Star Trek: Lower Decks

USA, (2020–2023), 17 h (Minutáž: 23–30 min)

Tvorcovia:

Mike McMahan

Tawny Newsome, Jack Quaid, Noël Wells, Eugene Cordero, Dawnn Lewis, Jerry O'Connell, Fred Tatasciore, Gillian Vigman, Paul Scheer, Jessica McKenna (viac)

Recenzie používateľa cyphercz k tomuto seriálu (37)

Season 1 (2020) (S01)

První řada Lower Decks je pro mě jednoznačně zklamáním, i když ne takových rozměrů jako Discovery či Picard, dále však pokračuje mizérie nového Treku pod vedením CBS/Secret Hideout. Je pravdou, že posledních pár epizod šlo s kvalitou mírně nahoru, No Small Parts je pak nejlepším počinem první sezóny, stále je to však seriál plný infantilního, trapného a především nevtipného humoru, kdy si tvůrci z nějakého naprosto záhadného důvodu vsugerovali, že čím víc hlášek postava vychrlí, tím víc se budou diváci smát, což je samozřejmě kardinální nesmysl - je naprosto ta samá situace jako s remakem Ghostbusters a stačí se podívat, jak byl ten film divácky přijat... Jenže když jsou tvůrci neschopná paka, tak je zkrátka toto asi maximum co dokáží vyprodukovat. Velký problém mám i s hlavními postavami, které se chovají jak smyslů zbavení retardi daleko za hranou jakékoliv uvěřitelnosti či konzistentnosti - v jedné epizodě je Mariner vyšinutý maniak, který se vyžívá v chladnokrevném vraždění svých kolegů a dokonce chce zabít vlastní matku, byť je to simulátor, aby pak v další epizodě zase byla milující dcerou, která se pouze stydí za "trapnost" svého rodiče, jak kdyby byla 15 letý pubertální fracek... To i Fry z Futuramy vedle hlavních postav Lower Decks působí jako dospělý a vyzrálý jedinec, což je opravdu tristní. Hodnocení první řady: 40% ()

Amorův toulavý šíp (2020) (S01E05)

Mohla to být sice 100x viděná, ale ok Trek epizoda, avšak to bychom tu nesměli mít naprosto retardované hlavní postavy - duo Boimler Mariner jsou opět, už poněkolikáté v řadě totálně na pěst zatímco Tendi a Rutherford zas nerdi vyhnaní do naprostého extrému... ()

Terminal Provocations (2020) (S01E06)

achjo, ta zápletka kolem "vrakoviště" vypadala ze začátku jako konečně něco zajímavého, paradoxně by mě mnohem víc bavilo sledovat důstojníky na můstku než Lower Decks - celkem mě bavily interakce mezi kapitánkou, prvním důstojníkem a šéfem bezpečnosti, zatímco dějové linky kolem Boimlera a Mariner a zejména pak "pan odznáček" a Tandi s Rutherfordem mě nechávaly naprosto chladným, ale alespoň mě tyto postavy vyloženě neiritovaly jako ve většině předchozích dílů. ()

Krizový bod (2020) (S01E09) odpad!

Jj, přece kdo z nás by nesnil o tom vyvraždit všechny své kolegy a zabít vlastní matku, to je samosebou naprosto normální a hlavně děsně vtipné, haha... ()

Season 2 (2021) (S02)

Musím říct, že druhá řada, zejména její druhá půlka, mne velmi pozitivně překvapila. Seriál jako by nabral nový dech, ubral na kulometné palbě jednoho trapného gagu za druhým, psychické lability hlavních postav, co se v mnoha dílech první řady a první půlky té druhé chovali jak smyslů zbavení magoři a voilá, ono to funguje... Nevím, jestli se obměnili scenáristi, či tvůrci sami uznali, že tudy asi cesta nevede, každopádně za tento posun jsem rád a Lower Decks je nyní suverénně nejlepším "NuTrekem". Víc než 3 hvězdy ale dát nemohu, jednak mi je spočetlo čsfd na základě hodnocení jednotlivých epizod, dal bych je ale i tak, kvalita dílů je jak už jsem nastínil výše dosti nevyrovnaná, navíc stále vidím prostor pro to, aby hlavní postavy ještě trochu více dospěly a nechovaly se v určitých momentech jak 15 letí puberťáci (Mariner a její "ugh, mami, ty jsi tak trapnáááá" apod.). Na třetí řadu se ale budu těšit, našlápnuto mají tvůrci víc než dobře. 60% ()

Zvláštní energie (2021) (S02E01)

Velmi slabý úvod do nové řady, hlavní postavy se zase chovají jak naprosto pošahaní psychopati co nemají všech pět pohromadě a pro diváka to má asi být vtipné - Tendi se snaží vyříznout mozek Rutherfordovi, haha, Mariner kope do koulí komandéra, haha... Humor na úrovni 12 letého. Suma sumárum extrémně slabá a k uzoufaní nudná hlavní i vedlejší zápletka doplněná opravdu plytkým humorem, od odpadu tento díl zachraňuje posledních 30 sekund s Boimlerem, neboli jediná scéna, která jakž takž pobavila a vnesla naději, že alespoň nějaká dějová linka má co nabídnout. ()

Oči na stopkách (2021) (S02E02)

Mírné zlepšení oproti úvodní epizodě, problémem však nadále zůstává to, že vedlejší děj (Boimler na planetě) je poutavější než zápletka hlavní (Loď Sběratele), dokonce přichází i s pokusem o jakýs takýs hlubší moment, a to když Boimler dokáže rozbít onen rádoby drsňácký image zbylých členů výsadku a krátce jim a potažmo i divákům připomene, o čem že to ten Star Trek a jeho poselství mají být... 30% ()

Dobrodružství Toma Parise (2021) (S02E03) odpad!

Zčistajasna, kde se vzal tu se vzal, se nám najednou vrátil Shaxs s tím opravdu nejstupidnějším vysvětlením v historii televizní tvorby - bylo to temné temné a děsivé cosi, o čem se nesmí mluvit! A běda jak se na to někdo zeptá, tak má po kariéře, haha, to je tak strašně vtipné... děj kolem Mariner a Tendi ještě horší než Sběratel aka dobrodružství Scooby Doo z minula, aneb jak ze sebe udělat úplnou pipku a zbabrat i jednoduché doručení předmětu z bodu A do bodu B, opět to asi má být děsně humorné sledovat postavy s mentálním věkem kolem 15 let co snaží schovat žákovskou s pětkou z matematiky (=zásilka) před svými rodiči (=doktorka). A nakonec ono cameo Toma Parise, které spočívá akorát v tom, že dá po tlamě Boimlerovi, zkrátka přesně to, co si fanoušci Voyageru vždy přáli vidět, díky, tvůrci Lower Decks za splněný sen a využitý potenciál!;) Humor: 0%, Trapnost: 98%. ()

Záblesky minulosti (2021) (S02E04)

Když už nic jiného, tak tu máme alespoň zápletku co má hlavu a patu a hlavní postavy řeší něco serióznějšího než Scooby Doo záhadu či jak schovat rozbitou sochu před doktorkou, bohužel je děj protkaný tak trapnými fóry, že bych se za ně styděl snad i ve 13 letech, natož pak teď. O vedlejším "ději" kolem Tendi pak budu radši dělat, že v epizodě vůbec nebyl. 25%. ()

Trable s diplomatem (2021) (S02E05)

Stravitelná a doposud nejlepší epizoda druhé série, nejvíce oceňuji alespoň nějaký vývoj vztahu Boimlera a Mariner, kdy si relativně v poklidu vyříkali pár věcí z předchozích epizod a člověk má konečně jednou pocit, že sleduje lidské bytosti a ne nějaké psychopaty z vesmírných Bohnic... děj kolem duplikujícího se velvyslance byl v podstatě jen bezvýznamnou kulisou a zápletka Tendi s Rutherfordem už pak totální vata, takže víc jak 50% tomu bohužel dát nemohu. ()

Ohromný špion (2021) (S02E06)

V podstatě jako minule - dá se na to koukat a linka kolem Boimlera je alespoň trochu zajímavá a nabízí jakž takž nějaký vývoj postav(y), zbytek však celkem nudná vata. Alespoň oceňuji rozšíření loru o domovský svět a "fungování" společnosti retardovaných Pakledů, zkrátka jakmile je upozaděna neuvěřitelně otravná Mariner, tak jde úroveň show rázem nahoru. ()

Věrné milování (2021) (S02E07)

Téhle epizodě nemůžu skoro nic vytknout, takhle to má vypadat - obě zápletky mají hlavu a patu, výrazně ubylo trapnosti, postavy konečně jednají jako celkem uvěřitelní lidé a ne vyšinutí psychopati, dokonce jsem se u několika scén i zasmál, potěšilo také voice cameo Jeffrey Combse, zkrátka nechci to zakřiknout, ale vidím tu posledních pár epizod vzestupný trend, který se snad podaří udržet. Oceňuji také prostý fakt, že jsme dostali celkem originální backstory vedlejší postavy, která doposud působila jako obyčejný generický pablb sidekick, Discovery se má zkrátka hodně co učit od svého animovaného mladšího bratříčka s poloviční stopáží... ()

Povinnost volá (2021) (S02E08)

Celkem zajímavá zápletka kolem hodnocení výkonnosti a schopností posádky, avšak s poněkud pokulhávajícím provedením, vím, že to má být komediální seriál, ale i tak byly určité momenty až moc přitažené za vlasy. Humor celkem ušel, nejlepší momenty epizody se točily kolem Boimlera zachraňujícího čím dál více borgských dětí, celkové vyznění dílu však sráží až moc komiksový závěr, který se vrací k šílenostem úvodních epizod, viz jen tak na pohodu si zaletět ke Crystalline Entity či k černé díře, jakoby se nechumelilo... I přes kritiku se však jedná o lepší díl než většina první řady, čili v podstatě spokojenost. ()

wej Duj (2021) (S02E09)

Nejstartrekovější epizoda od konce ENT, Klingoni vypadají a chovají se jako Klingoni, Vulkánci vypadají a chovají se jako Vulkánci, ten nápad ukázat Lower Decks i jiných ras je brilantní a ba co víc skvěle zpracovaný, vůbec by mi nevadilo, kdyby se na Cerritos přesunula nejen ta Vulkánka, ale i onen klingonský kápo, humor fungoval, zejména onen R&R na Cerritosu, zasloužených 5 hvězd. ()

Úplně první kontakt (2021) (S02E10)

Solidní zakončení druhé sezóny s parádním cliffhangerem, jen mi trochu vadila přímočarost děje, kdy prostě tvůrci potřebují nějak vyřadit Archiméda a zároveň ho oddělit od Cerritosu, tak si vymyslí (téměř) neprostupnou bariéru, která by dávala smysl v 2D prostoru, nikoliv však v 3D vesmíru, obdobně pak je posádka Archiméda totálně indisponovaná jen aby je mohl Cerritos zachránit, co takhle starý dobrý trik aka "decompress the main shuttle bay, the explosive reaction may kick us out of the way", který zachránil Enterprise v podobné šlamastyce?;) Celkové vyznění dílu je však nadmíru dobré. ()

Season 3 (2022) (S03)

Po slibné druhé půlce druhé sezóny jsem k té třetí upínal velké naděje, bohužel nyní po shlédnutí všech dílů mohu konstatovat, že nějaké markantní zlepšení se nekoná. Není to špatná podívaná a třetí řada je alespoň konzistentnější co se kvality jednotlivých epizod týče, ale je to pořád jen lehký nadprůměr. Hodně mi tu chyběla nějaká wow epizoda, která by vybočovala z řady, na většinu dílů třetí sezóny jsem už nyní prakticky zapomněl a nemám potřebu je vidět znovu, byť to nebyly úplné propadáky jako třeba prakticky celá Discovery. Nejvíc se mi asi líbila epizoda Reflections, nejméně pak Crisis Point II: Paradoxus, za zmínku také stojí většinou zdejších diváků velmi kladně přijatý DS9 díl, který považuju za druhý nejslabší v této řadě, zejména kvůli B plotu určenému asi pro 13 leté puberťáky. Onen early teen humor je ostatně největší slabinou celého seriálu, kdyby mi bylo oněch 13 let, tak velmi pravděpodobně pálím jedno 5 hvězdové hodnocení za druhým tak, jako to dělá jistý "Jákkob Killer", ale seriál je určen dospělému publiku, čili podobné gagy jsou prostě solidním krokem vedle a těžce sráží celkovou kvalitu. Za nejvtipnější moment nejen této řady, ale pravděpodobně celého seriálu pak považuji scénu z deváté epizody, kdy Mariner hystericky křičí na svoji matku, že nechce aby s ní jednala jako s 15 letou, přitom se ale přesně tak už 30 epizod chová, stejně jako zbytek hlavních postav... Nevím, jestli si tím tvůrci dělají srandu sami ze sebe, nebo si fakt neuvědomují, že jejich postavy jednají jako 13 letí fracci, dost se obávám té druhé možnosti. Hodnocení na základě průměru z epizod: 66% ()

Nohama na zemi (2022) (S03E01)

Ucházející season opener, je tu několik dobrých gagů, zejména kolem ST 8: First Contact, líbí se mi i onen závěrečný twist či rozuzlení ohledně důvěry v systém, obzvlášť v době dnešní paranoidní Ameriky... Jediné, co mi zážitek kazí, je přetrvávající pubertální jednání postav, zejména Mariner. Pokud by cílovka byli teenageři, tak ani nemuknu, ale co je mi známo, tak je seriál určen pro dospělé publikum, takže nemohu jít výš než 70%. ()

Nejmenší zlo (2022) (S03E02)

Cameo Martoka potěšilo, jedná se o suverénně nejzábavnější element tohoto dílu, zbytek je však celkem "meh" - lov Boimlera a zejména jeho vyústění bylo celkem dost předvídatelné, chemie mezi Ransomem a Mariner je velmi slabá až nulová a jejich oprava výtahu byla velmi nudná, stejně tak dění okolo výsadku na planetě. Je fajn, že Mariner dostala jakous takous lekci a díl není vyloženě průšvih, ale ani žádný zázrak či něco, co člověku utkví v paměti... 60% ()

Lovení v hlubinách mysli (2022) (S03E03)

Máme tu v podstatě klasickou Star Trek zápletku jak vystřiženou z původního seriálu - výsadek na planetě co se musí vypořádat s halucinogenníma minama, což je celkem fajn pojatý příběh a má i pár vtipných scén, ale to je asi tak vše. B plot je potom Tendi na Cerritosu při vyjednávání mezi znesvářenými frakcemi, tahle část epizody mi vůbec nesedla a dětinské dohadování se dvou dospělých kapitánů mě spíše iritovalo, než pobavilo. Čili opět, není to nějaký hrozný díl jako většina Discovery či tak něco, ale ani se nejedná o nic co by člověk musel vidět 2x. Lepší průměr, aneb 60%. ()

Prostor pro růst (2022) (S03E04)

Celkem fajn dobrodružství hlavních postav mínus Rutherford, chemie mezi Boimlerem, Tendi a Mariner tu překvapivě funguje a nejsou tak otravní jako v některých dílech druhé a zejména pak první sezóny. Tohle jejich putování různými zákoutími Cerritosu jsem si užil, humor byl ucházející a tak jediné, čím epizoda trpí, je opět B plot - engineering tým s kapitánkou na relaxační lodi, tam dle mého humor vůbec nefungoval a celá tato část byla spíše dětinsky trapná, než cokoliv jiného. Z prvních 4 dílů mi ale tenhle přijde nejlepší, stále však čekám na nějakou wow epizodu, kterou jsme naposledy měli v minulé sezóně. 75%. ()