Vivárium

• Írsko Vivarium (viac)

Vivárium je zpravidla uzavřené prostředí, určené pro chov zvířat či k jejich výzkumu. Jesse Eisenberg a Imogen Poots v artové alegorii koloběhu konzumní společnosti představují pár, který chce koupit rodinný dům. To zamilovanou dvojici zavede do zcela nové čtvrti Yonder. Velmi rychle ale pochopí, že něco nesedí; všechny budovy vypadají stejně a navíc se zdá, že kromě nich nejsou široko daleko žádní další obyvatelé. Situace se vyostří, když pár zjistí, že se ocitli uprostřed labyrintu. V bezpečí jednoho z domků vyhledá úkryt a snaží se vymyslet, jak z toho ven. V tu chvíli zazvoní zvonek a na zápraží se objeví podivný balíček… (Future Gate)

slunicko2

Kontroverzní film 1)  má zajímavý námět i zpracování. Ovšem tak od půlky je všechno jasné a my jen čekáme, jak to dopadne._____ 2)  Spoiler! Čti až po zhlédnutí. Pointa snímku jasně říká, kdo je kdo. Ovšem nedočkáme se ani náznaku vysvětlení, o co vlastně těm mimozemšťanům jde. V tomto smyslu je film opravdu mysteriózní a zůstává jím, jak mi připadá, i pro autory scénáře._____ 3)  Alegorii konzumismu ani nějaký pokus o artovost jsem neobjevil. Spíš jen zdrchané ignorantské postavy, které se nijak nesnaží pochopit a poznat ono vivárium, v němž se ocitly a nechávají všechnu iniciativu na bezmocném divákovi._____ 4)  36letý Jesse Eisenberg (manžel Tom) působí přitažlivěji než ve svých teenagerovských létech. 48letý Jonathan Aris (Martin z realitní kanceláře) rovněž vypadá mladší._____ 5)  Upozornění pro Českou poštu: Stěhuji se do Yonderu. Jsou tam totiž Quality family homes. Forever! ()

IceQueen

Prozreteľnosť nedovolila, aby som si prečítala obsah, totiž keby som vedela, že sa chystám na "artovú alegóriu kolobehu konzumnej spoločnosti", zvolila by som si inú náplň voľného večera. Teraz k dielu. Predstavte si, že ste mladý pár a snažíte sa vytvoriť si bezpečný, láskyplný domov ako základ pre ideálny rodinný život. Predstavte si, že vám niekto ten domov vyberie, nanúti a navzdory protestom a nesúhlasu nemáte absolútne žiadnu možnosť voľby. A na záver si predstavte, že vám do toho nového, vnúteného hniezda niekto hodí extrémne hnusnú kukučku, z ktorej sa vám zdvíha žalúdok. Samozrejme, Vivarium je načisto celý artovo alegorický snímok a vďakabohu, ja som strašne hĺbavý intelektuál. ()

ilemas

Film mě bavil od začátku až do debilního konce, který dojem z celého snímku pohřbil. Nic nevysvětleno, nerozřešeno a trapný konec. V Truman show se vše aspoň vysvětlilo zde i když od samého začátku jsem věděl o co go, tak jsem nevěděl o co nakonec go. Je to vlastně taková metafora na konzumní život, ale blbě natočená, že to ne každý divák pochopí. https://collider.com/vivarium-explained-lorcan-finnegan/ ()

M.i.k.e

WTF?Jako pilotní díl nějakého bizarního seriálu třeba od Cronenberga možná ano,ale jako film tahle rádoby laciná artovka neobstojí ani náhdou.Upřímně ani netuším co tím chtěli tvůrci říct a docela by mě zajímalo jestli to vůbec vědí oni sami...20% ()

honajz2

Jako jo, atmosféru to má silnou, je to napínavé, nenudí to, psycho je to taky (osobně bych ještě o něco přitvrdil), znepokojivé též a hlavně se o to stará to nejvíc psycho děcko na světě, se kterým bych já ani 10 minut nevydržel a hned ho na místě zabil. Jenže když si to celé vezmu, tak je to vlastně jenom antirodičovské podobenství. Teda jo, v poslední scéně se to snaží o kritiku celé konzumní společnosti, ale jenom v poslední scéně. A i když ten film není blbě vymyšlený SPOILER (třeba se mi líbilo, jak ten chlap celou dobu kopal tu díru, stále hlouběji a hlouběji a ke svému "synovi" se choval hnusně - což nám symbolizuje, že si vlastně do budoucna vykopal sám sobě hrob a "syn" se od něj, kvůli jeho chování k němu, odmítá "starat") KONEC SPOILERU, i tak s jeho sdělením nemohu plně souhlasit a to děti nenávidím. Hele, děcka jsou sice na zabití, ale ti, co mají tu odvahu a pořizují si je přece aspoň trochu tuší, do čeho jdou. A i když ta výchova většinou neprobíhá podle jejich představ, přece jenom to děcko mají rádi. A v budoucnu je většinou do prdele nepošle. Takže sorry, ale takhle to v realitě není. Sice Finnegana na jednu stranu chápu, nějak takhle by vypadal i můj film na téma děti a rodičovství, ale jen v případě, kdybych si chtěl vybít svoji zlost a nenávist k děckám. On asi chtěl, ale k realitě to tak moc blízko nemá. Co se toho děje týče, tak ten není tak těžký k pochopení, jen u pár scén musí člověk zapnout mozek (tvl, že to říká zrovna takový debil jako já), třeba kdo za tím stojí je naprosto jasné, bohužel ale Finnegan tenhle svět pořádně nedomyslel (SPOILERY Kde třeba ten chlap vzal kýbl a provaz? A to jsou všechny oběti ubytované jenom v domě č.9? Proč v žádném jiném? KONEC SPOILERU) na otázku proč to dělají taky neodpověděl a celkově dost věcí neobjasnil, což mě taky zklamalo. On prostě chtěl natočit podobenství a na vývin jim vytvořeného světa poněkud rezignoval. Škoda, nakonec mě to zklamalo. 3* ()

cariada

Vynikající film, který vás vtáhne do děje a nepustí. Neskutečně ponuré a děsivé zároveň. Kdy je dvojice nedobrovolně uvězněna v jakémsi si experimentu. A to si jen chtěli zajistit a prohlédnout bydlení, jenže už není cesty zpět. Do toho dostanou mimino, které velice rychle roste a jim dojde že to nebude lidská bytost. Jenže jak z toho ven? Chlápek kope hlubokou díru (mimochodem na to jak je to hluboké, je okolo strašně málo hlíny) a to se mu stane osudné. Plný počet nedám jen pro to že se vlastně nedozvíme nic, jen je to takový bludný kruh. Ale okolo nic! Kdo za tím stojí, smysl toho celého prostě nic? Jasně nutí to vás to přemýšlet, ale i tak nic ne vymyslíte. ()

dubinak

Velmi nepříjemná alegorická mind fucking záležitost, o které v době karantény asi nechcete úplně hloubat. Je to sice výborně zahrané a tísnivé. S tou alegorií bych to zas až tak intenzivně neviděla, ale proč ne. Vivárium by si spíš opravdu zasloužilo to rozuzlení posunout ještě do trochu jiných sfér tak, aby byl divák aspoň trochu více spokojen s koncem. Většina stopáže je totiž dost časté opakování podobných scén a gradace je tu taková trochu nemastná, neslaná. Nejvíc zapamatovatelným se pro mě stal určitě zdejší nadpozemský synáček, který se staral o veškeré vyvstávající otazníky. Nevím, jestli se v divácích probudily ty pocity, které v nich tvůrci probudit chtěli, ale film to byl dobrý a znepokojivý, ale asi se z toho dalo vymáčknout víc. ()

Martrix

Zajímavý nápad nutně neznamená totéž, co zábavná podívaná. První třetina bez výhrad, realisticky napsané postavy vhozené do WTF prostředí, nebo konfrontované s WTF týpky. Realitní agent...paráda, satelit jakožto novodobá králíkárna pro spořádané ovčany, dobrý. Jako půlhodinový kraťas by to byl hezký satirický šleh. Jenže tvůrci měli nejspíš obavy, že by si rozvedením toho jednoho nápadu nevystačili, takže do toho zakomponovali ...nebudu spoilerovat, ale Krajní meze... . Čímž ovšem přesouvají vyznění Vivária jakožto "artové alegorie koloběhu konzumní společnosti", spíš do nezáživného sci-fi. Na podobnou notu jsem kdysi četl povídku. Nevadí mi, když mě tvůrci nějakou chvilku povodí, skládají jednu otázku za druhou a odpověď si nechají na závěr. Ale pak tedy očekávám něco WOW, nebo aspoň velmi uspokojivé potvrzení nějakého podezření. A to se tady vlastně nestalo. Pár momentů bylo fajn, ale jako celek neuspokojivé. ()

destroy83

Pracujeme, jíme, souložíme a umíráme v Yonderu, který si sami budujeme. Satelit za městem s hypotékou do smrti a občasným zábleskem zábavy a štěstí. Poměrně chytrý, bizarní, ovšem psychologicky lehce nedotažený (jinak bych asi s pátou hvězdou neváhal) film, o tom jak dvojice vybírá svoje hnízdo, které je připraví ve zkrácené verzi o vše. Za obzvláště zdařilé a zároveň děsivé považuji vyobrazení učení nápodobou, frustraci a postupné odloučení. ()

vesper001

Skoro nesnesitelně nepříjemný film. Pokud jste v karanténě, nekoukejte na to. Pokud si kladete otázky po smyslu života, nekoukejte na to. Pokud máte klaustrofobii, noční můry nebo chcete mít děti, nekoukejte na to. A pokud strašně moc chcete vypadat jako intelektuálové, a kouknete na to, tak si pak nestěžujte. ()

Johnny.ARN

Keď niekto berie drogy a napíše scenár, ten sa sfilmuje a pustí sa ľuďom, čo drogy neberú, nemal by brať drogy alebo nepísať scenáre. A už vôbec neobsadzovať hentoho. 1 z 5 ()

Hillock

Jednoznačně podhodnocený originální film o koloběhu konzumní společnosti. Nejvíce jsem si oblíbil malého kluka, kterého výtečně ztvárnil Senan Jennings. On má totiž několik zvláštností. Roste rychleji než běžné děti, řve jako pavián, když se mu něco nelíbí a za žádných okolností mu nesmrdí prdel. Když se vysere a vy si čichnete k jeho hnědce, tak nic neucítíte. Tak trochu vám bude připomínat robota, ale to ať si udělá obrázek každý sám. ()

oveckaoa

Ženská a chlap hledají barák ke koupi přijdou do realitky a realiťák jim nabídne nový barák tak je tam zavede a zmizí oni chtějí taky zmizet, ale nemůžou. Ujet nejde jelikož všechny baráky jsou stejné akorát nemají číslo 9 (to číslo bude asi taky nějaká symbolika, ale celý film to nevysvětlí) a utéct nejde. Po čase dostanou děcko s nápisem , že když ho vychovají můžou odejít tak ho vychovávají a stejně to nepomože. Pointa ani o co tam šlo nedává smysl jsou zde i chyby v logice (například kdyby to děcko zabily co by se stalo byly by volní nebo by jim posílaly další dokud by se o nějaké nezačaly starat bylo vůbec smrtelné šlo by zabít? nebo proč nezapálily i více těch baráku než jen ten jeden a obnovily by se i ty ostatní? to pominu takovou věc proč vůbec jako nestárly to tam někde ještě tekl pramen mládí nebo co?). Ten konec ani moc nedával smysl chyták bude asi v tom , že byl mimozemšťan a dožil se více let než oni což oni nevěděly tak si myslely, že ho vychovají a budou volní zatímco on spíše vychovával je (tam bude nějaký náznak na začátku s tou kukačkou). 40 procent čekal jsem více ()

hroubek

Zajímavý film, který je hodně velký mindfuck. Není to jednoduchá podívaná a místy ani zvláště příjemná. A je mi jasné, že to spoustě lidem nesedne. Tohle je artová podívaná jak vyšitá. Má to pomalejší tempo, nepříjemné scény ze kterých mrazí. Myšlenka (zvláště době karantény) a pointa není vůbec hezká. Po herecké stránce je to bezchybné a Imogen Poots a Jesse Eisenberg jsou výborně sehraní. Je to jiné a celkově dost originální, a oproti klasickým mainstreamovým filmům je to dost velká změna. ()

Timak

Mindfuck movie. Připomíná mi to trochu Slunovrat. Akorát teda v minimalistickém měřítku. A ten malej klučina byl fakt děsivej. Toho bych nechtěl potkat na ulici, natož ho mít v baráku. ()

Master19

Výborně udělaný komorní film, kde si každý (kdo chce), najde to svoje. Já si našel to sžíravě nepříjemné. Dívá se na to opravdu těžko, ale v podstatě to nemá chybu, od V do M.... ()