Americký barevný širokoúhlý film Koně se také střílejí natočil režisér Sydney Pollack dle románu Horace McCoye z třicátých let. Je to silné dílo, vymykající se z běžné americké filmové produkce. Dílo vrcholně poetické, na druhé straně charakterizované tvrdým realismem, s nímž líčí americkou skutečnost v letech velké hospodářské krize. Jeho sociální kritičnost však nikterak není pouze záležitostí historickou. V širším kontextu odsuzuje film i dnešní oficiální politiku Spojených států, politiku, založenou na nespravedlnosti a násilí. V tomto smyslu patří Pollackův film k nejangažovanějším dílům americké kinematografie posledních let. film získal právem řadu mezinárodních poct a uznání. Na VII. MFF v Moskvě 1971 byl vyznamenán Cenou Svazu filmových umělců SSSR, téhož roku získal Grand Prix belgické filmové kritiky. Představitel manažera Roskyho Gig Young získal Oscara 1970 za nejlepší výkon ve vedlejší roli. Oscara britské Society of Film and TV Arts získala Susannah Yorková. Svou dosud největší a nejzajímavější roli zde vytvořila americká pokroková herečka Jane Fondová. (oficiálny text distribútora)

kamil.i

Mimoriadna dráma, ktorá funguje nielen ako metafora ťažkého prežívania počas hospodárskej krízi, či počas života ako takého, ale aj ako kritika absurdnej súťažnej rivality, diváckeho fanatizmu a hlavne hyenizmu organizátorov súťaží. Kone sa taktiež strieľajú je tak senzitívny film, že divák až cíti utrpenie ústredných postáv. ()

ddf76

Tak tenhle film o jednom drsnym tanecnim maratonu je skvely. Fondova a Michael Sarrazin exceluji plus dalsi vedlejsi posty v tomhle dech beroucim filmu. Kamera a strih jsou vyborny. Nezapomenultelnej filmovej zazitek. ()

Candida

Tak to je síla! Tenhle film by se měl povinně promítat současné mládeži...aby si aspoň trochu uvědomili cenu života a dalších hodnot, které berou jako samozřejmost.... ()

Jeremiah

Doba americké krize, kdy lidé byli ochotni pro vylepšení své situace udělat téměř vše. Skvělá Jane Fonda v roli tanečnice podstupující své poslední vystoupení. Tolik zmaru, tak silné negativní emoce jsem zažíval pouze u několika filmů, a toto je jeden z nich. Doufám, že se v období nynější krize nenajdou lidé, kteří příjdou na ještě horší nápady, jen když jim z toho něco "kápne" - jist si však nejsem. Jinak po všech stránkách výborný film. ()

IBBY

...tak tenhle film si přímo říká o hodnocení...jako posedla čtenářka anglo-americké literatury jsem předlohu četla několikrát a film musím hodnotit hodně vysoko...dokonalé vykreslení postav doby atmosféry a bezvýchodnosti ...Pollockův ukázkový režijní počin s dokonalým citem pro převedení psaného slova do "obrázků"...a protože mám slabost pro "Den kobylek" a má mých pět* musí mě jen mrzet že neexistuje možnost udělit vyjimečně alespoň šestou půlhvězdičku...tenhle film by si ji zasloužil! ()

Milwa

Vítejte v pekle! i tak by se dal tento film uvést...na malém prosotru se odehrává "souboj o přežirí" hlavních hrdinů taneční reallity show...kdo nejdéle vydrží, přežije, ale i tohle má moc háčků. Homo hommini lupus... ()

agassi68

Áno, v minulosti aj teraz si smotánka robí z obyčajných ľudí terč svojej zábavy. Viď napr.Vyvolení. Až nato, že súčasní neskapíňajú od hladu..Pamätám si tento film, ešte ako decko.Fascinovane som sledoval to nekonečné trápenie a v záplave socialistického realizmu sa mi to uložilo natrvalo v pamäti. Nuž vykresliť sociálno-kritickú drámu pomocou tanečného maratónu si môže dovoliť len pán režisér. A tým Pollack bezpochyby je. ()

Pet 510

Film opravdu krásně dokresluje knihu a vystihl její hlavní myšlenku. Po shlédnutí na mě dopadla její tíha ve svém plném rozsahu. ()

Pooli

Beznádej, vyčerpanie, depresia, tri slová ktoré vystihujú výtvor Sydnyho Pollacka. Musel som si par dní nechať rozležať tento film v hlave, aby som bol schopný vpísať pocity ktoré vo mne zanechal do niekoľko riadkov. Atmosféra hospodárskej krízy tridsiatych rokov v Amerike, stratené existencie poznačené krízou, ktoré si chcú pre seba utrhnúť kúsok šťastia v tej ťažkej dobe. Pridal by som ešte jedno dôležité slovo k tým trom a to odhodlanie. Obrovské odhodlanie odtancovať tanečný maratón až do konca, ostať ako posledný, vyhrať hlavnú výhru, skoro päťdesiat dní mizérie a sebatýrania. „Dámy a páni, toto je americký duch ktorý vytvoril túto krajinu“. Strýček Sam má však aj inú tvár...they shoot horses, don´t they? ()

Akana

Hodně kruté a hodně působivé vystřízlivění z amerického snu. Film, od kterého se nevstává. Když jsem tak koukal jakým způsobem dokázali tehdejší entertaineři zneužívat hospodářskou krizí zdecimované ztroskotance (samozřejmě za předpokladu, že námět není čirou fikcí), říkám si, že dnešní reality show typu Big Brother jsou proti tomu čajíček. Sydney Pollack kritizuje typicky americkou posedlost úspěchem, fascinaci cizím utrpením (to už samozřejmě není jen americká bolístka) a nevybíravost showbyznysu s jakou právě vrozeného lidského hyenismu dovede využít. Pří sledování mi přišly na mysl dva filmy i když ani jeden se nedá označit jako podobný. Naivní vyhlídky hrdinů, že jim z toho velkého koláče zábavního průmyslu taky něco zbyde, které jsou pak rozemleté na prach jeho lhostejným soukolím, mi připoměly Schlesingerův Den kobylek. A na legendárních Dvanáct rozhněvaných mužů jsem si vzpomněl asi spíš kvůli formě gradujícího dramatu na omezené (tady spíš prostorově než časově) ploše. Herci jsou bezchybní všichni, nechce se mi někoho zvlášť vyzdvihovat. A nejdrsnější pasáže představují samozřejmě "závody", kdy kontrast mezi skutečným utrpením a jeho hysterickou bavičskou interpretací je nejintenzivnější. Jo, tak tenhle film mě sejmul. ()

Killingjoke

McCoyovu knihu jsem četl už dávno, přesto jsem měl trošku obavy, zda mi nebude znalost pointy příběhu při sledování filmu vadit. Zbytečně. Sydney Pollack natočil tento snímek v době svého asi nejlepšího tvůrčího období. Vtisknul tak na první pohled banálnímu příběhu o jedné taneční soutěži nezapomenutelnou tvář. Můžeme tak sledovat nekonečný a velmi bolestivý boj několika desítek tanečních párů o lákavou cenu a hlavně sami se sebou. Bolest a extrémní krutost je intenzivně cítit v každé následující minutě snímku. Zajímalo by mě, jestli by si na obdobnou reality šou troufli současní "tvůrci" televizní zábavy nebo jiných soutěží. Tohle je naprostý extrém a nepřetržitá sprška emocí, vedoucí k velmi tragickému konci a to bez jakýchkoliv zbytečných příkras. K tomu všemu perfektní výkon Paní herečky, Jane Fonda... ()

Biopler

Fantastický nápad vykresliť určité problémy spoločnosti na vzore tanečného maratónu. Veľmi osobité, veľmi silné a nadčasové dielo, ktoré ukážkovo kritizuje súčasné pomery, stádovitosť, honbu za niečím čo nie je trváce s trpkým koncom. Každý divák si v tom nájde svoje. Práve pre túto mnohorakosť si ma získal tento Pollackov kúsok. ()

Vabr

Něco jako Absolvent. Nebudu se dlouho rozepisovat, protože nemám chuť tomuto filmu věnovat ještě více svého času, než je zapotřebí. Trpí to vesměs stejnými hendikepy. Stopáž je vleklá, příběh pomalý, děj málo graduje (někdy vůbec), postavy nebyly bůhvíjak sympatické, kamera normální, místy hluché a celkové vyznění nijaké. Opravdu škoda, očekával jsem hluboké dílo s drastickými momenty, dostal jsem ovšem balíček dvouhodinové mizerné tančírny. Horší 2⭐. Vyhodnocení: Proč se celá soutěž nemohla nést v duchu derby, které zde 2x proběhly a byly nejlepšími scénami filmu?? Bylo by to mnohokrát zábavnější, dramatičtější a ve všech ohledech lepší! ()

Dubron

Klasicky pohlásím, že literární předloha je lepší, dokonce se jedná i útlejší knihu, což muže být plus pro sváteční čtenáře. Ale velmi, velmi si mi líbily scény, kdy jsou závodníci běhat - z toho až zamrazí, že? ()