Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Recenzie používateľa Grogan k tomuto seriálu (216)

Seriál Červí díra (2001) (S05E12)

Ani ne tak moc regulérní epizoda jako spíš takový extra díl, který byl natočený jako pocta všem, kteří se podílejí na vytváření tohoto fajn seriálu. Pár zajímavých narážek na chyby, které byly v souvislosti se seriálem různě zmiňovány (angličtina coby mezigalaktický jazyk, fázový posun). ()

Zkouška ohněm (2002) (S05E13)

Pěkná epizoda se sympatickým týmem kadetů. Jen docela škoda, vzhledem k tomu, že je jim věnována celá epizoda, že dva z nich se už nikdy víc v seriálu neobjevili a ti zbylí dva jen v minimu epizod. A tu finální zkoušku jsem napoprvé opravdu neprokoukl, věřil jsem, že nakonec budou kadeti nuceni čelit ostré zkoušce. ()

48 hodin (2002) (S05E14)

Pěkná týmová epizoda, kde tým není pohromadě, ale každý po svém pracuje ke společnému cíli - záchraně Teal'ca z brány. Nejvíc mě bavila spolupráce Sam s McKayem - tady to ještě byl naprostý asociál, který se považoval za nejchytřejšího na světě, žádná pozitivní vlastnost. V rámci jedné epizody to dobře fungovalo, dokonce měl v něčem i pravdu (byť nevhodně podanou), jako stálou postavu ho nakonec trochu rozvinuli do hloubky. I vyjednávání v Rusku mě zaujalo, koneckonců proč by Rusové měli jen přihlížet tomu, jak Američané kompletně vládnou celému programu a nechtít něco pro sebe? Linie Jacka s Maybournem je tu taková průměrná, nic specifického z ní neutkví. A velká škoda, že pomsta Teal'ca na Tanithovi proběhla tak rychle a antiklimaticky, skoro by to člověk ani nezaznamenal. ()

Schůzka na nejvyšší úrovni (2002) (S05E15)

Vše pozitivní jsem napsal k pokračování, tenhle dvojdíl patří mezi mé nejoblíbenější z celého seriálu. Tady bych napsal jednu věc, která mi na dílu vadí. Jde o masivní vyvražďování vedlejších postav, základna Tok'rů je pod masivním útokem nepřítele, vše se hroutí a jediný, kdo neumírá, dokonce ani neutrpí žádné zranění, jsou 3 členové SG-1. Tok'rové i SG-17 samozřejmě zemřou všichni (jen jeden člen SG-17 hned neumře, ale tady si scénáristé vytvořili berličku, která předpovídá smutný osud postavy v pokračování), alespoň jednu z těch vedlejších postav mohli scénáristé nechat přežít. ()

Poslední boj (2002) (S05E16)

Výborná dvojepizoda, hodně důležitá pro budoucí děj seriálu - máme tu návrat Anubise, Ba'al je tu poprvé na scéně a poznáváme i nové Goa'uldy, dozvíme se tu o nich i pár nových informací, jed na symbionty zde vstupuje na scénu, dořeší se zápletka s Lantashem a Tok'rové zde dostanou pořádný úder od nepřítele. Akční i expoziční část příběhu jsou pěkně v rovině, jsou tu i pěkné charakterové momentky pro Daniela a Sam (Orisis znovu na scéně moc potěšil), v první části problýskl i humor. Jedna věc mi ale na téhle epizodě strašně vadí - jakkoliv dobře je závěr zpracovaný, tak smrt Elliota mi prostě hrozně vadí. Jednak nevěřím tomu, že nemá absolutně žádnou šanci na přežití, kdyby v téhle pozici byl někdo z SG-1, tak by zbytek toho daného člověka napospas Jaffům nenechal, ať by to jakkoliv navrhoval. Navíc zde bylo řešení, vzorec sebou mohl vzít někdo z lidí, nechat se zajmout a pak jed použít v momentě, kdy by zbytek týmu byl mimo dosah zbraně, po vyprchání by mohli odejít bránou. A jak už tu někdo psal, po té pozornosti, kterou Elliot měl v epizodě s kadety, mi jeho smrt přijde jako pěkný podraz na diváka, doufal jsem, že se z něj stane stálá vedlejší postava (v to samé jsem doufal u Grogana a Haileyové, ti alespoň zůstali naživu) a ono tohle. Škoda, byl to dobře napsaný a zahraný charakter.... ()

Kritický bod (2002) (S05E17)

Jasná inspirace Armageddonem, na který je zde vtipně odkazováno. Pár nelogičností a klišé se objeví, ale vcelku dobrá epizoda. A jen tak pro zajímavost, někde jsem četl stížnost fanouška majora Davise, že nikdy za seriál neprošel hvězdnou bránou. Omyl, v téhle epizodě byl mezi lidmi evakuovanými ze Země před dopadem asteroidu. ()

Bojovník (2002) (S05E18)

Taková průměrná epizoda, co moc nenadchne, ale ani nijak zvlášť neurazí. Bojovník Bra'tacova typu by snad měl lháře a zrádce odhalit rychleji, ne? ()

Hrozba (2002) (S05E19)

Odhalení tajemství původu replikátorů je moc chytře vymyšlené, jak zmínil Jonas v jiné epizodě s nimi "těžko uvěřit, že něco co začalo tak nevinně, skončí vytvořením zbraně hromadného ničení". Postava Danielly Nicolett byla dobře zahrána, nebezpečná kombinace inteligence k vytváření něčeho tak nebezpečného se tluče s nevyzrálostí a nezvládanou agresí. Závěrečné napadení SGC bylo možná trochu navíc, ale líbila se mi nastolená myšlenka, že v konečném důsledku se mělo vyřešit spíš hlavou a zastřelení Reese bylo spíše chybou. ()

Strážce (2002) (S05E20)

Tahle epizoda mi osobně přijde jako jedna z těch slabších, zápletek s NID se za těch deset let v seriálu objevilo dost a jejich kvalita byla dost proměnlivá, tahle patřila k těm slabším. Taky se mi moc nelíbilo násilné zakomponování dvou nových postav, které se v související epizodě Shades of Grey vůbec neobjevily, tady se ale najednou tvrdilo, že ano. Plusem byl návrat poručíka Grogana, který oproti Eliotovi misi přežil, bohužel se ale už v seriálu vícekrát neobjevil. ()

Velká cesta (2002) (S05E21)

I když je Daniel moje nejméně oblíbená postava z původní SG-1, tak tahle epizoda o jeho odchodu je naprosto brilantní. Skvělé herecké výkony všech zúčastněných, hlavně Michaela Shankse (úžasně atmosférické scény jeho rozhovorů s Omou Desalou, kde hodnotí svůj život), ale ostatní nijak nezaostávají. Emocionálně je to velmi silná epizoda, každá z hlavních i vedlejších postav zde má své místo a jsou tu skvělé charakterové scény, někdy i beze slov (většinou v interakci s Danielem, ale i skvělé scény generál/Jack, Jack/Sam, Jack/Jonas, Teal'c/doktorka). Jinak je tu představen Jonas, jediná nová hlavní postava v seriálu, kterou jsem měl rád bez výhrad stejně jako původní obsazení, sice je tu představen v pozici nepřítele, ale ono to dává smysl - jak poukázal sám Daniel, byl v obtížné pozici, bez podpory ostatních a i když je to správná věc, tak kdo by byl ochoten zahodit svůj život pro úplného cizince? Nakonec to i udělal a stal se z něj vyhnanec na své vlastní planetě, nucen se uchýlit na Zem, nebo by ho čekalo vězení (nebo smrt? kdo ví?) a v téhle epizodě (a v následující řadě) to vypadalo, že tohle bude platit navždy... ()

Překvapivá odhalení (2002) (S05E22)

Skvělý závěr 5. řady, který se na jednu stranu vyrovnává se ztrátou hlavního charakteru - mnoho charakterů bylo v sérii nezmíněno po jejich odchodu, takže alespoň projednou jsme viděli nějakou reakci. (Po kompletním shlédnutí seriálu mě neustálé zmiňování Jacksona v 6. sérii a vyrovnávání s jeho odchodem zde spíš otravuje, což ale není chyba tohoto dílu. Pro jiné charaktery, vedlejší i hlavní, které seriál opustily, jsme dostali maximálně občasnou zmínku (někdy ani tu ne) a určitě jsme nepozorovali, jak se s jejich odchodem vyrovnávaly ostatní postavy. Takže mi to přijde jako dobrý příklad toho, jak dostává speciální pozornost oproti jiným charakterům.) Byly zde pěkné charakterové momenty, hlavně ten mezi Sam a Teal'cem. Jejich charaktery až do téhle doby moc interakce neměly, takže bylo fajn vidět vývoj jejich přátelství, které se krásně vyvinulo během zbytku seriálu a zůstal jedním z mála smysluplných vztahů v pozdějších řadách. Rozvíjí se tu dějové linie, příběh Asgardů byl velmi zajímavý, skvělý záporák Osiris (snad nejlépe zahraný Goa'uld série, na kterého Anubis coby hlavní nepřítel neměl, co se charismatu týče) zase na scéně. Představení Anubise bylo důležité pro další vývoj seriálu, pro mě byl trochu moc klišovitý záporák, ale později dodané vysvětlení jeho původu to částečně dorovnalo. Jako závěrečná epizoda celého seriálu by mi díl moc neseděl (zrovna dorazil na scénu nový a mocnější záporák, v tomhle bodě měl seriál končit? replikátoři by také nebyli dořešeni), jinak výborný díl. A skvělá hláška Osirise, když nemůže porazit Goa'ulda Yua - "Zdá se, že ten tvrdohlavý stařec prostě odmítá zemřít!" - jedna z nejlepších z celého seriálu. ()

Season 6 (2002) (S06)

Za mě jednoznačně nejlepší série celého seriálu, kde i ty nejslabší epizody jsou na velmi slušné úrovni. Corin Nemec je ve své roli naprosto skvělý a oproti spoustě dalších mě hrozně mrzelo, jak s ním v následující řadě zametli. ()

Spása I. (2002) (S06E01)

Anubis poprvé přímo útočí na Zemi. Skvělá úvodní epizoda k 6. sérii se zajímavým příběhem, je zde hodně akce, postava Jonase je pěkně a postupně integrována do týmu - obecně jsem měl Jonase radši než Daniela, protože byl totální pohodář a neměl ten Danielův otravný blok "musím zachránit celý svět a pokud to nepůjde, tak se z toho budu hroutit", Rya'c pro mě konečně začal být zajímavý, když se připojil ke vzpouře Jaffů. ()

Spása II. (2002) (S06E02)

Skvělé dokončení úvodního dvojdílu 6. série. Celý tým (včetně budoucího člena Jonase) se na záchraně Země nakonec podílel, úlohu v záchraně sehráli i Rya'c a McKay. Mimochodem tady už můžeme vidět Rodneyho, který se víc podobá svému budoucímu já z Atlantidy, dobrý nápad rozvinout jeho charakter na víc než arogantního chytráka (přitom v tuhle dobu asi ještě v plánu do spin-offu nebyl). ()

Havárie (2002) (S06E03)

Skvělá epizoda, jedna z nejlepších z celé 6. série (která definitivně patří mezi mé nejoblíbenější, ne-li tu vůbec nejoblíbenější z celého seriálu). Výborné uvedení Jonase do struktury týmu, zajímavá zápletka, hodně akce a jako bonus dvě mé neojblíbenější vedlejší postavy - Jacob a major Davis. ()

V zajetí ledu (2002) (S06E04)

Atmosférou mi tahle epizoda připomíná spíše Akta X (snad i díky přítomnosti Bruce Hardwooda), ale jde o velmi zajímavou epizodu, kde se poprvé hlouběji rozebírá problematika Antiků. Epizodu trochu kazí jen závěrečná pointa s dostupným symbiontem pro O'Neilla. Přijde mi dost vyspekulované, že zatímco jindy je symbiontů u Tok'rů vždy nedostatek, tak když umírá hlavní hrdina, tak je jeden hned po ruce. ()

Noční směna (2002) (S06E05)

Zajímavá epizoda ve stylu Akta X. Absence Jacka mi nijak zvlášť nevadila, tým v pohodě fungoval i bez něj a bylo tu pár povedených týmových scén. ()

Kobka (2002) (S06E06)

Kdybych měl vybrat ten nejslabší díl u 6. série (mé nejoblíbenější), tak by to byl tenhle. Přitom je to pořád velice nadprůměrná epizoda, je tu skvělý záporák Baal, který tu je asi nejděsivější ze všech svých vystoupení, RDA tu předvádí prvotřídní herecký výkon, kterému slušně sekunduje Michael Shanks (který je ale místy slabší), nicméně jsou tu pro mě i nějaké zápory. Jednak linka s otrokyní mě nijak zvlášť nebavila, morální nadřazenost SGC nad Tok'ry mě spíš štvala (člověk by svého bližního nikdy neopustil, Tok'rové kdykoliv) a s velkou pompou se nám na scénu vrací postava Daniela Jacksona (herec souhlasil, že bude v seriálu nadále hostovat, když pro něj bude slušná role), která je ale většinu dílu pasivní a přihlíží Jackovu mučení, hlavně že popisuje jak teď vnímá svět i sebe jinak nebo se snaží Jacka konvertovat k osvícení. Jakoby herec promítal své ego do postavy (veřejně si stěžoval v rozhovorech, jak mu jiní herci ubírají prostor, chudáček hereček, tak on nebyl jediná hvězda seriálu?) ()

Stínohra (2002) (S06E07)

Skutečně jeden z horších dílů téhle řady, v téhle řadě to ovšem u mě stále znamená slušný nadprůměr. Navíc mám rád Jonase, takže zaměření na něj mě potěšilo. Místy mi přišlo, že se tvůrci trochu inspirovali Čistou duší s Russelem Crowem. ()

Hrdinové (2002) (S06E08)

Skvělá komediální epizoda, kde SG-1 je poněkud v pozadí a v centru dění jsou dva potrhlí profesoři. Tady mě Felger bavil, i když byl hlavně použit pro komický efekt, bylo vidět, že je i tak kompetentní pro práci v SGC (což díl Avenger nedokázal udržet), jeho fanouškovství bylo vyrovnáváno Coombsovým cynismem a snahou udržet Felgera v lajně. Coombs byl celkově zajímavější charakter a možná se mohl raději vrátit on. Celkově zápletka dílu (byť se týká Anubise) je zde až na vedlejší koleji, standardní zajetí Goa'uldy, únik z cely, zneškodnění Jaffů a hurá domů, jedinou změnou je tedy asistence nešikovných pomocníků. Hlášek je tady požehnaně. ("Jayi, myslím, že se odtud už nedostanu. Postarej se o moje kočky, ano?") ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě