Skupina amerických vojáků na sklonku druhé světové války obsadí malý zámeček na hranici Francie s Belgií. Čekání na tvrdou srážku s německou armádou, jež tudy nejspíše brzy projde, je pro všechny nekonečně dlouhé. Velitel Abraham Falconer se zatím zamiluje do hraběnky, které zámek patří, jeho podřízený Beckman se snaží zachránit zdejší umělecká díla, poručík Amberjack se oddává milostným hrám v nevěstinci, seržant Rossi „zaskakuje“ v dílně i v manželském loži místního pekaře a také ostatní vojáci se baví, jak můžou… Komorní příběh, odhalující reakce jednotlivých osob na válku a její brutalitu, vznikl podle stejnojmenného románu Williama Eastlakea. Snímek natočil ikonický režisér americké kinematografie Sydney Pollack (Tři dny Kondora, Tootsie, Jeremiah Johnson, Koně se také střílejí), který kladl důraz na pronikavé herecké obsazení. Tvrdého majora Abrahama Falconera zde ztělesnil Burt Lancaster (Gepard, Půlnoční muž, Mojžíš), postavy esteticky založeného kapitána Beckmana se ujal Patrick O’Neal (Otázky a odpovědi, Přepadení v Pacifiku) a seržanta Rossiho hraje Peter Falk (známý ze seriálu Columbo). V dalších úlohách vystupují Astrid Heerenová (Případ Thomase Crowna), Bruce Dern (Velký Gatsby, Návrat domů) a Scott Wilson (Mladé pušky II, G. I. Jane). Mimo osobitého hereckého ztvárnění nelze opominout snový filmařský styl, který je kafkovsky porovnáván s neutěšenou realitou. Ať už se to týká absurdní zápletky, asociativního střihu symbolické síly či zdobného řešení výpravy. Výsledkem není klasický „válečný“ film, ale originální tragikomická studie psychologické povahy, jež vykresluje nepříčetnost válečného běsnění. (Česká televize)

Lacike

Za mňa sklamanie. K bráneniu hradu a teda k akcii dôjde až v poslednej tretine. Dovtedy sledujeme skupinku vojakov, ktorých máme spoznať a mali by nám prirásť k srdcu, ale napriek špičkovému pôvodnému a aj dabingovému obsadeniu, ma prakticky nikto z nich nezaujímal. Snáď len kurevník Peter Falk občas pobavil. No a ani tá akcia to na konci nezachránila. Je tiež len taká tuctová, takže celkovo dosť nudný vojnový film s jedným pekným hradom. 4/10. ()

honajz

Je to žel poněkud utahaná, absurdně podaná nadsázka, která vlastně nadsázkou není. Ale zkrátil bych ji. Navíc zde fungují jednotlivé scény, ale ne celek. Chápu tvůrce tou závěrečnou snahou nekonečného střílení a destrukce - oproti pohodičce, vtípkům a sarkasmu začátku filmu ten kontrast vyniká velmi. Ale při to sto prvém rozstříleném andělovi už jsem si říkal, ano, vím, ve válce mlčí múzy, válka je destrukce a ničí výtvory ducha, ale nestačilo mi to říct jen tak nějak v rozumné míře? Jinak je to válečný biják par excellence včetně nezapomenutelných scén jako tank v kostele nebo vůbec pád kostela, to zas natočené je to skvěle, muselo na to padnout hromada prachů. Ale málo platné, když nakonec místo poselství tak vehementně mi vnucovaného se mi nejvíc líbil jednoduchý postoj pekaře. ("Proč pečete, když jsem jdou Němci?" - "Protože nic jiného neumím a baví mě to." - "Proč neutečete?" - "Protože jsem tady doma.") A pak taky pobavily scény s VW. Dobrý komentář gudaulin. ()

drankeryth

Skvele natoceny film, hlavne dialogy su dobre a niektore aj hyria skvelou davkou humoru a to je aj dosledkom dobreho dojmu, ze vas film nebude nudit. Vacsinou sa film nesie v kecani, ale ked dojde na nejaku akciu, tak to stoji za skvely zazitok. Prvy vacsi boj sa odohral v malom mestecku v Belgicku, kde sa do boja aj zapojili tanky, ale bolo vidiet, ze to neboli tanky nemeckej vyroby, ale ruskej:) Nechce sa mi verit, ze Nemci pouzivali tieto ukoristene tanky v tejto oblasti. A k tomu este ani jeden tank nebol typicky, nemecky. Dokonca jeden american tento tank oznacil Pantherom:) Najlepsi boj sa odohral na tom peknom zamku, kde sa Americania branili zubami, nechtami. Aj tu boli tie ruske tanky:) A dokonca aj jedno delo, ale tentokrat uz nemeckej vyroby. Vybuchy bomb boli presvedcive a nevyzerali, ze by boli amaterske. Gulomety rachotili ako o zivot a Nemci im nedali ani na sekundu vydychnut. a dokonca, ked sa uz dostavili do blizkosti zamku, tak pouzili ukoristene poziarnicke auta s rebrikmi, aby sa dostavili na hradby. Normalne ho dobijali, ako kedysi v stredoveku:) Najsmiesnejsia cast filmu bola s tym volkswagenom, ked ho chceli utopit v jazierku, ale on plaval na vode a jeden americky vojak, ktory si ho oblubil, normalne skocil z hradieb do toho jazera a nastartoval ho a vysiel s nim na suchu zem:) Takychto komedialnych prvkov je tam viacej, ktore stoja za to a to len film spravne okorenilo:) ()

Kovaja

: Film pojednává o hrstce americkych vojaků kteří poblíž Arden hájili stary zapomenuty hrad proti poslednimu z ataku německe armady na konci 2.sv.války.Američti vojaci sou sem poslani na zotavenou nebot po predeslych bojich se snimi uz prilis nepocita. Kdyz vsak nemci podniknou na zcela neocekavanem miste ofenzivu, narazi na odpor a z hradu se stava symbol za ktery se vojaci hodlaji biít do roztrhani tela.Za zminku stoji pekne vylicene zaliby vojaku nez dojde k bojum at uz lovecke vypravy nebo navstevy v nevestinci. ()

Rocky62

Velmi subjektivní pohled na válku jako takovou. Sydney si to i pro tentokrát natočil po svém a díky jeho jedinému válečnému filmu má v podstatě tento žánr nový rozměr. Německá ofenzíva zaujímá velmi malé procento filmu...respektive celé válčení představuje v tomto případě vedlejší dějovou linku, což v některých sekvencích je i není na škodu. Ten případ, kdy to je na škodu nastává ve chvíli, kdy se začne filozofovat o poezii a vedou se debaty, které působí vzhledem k námětu kontraproduktivně, což je ale můj subjektivní dojem. Vyčnívající Burt Luncaster spolu s Peterem Falkem povyšují hereckou stránku na chvalitebný stupeň. Netypický, avšak lehce nadprůměrný příspěvek jak do válečné sbírky, tak do Pollackovy úctyhodné filmografie. ()

• Ve filmu se objevují poválečné zbraně, například kulomet M60. (Marek06)
  • Když vojáci zatlačí auto Volkswagen do vody, tak následně vyplave na hladinu, i když má otevřené okno. (Marek06)
  • Vo filme suplujú nemecké tanky Panther P V, podobne ako vo filme Oddiel 10 z Navarone, ruské T-34/85. Tvorcovia sa pravdepodobne inšpirovali použitím týchto tankov, keďže Nemci z dôvodu vynikajúcich bojových vlastností tohto tanku sa ho snažili odkopírovať. Druhým možným dôvodom asi bolo, že filmy boli natáčané v Juhoslávii a v ich armáde tieto stroje boli stále používané. (andykovac)