Děj se odehrává koncem druhé světové války v Paříži. Německý plukovník von Waldheim dobře ví, že pařížská muzea jsou plna vzácných děl. Nechá mnohé z nich naložit do vlaku a hodlá je odeslat do Německa. Brání mu v tom přednosta stanice, který vymění návěští podél trati za fingovaná a nechá vlak jezdit dokolečka. (oficiálny text distribútora)

Lucas87

Perfektní černobílý válečný příběh, který těží především z výtečně vykresleného železničního prostředí a skvostného scénáře. ()

tranquill

"Jsem železničář, ne prorok!" Ano, já také. Zprvu jsem myslel, že mne tohle válečné drama nebude bavit, ale opak byl pravdou a docela mne ohromila velkolepá produkce ani ne 20 let od války... ()

TetaJane

Samozřejmě nelze srovnávat natočený film nyní a před půl stoletím! Pakliže hodnotím s tímto vědomím, že kinematografie se tehdy ještě rozvíjela, pak určitě alespoň 4*. Podařilo se. ()

junxi91

Tento film je poctou francouzským železničářům, kteří riskovali své životy, aby bránili německým okupantům během druhé světové války přesouvat vojenský materiál, a nejen ten. Hlavním hrdinou je především člen francouzského odporu Paul Labiche, proti kterému stojí německý plukovník Franz von Waldheim, který chce přesunout ukradená malířská díla z muzea do Říše. Ten je chce převézt za každou cenu, i kdyby to mělo zablokovat přepravu vojenského materiálu. Kurátorka muzea Jeu de Paume, ze kterého tato "pokleslá" malířská díla pocházejí, jménem Mademoiselle Villardová, hledá pomoc u francouzského odboje. Je srpen 1944 a Paříž bude brzy osvobozena, a tak stačí, když pracovníci drah opozdí vlak jen o několik dní. Přesto se jedná o nebezpečnou operaci, protože Němci jsou obezřetní a drahocenný náklad nesmí být poškozen. Vedoucí odporu a inspektor drah Paul Labiche to nejprve odmítá, ale po zastřelení jeho bývalého rádce Pepe Boulea se rozhodně do toho jít. Připojí se k němu také strojvůdci Didont a Pesquet. Nejprve přesměrují vlak a změní názvy nádraží, vlak se dostane do Paříže a v jednom malém městečku dojde k úmyslným srážkám. Nejde to ovšem podle plánu a někteří železničáři jsou zastřeleni. Další možností je falešný letecký poplach a natření střech vagónů bílou barvou, což nakonec ocení samotný německý plukovník von Waldheim. Zůstane to tedy celé na neohroženém Labichovi, který dělá vše pro to, aby vlak zdržel a vykolejil, při tom utíká vojákům a uvolňuje kolejnice. Von Waldheim je čím dál více nasraný, a tak nakonec spáchá válečný zločin, ale spravedlivému trestu neunikne. Celkem povedený film, vhodný především pro milovníky druhé světové války, železnice a francouzského odboje, ve kterém nechybí napětí, akce a především neohrožený hlavní hrdina.  ()

winstonik

Desiatky mŕtvych kvôli vlaku s farebnými obrázkami. Žeby pominuteľnosť ľudského života bola menej hodnotná ako pominuteľnosť nejakých kresieb? Ak má byť toto posolstvom filmu, nestojí za pozeranie. A to, že sa zopár sympatických francíkov nechalo príliš zatiahnuť do hry na dobrých a zlých, už vôbec nestojí za ocenenie. Bod navyše, ale len kvôli nemeckému plukovníkovi, ktorému sa veriť dalo. ()

MirkaP

Normálně jsem klimbala, pak začal tento film a už jsem neusnula. Mě dostal. Z těch starých válečných filmů se mi líbí asi nejvíc. ()

smatana.sk

- Povinná jazda pre každé "drážní zblblo" - ťažko niekde inde nájsť toľko dobových detailov o prevádzke parnej lokomotívy. - Burt Lancaster si s rolou evidentne dal kus práce - drôty na náloži montoval ako profík. ()

Hawaj

Panečku to byl biják, to bylo pokoukáníčko. Pěkně nasvícený, reálný efekty bez vylepšení, pěknej spád a i když Lancastera nemusim tak super casting. Ale hlavně ty lokomotivy a atmosféra kolem železnice, to bylo super. ()

ostravak30

Vždycky mě překvapí, jak moc nacisté dokázali být krutí a přitom obdivovat krásu umění. Jenže je tu ještě druhá stránka filmu. Odbojáři nebyli vůbec přesvědčení, že se za obrazy vyplatí umírat. Osobně mám tohle morální dilema ještě dlouho po skončení filmu. Je krásné, je vzácné, ale vzácnější než lidský život? Těžko říct. Polemizovat bychom nad tím mohli hodiny a všichni bychom se neshodli. Pravda je, že zatímco napínavé a dramatické okamžiky, výbuchy aj. vypadají skvěle. Ale film je dost dlouhý, aby se našly hluchá místa v momentech, kdy se buď nic neděje anebo sledujeme dlouhé dialogy. Takže mnoho momentů vypadá efektně, ale snesl bych kratší film s přímočařejší dějovou linkou. ()

Pavlin

Strhující válečný film o tom jak fanatický plukovník při utěku z Francie chce sebou odvést obrazy nevyčíslitelné ceny ale místní obojáři se jen tak nedají a připraví mu opravdu pekelné chvilky.Kdo má rád napínavé filmy a parní vlaky,přijde si na své.Že je to skutečný příběh je bonus navíc. ()

muti

Parádny film kde vidno poctivú prácu. Žiadne modely, efekty, všetko "na ostro". Film mi veľmi pripomína Most cez rieku Kwai ()

Radek273

Co se týče zpracovaného tématu, připomíná to (nebo dokonce lze říct, že se stejným událostem částečně věnuje) nedávný snímek Památkáři (2014), který je však brán poněkud ucelenějším způsobem, neboť se zabývá krádeží umění na mnoha místech, nikoliv pouze v Paříži. Na druhou stranu na podrobnější líčení by musel mít neuvěřitelně dlouhou stopáž, proto tento kousek "o pařížském vlaku plném umění" nese nemalou historickou cenu. Tedy nezbývá než doufat, že se pevně drží skutečných faktů a není postaven jen na bujaré fantazii jeho tvůrců, neboť obzvláště závěr to poněkud připomíná. ()

Kozlowski8

Příběh z konce 2. světové války, kdy se němci snaží dostat významná umělecká díla z Francie do Německa a "obyčejní" francouzi - lidé od železnice - se s nasazením svých životů snaží tento jejich úmysl zmařit a zachránit tak významné národní dědictví. Velice zručně natočený, scénáristicky úžasně propracovaný snímek s jedinečnými zvraty, gradujícím napětím a s ohledem na dobu vzniku velmi dobrou a nákladnou výpravou a efekty. Herecky exceluje především Paul Scofield v záporné roli německého plukovníka. Vynikající dílo - jen těsně pod pětihvězdičkovým hodnocením. 85%. ()

Winster

Velice koukatelne, od zacatku..zadnej jedne vojak co je nekde v dalce. Paradni pohled na vsechno. Lancastera mam rad z westernu byl to pan herec s charismem jakou maji westernový sekaci te doby... ()

PTuranyi

Veľmi dobrý vojnový film o hrdinskom odboji francúzskych železničiarov pri záchrane umeleckých diel ukradnutých Nemcami. Burt Lancaster opustil westernovú pôdu a stelesnil odvážneho železničiara sabotujúceho nemecké snahy. Výborný príbeh, kvalitná produkcia a výborné herecké výkony tvoria celok podobný československým či ruským vojnovým filmom tohto obdobia. Akurát hudobná zložka tu nie je taká výrazná a vôbec to nie je zle. ()

Troniq

Naprosto strhující podívaná s do posledního dechu hrajícím Burtem Lancasterem, plná potu, mouru, špíny a skřípějícího železa. Jakoby se dneska tenhle snímek vysmíval všem digitálním efektům a popkornovým nesmyslům pro zhejčkaný konzumenty. Naprosto mě tahle jízda odvařila...stejně jako ty ložiska :-). Ničení vlaků, kolejí, opancéřovanejch vozidel...zkrátka do posledního záběru poctivý film s krásným vizuálem černobílého filmu. Ten zápal hlavních představených, kteří často nepotřebují žádné kaskadéry, to jsem vážně hltal s každým dalším pohybem, střihem a metrem překonaných pražců. Když si představím, že některé scény musely klapnout na jediný pokus, zůstává skoro rozum stát. John Frankenheimer a Arthur Penn se toho sakra nebáli. Plnej počet bez delšího přemýšlení. Prostě chlapáckej film, co má koule. ()