Duša predstavuje stredoškolského učiteľa hudby Joa Gardnera, ktorý získa šancu svojho života hrať v najlepšom jazzovom klube v meste. Ale jeden malý chybný krok ho zoberie z ulíc New Yorku do Veľkého pred – fantastického miesta, kde nové duše získavajú svoje osobnosti, vlastnosti a záujmy predtým než idú na Zem. Rozhodnutý vrátiť sa do svojho života, Joe spojí sily s drahocennou dušou 22, ktorá nikdy nerozumela príťažlivosti ľudských skúseností. Ako sa Joe usiluje ukázať 22 čo je úžasné na živote, môže pritom získať odpovede na niektoré dôležité otázky života. (CinemArt SK)

William_

"Budu si užívat každou minutu svého života." Nejlepší pixarovka za poslední desetiletí, která umí dojmout, potěšit a nadchnout se pro žití. Zde je marné cokoliv dalšího o tomto filmu psát, tohle se musí vidět a nejlépe zažít. 10/10. ()

BarryLyndon

Jako film pro dospělé 8/10, jako film pro děti 2/10. Tak půlku filmu nepochopí a nebude je absolutně. To bylo místy jak nějaký artový film od Michela Gondryho. Tady Pixar dost neuhlídal ambice. ()

Nach

Pixar se vrací zpět v plné kvalitativní parádě. Po V hlavě je tu další náhled do nitra člověka, tentokrát ale nikoli do mysli, ale - jak název napovídá - do samotné duše. A je to cesta velmi zajímavá, poutavá a dobře zpracovaná. Tu okořeněná humorem, tu dramatickým momentem. Jenže... jenže je mi jazz cizí. Postavy mi tentokrát tolik nepřirostly k srdci a smutné momenty více vyznívají do ztracena. V hlavě prostě je u mě mnohem výše. A z toho důvodu musím upravit i své hodnocení. Respektive, Duši ubrat jednu hvězdu. Přesto, pokud si přejete vidět skutečně áčkovou kvalitu 3D animace, sáhněte po tomto snímku. Vaši pozornost si zaslouží i opakovaně. 80% ()

Streeper

Tohle bylo pro mě velké zklamání. Ani trailer mě upřímně moc nenadchnul, takže jsem od toho nečekala tolik, ale zase na druhou stranu je to Disney a Pixar, tak jsem očekávala alespoň nějaké emoce. Vždycky (a to vážně nekecám) mě animovaný film od Disney či Pixar rozpláče nebo rozesměje, tady to nebylo ani jedno. Prostě nic. Ironií je, že filmu chybí duše, zřejmě jí nechali jenom v názvu a do filmu jí zapomněli dát, protože ani do postav se nijak nevcítíte. Celkově jsem z toho měla pocit, že se až moc snažili přiblížit úspěchu pohádky V hlavě, jenže tam byly nějaké emoce, tady není nic a to to mělo tak skvělý potenciál. ()

Rocky88

Do filmu se mi moc nechtělo, jako u každé Pixarovky, kam Disney naordinuje lidi. A první minuty mé obavy potvrdily. Pak ale černokněžník spadne do krysího domova a rázem se fantazii uvolní otěže. To vše doprovází svými tóny Reznor s Rossem. A ačkoliv lidské pasáže nebyly tak zábavné, rád jsem sledoval každou vteřinu. Nemůžu dát jinak než za 5 hvězd. ()

Topco

Najdospelejší Pixar (viac než Up a Inside Out), žiaľ, je silnejší v nápadoch a myšlienke, než v emóciách. Každopádne, tento feel sme na prelome rokov 2020/2021 potrebovali ako soľ. (Chcel by som nejaký "final cut", lebo naozaj to nemalo k dokonalosti ďaleko.) ()

C0r0ner

Nechytlo mě to tolik jako třeba V hlavě, ale pořád to má takovou hloubku, takovou originalitu, takové audiovizuální zpracování, že se člověku tají dech a místy nevěří, že kouká na animák, a takovou..., no, Duši. Pixar dělá nejlepší animované filmy na světě a jedny z vůbec nejlepších filmů obecně. To jsem psal už několikrát, a snad to budu psát navždy. 95% ()

campix

Pixar se Duší vydává úplně jiným směrem a snaží se o trošku složitější a hloubavější animák, který není ani tolik pro děti, jako spíš pro dospělé. V rámci tohoto posunu hodnotím Duši poměrně kladně, protože takových u Pixaru zrovna hodně nevzniká a pro tento film byla i ideální aktuální situace, protože mám takový pocit, že v kinech by to spíše prošumnělo a obrovských tržeb, na které je Pixar zvyklý, bychom se tady nedočkali. Trošku mě zklamala hudba Trenta Reznora s Atticusem Rosse, protože ta zas tolik výrazná nebyla. V tomto ohledu jsem čekal daleko více. Celkově je to ale dost svěží podívaná, které je svým způsobem jiná a to já pravě cením. Otázkou je, pro koho Duše vlastně je, protože na dětské publikum bude dost vyspělá a pro dospělé asi místy hodně zkratkovitá a nepřesvědčivá. ()

Martrix

Začátek se mi nelíbil, konec byl trochu fádní a předvidatelný, ale zato prostřední pasáž byla vynikající. Oceňuji animaci, odvahu zařadit jazz a pustit se do tématu, který není pro děti zrovna vhodný. Výsledný dojem je tedy trochu rozpačitý. Navíc Duše nabízí pár klišoidních scén, ale také vcelku inspirativní momenty, které by mohly leckoho přimět aspoň na chvilku přibrzdit a pokochat se prostým faktem, že na světě je vlastně krásně. Pixar je už mnoho let drcen očekáváním kritiky i prostých diváků, že vyrukuje s oduševnělým a originálním příběhem, ze kterého udělá víc než jen animák. Duše tato očekávání sice nenaplňuje, je to takový hybrid mezi Pixarem a klasickou Disney tuctovkou, ale pořád to stačí na nadprůměrné hodnocení. ()

carly

To, ze vizual bol prekasny, snad ani netreba spominat. A napriek tomu, ze jazz nie je moja salka kakaa, ako whole package to skratka fungovalo. Extra velmi som si uzila hercov - hlavne Richarda, Angelu a Grahama. Pribeh to bol necakany, ale ponukol vela na zamyslenie, velmi nenapadnym sposobom. Holt, je takym pohladenim po dusi. ()

Pajky3

Vlastně docela příjemný animák. Příjemné postavy, dobře vybrané hlasy a neokoukané téma. Svět duší zajímavý a hravý, plný zábavných postav, škoda, že svět lidí nezaujme ničím navíc, ani vedlejší postavy nejsou tak zajímavé. Víceméně animák pro dospělé, úplně si neumím představit, jak to funguje u dětí. Pixar už měl lepší filmy, ale i tak je to pro mě takových pěkných 70 % ()

BoXBe

Pixar na vrcholu sil. Jak hodnotit něco, co je perfektní z vlastní definice? Líp to nejde a jestli jo, tak jsem Santa Klaus :) ()

PanZahadnyCZ

Dojemná filosofická existencionální indie záležitost s motivačním vyzněním. Nevšední disneyovka, ze které si toho děti asi mnoho neodnesou. První polovina se mi vůbec nelíbila, v průběhu jsem seznal, že je to věc geniálního rozměru. Výborná hudba a animace. ()

TomPrusik1

Po x letech jsem viděl nějaký animák od Disneyho/Pixaru a byl jsem překvapen, jak je dospělý. Nemyslím, si že Soul je film pro prcky, ale spíš tak od druhého stupně ZŠ. Zabývá se totiž až filosofickými otázkami a životě, jeho smyslu a co děje po něm. A to rozhodně nejsou jednoduchá témata. Přesto je zpracování hodně zajímavé a musím uznat, že svět Duší se mi líbil. Vidíme, jak funguje svět kolem nás, nad námi a divák je z toho paf. Oceňuji i narážky do historie, respektive do jednotlivých historických postav (Lincoln, Matka Tereza a další), což jen utvrzuje to, že film není pro malé. To že jsou krásné animace, snad člověk ani nemusí zmiňovat, to už je u Pixaru/Disneyho samozřejmostí. Jediné, co mi trochu víc chybělo, bylo humor. Vtipů je tu málo (asi tolik jako vakcín proti Covidu v ČR) a když už tam jsou moc dobře nefungují (vtipy, ne vakcíny). Buďto je to nějaký ,,sofistikovanější vtip"- že historická postava řekne nějakou důležitou větu, vyplývající z jejího života a proto musíte znát tu danou postavu a čeho v životě dosáhla. Nebo je to nějaký ,,trapnější vtip pro děti" ve stylu roztržených kalhot, nebo špatně ostříhaných vlasů. Myslím si, že by proto Duši slušela o něco menší vážnost a větší vtip a nadhled. 7/10 ()

FrankSusta

Pete Docter v kombinaci s Pixarem je neuvěřitelnej ďábel, kterej studiu vážně dodává jménu. Jeho filmy Up a Inside out jsou pro mě skutečné srdeční záležitosti plné smíchu, ale především plné slz. A když jsem slyšel, že jeho nejnovější počin (už to jsou dva roky, nějak jsem si ho dřív pustit nedokázal, i když jsem o něm věděl) má být jedna z nejsmutnějších záležitostí roku 2020, tak jsem ani trochu nepochyboval. Inu, tak jsem to viděl, a emoce se ve mně perou. Teprve nyní jsem u Pixaru jaksi začal pozorovat, že jeho filmy nepoukazují jen a pouze na radosti života (smrt v Up počítaje, ale asi mě nechápete), že dokáží ukázat i na negativy. Třeba samotné radosti. A to dokáže fakt jen mistr, aby si zkažením radosti stále udržel ty početné masy fanoušků, které ho budou stále milovat a uctívat a dávat mu pět hvězd. Tohle je prostě neuvěřitelný rozebrání lidské duše a jeho emocí (a Pixar to názvem filmu rovnou přiznává), že jsem popravdě brečel. A několikrát. - Jinak Pixar opět znovu posunul hranice animované tvorby a třeba scény s jazzem jsou neuvěřitelné (navíc jazz skvěle dopomáhá emocionálnímu efektu). Příběh je samozřejmě geniální a propracovaný, hudba naprosto ďábelská. Zkrátka takhle má vypadat animák!!! A flashbackové scény tomu též velice dodávají. Zkrátka wow!!! 10/10 ()

StanislachKo

Vtipné je, že Jamieho táta sa volá Ray a je to tam počuť presne 1 krát. Joke chápeme hej...? :-) Inak je to zase pixarovská megalománia so všetkým, čo k nej patrí. Úžasný nápad, dokonalá animácia, DUŠA, to áno, ale srdcom mi to až tak nezatriaslo. ()

dr.fish

Obraz nádherný, hudba dobrá. Od příběhu jsem čekal mnohem víc, místy i nuda. Stokrát omleté pravdy o hledání vlastní cesty životem přetavené do animáku. Nic nového se člověk nedozví, ani podnět k zamyšlení nepřišel.60% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (viac)

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+