Temné hmoty

• Česko Jeho temné esence (viac)
Veľká Británia / USA, (2019–2022), 20 h 54 min (Minutáž: 46–60 min)

Predloha:

Philip Pullman (kniha)

Hudba:

Lorne Balfe

Dafne Keen, Ian Peck, Ruta Gedmintas, Ruth Wilson, James McAvoy, Anne-Marie Duff, Lin-Manuel Miranda, Ariyon Bakare, Geoff Bell, Georgina Campbell (viac)

Temné hmoty, seriálová adaptácia oceňovanej rovnomennej trilógie spisovateľa Philipa Pullmana, ktorá je považovaná za novodobé majstrovské dielo imaginatívnej fikcie, sleduje Lyru (Dafne Keen), zdanlivo obyčajnú, ale odvážnu mladú ženu z iného sveta. Lyra pri svojom pátraní po zmiznutom kamarátovi odhalí zlovestné sprisahanie, ktorého súčasťou sú únosy detí. Zo všetkých síl sa snaží porozumieť záhadnému javu zvanému Prach. Kým Lyra cestuje naprieč paralelnými svetmi, z ktorých sa jeden nápadne podobá tomu nášmu, stretne odhodlaného a statočného chlapca menom Will. Spoločne narážajú na neobyčajné bytosti a nebezpečné tajomstvá. Osud živých i mŕtvych je pritom v ich rukách. (HBO Max)

Isuzu

Skvelý seriál a hlavne posledná séria ma úplne dostala. Bola to jazda od prvej časti po poslednú. Úžasné herecké výkony (neprekvapivo James McAvoy si v tretej sérii kradne každý moment pre seba), ale ani "detskí" (už trochu odrastení) herci nezaostávajú a hlavne na konci z diváka dostanú kopu emócií. Plus tie myšlienky, tie myšlienky! Mňa nadchla už knižná séria a seriál rozhodne hanbu neurobil. Je veľká výhra, že sa to konečne celé podarilo. A rozhodne to nie je žiaden príbeh pre deti. Klobúk dole, odporúčam. ()

Falwic

První řada rozvíjí motivy z filmu Zlatý kompas. Druhá je zajímavější cestovaním do jiného světa. Třetí se cestování už vůbec nebojí. Po první řadě jsem hodnotil za 4 hvězdičky. Po třetí jsem zvýšil hodnocení na maximum 5 hvězd. Nějak smysluplně zakončit takovýto příběh je opravdové umění. A aby zakončení nebylo happyendem se také jen tak nevidí. Úvodní titulky jsou jedny z nejlepších co vznikly. Zařadil bych je hned na druhé místo po Hře o trůny. Hudba je u nich i v celém seriálu skvělá.  Úvodní titulky nastiňují teorii mnohovesmíru a teorii strun. Postavy jsou brilantně zahrané. Světy jsou pěkně vytvořeny. Podoba daemonů se mi moc líbí. Je zde i zlá tmářská církevní organizace, která má opravdu odsouzeníhodné činy. Silná scéna z druhé řady při leteckém bombardování ze vzducholodí. Ve třetí řadě je silných scén opravdu hodně. Celá sekvence s převozníkem je neskutečně silným zážitkem. Konec série je ovšem opravdu srdceryvný a pro mě nečekaný. ()

zekon

S01 utahaný divno maglajz. Časté tlachání o ničem a finále které nikam nedospěje a nic nevyřeší. druhou jsem dal 2 díly. kecy a kecy, nuda nuda ()

rime

Prvni serii hodnotim velmi dobre. Je to originalni a prinasi to nektere prvky, ktere se moc nevidi. Ovsem od druhe serie to jede z kopce a rychle. ()

Andy_Warhold

Úžasná výprava, ale jinak se jedná o roztahané vyprávění původního dvou hodinového filmu Zlatý kompas, který měl navíc skvělé herecké obsazení. Pokud nechcete skoro osm hodin koukat na krásná mluvící zvířátka tak doporučuji vynechat. ()

Lykos

Nejsem typickou divačkou tohoto žánru, takže možná bude můj komentář mimo. Pozitiva seriálu: dobře zvolení herci, vybudování lehce temné atmosféry, celkově vizuál, na další sérii se rozhodně těším. Za negativum ale považuji, že knihy, pokud je mi známo, jsou určeny pro dětského čtenáře, ale seriál se mi zdá míří spíše na dospělé, no a tak se to chvílemi maličko tříští. Na jednu stranu z krizových situací hlavní hrdinka vyklouzne vždy zázračně jednoduše a bez jakéhokoli šrámu, na druhou stranu, zejména v závěru, už seriál obsahuje značné množství výrazně nedětských momentů (a nemyslím tím pouze smrt některých postav) a asi by do budoucna bylo dobré, aby se tvůrci rozhodli, pro koho to vlastně točí. Viděla bych to tak na 3 a půl hvězdy, ale protože se vážně těším na další řadu, tak zaokrouhluji na čtyři. ()

MrDuri

Ukážkový príklad, kedy forma zvíťazila nad obsahom. Nádherne spracovaná, skvele zahraná a honosným soundtrackom podčiarknutá nezáživná nuda. Naozaj som sa veľmi snažil, aby ma to bavilo, ale nepodarilo sa. ()

TaToten

Spracované je to oveľa lepšie ako film, s fakt slušným obsadením...no bohužiaľ aj tu prevládol môj nezáujem k tomuto univerzu a záver série som nevidel. ()

rostsoft

Tomuto velice pěknému fantasy mohu vytknout jen jedno, a to jsou ta zvířátka, ty jsou udělaný dost amatérsky a dětsky, přičemž zbytek bych řekl, že byl na vysoké úrovni. Zřejmě autoři nedostali dostatek peněz, jinak si to nedokážu vysvětlit. Příběh je velice pestrý a nejsou tam žádné nudné pasáže, jak to v některých seriálech bývá. I přestože se mi tam nelíbily některé triky tomu dávám plný počet hvězdiček, zbytek to vynahradil dostatečně. ()

Berserkr1111

Seriál dost kvalitní. Komu nevadí, že to je poněkud dětský, dá mu o hvězdičku víc než já. I přes to není problém, aby zničeho nic umřela některá z hlavních postav na rozdíl od mnohých "dospělých" filmů. Musím fakt lovit v paměti, abych našel nějakou nelogičnost. Na dnešní poměry tam je logika absolutně dokonalá. Prakticky všechno tam je dobře zvládnutý. ()

Marissa33

Seriál som začala pozerať preto, že pred pár rokmi som videla film Zlatý kompas, ktorý bol prijatý vlažne a nedočkal sa pokračovania. Bola som zvedavá akým smerom sa tvorcovia vyberú. Nanešťastie zatiaľ to vyzerá na rovnako ťažkopádny seriál ako bol aj film. Vizuál a efekty sú na vysokej úrovni bohužiaľ dej je nudný a nejak moc sa od filmu nelíši. Je zdĺhavý a zmena je asi len v tom, že tu vidíme aj prechody medzi svetmi. Seriálu chýba pomyselná iskra, ktorá núti pozerať ďalší a ďalší diel. Kasting tiež moc neoslovil, voľba padla na dosť nesympatických hercov, ktorý nejak moc  neoslovili.  Dám tomu ešte šancu, pretože ma zaujíma čo bude po prvej sérii, ktorá je vlastne natiahnutý Zlatý kompas na dlhšiu stopáž, ale zatiaľ hodnotím max 3 hviezdičkami. ()

patho666

Nehodnotím pretože som zvládol len prvý diel a ten ma dokonale odradil. Podľa hodnotení usudzujem že pre dorast to asi má svoje čaro. ()

CreepyJoe odpad!

AKCE 0% | DIALOGY 10 % | DOBRODRUŽNÝ 70 %| K UZOUFÁNÍ ROZVLEKLÁ NUDA 100 % | Neuvěřitelná kravina, přepálená stopáž, člověk chcípá nudou, protože dialogy o hovně tvoří 70 % neděje, nejsou klíčový, příběh nikam neposouvají jen naducaná vata, která je naprosto k ničemu a to je kurva neuvěřitelně žalostné, sledovat jak postavy tlučou slámu v každém dialogu, rozhovoru, monologu, aniž by to nějak ovlivňovalo příběh je prostě utrpení a bolest. Kdyby se alespoň bavili o tom co měli k snídani a k večeři nebo si vyměňovali recepty, protože žrádlo rád každý, ale ne oni budou mlít nesouvislý hovna a sem tam se přifaří nějaká divoženka, která řekne bla bla proroctví, ty VOLE ROZETŘENÝ JAK HOVNO DO TŘÍ SÉRIÍ JAKO VÁŽNĚ? néé díky po první serii tuhle trapárnu ukončuji a asi sáhnu po filmu a tím se loučím s touhle trapnou adaptací, trapné hovadiny. ()

Hexx

Příliš dětinské. I přes snahu některých dobrých nápadů chybí "několik ingrediencí" k tomu, aby byl byl seriál dobrý a poutavý. Poslední série byla už úplná ztráta času a vlastně ani první ani druhá mi nějak neuchvátila. Konec bizarní a nesmyslný. ()

Belphegor

Někdo možná pamatuje film Zlatý kompas podle stejnojmenné knížky ze série Jeho temné esence od Phillipa Pullmana. Divácky neuspěl a ani nebyl příliš dobrý, ale navzdory tomu vznikl seriál, který dokázal látku pojmout mnohem lépe. Osobně jsem četl všechny tři knihy, a můj názor je ten, že druhá kniha začíná být překombinovaná a třetí čirý nesmysl, jako že autor nevěděl, co si s příběhem počít, a tak přihodil spoustu zbytečných nápadů, aby se příběh nějak propojil a uzavřel. Seriál na to ovšem šel jinak. Události z druhé knihy zahnul do první série a příběhy Willa a Lyry budoval současně, což napravilo pospolitost vyprávění. Navíc pojetí světu je tu mnohem pestřejší, než mi kniha dokázala vylíčit. Druhá řada mě opravdu navnadila. Byl jsem tudíž velmi zvědavý, jak si tvůrci poradí s tou třetí, jejíž předloha je podle mě velmi nezáživně napsaná, má našroubované dějové zvraty a pracuje s pochybnou logikou. Bohužel seriál nedokáže spravit něco takového, aby se od předlohy příliš neodchýlil. Oceňuji design Mulefů a to jak "jezdí na tobolkách". Třetí serie je ale roztahaná, zároveň zkratkovitá a největší mínus je, že všechna ta výprava se dobere neuspokojivého konce, ačkoliv příběh neustále slibuje velký konflikt. Bohužel knížka je v tomto stejná. Navíc se mi nelíbili anděle v jejích lidské formě, protože vypadali jako Voldemort (v té andělské jsou úžasní). Nejsem z toho zklamaný, protože předlohu znám a mohlo mě to jen překvapit. ()

BR23

Tak to nakoniec zvládli celkom slušne aj ukončiť podľa predlohy. Jasné, nemá to veľkoleposť filmu, tobôž nie knihy (detská fantázia je úžasná vec :D) ale v rámci seriálovej formy sa to dalo. Občas nejaká tá scenáristická barlička (stretnutia-zvraty, informovanosť postáv) ale inak gooood.  :-) ()

m62

Z celého mám zmiešané pocity. Kopa zaujímavých momentov, ktoré však nevytvárajú súvislý celok, nehovoriac o kope logických kotrmelcov. Ako keby niekto chcel skladať mozaiku, má kopu pekných kmienkov, ktoré však k sebe nezapadajú. ()

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

19.12.2019

Herečka Morfydd Clark ze seriálu Jeho temné esence byla obsazení do jedné z hlavních rolí v chystaném seriálu Pán prstenů od Amazonu. Clark ztvární mladou Galadriel. Elfskou královnu v minulosti na… (viac)