Existuje teória, že sa rodíme s malým množstvom alkoholu v krvi a mierna podnapitosť otvára našu myseľ svetu okolo nás, zmenšuje naše problémy a zvyšuje kreativitu. Povzbudení touto teóriou sa Martin a jeho traja priatelia, unavení stredoškolskí učitelia, pustia do experimentu spočívajúceho v tom, že si počas pracovného dňa udržujú stálu hladinku. Ak dokázal Churchill vyhrať druhú svetovú vojnu v alkoholickom opare, čo by mohlo pár kvapiek znamenať pre nich a ich študentov? (Film Europe)

lineker

Takže 0,5 promile mínus při narození. Zajímává idea zajímavě rozvedená od mistra severského dramatu.  Film je jedna velká alkoholová párty. Od počáteční skvělé nálady, přes totální euforii po těžké vystřízlivění až do deliria tremens. Neplatí tedy alkohol jen z rukou lékaře, ale jen dle naimplementování na vědecký experiment čtyř životně vyhasínajících středoškolských profesorů.  Závěrečný Mads Mikkelsen vám dlouho nepůjde z hlavy. ()

StaryMech

Úmysl vodit diváka za nos je obsažen v samotné podstatě filmové tvorby a žonglovat se vzory a žánry se v ní od jisté doby nosí. "Chlast" mě ale v obojím zklamal: to první dělá lacině, to druhé nešikovně. K moudru, že alkohol je (stejně jako kterákoli jiná droga včetně zdaru v osobních vztazích, v zaměstnání atakdál) dobrý sluha a špatný pán, se podle mě dalo dospět s větší zodpovědností a větším umem. Mikkelsen je samozřejmě výborný - čímž nemyslím ony skopičiny v závěru, které bych oželel ve prospěch něčeho méně lesklého. ()

Vlad

Len priemerny film, ktory nadol taha velmi zla myslienka. Naivne az hlupe vykresenie bandy chlapov, ktory po styridsiatke objavuju alkohol, pricom to cele az na jednu vynimku nemalo ziadne nasledky, dokonca hlavne pozitiva. Bravo! Vyborne! Remeselne dobre natocene, avsak s tymto pribehom a posolstvom mam vazny problem. Tento snimok by v ziadnom pripade nemal vidiet nikto kto je abstinujucim alkoholikom alebo na alkoholizmus nasliapnute. Tak zlahcit a prikraslit nebezpecenstvo a odvratenu tvar chlastania, priam dodavat odvahu pit, to by malo byt vyslovene zakazane... ()

HappyUnicorn

Film ma príjemne prekvapil nie kvalitou, o ktorej som nepochyboval, ale hlavne dejom, ktorý bol oveľa menej depresívny než som čakal od snímku v ktoromkoľvek sa štyria kamaráti rozhodnú byť permanentne opití. Dopad na ľudí vôkol sa ukáže byť zväčša pozitívny, či už sú to ich študenti alebo rodina.    Celkovo mi film prišiel akosi nemiestne veselý, hoci trom zo štyroch hlavných postáv sa ku koncu začal život rúcať. Aj po tom čo nastane tragédia, film sa takmer okamžite vráti k pozitívnym dopadom onoho "experimentu". Tým chcem povedať len to, že sa nemusíte báť že vás zanechá v slzách (keď tak slzách dojatia) čo pre niekoho môže byť plus, pre niekoho mínus, ak čakal ťažké opúšťačky a depresie.   Chod času nie je bohužiaľ príliš jasný, a tak niekedy neviete či sa scény odohrávajú ten istý deň alebo o pár týždňov. Výsledkom je že neviem, či mi má vadiť, že za celú dobu ich experimentu si nikto na škole nevšimol že štyria učitelia sú denne pod vplyvom, keďže neviem aká tá celá doba vlastne bola.    Ďalším negatívom podľa mňa bola, paradoxne, že Mads Mikkelsen bol hlavnou aj zo štyroch hlavných postáv, čím síce zaistil tip-top herecký výkon no zároveň trochu zatienil ostatné postavy.   Po technické stránke je snímok veľmi podarený. Všimnite si že v scénach kde kamaráti diskutujú o svojom experimente prevládajú statické zábery podobné dokumentárnemu filmu, zatiaľ čo zbytok filmu je natočený viac dynamicky. Počas ich opitého vystrájania sa zase nájdu aj zábery pôsobiace akoby ich niekto natočil na mobil, čo znovu krásne zapadá do deja a do filmu o dôsledkoch permanentnej opitosti. ()

Pora

Třebaže vyhrál Oscara, na tenhle v mých očích ztracený skvost jsem narazil vlastně náhodou, když jsem se z rozmaru rozhodl jít z kraje léta 2021 do kina a hledal v programu co nejlepší možnost se zabavit (volba padla na dánský Chlast nebo pixarovskou Duši; nakonec jsem zvládl obojí, ale o animáku se teď nebavíme). No a nemohl jsem být překvapen příjemněji. Film začíná vlastně docela "akční" scénou, kterou upoutá vaši pozornost, aby vzápětí zpomalil a vysvětlil Vám, co se tady vlastně děje. Že žáci (až na výjimky) chlastají víc, než by měli a čtveřice hlavních protagonistů naopak méně, než by potřebovala, aby se vymanila ze stereotypu všedního dne a přicházející (či spíše už naplno udeřivší) krize středního věku a syndromu vyhoření. Když však seznají, že takto už nelze pokračovat dál, postaví se problému na odpor tak, že se rozhodnou na vlastní kůži otestovat vědeckou hypotézu o tom, že člověk se rodí s deficitem půl promile alkoholu v krvi. A jak píše Toren – Chlast je ve své formě vlastně přesnou analogií k... no... chlastu. Dokonce, to snad spoiler není, je snímek jednoduchými předěly rozdělen do segmentů podle aktuálního množství promile alkoholu v krvi. Začínáme příjemně, tak říkajíc frťanem na kuráž. Následuje povzbuzení "do nálady" a pocitu všemocnosti, až přichází zlomový bod, kdy alkohol začíná být pomalu více na obtíž než k užitku. Přichází tvrdá rána (i od okolí), po které s kocovinou pronesete okřídlenou větu "už nikdy nebudu pít", abyste ještě ten večer skončili znova pořádně pod obraz. A až to s vámi teprve pořádně zamete, uvědomíte si, že alkohol je sice zábava, ale v rozumné míře. A že zodpovědnost a vlastně i trochu toho stereotypu je v životě jednoduše potřeba. A v ten okamžik jste se vším (i sami se sebou) smíření a do žil se vám vlije nová naděje. O co minimalističtěji je Chlast natočen, o to větší účinek a dopad má na Vaši psychiku a emoci. Samozřejmě i Chlast má trochu "špíny za nehty" a některé scény působí maličko zvláštně (a trochu v rozporu s předchozí větou). Když třída upadne v potlesk po hodině s učitelem, který byl až doteď vnímám jako postrach, působí to poněkud nepřirozeně. Zároveň je to ale v kontextu celého filmu malá a opomenutelná chyba, na kterou záhy zapomenete. Zajímavý nápad, vynikající práce filmařů spolu s hereckými výkony (v čele s Madsem Mikkelsenem) a chytlavá ústřední píseň, která mi hrála v autě ještě celou cestu domů, kdy jsem film stále zpracovával, pro mne osobně činí z Chlastu objev roku a nemůžu hodnotit jinak než 5 hvězdami. ()

Dr.Miku

Film, ktory neglorifikuje alkohol ako taky, nesnazi sa nam vnutit lutost, nenavist, sympatie alebo akykolvek iny pocit k alkoholu zavislym ludom. Divak je len divakom a sleduje obycajny pribeh styroch (ne)zrelych muzov, ktori sa z nudy (?) rozhodnu o spociatku nevinny experiment, a to doplnit pol promile, ktore podla teorie jednoho psychologa chyba od narodenia kazdemu jedincovi. Zivotom prevalcovani chlapi to skusia, aby zistili, ze su zrazu spontannejsi, zabavnejsi a citovo blizsi k svojim teenage studentom. Mads je ako vzdy skvely herec a ak radi sledujete jeho herecke remeslo tak urcite doporucujem. Jednoznacne tomuto filmu na kvalite pridala intimna a vierohodna severska produkcia, inak povedane ak by toto tocili v ‘Halyvude’ tak by to bola asi sra.ka. ()

Schkeble

věci, co mě vždy, kdykoliv a kdekoliv, zaručeně rozbrečí: 1. štěňátka, koťátka, tuleňátka a další ňátka                   2. finální scéna filmu Chlast      jo a nenechte tfuj tfuj dikaprija hrát v ameryckém rimejku neeeee aaaa to je kulturární apropriace a zneuctění evropských hodnot ()

Osemhodin

Nádherná záležitosť, ktorú som mal vidieť na veľkom plátne. Asi by som sa rozreval, pretože toto je tak prirodzený a ľudský príbeh, ktorý na mne zanechal pocit šťastia z života. Výnimočný a krásny snímok. 9/10 ()

tsgarp

Prostě hustý, myslím, že se v tom může leckdo nahít. Jinak - film jakonřěeslo skvˇelý a herci ještě lépe. Doporučuji ()

Iv_

Přes pomalý rozjezd k neskutečné jízdě. Od smíchu k slzám, od nasrání k pochopení. Patřím do skupiny lidí, kterou byste označili jako alkoholika, protože myšlenka půl promile alkoholu v krvi jako hnací motor mi připadá neuvěřitelně zajímavá a z části pravdivá. Ale! Nic se nesmí přehánět a člověk jako tvor ovlivnitelný a snadno závislý na potěšeních je absolutně nepoužitelný ve chvíli určení správného dávkování něčeho co vám může vlít znovu krev do žil. Zjistíme, že tím jenom zakrýváme problémy, které jsme za střízliva nevyřešili a jenom se přesvědčujeme, že už jsme přece všechno změnili.  Někoho tenhle experiment může zabít a někoho i přes veškerou tu šílenou smršť může dovést k uvědomění. I když i tak, prostě si neodpustíme ten „poslední“ tanec. To byl mimochodem jeden z nejúžasnějších závěrů dramíček, jaký jsem kdy viděla a že už jsem jich viděla. Senzační Mads, který mě nikdy nikdy nezklamal v žádné roli, tady „pije jak dán“ a to oni umí evidentně stejně tak dobře, jako točit tyhle filmy. ()

Prck4

Kam jste dali rozum? Drogy jsou boží, per to do sebe hlavně ať tě to složí. Proč ten alkohol ještě nezakázali. Je tolik nelegálních drog co jsou samozřejmě špatné. A nepatří mezi ně alkohol? No, neříkám nic taky to chlastám. Jenže chceme být počestní a slušní lidé ikdyž k nám nebyl život dostatečně přívětivý. Drogy jsou špatné, děti! ()

marklar

Stereotyp, to je zlo. Film je o lidech, kteří žijí, chodí do práce, mají své ženy a své rodiny... a přesto ztratili zápal. Do života je vrátí experiment, který v nich otevře roky potlačované já. Asi by to mělo podobný efekt, kdyby se třeba začali věnovat plavání jako ve filmu "Utop se, nebo plav", ale oni na to šli jinak. A i když je pro mě alkohol hodně silné téma, tady se ho chopili moc hezky. I když je to místy vyloženě vtipný film, oceňuji, že je braný jako čisté drama. Přesně tohle mi chybělo u filmu "Úsměvy smutných mužů", který si na komedii jen hraje. Hodnocení 95 %. ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (viac)

36. Premios Goya – výsledky

36. Premios Goya – výsledky

13.02.2022

Ve Valencii byly v sobotu 12. února 2022 předány výroční španělské filmové ceny Goya. Režisérem slavnostního ceremoniálu, jenž se uskutečnil v operním divadle Palau de les Arts Reina Sofía, byl… (viac)

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (viac)

28. Dny evropského filmu startují!

28. Dny evropského filmu startují!

15.06.2021

DEF proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný… (viac)