Dievča s perlou

• Česko Dívka s perlou (viac)

Delft, Nizozemsko, 1665. Po otcově oslepnutí přichází sedmnáctiletá Griet do města, aby přijala místo služky v domě malíře Johannese Vermeera. Vnitřně osamělý umělec brzy objevuje, že plachá služebná má nejen cit pro barvy a kompozici, ale že dokáže chápat i jeho složitý vnitřní svět. Hodiny společně strávené v malířově ateliéru se mění ve vzácný čas prodchnutý mlčenlivým souzněním. Mezi Griet a umělcem vzniká křehký vztah, který malířova rodina - především jeho žárlivá, majetnická a věčně těhotná manželka Catharina - nemůže nevycítit. Griet však zaujme i Vermeerova bohatého intrikánského mecenáše van Ruijvena, který malíře donutí, aby dívku namaloval. Začíná vznikat jeden z nejobdivovanějších a nejtajemnějších obrazů světa Kameraman filmu Eduardo Serra získal Cenu Asociace losangeleských kritiků a ocenění na MFF v San Sebastiánu, kde režisér Peter Webber získal cenu C.I.C.A.E. Film byl nominován na Cenu Alexandera Kordy za nejlepší britský titul roku. (oficiálny text distribútora)

JerryOnly

Tak som to konečne videla! Bolo to krásne, poetické a také... živé. Keď do izieb svietilo slnko, cítili ste jeho teplo, keď vonku mrzlo, prebehol vám po chrbte mráz. Neskutočne nádherne vyzneli sýte farby šiat a každý jeden záber interiéru mohol byť sám o sebe obrazom. Vizuálnej stránke nie je čo vytknúť, len ten obsah trošku ehm chýba. Presne ako napísala Galadriel. Napriek tomu to má odo mňa 3 a pol hviezdy, pretože mám fakt chuť ísť do múzea. ()

Muf911

Vizuálně krásné, ale děj trochu nuda. Jeden z mála filmů, který se odehrává v 17. století. Zajímavé podívat se do Holandska té doby. ()

allegria

Souhlasím plně s hodnocením a komentářem "janabel". Ocenila jsem nenápadné detaily, záběry mluvící za vše, a zdaleka ruce od dřiny nebyly jediné. Je to jeden z mých nejmilejších filmů, stejně jako Vermeer patří k mým nejvíc obdivovaným malířům, protože i on dokázal nenápadným detailem říct mnohem víc než jiní malíři. Ale vraťme se k filmu: vynikající herecké výkony jen podtrhují krásu a jedinečnost tohoto díla. Díky. ()

PTuranyi

Výborná atmosféra, jednoduchý ale farbistý príbeh s napätím vo vzťahoch a dobrou hudbou. Scarlett nás na chvíľu preniesla pár storočí späť. ()

jcall2bad

Jediná "špatná" stránka Dívky s Perlou je fakt, že příležitostně zaostává. Občas chození filmu působí trochu nemístně, a z některých záběrů mohli tvůrci tu a tam vytěžit víc. Webber se připojil k působivé třídě nových režisérů, kteří se téhož roku objevili. Tohle není typický dobový kousek slušné filmařiny. Jeho schopnosti a znalosti historie umění, společně s úžasnou prací s kamerou od Serry, se zkloubily k udělání Dívky s Perlou něčeho mnohem více, než jen prostým zpracováním nějaké historické fikce, čímž se to klidně mohlo stát. ()

Llaney

Třikrát chvála tomuhle filmu! I když příběh není klasicky dějový (ježiš, to je zvláštně řečeno), je radost se na něj dívat. Úžasná Scarlett, která jako by obrazové předloze z rámu vypadla, výborný Colin Firth, který dokazuje, že nemusí za každou cenu hrát jen hodného mamlase + každý záběr vypadá jako malba od holandského mistra. Navíc mám slabost pro Vermeera, tudíž jsem nemohla jinak. Už se těším, až někdo natoší Mlékařku ;) ()

SpeedyL

Nejsem žádný historik, a proto se nechci vyjadřovat k zachycení Vermeerova životního díla, ale k filmu jako takovému. Film je založen na atmosféře, která by se dala krájet. Herecké výkony jsou perfektní a obzvláště Scarlett Johansson. Ta je zde naprosto dokonalá! Film 4*, Scarlett 5*. Nicméně jedná se záležitost, kterou stačí vidět jednou - 75%. ()

jincer

8/10 Odehrávat se film v současných kulisách a současné době, tak se zjistí, jaké je to plytky scénáristické dílko na úrovni průměrné bakalářské povídky. Nicméně nejsme v současnosti, ale v Nizozemsku těsně před propuknutím obchodní a průmyslové revoluce. A že nás výprava ponoří pěkně hluboko. Jen málokterý film ve Vás vyvolá pocit, že se skutečně díváme na dobu, kterou se snaží vyprávět. Kulisy, kostýmy, domácí doplňky (dobře, možná jen u příliš mnoho porcelánu jsem frflal) - vše do posledního detailu evokuje konec 17. století. Vynikající a relativně minimalistická hudba a skvělá chemie ústřední dvojice Johanssonová+Firth dá nakonec zapomenout, že se vlastně díváme jen na živé obrazy. Ale setsakra pěkné živé obrazy. Komu není film určen? Milovníkům velké akce, milovníkům střední akce, milovníkům jakkékoliv akce. A kulturním barbarům, kteří považují Vermeera za plesnivý sýr. ()

LucyZ

Vermeer je můj oblíbený malíř. A tento film podle mého rozhodně vystihuje neuchopitelný, křehký dojem z jeho práce. Nedokážu ho prostě vymazat z paměti, a to se mi moc často nestává. ()

Antonymi

Precizně vycizelované obrázky. Je to tiché, doladěné krásnou hudbou, vyplněné hezkými herci, ale stejně jako obraz - příliš statické a chladné. Záleží na tom, v jakém budete rozpoložení. Máte-li poetického ducha a chcete-li se nechat ukolébat krásným filmem, výběr je jasný. ()

Linsang

Nádherné vizuální divadlo. Znám pár Vermeerových obrazů i obrazů jiných malířů té doby a při sledování filmu jsem měla každou chvíli pocit, že kdyby se film v tu chvíli zastavil, byl by obraz na světě. Velmi věrná kamera, kulisy, oblečení a koneckonců i herci ve svých postavách (no snad jen Cillian Murphy mi tam zas tak moc nesedl...). Tempo vyprávění pomalé a s dialogy se tedy také zrovna pytel neroztrhl, ale to nebylo vůbec podstatné. Atmosféra doby byla vystižena i beze slov. Scarlett Johansson je v roli skvělá, nemluvě o její podobě s dívkou na obrazu. ()

PSyk

Krása. Nic než krása. Krása v obrazech a především v příběhu, který je vyprávěn zcela "nemoderně" a tak není divu, že si ho mnoho "moderních" diváků ani nevšimne. Lituji diváky, kterým se film zdál prázdný, mdlý, nudný, "s dvoustránkovým scénářem" atp. Tito lidé asi opravdu žijí nudný a prázdný život, když nejsou schopni postřehnout, co se u Vermeerů odehrává. Autorkám předlohy se podařilo maximálně využít faktu, že existuje slavný obraz, o němž není známo prakticky nic - kdo na něm je, a proč byl namalován právě takto. Fabulovaný příběh (služka, pán, paní a především slizský mecenáš) se do historických dat podařilo dokonale zasunout a navíc ho opatřit sice smutným, avšak proto uvěřitelným happy-endem. Herecké výkony skvělý scénář dobře podepřely - Scarlett je dokonalá, jako vždy, snad právě proto, že se neukazuje celá její krása a musí většinu filmu jen trpelivě mlčet. Scéna, kdy je přistižena s rozpuštěnými vlasy - ký hřích! - je vrcholem filmu a jejího herectví. Colin je naprosto minimální - víc už to opravdu nejde :-) A tak se mohou projevit hlučné dámy, především tchýně je typově přesná a věříme, že bez ní by skoro žádný Mistrův obraz nevznikl. Přece jen jedna výtka ke scénáři - možná k finálnímu strřihu. V úvodu je naznačeno že Griet odchází z protestantského domova do katolické rodiny. Tato třecí plocha však byla jen zmíněna a pak nijak nepoužita. Trochu to popírá pravidlo A.P.Čechova: "je-li v prvním jednání na stěně visící puška, pak se z ní nejpozději ve III. jednání musí vytsřelit". Náboženství se nijak neřešilo - a že to tedy byl tehdy v Nizozemí a okolí velký problém a doutnající sud prachu! Možná však pro paní vermeerovou byly "služkou ohmatané perly" mnohem větší problém než svaté přijímání a zpověď... ()

dagyšpandr

Letmý pohled do dílny světoznámého malíře očima nezkušené služebné Griet. Komorní historická fikce o tom, jak mohl vzniknout slavný obraz "Dívka s perlou". Výborně ztvárněné reálie a dobové kostými. Herecké výkony uměřené a občas utlumené...jako by odrážely náladu malířových děl. Příběh pomalu plyne v monotonním tempu a chvílemi uspává. Příjemný meditativní film. ()

Rommaano

Co záběr kamery, to Vermeerův obraz. Úžasná atmosféra zlatého období malířství. Natočeno pro barvy a pocity, nikoli pro příběh. Na filmu lze testovat smysl pro jemnost, poetiku, vcítění. ()

robbez

Tak nějak mohl slavný obraz vzniknout, ale možná taky úplně jinak. Souhlasím s názory některých komentářů, že děj filmu je celkem o ničem. Přesto působí Dívka s perlou podobně tajemně jako samotný obraz. Krásná a podmanivá je především vizuální výtvarná stylizace Vermeerova světa a doby. Scarlett Johansson tu možná působí neobvykle introvertně a záhadně, ale zároveň taky vypadá jako tuctová venkovská buchtička. ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Edgar Allan Poe (na obr.): „Zánik domů Usherů“; Emily Brontë: „Bouřlivé výšiny“; Miguel de Cervantes: „Don Quixote“. A k tomu švýcarská legenda o kušostřelci Vilému Tellovi. Ano, nové adaptace… (viac)

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (viac)