Arabela sa vracia

• Česko Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek
Rozprávka / Komédia / Dobrodružný
Česko, 1993, 12 h 8 min (Minutáž: 28 min)

Scenár:

Miloš Macourek

Kamera:

Emil Sirotek

Jiří Lábus, Miroslava Šafránková, Vladimír Dlouhý, Marián Labuda st., Jaroslava Kretschmerová, Ondřej Kepka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček (viac)

Arabela pokračuje dalšími šestadvaceti příběhy, jimiž autoři Miloš Macourek a Václav Vorlíček volně navázali na díly předchozí. Než se podařilo pokračování úspěšného seriálu napsat a natočit, uběhla řada let. Někteří herci z první série se už, bohužel, natáčení nedožili: Vladimír Menšík, Václav Lohniský, Petr Svojtka či Jiří Hrzán. Přesto se ale s většinou herců, které si diváci oblíbili, zase setkají. Se Stellou Zázvorkovou, Vlastimilem Brodským, Ivou Janžurovou, Janou Brejchovou, Vladimírem Dlouhým a přibudou k nim desítky představitelů nových rolí. Například Marian Labuda, Petr Nárožný a Pavel Zedníček. V titulní roli Arabely vystřídala slovenskou herečku Janu Nagyovou neméně půvabná Mirka Šafránková.

Od chvíle, kdy naposledy zazvonil kouzelný zvoneček, se udála spousta věcí. Arabela a Petr jsou spolu 10 let a marně čekají na dítě. Z Honzíka a Mařenky se stali vysokoškoláci, studují folkloristiku, tedy pohádky. Říše pohádek je vážně ohrožena, ze země obrů je pro své vegetariánství vyhnán obr Balibul a usadí se poblíž království, aby se naučil jíst lidi. Každý den žádá novou oběť. Bystrozraký uteče z vězení, aby se nestal jeho obětí a zmocní se kouzelného pláště. Letí do světa lidí. (Česká televize)

RaidingTombs

I kdyz uz tam jsou zbytecnosti jako Pan Papp, Cvrcek, priblbla Pultanela anebo dvojcata Arabely a Petra, porad je to klasika, ktera ma cestne misto v pohadkove truhle ceske kinematografie. Festival tech nejlepsich hercu propojeny s pohadkovou risi nezklame nikdy. Az na ty zbytecnosti, co jsem vypsal zezacatku. Dvojka Vaclav Vorlicek a Milos Macourek je zarukou kvality temer vzdy. ()

uprchlice

Setkáme se známými pohádkovými postavičkami, které to opět nebudou mít lehké, když se setkaj s lidmi. O něco lepší než jednička. ()

A.lis

Moje srdcová záležitost. Tyhle „nové“ díly jsem viděla před původní sérií, takže proto se mi asi jako jedinému člověku líbí víc. Zamilovala jsem si tuhle Arabelu, moderního Jenička s Mařenkou, dvojčata Karla a Hyacinta, Natálku Pappovou,… Neumím být objektivní, protože tenhle seriál znám zpaměti; videokazety, na kterých je nahraný, celé přeskakují z neustálého přehrávání, především ve dnech, kdy jsem jako dítě byla nemocná. Miluju propojení kouzelného světa se světem lidí. A přes všechny ty modernosti, triky a novodobé zápletky je to tohle jediná moderní pohádka, na kterou prostě nedám dopustit! ()

eelliisskkaa

Dalo se na to koukat. Co se mi na tom nelíbilo, tak to bylo takové nevypracované a postavy nic moc. Arabela s Petrem věčně nespokojení. Roxaně měli nechat tu podobu kozy, jistě by byla milejší. Ze strýčka Pompo udělali úplného hňupa. Škoda, že paní Blekotová neuměla nic jiného, než hrát na klavír... Ale zase mi bylo líto Blekoty, že zůstává v pekle.Zápletka se semestrální prací byla myslím zbytečná. Světem vládne bigamie, což se mi na pohádkovou říši nehodí. Jinak se mi líbil Kocourkov i Pultanela a nápad zdvojeného Rumburaka taky není špatný. Ostatní postavy byly super (neustálé patálie s dětmi Arabely a Natálkou, milý obr Balibul a Xénie mi také byla milejší, než v 1.sérii Arabely). ()

Antal89

CHYBA V SERIÁLU: Z generála Rumburak ve chvíli, kdy se lstivě oženil s Xénii, kuličku. V dvacátém pátém díle však zničehonic je generál zpět ve své lidské podobě bez jakéhokoliv vysvětlení. Oproti tomu, jakou prožil anabzi v téže podobě Fantomas je to více než podivné ()

solver

Hrozně mi vadil ten strejda Pompo - kde se vzal tu se vzal, a pomalu to na něm celé vystavěli. Už jsem asi nebyl dítě, ale tohle se nedalo zbaštit. Labuda a Kretschmerová se tam vůbec nehodili. Nicméně průřez 90kovou módou to zobrazuje věrně. Petr v tom nemožném (podnikatelském) saku s vycpanými rameny nejspíš i spal... ()

Flagrin

Nesouhlasím s hodnocením! To, že je jednička prokazatelně lepší ještě neznamená, že je dvojka špatná! Líbí se mi hrozně scény na obrácené Pultanele, na Xenii, která se trošku změnila poté, co se stala matkou, rozšíření o Fantomase je úžasné a Balibul taky super. Jasně, starší humor a Menšík, který tvořil více jak tu polovinu chybí hrozně, ale za to Vorlíček nemůže. Mně se to hodně líbilo a typické americké pokračování to rozhodně není! ()

lapatata

Je vidět, jak jsou zdejší hodnotitelé ovlivnění nostalgií. Zatímco původní seriál byl naprosto to samé v bledě modrém, tak jeho návrat, který už evidentně většina neprožívala tak jako jeho předchůdce, má dramaticky horší hodnocení. Velmi povedené pokračování přišlo v pravou chvíli. Kdyby se čekalo jen o pár let déle, určitě by výsledek nebyl tak dobrý. ()

soukyd33

Stejně jako první seriál Arabela, tak i toto pokračování je celkem dobré. Chvílemi velmi napínavé a jindy se až vlezle ploužící. Nejlepší tu jsou samozřejmě kouzla a rekvizity z pohádkové říše. Jiří Lábus zde hraje velmi dobře zločince a padoucha Rumburaka. Svět lidí se docela otřese v základech. 😉 Doporučuji shlédnout alespoň jednou. Hvězdiček 4**** ()

malyLibor

Jsem opět velmi vděčný ČSFD za to, že mi umožnila skvěle se pobavit. Než jsem začal sledovat toto pokračování Arabely, tak jsem si přečetl zdejší recenze. Nejdříve jsem si říkal, že se na to snad ani nebudu dívat, když je to tak hrozné, ale nakonec jsem to zkusil a jsem rád. Díky hodnocení a recenzím zde jsem od seriálu vůbec nic neočekával, nesrovnával jsem jej s původní Arabelou a díval se na něj nezaujatýma očima. A snad i díky tomu jsem se u něj opravdu bavil. Nebyla to klasická pohádka, ale spíše taková česká fantasy a ve druhé půlce, kdy se do děje více zapojily děti Natálka, Karel a Hyacint, ale také Jeníček s Mařenkou, mi to připomínalo skoro až Harry Pottera. Musím říct, že jsem se u seriálu hezky bavil a to je asi to, co od podobných filmů očekávám. ()

nudlis

Jako přehlídka tehdejších televizních, filmovejch nebo divadelních hvězd a hvězdiček dobrý, ale jinak to stojí za hovno. ()

Ludva odpad!

Vydržel jsem asi tři díly. Pak jsem jen tu a tam zahlédl kousky dalších a byly pořád stejně strašné. Svět lidí je příšerně nereálný, s podivnými postavami. A když na straně dobra stojí např. senilní Vigo s dementním králem, tak jednoznačně nejsympatičtější postavou musí být Rumburak, protože jemu jedinému to myslí (bohužel si vždy vybere neschopné spojence). ()

Auris

Mě se tedy 2. série tohoto seriálu líbí mnohem víc než 1.. Možná proto, že je zde děj do sebe víc zapleten a s každým dílem se čeká na rozuzlení nějaké zápletky. Jako dítě jsem tento seriál milovala a ráda se na něj podívám ještě dnes. Dávám plný počet ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (viac)