Star Trek: Lower Decks

USA, (2020–2023), 17 h (Minutáž: 23–30 min)

Tvorcovia:

Mike McMahan

Tawny Newsome, Jack Quaid, Noël Wells, Eugene Cordero, Dawnn Lewis, Jerry O'Connell, Fred Tatasciore, Gillian Vigman, Paul Scheer, Jessica McKenna (viac)

Recenzie používateľa cyphercz k tomuto seriálu (37)

Vzpomínky (2022) (S03E05)

Líbí se mi vzestupná tendence posledních několika epizod, pátý díl jde zase o něco výš než ten předchozí. Poodhalení Rutherfordovy minulosti bylo zpracované velmi dobře a budu teď netrpělivě čekat na dořešení oné záhady, možná i nějakého spiknutí (?) spojeného s jeho implantátem. Boimler s Mariner a jejich náborový stánek byly celkem vtipným ohlednutím se za různými podivnými kulturami z původních seriálů a jak už zmiňoval PKD, seriál ubral na ztřeštěnosti a dětinskosti a dost mu to prospívá, jen tak dál. 80%. ()

Důvěřuj, ale prověřuj (2022) (S03E06)

Místní nadšení z této epizody rozhodně nesdílím, jako bylo fajn se vrátit na DS9 a uvidět trochu naspeedovanou verzi Kiry a Quarka (protože Lower Decks prostě nedokáží mít klidné a rozvážné postavy, asi by to nebylo dost vtipné pro náctileté publikum) a i zápletka kolem Karemmanů celkem ušla, co však díl v mých očích těžce potápí je ona puberťácká seance o svíčkách Mariner a ostatních BFFs. Říkal jsem si, jestli se skutečně dívám na Star Trek či snad na nějaký díl seriálu pro 15 leté puberťačky, opravdu, kdo je cílovkou této show?? Na wikipedii stojí, že se jedná o tzv. "adult animated" seriál, čili bych měl být cílovou skupinou já, jakožto dospělý člověk, ale to si pak tvůrci vážně myslí, že mě osloví tahle dívčí párty?? Kolik že to má být Mariner let, 15, nebo 25?? Z mého hlediska zatím nejslabší epizoda 3. řady, 50% ()

Matematicky přesné vykoupení (2022) (S03E07)

Než jsem začal s třetí řadou, tak jsem věděl, že tenhle díl je tak trochu jiný od zbytku seriálu a z hodnocení jsem viděl, že ho zdejší diváci moc nepřijali, pak jsem ještě v Galerii viděl ony "ptakolidi" a říkal si co to bude za blbost, ale nyní po shlédnutí musím říct, že to nebylo vůbec špatné! Líbí se mi tahle odbočka od hlavních postav a průzkum toho co bylo po finále první řady z pohledu vedlejší postavy - celá úvodní sekvence ve vesmíru pro mě byla naprosto geniální. Následný děj na planetě ptakolidí pak nebyl vůbec zlý, ani románek mezi exokompem a ptakočlověkem mě nijak nepohoršoval, co však dle mého epizodu sráží je uspěchaný konec, kdy během snad minuty máme z dobročinné exokompky totální psychopatku a magora. Problém vidím ve stopáži, kdy prostě tvůrci chtěli odvyprávět příběh, ale potřebovali by na to 45 minut, které holt nemají, takže to celé rozuzlení působí až moc nahečmaně a uspěchaně... Ale i tak zajímavý díl a 75% ()

Bod zlomu 2: Paradox (2022) (S03E08)

Nepovedené navázání na nepovedený holodeck díl z první řady. Místo vypsychlé Mariner je nyní protagonistou vypsychlý Boimler, který se snaží vyrovnat se smrtí svého klonu. Jako je fajn, že se tvůrci snaží o nějakou hloubku hlavních postav, ale tady se to prostě nepovedlo, je to celé plytké a o ničem, po 5 minutách po shlédnutí na tuhle epizodu zapomenu... Humor, který točil zejména kolem "hlavního děje" simulace, byl také hodně slabý, čili snad toto holodobrodružství skončí tímto druhým dílem a nebude z něj trilogie. 45% ()

Důvěryhodné zdroje (2022) (S03E09)

Dobrá epizoda, byť celá ta zápletka kolem Mariner a toho co řekla/neřekla reportérce byla velmi předvídatelná. Líbí se mi návrat k jedné z hodně starých TNG epizod a co následovalo poté, co Enterprise odletěla, přijde mi, že to tento seriál zpracoval velmi dobře, takže bych nezlobil, kdyby se více dílů neslo v tomto duchu. Bitva s Breeny ucházející, představení nové lodi také, nejvíc jsem se u epizody nasmál když Mariner hystericky řve na kapitánku, že jí není 15 let, přitom se tak od první sezóny chová, naprosto ukázkový 15 letý puberťák, čili nevím, jestli to je nějaké pomrknutí od tvůrců na diváky mého typu, nebo si to neuvědomují a mysleli tuto repliku vážně, každopádně pobavilo... 75% ()

Hvězdné nebe vůkol (2022) (S03E10)

průměrné hodnocení epizody 97% (listopad 2022), jako vážně?? Neříkám, že to byl špatný díl, ale tohle je rozhodně těžce přestřelené, vážení... Je fajn, že se nám to vyřešilo několik "loose ends" z předešlých epizod, ale celkově je tohle nejslabší season finále z dosavadních třech řad. Už mě neskutečně irituje to cpaní nějaké té zlé a mocné AI do všech Kurtzman Treků, tady to naštěstí bylo vyřešené za jednu 28 minutovou epizodu a díkybohu za to, že z toho není zápletka na celou řadu. Děj je jinak plný plot holes typu Starbase má asi jen jednu zbraňovou platformu, jinak si nedovedu vysvětlit, že při útoku robolodí neopětoval palbu, tyto robolodě jsou pak asi vyrobené z "nezničitelnia", protože hravě dají na frak Sovvy, pak zvládnou přežít výbuch warp jádra v těsné blízkosti a skoro i následný útok snad 20 "Lower Decks" lodí.... hej admirálové, co takhle vzít tenhle geniální téměř "god mode" design a upgradovat celou svoji flotilu? Pak bude Federace doslova a do písmene nezničitelná a může jít hravě vykydlit Borgy do Delta kvadrantu... Alespoň tu nebylo moc trapného humoru pro 13 leté, ale na víc jak 70% to prostě není. ()

Season 4 (2023) (S04)

Čtvrtá řada pro mě jen tak tak dosáhla na 3 hvězdy, lví podíl na tom pak mají závěrečné dvě epizody, které ukázaly plný potenciál tohoto seriálu a patří k nejlepším dílům Lower Decks. Bohužel u zbytku řady jsem měl velké flashbacky na první sezónu, kde humor těžce pokulhával a zápletky jednotlivých dílů byly dost o ničem, ten samý problém máme pak i tady. Jakoby se snad tvůrci vyšťavili u předchozích řad a už mají problém vyplodit 10 kvalitních epizod, které by měly hlavu a patu a humor, který by často neevokoval zábavu určenou 11 letým divákům Prodigy. Uvidíme, co přinese řada pátá, ale velká očekávání rozhodně mít nebudu. Hodnocení sezóny na základě průměru z epizod: 50% ()

Twovix (2023) (S04E01)

Povedený season opener. Celá ta transportérová patálie byla sice trochu slabší, ale vyvažuje ji dění na Voyageru, takhle se má totiž dělat pořádný homage, ne jako ta epizoda myslím první řady s Tomem Parisem. Humor, opět zejména na Voyageru, fungoval, bylo fajn vidět různé holo postavy, asimilovaného "mloka" v kapitánském křesle atd. Jediné, co mě trochu zklamalo bylo vyřešení "Tuvixe" - první půlku epizody postavy naoko řeší velké morální dilema co s oním nově vytvořeným člověkem, odsuzují konání Janeway atp., aby pak tohle vše hodili za hlavu a v podstatě situaci vyřešili naprosto tím samým "neetickým" způsobem, jako kapitánka Voyageru - nové lidské bytosti přestaly existovat, stejně jako onen Tuvix. 75% ()

I Have No Bones Yet I Must Flee (2023) (S04E02)

Tenhle díl zachraňuje jen a pouze Boimler a jeho hledání nové kajuty, děj na stanici s "Pokémonem" je fakt slabota a těžký rip-off Nibblera z Futuramy, za to velký palec dolu. Mariner navíc svým otravným a dětinským chováním hodně připomíná své začátky v první sezóně, tak trochu jsem doufal, že jsme se už někam posunuli a do "kvalit" oné první řady se už vracet nebudeme, ale holt není vždycky posvícení. 55% ()

In the Cradle of Vexilon (2023) (S04E03)

Slabá a lehce zapomenutelná epizoda, v podstatě jediné, co se tu stalo, byla laciná lekce Boimlera, který se naučil dávat rozkazy svým podřízeným, wow... tohle bych čekal spíš v seriálu typu Prodigy určenému 11 letým dětem, než ve "fuckujících" Lower Decks, které by měly být pro přeci jen o něco starší publikum. No a druhá část děje s výměnou čipů a pranků od seniorních kolegů pak byla ještě větší zívačka. Tenhle seriál nám v minulosti už několikrát ukázal, že má na mnohem víc, takže snad se brzy odrazíme ode dna a uvidíme epizody, které si člověk bude pamatovat ještě hodně dlouho po skončení 4. sezóny, tenhle mdlý díl mezi ně rozhodně nepatří. 50% ()

Something Borrowed, Something Green (2023) (S04E04)

No tak jestli mi předchozí epizoda přišla jako filler, na který člověk po pár dnech kompletně zapomene, tak opravdu nevím co napsat o tomto k uzoufání nudném dílu o ničem. Tendi musí na svatbu své sestry a velcí buddies Boimler s Rutherfordem se přou o nějaký nesmysl v převleku za Marka Twaina, ehm, aha... Humor se nám taky kamsi vytratil, prostě fakt velký špatný. 20% ()

Empathalogical Fallacies (2023) (S04E05)

Při prvním sledování jsem u této epizody regulérně usnul. Při tom druhém jsem viděl kozaté Betazoid agentky, co unesou loď a namíří si to zpět k Betazedu přes Romulanské území, což absolutně nedává smysl, ale ok, byly asi ovlivněny tím vulkánským psychopolem, co z každého dělá naprostého retarda. Neutrální zónu pak lemuje LINIE jakýchsi výstražných bójí, možná je to odkaz na nějaký předchozí Trek, nevím, každopádně je to v 3D prostoru solidní nesmysl. No a nakonec Boimler hraje deskovky s členy ostrahy, ok. Alespoň tato dějová linka měla zajímavé zakončení a jakés takés poselství, jinak bohužel opět slabota. 40% ()

Parth Ferengi's Heart Place (2023) (S04E06)

Bohužel bída posledních epizod pokračuje i tady, jakoby se snad tvůrci naprosto vyšťavili nejen co se týče zápletek, ale hlavně i humoru (zejména děj kolem Tendi s Rutherfordem byl jeden velký cringe). Na epizodě je navíc velmi patrné, jak nám scénáristé vůbec nevědí, co s některými postavami, kam je v rámci děje "uklidit" - hlavně viz Boimler ("co s ním, co s ním, tak ho prostě posadíme na gauč a bude sledovat Interdimensional Cable, tedaaaa pardon, Ferengské seriály...."). Další "kumšt", který tu tvůrci předvádí, je ona záhadná loď, která se nám jednou za čas připomene naprosto tou samou scénou, CTRL + C, CTRL + V, akorát v ní změníme loď oběti. Co naplat, že nějaké to mystérium a napětí je dávno tatam, divákovi je naprosto jasné, co se stane vzhledem k tomu, že to je snad už čtvrté setkání podle toho samého mustru bez sebemenšího posunu někam dál. 15% ()

A Few Badgeys More (2023) (S04E07)

Díl začal velice solidně, děj nám tu navazuje na předchozích 4 a více různých epizod napříč všemi sezónami, čili potenciál tu byl, jenže velmi brzy nám to sklouzlo do neuvěřitelných a hlavně nevtipných srajd. Badgey se nám povznesl na vyšší úroveň bytí a nezapoměl přitom dát cenné lekce 11 letým divákům, exokomp se zase shledal s taťkou, prostě jedna lepší zápletka a její vyústění než druhá. Hádám taky, že ona season arc ohledně té záhadné lodi bude mít taky nějaké podobně dementní a cringeové zakončení, ale nepředbíhejme. U tohohle dílu jsem vážně uvažoval nad odpadem, ale věci ještě mohou být horší, čili si to jednu hvězdu zaslouží. 10% ()

Caves (2023) (S04E08)

Paradoxně díl, který se nesnaží o nějaký ucelený, 20 minutový děj, funguje mnohem lépe než předchozích 5 nebo kolik velmi slabých epizod. Jednotlivé příběhy měly hlavu a patu, sem tam i trocha toho povedeného humoru, jen mi přijde, že si Mike McMahan až moc "půjčuje" (rozuměj vykrádá) z Ricka a Mortyho, viz nedávný ferengský Interdimensional Cable, či děj této epizody silně připomínající Mortyho Mind Blowery... 65% ()

The Inner Fight (2023) (S04E09)

S přehledem nejlepší epizoda 4. řady (byť ještě nemáme poslední díl) a zároveň jedna z nejlepších epizod Lower Decks. Nejvíce si cením toho, že si tvůrci dali konečně tu práci a ukázali nám, proč se Mariner chová často jako naprostý smyslů zbavený retard, navíc skrze moc hezké napojení na skvělou TNG epizodu Lower Decks. Také tu máme konečně zásadní posun v ději ohledně oné záhadné lodi, kdo by řekl, že za tím stojí původní postava Toma Parise (viz další velmi kvalitní TNG díl The First Duty)... sice ještě neznáme motiv, který bude určitě hrát významnou roli v hodnocení poslední epizody, ale i tak je to bez debat zajímavý vývoj. Dějová linka kolem kapitánky a jejím pátrání po Locarnovi byla trochu slabší, ale pořád mnohem lepší, než většina zápletek předchozích dílů. V neposlední řadě tu celkem i fungoval humor, takže rozhodně spokojenost. 80% ()

Old Friends, New Planets (2023) (S04E10)

Kvalitní závěr čtvrté řady, byť ne úplně bez much. Příběh kolem Locarna nejprve vypadal celkem slibně, ale ta hlavní myšlenka, že by dokázal "podpalubáky" z jiných ras sjednotit byť jen na jeden jediný den, navíc bez jakékoliv formální hierarchie (viz jeho neustálé "já nejsem váš boss"), je prostě mimo (stačí se podívat, jak dopadl CHAZ v Seattlu). Taky závěrečný copy paste bitvy z Khanova hněvu je něco, z čeho jsem na rozpacích, na jednu stranu hezký homage, na druhou bych určitě spíš ocenil něco trochu originálnějšího, ale chápu, že se zrovna tohle bude mnohým fans setsakra líbit a nemám s tím problém. Tolik ke kritice, co se mi pak na této epizodě líbilo byl jednak humor, zejména při porovnávání Locarna s Parisem, dále je toto jedna z mála epizod, kde mě Mariner jakožto postava nevadila (snad to vydrží), no a hlavně pak scénka z Akademie s originálním castem z TNG epizody The First Duty, bylo opravdu fajn zase "vidět" Shannon Fill v roli Ensign Sito, to se skutečně povedlo. 85% ()