Forman vs. Forman

• Česko Forman vs. Forman (viac)
Česko / Francúzsko, 2019, 78 min (televízna verzia: 55 min)

Dokumentárny film rozpráva o životnej ceste režiséra Miloša Formana, jedného z najvýznamnejších českých filmových tvorcov, ktorému sa podarilo presadiť aj na svetovej úrovni. Režisérka Helena Třeštíková, známa najmä svojimi časozbernými dokumentami, v ňom prostredníctvom bohatého archívneho materiálu i autobiografického rozprávania, ktoré načítal Formanov syn Petr rozpráva o jeho úspechoch i ranách osudu, s ktorými sa musel vyrovnávať už od útleho veku. (RTVS)

bobstock

Jeho vize bylo ukázat pouze realitu, ve které všichni chtě nechtě hrajem a hrajem to sakra dobře a za druhé neumírat s pocitem zbytečnosti. Myslím, že se mu to povedlo na jedničku se dvěma Oscary. ()

Danny88

Veľmi zaujímavý prierez Formanovou tvorbou ale i osobným životom... škoda, že len do začiatku 21. storočia. K zavŕšeniu jeho biografie chýba časový úsek od natočenia svojho posledného filmu – Goya's Ghosts (2006) po posledné roky jeho života. ()

chrispe

Dokument hodnotím jako člověk, kdo o životě Miloše Formana skoro nic nevěděl a viděl jen pár jeho filmů (převážně z pozdější tvorby v USA). Myslím, že je jasné, že každý se na tento počin budou koukat jinak. Jinak já a jinak fanoušci MF. Dokument má 78 minut. 78 minut na stručné shrnutí tak zajímavého života a vystihnutí velké osobnosti. Líbilo se mi to, ale já si prostě nemůžu pomoct, na konci jsem měla pocit, že něco chybí, že to nemůže být vše, že to zkrátka není celé. A to ani ze třetiny. ()

bearmeedek

Dokument byl zajímavý a líbil se mi. Cokoliv jiného bych k tomu psal, by bylo zbytečné. Stačí se podívat na ostatní komentáře a zjistím co? Každému tam chybělo nebo vadilo něco jiného a tímhle plácáním si přece musí jen pokazit dojem z dokumentu jako takového. Film chtěl jen něco určitého sdělit, to udělal a víc ho nezajímá. ()

Inozuka

Pro mě hodně nových a objevných informací, raritní záběry ze zákulisí natáčení Formanových filmů i z osobního života a dojemný komentář čtený synem Petrem. Jediné, co se dá vytknout, je značná uspěchanost a uchvátanost konce filmu, kde se najednou přeskočí asi 20 let ... za to hvězda dolu. ()

Shaqual

Člověk se sice v podstatě nic nového nedozví, ale i tak je to tak krásně nostalgická záležitost, že se mi to jednoduše nemůže nelíbit. Navíc jak je to z velký části odvyprávěno samotným mistrem, tak to má tak osobitý ráz, že máte pocit, jakoby Vás po celou dobu po těch svých vzpomínkách opravdu vedl za ruku on a Vy se ho tak za žádnou neodvážíte pustit. Krásná pocta. (KVIFF) ()

Hr.Anostaj

Dějiny 20. století, komentář čte Miloš Forman. Ani se mi nechce věřit, že jde "jen" o střihový film, všechno do sebe tak krásně zapadá a navazuje. Jen škoda, že vyprávění končí někde v polovině devadesátých let a poslední dva filmy, včetně mého oblíbeného Muže na měsíci, už úplně chybí. ()

Sebastianek1

Totálně zbytečný dokument. Nechápu, že se pod to Třeštíková podepsala. Notoricky známé vše z dokumentů a záběrů jiných pracantů a z knihy, které jsem si přečetl v deseti letech. Kdo se zajímá o film, musel být zklamaný, jako já. ()

MFloyd

Neviděné záběry, spousta krásných slov, co řekne Miloš Forman. Nemám co se týče skladby až tak co vytknout. Ale v tomto případě, kdy jde alespoň podle mě o největšího českého režiséra všech dob, si myslím že by stopáž mohla být delší. Nezachycuje určitě celou tvorbu a celý život. Hodně věcí jednoduše přeskakuje a více se zabývá politikou. To není určitě na škodu a dokáže to místy i dojmout, ale také si nemyslím, že by to měl být hlavní styčný bod dokumentu. Ale je to můj subjektivní pohled. Je tady ale celkem naplňující alternativa, pustit si tento dokument a hned po něm Miloš Forman: Co tě nezabije... tím dostanete dost slušnou zásobu informací. ()

iN

Citlivě sestavený medailonek o jednom z našich největších režisérů. Dokument je prezentovaný chronologicky, takže je divákovi lehce přístupný, navíc v kontrastu se zážitky z dob nacismu i komunismu Forman občas i vtipně glosuje a díky tomu nikdy nenudí. Zároveň je však z něho cítit i smutek a stesk po rodině, kterou zanechal v komunistickém Československu, zatímco dobýval Hollywood. Určitě někdy z nostalgie zhlédnu znova. #KVIFF2019 ()

Mkartaylas56

Před shlédnutím jsem měl výhodu, že jsem doposud nespatřil jediný dokument o Miloši Formanovi a tudíž jsem se svým hodnocením celkem shovívavý. Abych byl konkrétní, tak jelikož jsem nebyl dostatečně obeznámen životem naší režisérské legendy, tak jsem tu nasál nemálo nových informací a tudíž jsem si ho dokázal v klidu užít. Bohužel chápu a vidím rozhořčení některých uživatelů, které tkví v tom, že se paní Třeštíková očividně nechtěla pouštět do něčeho originálnějšího a odvážnějšího. Takto je Forman vs. Forman "pouze" sterilní sbírka záběrů z všemožných dokumentů, rozhovorů apod., která ve mě nedokázala vyvolat jakékoliv emoce a do paměti se mi určitě nevryje. 70% ()

Fabe

Dokument dokazujicí genialitu Formana nejen skrze jeho práci, ale především prostřednictvím jeho myšlenek na život, práci, rodinu. ()

JosefTomas

Solidní řemeslo, které ale nemohu ohodnotit nijak objektivně, neboť jde teprve o druhý dokument o Formanovi, který jsem viděl. (Když nepočítám dokument o Přeletu...) Třeštíková předhazuje velmi kvalitní materiál, ze kterého mohla čerpat a vyšťourala něco dosud neviděné z jiných dokumentů a skvěle to kombinuje. Zároveň však 78 minut není taková stopáž, která by pokryla celou Formanovu kariéru a kvůli tomu se zde neobjeví zmínka o všech jeho filmech. Nehledě na to, že Třeštíková v úvodu ztratí čas i tempo vysvětlováním jeho života a nezbyl jí čas moc na Formanovi filmy (Ty poslední se odbydou přímo bleskově). Jako uzavření Formanovi kariéry bych očekával trošku důmyslnější a propracovanější počin, ale jisté kvality se Třeštíkové musí nechat. PS: Moc jsme nepochopil prezentovat voiceover Petra Formana jako Milošův, neboť jejich hlasy jsou zcela odlišné. A pokud Třeštíková potřebovala nějaké to dovysvětlení, mohla jej prezentovat jako : Syn mluví o otci, než Syn mluví za otce. ()

ostravak30

Miloš Forman nám pomocí Heleny Třeštíkové či ústy svého syna Petra Formana. Dokument byl stylizován tak, že nám svůj život odvypráví čistě sám. Žádní jeho přátelé, rodina, nejbližší spolupracovníci (dostat Hollywoodské herce před kameru dokumentu H. Třeštíkové by asi byl kapánek problém, ale na druhé straně mu mnozí vyjadřovali hodně obdivu, tak by se mohli překonat) zde nemluví. Neslyšíme tak názory tzv. z druhé strany. Všechno jednostranný pohled M. Formana (čímž samozřejmě neříkám, že špatný). Druhá stránka mince je mnoho archivního materiálu a vzpomínky na téměř všechny Formanovy počiny, jaké asi předtím nikde a nikdy nezazněly (nebo jen minimálně). A po shlédnutí si člověk řekne, že ani tak to nebylo k zahození a škoda, že dílko neobsahovalo ještě delší stopáž. Velikán Forman by si jistě zasloužil ještě větší dokument, ve kterém zazní slova třeba i velkých hvězd a jiných blízkých lidí. Hlavně v prvním případě by to ale dnes sloužilo již jen k polechtání národnostního ega. I tak je ale dokument Heleny Třeštíkové nadmíru kvalitní a moc bych se divil, kdyby do něj rejža ani trochu nezasáhl. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů