V pasti - Série 1

(séria)
Island / Nemecko, 2016, 8 h 37 min (Minutáž: 51–54 min)

Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Sigurðsson, Ólafur Darri Ólafsson, Nína Dögg Filippusdóttir, Baltasar Breki Samper, Þorsteinn Bachmann, Bjarne Henriksen (viac)

fabecc1222

V rámci severských krimi zatím to nejlepší, na co jsem narazil. Konečně pořádná mrazivá atmosféra (doslova), kterou jsem v tomto typu seriálů hledal, a zatím nacházel spíše marně. Taky se mi líbili propracované charaktery vedlejších postav, a také konečně sympatický hlavní vyšetřovatel. Dějových zvratů příjde hned několik, a hlavní záporák je poměrně překvapivý. ()

herr_carter

Všem severským tvůrcům kriminálních filmů a seriálů (ať už norským, nebo v tomhle případně islandských) bych z fleku nechal vystavět sochy v nadživotních velikostech jako ocenění přímo úměrné jejich neskutečně kvalitní a autentické práci. To, o čem se zámořským kolegům většinou jenom zdá, dokáží tito pánové ze Skandinávie a okolí točit a tvořit s bravurou sobě vlastní !Herci jsou neokoukaní, ale především !HRAJÍ! jak o život. U severské kinematografie mám vždycky pocit, že nesleduji film, nýbrž skutečné události, ta autentičnost je prostě neskutečná. Tady, na pár kilometrech čtverečních tomu není jinak, drsný a zamotaný kriminální příběh, zasazený do nehostinné krajiny Islandu, kterou bičuje vítr a sněhová bouře, rozplétá jeden velký zamotaný příběh, kdy se tamním obyvatelům do té doby klidného neznámého přístavního městečka o nějakých vraždách, korupci a kuplířství mohlo zdát jenom v těch nejhorších nočních můrách. Člověk má sice trošku problémy, než si uspořádá tamní jména, která jsou tak složitá, že jednoduše splývají, ale aspoň se filmový divák musí o to více soustředit, aby mu neunikla žádná pointa. Jelikož to je základ pro pochopení celé složité zápletky. A kdo je příznivcem kriminálních seriálů se života, bez jakýchkoliv efektů a nestandardních a nereálných situací, toho si tenhle seriál okamžitě získá - moc se těším na druhou sérii !!.......................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Anderton

Ako si všímam pri severských detektívnych sériách už od Mostu, tak ich druhá polovica ma baví viac ako tá prvá. Asi preto, že všetko sa takpovediac reštartuje a pravda leží niekde inde, ako sa na prvý pohľad, niekedy v polovici, zdá. Podobne je to aj v Trapped. Skvele rozvrhnuté mozaikovité rozprávanie, kde sú vzťahy rovnako dôležité ako vyšetrovanie vrážd. A tak je to aj s témami; násilie na ženách, finančná kríza a otázka, nakoľko išlo o chamtivosť zúčastnených a nevyhnutnosť v danej zlej ekonomickej situácii, a v neposlednom rade aj otázka rodinných väzieb verzus profesionality v práci. Andri to nemal ľahké, divák sa určite bavil viac :) ()

mh.mail

60% — POZOR, SPOILER! Ačkoliv mě seriál po celou dobu bavil a byl jsem zvědavý na to, jak to celé dopadne, závěrečný WOW! efekt se nekonal. Pořád jsem čekal, jak se jednotlivé motivy nakonec prolnou, místo toho se ukázalo, že se jednalo o tři samostatné, jenom slabě propojené případy: pojišťovací podvod, při kterém omylem zemřel člověk, dávné znásilnění a zabití v sebeobraně a nakonec pašování lidí. To by snad ani tolik nevadilo, horší byl fakt, že některé naznačené motivy nebyly vůbec dotaženy do konce a vysvětleny. Proč například syn toho bláznivého staříka chtěl utopit torzo těla, kterým to celé vlastně začalo, a proč pak po svém chycení nemluvil a nakonec vyskočil z helikoptéry? Pro koho bylo prováděno pašování těch dvou afrických dívek a jaké s nimi měli dotyční úmysly? Kapitán při výslechu tajemně prohlašoval: „Nevíte, proti komu stojíte,“ také jsem v průběhu seriálu zaslechl větu, že se v jejich městečku otevřela Pandořina skříňka, ale ve výsledku se žádná velká tragédie nekonala. Organizátoři byli vcelku bez větších problémů pochytáni a tím to celé skončilo. Takže aspoň za to, že mě to po celou dobu bavilo, dávám tři hvězdičky. ()

Cheeter

Rád bych teď napsal komentář za celý seriál, ale nemůžu. Podle všeho bude brzy druhá řada a já jsem zvědavý, jestli se povede stejně dobře, jako se povedla první, resp. asi původně zamýšlený samostatný seriál. Severské detektivky teď mají žně a tahle se na této vlně veze. Za mě se povedla, přes to městečko jsem na Island přijel a odjel. Díky tomuto malému prostoru dostává děj zcela jiné rozměry. Herci pro role vybráni skvěle. Krom toho konec nebyl jednoznačný, navzdory vyřešení případu zůstalo spousta nezacelených šrámů, co se musí dořešit. Což je podle mě lepší konec, než když hlavní hrdina bere vše. ()

• V epizodě zpracovává starý Guðmundur (Sigurður Karlsson) ulovenou zvěřinu zavěšenou na československém traktoru ZETOR 7745 (vyráběném od roku 1986). (Michalechal)
  • Tělo, které se našlo v přístavu, rozřezávají na paletách s logy Českých drah. (Sicilius)