu, která diváky opět přivádí do drsné spektakulární krajiny severního Islandu, jejíž strmá skaliska a mrazivé fjordy odrážejí povahu místních lidí a temná tajemství. (Česká televize)

nula87

I druhá série islandské pasti je povedená. Už nejde jen o lokální problém, ale příběh se rozkročuje mnohem šířeji, zapojuje vládu, nadnárodní společnosti, imigranty, a homosexualitu. A přesto nabízí napínavý příběh sevřený islandskou nehostinnou krajinou a malým policejním týmem. Vyvrcholení je možná lehce překombinované, ale to je relativně malá kaňka na kráse.75% ()

silentname

Po vynikajúcej prvej sérii je pokračovanie seriálu "Trapped" tak trošku sklamanie. Myslím si, že názov seriálu v tomto prípade stráca trošku význam, ale to je popravde ten najmenší problém, ktorý so seriálom mám. Myslím si, že celkom dobre buduje svoju atmosféru, no zakončenie pre mňa nie je najuspokojivejšie. Pretože to celé príde na mňa vysoko nasilu. A viac-menej to príde od nikiaľ. Nechápte ma zle. Náznaky tam sú a nemôžem povedať, že by išlo o absolútny blud. No rozhodne to malo na viac. Pre mňa trošku premrhaný potenciál. Okrem toho som si nebol úplne istý, či jednu vraždu spáchala osoba, ktorá sa na konci odhalí. Pretože útočník pod maskou bol podľa mňa úplne inak stavaný. Ale nevadí. No najväčším problémom tejto série je pre mňa Andriho dcéra Thorhildur. Páni moji, tá je v tejto sérii neskutočne otravná. Stereotyp tínedžerky, ktorá nebude robiť nič čo jej otec povie, bude neustále urazená a okrem toho svojimi hlúpimi rozhodnutiami postaví samú seba do ohrozenia života. Keď bude mať možný kľúčový dôkaz k odhaleniu vraha, tak sa miesto toho rozhodne ho nájsť a vylákať na vlastnú päsť. Bez akéhokoľvek plánu. To je už poriadna stupidita. Musím uznať. Ale na druhú stranu povedzme si pravdu, že atmosféra Islandu je stále veľmi dobrá, máme tu vedľajšiu dejovú líniu s otrávenou vodou, ktorá je dosť zaujímavá, niektoré postavy rozhodne vzbudili môj záujem a niektoré epizódy majú v sebe dobré momentky tajomna. osobne by som asi ale povedal, že najsilnejšiu momentku si tvorcovia nechajú asi na stred série a druhú najlepšiu v 8-mej epizóde. Andri je stále vynikajúci hlavný hrdina, je inteligentný policajt a jeho tím ľudí je podľa mňa super. Rád ich sledujem, potenciál na pokračovanie tu je, no dúfam, že už nebude Thorhildur nabudúce tak sprostá a otravná ako v tejto sérii. Kedykoľvek sa objavila na scéne, tak ma to strácalo. S výnimkou poslednej epizódy. Celkovo však druhá séria funguje. Myslím si, že ju môžem aj odporúčať. Môj rating je v jadre pozitívnejší, než možno znie tento komentár, ale nakoľko som prvú sériu skutočne miloval a zhltol, tak som považoval za potrebné povedať prečo táto séria pre mňa podobné kvality nedosahuje. Ale ak máte radi dobré severské krimi, ktoré nie je až tak veľmi zamerané na počet mŕtvych obetí, tak toto by mohlo byť pre vás. A rozhodne je to seriál, ktorý si stojí za to čeknúť. Hodnotenie: B+ ()

chrispe

Druhá série je super. Líbila se mi víc, jak první a to tam prosím nebyl sníh :D to už by bylo extra pokoukáníčko ;). Po pomalejším rozjezdu přijde smršť skvělých dílů, ve kterých sice nenajdete akci jak v amerických filmech a seriálech, přesto se pořád něco děje a nenudí to. Navíc je to, mimo detektivní linku, prošpikováno mnoha tématy jako migrace, homofobie, puberta, výchova, dlouhodobé partnerství... je toho dost. A za mě fakt super. Jestli bude další řada a já pevně doufám, že jo, mají ve mně věrného diváka. ()

Mlle

Druhou sérii jako by točil někdo jiný. Kde je to skvělé Trapped, které přikovalo svou osobitostí, nadchlo zápletkou a získalo sympatie zcela výjimečným charakterem hlavního hrdiny? Místo toho je nám servírován nenápaditý sled snaživě atmosférických záběrů, tisíckrát okoukaný z jiných seriálů pro teenagery. Vážně ještě někoho baví zírat půl hodiny na rozháranou patnáctku, která rebeluje tím, že si dělá kafe, a její větry ošlehaný otec, naložen desítkami let zkušeností tvrdé práce se zákonem a zločinci s tím – chudák – nemůže nic dělat? Nebo je libo melodramatický dialog o ničem z postele homosexuálů, který jako by se tematicky zapomněl před padesáti lety? Proč? Třetí díl už si nepustím. ()

nascendi

Mal som informácie, že seriál Trapped sa oplatí pozrieť a nasvedčovali tomu aj hodnotenia. Dnes som ho konečne dopozeral a som hrdý na odhodlanie, ktoré som na to musel vynaložiť. Je to hrozný seriál. Chápem, že na maličkom Islande, ktorý má menej obyvateľov ako Bratislava, je ťažké vytvoriť seriál, ktorý by zaujal rozmaznaných európskych divákov. Ale vytvoriť niečo také nepochopiteľné si vyžaduje osobité schopnosti. Dominuje mu detektív ozruta, ktorému sekundujú bizarné figúrky a scenárista s poruchami pamäte. Odpudzovala ma aj politická korektnosť, v rámci ktorej namixovali do deja černochov (to je ako keby v etiópskom seriáli hrali Eskimáci), gayov a nadnárodné koncerny. A tak moje dve hviezdičky sú za prvé islandské slovo, ktoré som sa naučil (Lögreglan) a za vieru, že prvá séria bola naozaj omnoho lepšia. Ale aj tak ju nehodlám sledovať. 10 hodín viem využiť aj rozumnejšie. ()

• Když se Ketill (Steinn Ármann Magnússon) vydá hledat jednoho ze svých synů do hor, vyjíždí na čtyřkolce, která má dvě přední světla. V horách již jede na jiné čtyřkolce, která má třetí světlo umístěné mezi řídítky. V dalších záběrech již opět jede na té původní. (Muffino)
  • Česká stopa v seriálu – auto, kterým přijel Ebo (Kingsford Siayor) do továrny, je česká Škoda. (Cheeter)
  • V této epizodě můžeme v původním znění zaslechnout i češtinu. Slova patří do kategorie nespisovných a vulgárních. (ČSFD)