Česká rodinná komédia nakrútená podľa predlohy M.Twaina o dobrodružstvách a láskach chlapčenských liet. Traja nerozluční kamaráti Tomáš, Jožka a Hubert žijú v pokojnom mestečku Levín. Tomáš žije u energickej tety a strýka, ktorým poriadne oživuje život. Jemu zasa robí prieky zlomyseľný bratranec Štěpán. Po neskorom príchode a potupnom potrestaní sa Tomáš rozhodne získať odmenu pre najlepšieho žiaka... (RTVS)

Siegmund

Překrásný, ale skutečně překrásný film, a to po všech stránkách. Moje nejoblíbenější scéna je, jak Tomáš dokáže správnou motivací vzbudit u svých spolužáků zájem o natírání plotu. To je přímo učebnicový příklad, čeho lze dosáhnout dobrou a správně volenou a podanou motivací. Film jsem už viděl mnohokrát a kdykoliv se na něj zase rád podívám. Vždy si doslova si vychutnávám perfektní herecké výkony hlavních protagonistů. ()

gogos

Ale byl, jednou sem ve skole byl... Nejlepsi ceska klukovska komedie. Je to dokonale napsane, suprove natocene a skvele zahrane, vzdycky, kdyz sem se na to dival, jsem chtel byt jeden z nich.... ()

blackrain

Dobrodružství Toma Sawyera na český způsob. Inspirace knižní předlohou je ale velice volná. Nicméně, základní motiv zůstal stejný. Dětský film plný klukovských dobrodružství je určen pro celou rodinu. S klidným svědomím vám můžu říct, že se u něho zaručeně pobavíte stejně dobře jako já. ()

topi

" Nůžký, nožé, brousíím, nůžký, nožé, brousíím... " " Co tady hulákáš, vdyť tady nikdo nebydlí.. " " Jedeš, jedeš, nebo tě vemu šutrákem!!! Nůžký, nožé, brousííím.." Na tuhle scénu nikdy nezapomenu a Jiří Lábus se této miniroličky v roli blikavýho Petra zhostil absolutně dokonale!! Stejně jako ostatní herecké osobnosti si svoje role totálně vychutnali - Iva Janžurová, Karel Augusta, Josef Somr, Václav Lohniský, Petr Nárožný, Jan Vostrčil, Lubomír Kostelka nebo v dětských rolích Michal Dymek a Magda Reifová. Hudbu měl k filmu složit pan Zdeněk Liška, ale kvůli své nemoci a vytíženosti doporučil Petra Hapku, který se této role hudebního skladatele zmocnil na jedničku s hvězdičkou!! Krása nesmírná!! Jeden z mých nejoblíbenějších dětských filmů, na který se můžu podívat opravdu kdykoliv. Pravá srdeční záležitost!! ()

K.I.N.G.

Tento film, který dnes slaví 47 let od uvedení do kin, byl vždycky jeden z těch, na které se v dětství chodilo domů, když běžel odpoledne v televizi. Nekorunované královně českého rodinného celovečerního filmu (záměrně píšu celovečerního, protože v tom televizním by měla v Poledňákové zdatnou konkurentku), Věře Plívové-Šimkové, se tu podařilo docela půvabně zachytit dobu přelomu 19. a 20. století. Groteskní přehrávání stálic české scény k tomu asi patřilo a neherci to zvládli také. V dětství jasná 4, teď taková jistá 3. ()

stration

Věra Plívová - Šimková natočila nezapomenutelný film pro všechny věkové kategorie. Pro mě nezapomenutelná role Jiřího Lábuse. ()

swed

Jeden z filmů, které mne nedokážou oslovit. Ani sám nevím, čím to vlastně je. Možná mi tu chyběl výraznější příběh a zajímavější postavy, nevím. Každopádně existuje mnoho lepších dětských filmů, které si dokážu užít i jako dospělý. 6/10 ()

L_O_U_S

Velmi dobrý film, který působí až nostalgicky. Nárožného ředitel nemá konkurenci, stejně tak famózní zpracování pověsti o dobytí místního hradu Fokštejna. Takhle nějak si představuju film pro děti, který ale osloví i dospělé. "Ale jo." "Ale ne." Ale jo." "Ale ne." "Ale jo." "Ale ne." (86.) ()

Dont

Moc mi nesedělo to pitvoření Petra Nárožného a ani děti nehráli zrovna nejlépe. Hudební motiv je chytlavý, to ano, ale po hodině opakovaného přehrávání už mi lezl na nervy. Jako dítě mě to nechytlo a teď už jsem na to zkrátka moc starý. Film je strašně infantilní, a pokud nefunguje nostalgie z dětství, tak jen stěží přeleze tři hvězdy. ()

kajas

"Nůžkyyyyy! Nožeeee! Brousííím!" Tuhle a ještě několik dalších scén jsem viděla několikrát, když se na často reprízovaný film dívali rodiče. Trvalo hodně dlouho, než jsem konečně viděla tuhle dětskou klasiku celou, a nejvíc ze všeho si budu stejně pamatovat výše citovaného Jiřího Lábuse + legendární natírání plotu a výprask od strýčka. Právě vedlejší postavy mě bavily a zajímaly mnohem více než titulní kluci, a proto nemůžu hodnotit vyšší známkou. ()

higuain

Má to docela fajn atmosféru a krásnou Hapkovu hudbu, ale obávám se, že by člověk na tom filmu musel vyrůstat, aby ho pak i v dospělosti dokázal s nostalgií plně docenit. A to bohužel není můj případ. ()

Katarine

Skvělý film, u kterého se vždycky náramně pobavím. Nejlepší je scéna, kdy žáci hrají divadlo o dobytí místního hradu. Nárožný a Janžurová nemají chybu. Vůbec se nestydím udělit této výborné rodinné komedii 5*. ()

kagemush

Výborné ztvárnění starých dobrých časů. A to včetně kostýmů,ragtimových námětů,interiérů i exteriérů.(Mám to na Úštěcku dost prošláplé a je úžasné jak je tu krajina zakonzervovaná /což je dobře!/ jakoby z počátku dvacátého století. Nádraží ještě stojí (jako rodinný domek),jen ta trať tu bohužel už není. -A proti atmosféře filmu by Twain určitě neprotestoval. ()

honajz2

Sled scének, který je celkem příjemný a víceméně i humorný, tudíž svůj cíl to plní celkem dobře. Úplně nejvíc se mi na tom stejně líbily ty poetické lokace, ale fajn je i ta hudba, která se sice opakuje pořád dokola, ale naštěstí se neomrzí. Hodně se mi líbily i herecké výkony (a to i u dětských herců, kteří skoro všichni působili překvapivě přirozeně) a nejednou jsem se i pobavil, ačkoli je to spíš na takové pousmívání než záchvaty smíchu. Je to fajn, ale i tak mi nějakou dobu trvalo, než jsem si na postavy zvykl a "oblíbil" si je, pak to na mě občas působilo trošku utahaně a co mi vadí snad nejvíc je to, že to je fakt jen sled scének a žádný děj to nemá. Dokonce ani z bodu A do bodu B to nejde. Možná právě to je ten důvod, proč z toho nejsem tak nadšený jako asi většina uživatelů tady. Možná to bude chtít čas, třeba to docením později, ale prozatím to vidím na slabé 4*. Ale i tak, je to fajn film. ()

easaque

4* tak jsem si připomenul film ze zdejší TOPky a u kterého jsem měl plný počet hvězdiček. Po repríze musím známku upravit, ale to neznamená, že se nejedná o jeden z nejlepších dětských filmů z mého dětství. To co se líbilo před 150 či 50 lety dnes už nejspíš současné děti tolik nezaujme a bude jim to připadat jak z pravěku. Ale kdo ví? Stále je to známka nostalgická od dnešního padesátníka, která má však pevné základy nejen v poctivé filmařině, výpravě i známé melodii. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (viac)

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (viac)