Vivárium

• Írsko Vivarium (viac)

Vivárium je zpravidla uzavřené prostředí, určené pro chov zvířat či k jejich výzkumu. Jesse Eisenberg a Imogen Poots v artové alegorii koloběhu konzumní společnosti představují pár, který chce koupit rodinný dům. To zamilovanou dvojici zavede do zcela nové čtvrti Yonder. Velmi rychle ale pochopí, že něco nesedí; všechny budovy vypadají stejně a navíc se zdá, že kromě nich nejsou široko daleko žádní další obyvatelé. Situace se vyostří, když pár zjistí, že se ocitli uprostřed labyrintu. V bezpečí jednoho z domků vyhledá úkryt a snaží se vymyslet, jak z toho ven. V tu chvíli zazvoní zvonek a na zápraží se objeví podivný balíček… (Future Gate)

Polik_

Ne úplně jednoduchý a lehce popsatelný filmový zážitek. Myslím, že přednosti lépe posoudíte s odstupem času než bezprostředně po těch velmi dlouhých a neskutečně táhlých devadesáti minutách. Vivárium v sobě skýtá mnohem víc, než vám jako divákovi ukazuje. Řídí se řadou pravidel, která jsou předkládána poněkud bizarně a nechává jen velmi málo na vás jako divákovi a vašem úsudku. Dění samotné není prakticky vůbec nijak větvené ani dále rozváděné, největší prostor je ponechán dění na metaforické rovině, která nám staví do obličeje zrcadlo a ukazuje, v čem vlastně žijeme. Myšlenka skvělá, provedení nic moc. ()

POMO

Papundeklová wannabe-art alegorie koloběhu konzumního fungování společnosti? Asi jo. Ale většinu času jen nemotorně hopsající do rytmu, kterému nerozumí a neví co s ním. [Sitges FF] ()

J*A*S*M

Výborná bizarní věc, u které mě několikrát přejel mráz po zádech. Vivárium umí být na jednu stranu černohumorně zábavné, když s nadhledem pozoruje snahu hlavních hrdinů řešit neřešitelnou situaci, do které se ne úplně vlastní vinou dostali, stejně tak ale umí pocuchat nervy, když odhalí, že zdejší bláznivý svět má nad hrdiny kompletní převahu a jakýkoli boj proti (ne)logice jeho fungování se může krutě vymstít. Zkrátka nápaditá hříčka jako stvořená pro chvíle karantény, jednoznačně trestuhodně podhodnocená. ()

Enšpígl

Možná to jinak působí na Sitges fesťáku s lidmi a sluníčku ve Spain a jinak v celonárodní karaneténě. Podle mě je dokonale ponurej karenťák přesně jak říká kolegyně dzeyna, kde mě zajímalo jak to celý bude, samozřejmě určitá míra neschopnosti porodit nějakou nápaditou pointu tu sice je, ale člověk si svou současnou samotu okořenil o samotu dalších dvou lidí a to není uplně špatný. Na celou vesnici jen dva lidi, to by měl Primule radost. ()

EvilPhoEniX

Nevšední mysteriózní mindfuck, který má fajn nápad i myšlenku, ale dopadá na pomalejší tempo. Jesse Eisenberg a Imogen Poots si po The Art of Self-Defense střihli další společnou roli a opět jsou výborně sehraní a velmi sympatičtí. Hlavní hrdinové se ocitnou v labyrintovém bytovém komplexu, ze kterého se nedá utéct a ještě zde vychovávají podivné dítě. Film plyne jak jsem už zmínil pomalejším tempem, ale párkrát dokáže hezky znepokojit ba až zamrazit a samotné finále pokládám za velmi vydařené s dobrou pointou. Celkově vzato slušné, ale znova to vidět nemusím. Příběh****, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí*, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál***, Atmosféra***, Napětí***. 6/10. ()

JFL

Jako epizoda "Twilight Zone" s náležitou stopáží by to asi i bylo fajn, ještě lépe by tomu slušel formát tak desetistránkového komiksu. Jenže na celovečerák je tu málo materiálu, přílišná doslovnost a nulový přesah. Stačí pak pohled do titulků na produkční společnosti a není se čemu divit. XYZ Films si stejně jako web Twitch Film, dnes přejmenovaný na velkohubé Screen Anarchy, který založil majitel společnosti Todd Brown, udělali trademark z vyzdvihování žánrovek s neotřelými nápady. Jenže bohužel všem jejich projektům schází vývoj, dramaturgie a zrání námětu, což jsou přesně neduhy "Vivaria". Je sympatické, že už XYZ Films dosahují na zvučnější herecká jména, ale pro jejich produkci by mnohem zásadnější bylo najmout dramaturga. ()

Marceloo

Vivarium mi bolo odporúčané už dosť dlho, ale vôbec sa mi netrafilo do vkusu. Jesseho Eisenberga a Imogen Poots mám velmi rád, ale tu mi ich výkony prišli strašne mdlé a nevýrazné. Ani dejovo ma to vôbec nezaujalo, pretože prudké časové skoky mi vo filmoch vždy pokazia náladu a tu boli tak výrazné, že ma to s pribúdajúcimi minútami stále viac hnevalo. Niekomu to možno sadne, ale ja som sa tešil na niečo nezvyčajné, čo som v podstate aj dostal, ale v úplne inej podobe, než akú preferujem. ()

Morien

Taky si chci pořídit vivárium, ale já v něm budu chovat žáby. Nebo čolky. Škoda, že se to od té původní (teoreticky zajímavé) myšlenky nikam neposune. Když totiž hlavní postava v šedesáté minutě stále ještě objevuje to samé jako v patnácté minutě, a totiž že je v bludišti, ze kterého nemůže ven, tak je to známka toho, že tvůrce měl materiálu právě tak na patnáct minut a ne na celovečerák. Ale jednou snad bude dosahovat vrstva mrtvol až na povrch. ()

choze

Znepokojivá storka o bizarním uvěznění postav na podivném místě a la USS Callister z Black Mirror, Útulek z Krajních mezí, nebo Five Characters in Search of an Exit, klasická epizoda Twilight Zone, která inspirovala Kostku, narozdíl od níž je to ale surreálné. Začne to slibně, ale dál to místo vršení zábavných haluzí zpomaluje do otupělého stavu hrdinů, až se to zredukuje na čekání na pointu, která zklame. Škoda. ()

akisha

SPOILERY: Tohle mě překvapilo spíš pozitivně. Od začátku to smrdí takovým tím lajdáckým netflixáckým puchem, že relativně zajímavý nápad vyčpí po patnácti minutách, pak se vrší bizár a konec je bez jakéhokoliv vysvětlení. Tyhle filmy já úplně nenávidím. Rozhodně si nemyslím, že autoři chtějí, abychom si to pěkně přebrali po svým a bla bla bla, je to jenom o tom, že neumí vymyslet řádnou pointu (nebo ji aspoň naznačit), takže si vystačí s původním nápadem a pak se na to vykašlou (IN THE TALL GRASS je toho dokonalým příkladem, ale tam je na vině asi už sám autor předlohy. Musí to být super, když má člověk takovou pověst jako King, že si potom může publikovat kdejakovou hovadinu a ještě se podle toho točí filmy. Být King nováček, tak mu spoustu jeho posledních knih nikdo nevydá).  Zpět k Viváriu. Připravte se hlavně na bizár, ale musím říct, že nakonec se film podařilo jakž takž ukončit, aniž by se člověk zase vztekal, co to na něj ušili za boudu. Navíc to je docela napínavé a Poots a Eisenberg hrají výborně. A ten kluk... No, hrál to určitě skvěle a zřejmě ho daboval dospělý chlap, což vytváří opravdu šílený efekt a věřte mi, že ho budete taky chtít zabít :-D Na Netflix dobré, na jeden večer dostačující. Ta metafora je spíš meh (copak tohle ještě někdo neví? It all sucks :-D), ale funguje to i bez ní. ()

Davies182

Haluz plná záhad, kterou si nakonec každý vysvětlí po svém. Nadšení budou fanoušci Akt X, psychologové anebo čerství rodiče. Škoda, že to nemá nějaký aspoň trochu napínavý nebo o fous hororovější scény, v podstatě se tím snímkem člověk jen "prodívá" a nic moc z toho. ()

darkrobyk

Vychovávat kukaččí mládě není vůbec jednoduché, o čemž se brzy přesvědčí Gemma s Tomem. Den plyne po dni, jen spratek se stává náhradním rodičům stále více trnem v oku. A při tom zakroutit mu krkem by přeci nemělo být tak těžké, ne? Nakonec jáma prozradí nejen Tomovi, kam se vše ubírá. Zprvu jsem si tipoval na nějakou zkoušku v duchu starého Star Treku, nakonec ale vše dopadlo jinak, logicky, kruh se uzavřel. Nebýt závěru dal bych spíše 3*, ale v momentě, kdy se nadzvedne obrubník, nastává sešup, který mne přesvědčil, že tenhle počin si zaslouží hvězdu navíc. Ani jsem nečekal, že položené otázky budou zodpovězeny a jen střípek nevysvětleného zůstane pro divákovu fantazii. Artovému mysterióznímu příběhu by se měli vyhnout milovníci akce a rychlých filmů vůbec, jelikož je určen spíše pro ty, co nespěchají a rádi se nechají kolébat líně plynoucími vodami. ()

misterz

Výborná myšlienka rozvedená do zmysluplnej dejovej linky s príjemným mysterióznym nádychom, ktorá si vzala na paškál večný a úmorný kolobeh dnešného konzumného života. No a dostať také decko do výchovy.... no neviem, asi by som skolaboval aj ja. Nechápem to nízke hodnotenie. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

kingik

Pichlavá sociální satira, co si za svého prostředníka zvolila hororové a mysteriozní prvky. Hvězdy Imogen Poots a Jesse Eisenberg si tento originálně laděný počin vzaly do produkční péče, místem natáčení se staly evropské lokace, popravdě si jich užijeme absolutně minimálně. Divák se ocitne v jakémsi viváriu, uzavřeném prostředí, které představuje vilová čtvrť, ve které si měl ústřední pár vybrat dům snů. Podivný labyrint identických domů bez nájemníků, ze kterého není úniku, a slizký chlapeček, který je dán páru k výchově, způsobí, ze ústřední dvojice projde psychickou devastací. Režisér Lorcan Finnegan je určitým příslibem zajímavě pojednaných filmů, pokud ovšem dostane do rukou kvalitním pyjem psaný scénář, jak se přihodilo Garretu Shanleymu. Bude trvat, než se tihle dva stanou vyhledávanými tvůrci, nicméně už jim na spolupráci kývla dvě známá herecká jména, která v zámoří mají svoji určitou popularitu. Film sice neprávem zapadl, pro moderní hororové fanoušky to také není ta idealní podívaná, neboť je prost gore a brutality. I tempo vázne. A navíc se tvůrci zaštítili velkou aurou mystéria, z níž nechtějí ani trochu slevit, takže do filmu nepřihodili vše vysvětlující rozuzlení. Ovšem satirické tóny byly originálně vyvedené, režisér měl k dispozici kvalitní herecké osazenstvo, v němž dva trefně vybraní slizouni, vlastně jsou tři, porážejí ústřední hvězdný pár a vládnou celému filmu. Cynismus v originálním rozměru a balení. Zajímavě podáno a natočeno. 9/10 ()

Goldbeater

Nadějně rozjetý začátek okořeněný bizarním humorem a svižným úvodem do zápletky mě navnadil - jen jsem si říkal, aby to brzy nezabředlo v jedné a té samé poloze. A to se bohužel stalo. Scénář a jeho pointa by vydaly na půlhodinový krátkometrážní film, ale v 97 minutové verzi se vše velmi rychle začne opakovat a ke konci už mírně protivit. Ústřední mystérium je nahozené tak, aby se dalo jednoduchým způsobem cyklicky zakončit, ale nenechává divákům mnoho prostoru k přemýšlení a ani nenabízí silnější dějový moment, díky kterému by stálo za to si Vivarium pamatovat. [Sitges 2019] ()