Děj se odehrává koncem druhé světové války v Paříži. Německý plukovník von Waldheim dobře ví, že pařížská muzea jsou plna vzácných děl. Nechá mnohé z nich naložit do vlaku a hodlá je odeslat do Německa. Brání mu v tom přednosta stanice, který vymění návěští podél trati za fingovaná a nechá vlak jezdit dokolečka. (oficiálny text distribútora)

MartinezZ

Přes dvě hodiny je příliš. I hodina a půl by bylo až až. Tady byla dobrá (byť mohla být i lepší) část s vlakem, poslední partyzánská cca. půlhodinka už byla poněkud přitažená za vlasy, taková nastavovaná kaše. navíc popisek s ježděním dokolečka je zase zavádějící. ~~~ Navíc, podle mě, nemělo absolutně žádný smysl umírat kvůli několika zapatlaným plátnům. Pro mě za mě s těmi obrazy mohli germáni odjet třeba do Paďous. ()

Orlau32

Výborný film. Až se divím, že jsem ho viděla až nyní v TV poprvé. Hlavně byly (jako obvykle) výborně obsazeny role německých důstojníků. Přesnost, puntičkářství,obdiv k umění, ale též loupeže vzácných uměleckých děl (jako už to ve válce bývá). Vynikající dialogy, napětí a nezapomenutelná hláška v závěru filmu, kdy plukovník von Waldheim (Paul Scofield ) říká francouzskému partyzánovi (Burt Lancaster) toto: " Pro vás umění znamená asi tolik jako šňůra perel pro opici." Jak domýšliví byli Němci na svou kulturu ! Přitom odváželi povětšinou obrazy francouzských impresionistů ! Ale domnívám se, že to byl výkřik zoufalce, který ví, že je konec, že prohráli válku a lup se též nepodařil. Znovu říkám, film nemá chybu !!!! ()

Pragrik

Perfektně napsaný scénář s dokonale propracovaným prostředím a dokonalou atmosférou blížícího se konce 2.světové války. Ta přinesla mnoho strastí a obětí a poslední vzepětí nacistického Německa a touha zabavení francouzského kulturního skvostu. ()

blackrain

Černobílý obraz přidává filmu na atmosféře. Stopáže jsem s v první moment lekla, ale je tady všechno, co má být. Vůbec nic tu není zbytečné. Film má velmi zajímavý příběh. Ten je moc dobře natočen. Možná je i vhodný k zamyšlení. Burtu Lanasterovi ta role sedla. Chlap z masa a kostí, žádný superhrdina. ()

YURAyura

8/10 Film parada, jen se mi nejak prici uverit, ze to bylo ve Francii... Z vlastni pracovni zkusenosti mam zapsane frantiky jako naprosto neschopne, takze toto jim museli pripravit asi belgicani. ;]] Tema vlaku a vlakovych nadrazi je mi sice od prirozeni cizi, ale diky proklamovane nemecke zarputilosti se asi ve Resistance neco pohnulo a zmobilizovalo. S takovymto pristupem by se a) Francie nevzdala nebo b) se osovobodila sama o hezkych par mesicu driv. Ale od historickeho teoretizovani zpet k filmu. Nektere sceny jsou vazne silne a je dobre je videt - skoda, ze participujici italove nezanechali take stopu naturalismu, bylo by to takove vic opravdovejsi. ()

radektejkal

Hrozně by se mi to líbilo, kdyby mi bylo patnáct. Ale ani dnešním patnáctiletým se to asi líbit taky moc nebude. Mám stále silnější pocit, že dobrodružství je už odzvoněno, tak jako románové literatuře či historii 2. světové války. Neustálé "dokumenty o Hitlerovi a spol. a Stalinovi a spol." v soudobé televizi jsou už jen pokusy o oživení mrtvol. Raději nějaký případný citát: "Ale také zločinec produkuje - zločiny. Co by si však bez jeho práce počala policie, justice, soudci, porota, kat, o čem by psali spisovatelé a natáčeli filmy režiséři? Zločinec prolamuje jednotvárnost usedlého života, přináší rozruch, napětí, senzaci. Může se moderní společnost bez něho obejít, nepadla by do stagnace a nudy? A není tedy v jejím nejvslastnějším zájmu zločinnost podporovat?" (Karel Kosík: Předpotopní úvahy). A jakou roli v tom hraje pýcha francouzské kultivovanosti: moderní malířství? Kdo by si dnes nechal pro obrazy ceněné miliardou vrtat koleno? A proč by také měl. Obdivujme raději jejich dražby! ()

kinderman

Netuším, jestli tenhle film můj (již zesnulý) děda- celoživotní ajznboňák (a účastník mobilizace v roce 1938) viděl, ale rozhodně by ho miloval... ()

Martin741

Vyborny vojnovy film Train z dielne rezisera Frankenheimera /Seconds 1966, Proroctvi 1979/ o tom, ako zabranit prevezeniu francuzskeho narodneho pokladu do Nemecka, ktoremu ma zabranit hlavne vyborny Burt Lancaster. Ako zaporak tu za nacisticku stranu vystupuje Paul Scofield, obaja hraju vyborne. Prva polka filmu je dost nudna so kopou dialogov, ktore miestami az nudia. K podstatnemu zlepseniu dojde az v druhej polke filmu, ktora je dostatocne akcna, so slusnou atmosferou a kvalitnymi hereckymi vykonmi oboch zucastnenych : Lancaster a Scofield. 89 % ()

Petoss1

Zo začiatku to mohlo vyzerať ako primitívny, až naivný plán no neskôr sa z neho vykľul skutočne premyslený. Scenár dobrý, bez výraznejšej akcie, ale to o*ebovanie Nemcov bolo skvelé a v závere už boli riadne zúfalí. Obetovať životy za umelecké diela, no Francúzi sú patrioti. 80% ()

MrPierc

Starosvětský hrdinský film o odboji proti Němcům a jejich zlodějským manýrům pro umění. Několik vagonů těch nejvzácnějších obrazů francouzských mistrů míří do Berlína. Je to symbol a pýcha Francie. Celý film se odehrává na dráze či v parních lokomotivách. Pára, koleje, výhybky, lopata na uhlí a odvaha. Němci jsou nelítostní a nádražáci odvážní avšak film netrpí příliš velkým patosem či hrdinskými nesmysly. Je to hlavně technická podívaná na ty obří parní kolosy, které se šinou obrovskou rychlostí. Nechybí velmi strhující výbušné triky a vlakové kolize. Jeanne Moreau je nádherná! Je to nadčasový snímek, ale pokládat životy za umění se mi příčí. Sice to chápu jako symbol "a just ne!", ale ani jediný lidský život nestojí položit za umění, protože umění je z ruky a hlavy člověka. Můžeme si ho znovu namalovat nebo vytvarovat. Člověka už opakovat a napodobit nemůžete = každý je unikát. ()

Maty85

Opravdu vynikající a zajímavý válečný thriller braný z trošku jiného pohledu, než na co jsme většinou u těchto válečných filmů zvyklí.... ()

mortak

Co na tom, že se skutečností to nemá moc společného (Rezistance jen přijela na nádraží blízko Paříže, kde vlak stál a musela vyplňovat tuny papírů - tak to ve Francii chodí dodnes), co na tom, že se scénář průběžně měnil podle toho, jak byl který herec k dispozici, Frankenheimer natočil pořádný válečný biják se vším všudy. Lancaster nepotřebuje kaskadéra, takže akce je plynulá, plech lokomotiv se tu drtí nevídanou silou a SNCF lišácky nechala filmaře udělat demoliční práce, takže tu máme pěkně ostré bombardování. Jen ty dialogy jsou až příliš kožené a Moreau by tu vůbec nemusela být (i když je jako vždy krásná). Ale ten závěr je opravdu síla. ()

majo25

Nemá to také grády, takú atmosféru a tak vypeckovaný príbeh ako Von Ryanův Expres, ale napriek tomu ide o zdarilý vojnový film. Hlavne zásluhou železničného zasadenia a výbornej charizmatickej dvojky Lancaster-Scofield. Zápletka okolo vlaku s obrazmi nebola až natoľko atraktívna, podľa mňa mali ten vlak vyhodiť do luftu a bolo by po probléme, ešte k tomu bez toľkých obetí. Film by si tiež zaslúžil farbu, predsalen čiernobiela kamera nie je celkom ono. Ale všetka česť nafilmovanej vlakovej akcii, ktorá zniesla vtedajšie najvyššie kritéria. ()

sator

Milovníci mašinek si jistě film užijí, koukat dlouhé minuty na opravu vlaku, či chodit po depu a mašinách, no chvilkami to připomíná budovatelské filmy 50let...ani Lancaster příběh nezachrání... ()

Courtemanche

Parádní válečný akční drama, v hlavní roli s Lancasterem. Pořád se něco děje, žádný pudink, a velkým plusem jsou neohraný příběh a špína (ne digitální kouř). 4,5/5 ()

andrii

... táhne s sebou Západ, nápad. Železný vl/čá/k. Solitér s ocelovou hrudí, co má páru, proti mašinérii, mašinfü/hre/rovi zla. ()

hans500

Vlak je výborným válečným thrillerem. Lancaster a Scofield jsou parádní, na poěrně dlouhé stopáži je mnoho výborných scén a spousta napětí a i trocha akce. Námět je dost zajímavý a využit byl maximálně. Perfektní kamera, Frankenheimerem skvěle zrežírováno. Atmosféra se nadmíru vydařila. Co dodat, klasika válečného thrilleru. ()

Mirokukii

Velmi dobře nasmímaný, a ve slušném tempu se odehrávající, válečný film. Černobílá jenom prospěla, a bílý kouř hezky kountrastuje s černými mašinami. Spousta napětí, destrukcí a výbuchů. Nálet Spitfairu je obzvláště zdařilá scéna. Lancaster, jak jinak, kvalitně ztvárňuje hlavní postavu, která se na konci bije za mnohem více, než-li za náklad samotný. Jakožto milovník malovaného umění, jsem si tento výtečný film, plný zlých nácků, užil. ()

neoBlast

Smekám před masochismem Johna Frankenheimera (jenž hned v počátku natáčení nahradil Arthura Penna), ten přidal do filmu spoustu akce a muskuliny (žádné modely, všechno jsou opravdové vlaky). On se nikdy netajil láskou k silným strojům (Grand Prix, Ronin) a Vlak plný lokomotiv, výhybek, letadel a chrabrých Francouzů [sic] není výjimkou. Poslední půlhodinka grandiózní, stejně jako představitel hlavní záporné role, britský divadelní herec, Paul Scofield. 75 % ()