Letec

• Česko Letec (viac)
USA / Nemecko, 2004, 170 min (Alternatívna 164 min)

Život Howarda Hughesa patrí k najfascinujúcejším príbehom Spojených štátov minulého storočia. Letecký priekopník, režisér, producent, ropný magnát a muž mnohých ďalších tvárí totiž vynikal nielen všestranným nadaním, ale aj svojou výstrednou povahou. Film Letec v réžii legendárneho Martina Scorseseho sa sústredí na najzaujímavejší úsek Hughesovej životnej dráhy - na obdobie, v ktorom nakrúcal svoje filmy, testoval lietadlá vlastnej výroby a zvádzal hollywoodske krásky Katharine Hepburnovú, Avu Gardnerovú a Jean Harlowovú. Film získal spolu 11 nominácií na Oscara, z toho 5 zlatých sošiek aj skutočne dostal. (STV)

Spiker01

Skoro tříhodinový epos o Howardovi Hughesovi, o kterém jsem doteď moc nevěděl a jsem rád, že jsem konečně dohnal, co jsem měl zkouknout. Při tak dlouhé stopáži je jasné, že občas tempo poleví a na jeden zátah je to smrťák, celkově jsem byl ale z filmu velmi spokojen a z DiCapriovo tvorby mi chybí už jenom minimum...80% ()

sud

Martin Scorsese je filmař, který se nebojí experimentovat, ale zároveň se nepouští do žádných moderních filmařských vymožeností a filmy točí příjemně postaru. Ale tentokrát po moderní technologii sáhl a natočil "Letce" - životopis podivínského renesančního Howarda Hughese. A přes skvělý herecký výkon Leonarda Di Capria i přes avizovanou poctu starému Hollywoodu (která je v malých množstvích připomenuta v každém Scorseseho filmu) je film pro mne zklamáním. A to díky jednomu důležitému prvku - scénáři. Ne že by byl špatný, ale dokáže diváka bavit 100 minut, maximálně možná 2 hodiny. Ale na 170 minut je dosti prázdný a rozvleklý, přičemž poslední hodina působí zoufale nudně a diváka nenapadá nic jiného, než si kousat nehty a v jednom kuse civět na hodiny. Kamerové záběry jsou k zalknutí nádherné, ale to mohl natočit pohlednici a ne tříhodinový film. Marty, tohle byl experiment, úlet a rozhodně ne tvůj styl - rychle odsud pryč a fofrem do normálu. 50%. ()

Krouťák

Těžké, těžké hodnocení.... Režisérův rukopis tu znát je (hvězdné osazenstvo, monumentální vizuál ad..) Jenže výsledný celek nevyráží dech, jako zástupy dalších Scorseseho výtvorů, proč ? Jeho svižná ruka při dirigování dění na place tak, jak jí známe (málokdo dokáže točit filmy s takovou stopáží, aby nenudil) tu nechybí. Ovšem je prokládána spoustou '' zbytečných '' (chcete-li vleklých) scén. Ony nenudí, ale odvádí divákovu pozornost od toho nejzajímavějšího. Jedná se také o životopisný film a patrně šlo o důležité prvky, které dokreslovaly osobnost Howarda Hughese, ale prostě mám dojem, že se toho mohl Martin chopit lépe. Nakonec tedy mírné rozpaky, přesto pořád nadprůměrných 70%. ()

Falko

Martin Scorsese ma opät milo prekvapil. Boli tam sice trosku zdlhave chvile, ale napriek tomu ma film udrzal v zaujme vypravania osudov spominaneho letca. Dalej sa mi pacila vynikajuca spojitost lietania a nadherna hudba od J. S. Bacha a taktiez dokonale natocena havaria na luxusnych domoch v Beverly Hills. Jednoducho treba vidiet. ()

castor

Značný chlad, nespojitá mozaika a velká herecká esa na každém rohu. I tak by se dal charakterizovat Scorseseho mohutný epos. Slavný tvůrce si libuje v silných scénách a záběrech. Ale jako celek je poměrně lehce zapomenutelný. Pohádkově úspěšný průkopník a podnikatel ve filmu i letectví dal svou výstředností vyniknout širokému hereckému rejstříku Leonarda DiCapria, který je jednoduše skvělý. Šarmantní velikášský egoista, oběť systému i duševní choroby a strachu z cizího kontaktu. Zlatý glóbus a nominace na Oscara jsou zcela na místě. Nemáme tu však typický životopisný film, naštěstí není ani nabubřelý, jak se o něm kdesi říkalo. Na Scorsesem je patrné, že je znalcem a obdivovatelem klasické kinematografie. Škoda, že se z jeho kousku tolik vytrácí emocionální napětí. Výsledek je zajímavější svým stylem a formou než obsahem. Z těch jedinečných scén musím připomenout slavnou leteckou havárii, vzdušný souboj dvojplošníků, letadlo rozrývající řepné pole, ale i třeba „obyčejné“ momenty, kdy na červený koberec dopadají vypálené žárovky novinářských blesků. Kouzelné.. škoda, že jen v detailech. 70% ()

Rex Mundi

Hmm, vyludzujem spokojný úsmev :-) Počas asi najdramatickejšej scény havárie, akú som kedy na filmovom plátne videla, som s otvorenými ústami a bez dychu pozerala, ako sekundy gradujú a čo sa to tam deje... a keď konečne vzlietol Hercules, prešiel mi po chrbte mráz :-) To boli dva najsilnejšie momenty. Inak sa mi pozeralo v pohode aj vďaka kvalitnému českému dabingu. ()

Trellíno

Jako, nebylo to vůbec špatný, ale pět minut po skončení filmu ve mě krom snahy o napodobování Hughese(neůstálé opakování všeho, až mi přítelkyně vynadala) nezůstává vůbec nic. ()

Spooner

Příliš zdlouhavý film,u kterého se mohou někteří jedinci chvilkama nudit.Ano,bohužel itot musim o Letci napsat.Je to sice vynikající film,který je ale až příliš dlouhý a některé scény jako by zde vůbec nemuseli být a chvilkami zavládá nuda(hlavně v polovině,začátek je svižný a konec taky,hlavně díky soudnímu prcesu).Tyto prázdá místa jsou ale perfektně vyvážena místami,kde přímo září herci v epizodních rolích(Jude Law,Ian Holm atd.).Ano některé scény jsou bravůrně natočeny a například začátek,kdy Howard(výborný Leonardo) natáčí své Pekelné anděly,se mi líbil.Počet těch lepších scén ale převažuje,a tak mi nic nebrání,ybch tomutofilmu dal 4* hvězdy.Nutno ale podoknout,že od režiséra tak zvučného jména jsem přece jenom čekal něco víc ()

Davies182

Amerika milovala Howarda Hughese, Amerika miluje Leonarda DiCapria. Tady není co řešit. Martin Scorsese do hlavní role svého biografického majstrštyku přizval hereckou jistotu, po níž davy šílí, přihodil jí navíc k ruce Cate Blanchett a Kate Beckinsale, a všechno zabalil do bezmála tříhodinového dramatu o jedné z nejexcentričtějších kulturních persón uplynulého století. Dokáže pěkný vizuál zamaskovat natahovaný příběh? Za sebe říkám, že o nudě se zde mluvit nedá - posuďte sami. A než zasednete k bedně, umyjte si ruce. On si na to potrpí. ()

petero

Pre komerčného diváka nezaujímavý príbeh. Za zhliadnutie stojí iba kvôli báječne natočeným leteckým scénam a tvorbou filmu Hells Angels. Postava H.H. je nesympatická a jeho chorobná fóbia z bacilov až príliš prehnane vyzdvihovaná. Z Kate Beckinsale ale asi bude skvelá herečka. ()

Reiniš

I když Leoparda Capria moc nemusím, za tenhle film by Oscara zasluhoval.Ostatní herci jsou také skvělí :Blanchett,Beckinsale,Alda,Reilly...a další.Ale celkově mi přišlo, že ve filmu je spousta nezapomenutelných scén, které ale ke konci nedrží úplně po hromadě.Scorsese je legenda,tenhle film jí jednou snad bude také.Čisté 4* ()

Xmilden

Scorsese dokázal oživit další velikou osobnost. Tentokráte vdechl život Howardu Hughesovi v podání DiCapria. Leo oproti Gangům zase o něco vyspěl a působí hodně suveréním dojmem. Tentokráte nemůže tedy směřovat žádná výtka k jeho hereckému projevu. Letec je prošpikovaný zajímavými hereckými jmény a nebýt trošku slabší psychedelické pasáže po havárii letadla neváhal bych své hodnocení vyšroubovat k 5 hvězdičkám. 80% ()

Phobia

Howard Hughes... hm... zíííííív... chrr-chrr-chrrrr... Na rovinu přiznávám, že jsem se nedonutila sledovat druhou polovinu filmu - ta první mě totiž nehorázně, ba přímo k zblití, nudila. Hvězdička za řemeslnou kvalitu snímku, nezpochybňuji, že jde vidět spousta práce a pozornosti k detailům. Další hvězdička jde na vrub slušným hereckým výkonům a třetí možnosti, že třeba druhá polovina "Letce" nebyla tak příSERně nezajímavá. Pro mě těžkotonážní zklamání a plejáda slavných jmen na tom nic nemění. Za první polovinu nesmírně, nehorázně laskavých 50%, ke druhé se stěží někdy dokopu... leda bych chtěla spáchat sebevraždu nudou, ale přece jen bych s nejvyšší pravděpodobností dala přednost humánnějšímu, méně krutému způsobu, jak naskočit do kocábky k Cháronovi. Třeba bych si překousala zápěstí. ()

liborek_

Letce Scorsese pojal docela grandiózně a přiložil tím své polénko do módní vlny životopisných filmů, které v poslední době vládnou Hollywoodem (ale to nemyslím ve zlém...) Letec je skutečně velkolepě natočený film, který skvěle vystihuje atmosféru 30.-40. let a vynalézavě představuje nám ne moc známou postavu kontroverzního podnikatele a filmaře Howarda Hughse. Toho našinec zná snad jen jako producenta známého filmu Zjizvená tvář. Scorsese je zručný režisér, takže se moc věcí vytknout nedá... Snad jedna věc... Možná je to jen můj pocit, ale přišlo mi to celé nějaké zkratkovité. Marty se snažil do dvou a půl hodin vměstnat maximum, což není nejlepší způsob. NIcméně film má spád a vůbec jsem se nenudil. A stopáž mi nepřišla nějak přehnaná... ()

Divočák

Di Caprio má neuvěřitelně otravný hlas a Cate Blanchett mě svým projevem neskutečně srala každou vteřinu, kterou na plátně strávila. Scorsese to ale jinak natočil docela slušně a navíc obsadil Kate Beckinsale, za což má u mě velké plus. ()

cheyene

Vynikající DiCaprio, parádní hudba, skvěle zpracované scény. Konečné hodnocení = slabší 4*. Chyby, které jsme mohli přehlédnout: 1) Když si H. Hughese objedná 12 hrášků, E. Flynn mu jeden sní. Následuje záběr, ve kterém je jich pořád 12. Poté H. Hughese odsune mísu a je jich tam 10. 2) V jedné scéně si můžeme všimnout krátkého záběru, v němž jsou na obloze "stopy" od tryskáče - ty v době filmu nelétaly. Pro upřesnění: je to ta scéna, v němž stíhačka - jednoplošník - vzlétá při rychlostním testu. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

Gangy New Yorku, Letec, Skrytá identita, Prokletý ostrov a Vlk z Wall Street. Pětice společných filmů Leonarda DiCapria a Martina Scorseseho je impozantním odkazem, který se již brzy rozšíří o šestý… (viac)

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (viac)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (viac)