Temné hmoty

• Česko Jeho temné esence (viac)
Veľká Británia / USA, (2019–2022), 20 h 54 min (Minutáž: 46–60 min)

Predloha:

Philip Pullman (kniha)

Hudba:

Lorne Balfe

Dafne Keen, Ian Peck, Ruta Gedmintas, Ruth Wilson, James McAvoy, Anne-Marie Duff, Lin-Manuel Miranda, Ariyon Bakare, Geoff Bell, Georgina Campbell (viac)

Temné hmoty, seriálová adaptácia oceňovanej rovnomennej trilógie spisovateľa Philipa Pullmana, ktorá je považovaná za novodobé majstrovské dielo imaginatívnej fikcie, sleduje Lyru (Dafne Keen), zdanlivo obyčajnú, ale odvážnu mladú ženu z iného sveta. Lyra pri svojom pátraní po zmiznutom kamarátovi odhalí zlovestné sprisahanie, ktorého súčasťou sú únosy detí. Zo všetkých síl sa snaží porozumieť záhadnému javu zvanému Prach. Kým Lyra cestuje naprieč paralelnými svetmi, z ktorých sa jeden nápadne podobá tomu nášmu, stretne odhodlaného a statočného chlapca menom Will. Spoločne narážajú na neobyčajné bytosti a nebezpečné tajomstvá. Osud živých i mŕtvych je pritom v ich rukách. (HBO Max)

Recenzie používateľa Belphegor k tomuto seriálu (3)

Temné hmoty (2019)

Někdo možná pamatuje film Zlatý kompas podle stejnojmenné knížky ze série Jeho temné esence od Phillipa Pullmana. Divácky neuspěl a ani nebyl příliš dobrý, ale navzdory tomu vznikl seriál, který dokázal látku pojmout mnohem lépe. Osobně jsem četl všechny tři knihy, a můj názor je ten, že druhá kniha začíná být překombinovaná a třetí čirý nesmysl, jako že autor nevěděl, co si s příběhem počít, a tak přihodil spoustu zbytečných nápadů, aby se příběh nějak propojil a uzavřel. Seriál na to ovšem šel jinak. Události z druhé knihy zahnul do první série a příběhy Willa a Lyry budoval současně, což napravilo pospolitost vyprávění. Navíc pojetí světu je tu mnohem pestřejší, než mi kniha dokázala vylíčit. Druhá řada mě opravdu navnadila. Byl jsem tudíž velmi zvědavý, jak si tvůrci poradí s tou třetí, jejíž předloha je podle mě velmi nezáživně napsaná, má našroubované dějové zvraty a pracuje s pochybnou logikou. Bohužel seriál nedokáže spravit něco takového, aby se od předlohy příliš neodchýlil. Oceňuji design Mulefů a to jak "jezdí na tobolkách". Třetí serie je ale roztahaná, zároveň zkratkovitá a největší mínus je, že všechna ta výprava se dobere neuspokojivého konce, ačkoliv příběh neustále slibuje velký konflikt. Bohužel knížka je v tomto stejná. Navíc se mi nelíbili anděle v jejích lidské formě, protože vypadali jako Voldemort (v té andělské jsou úžasní). Nejsem z toho zklamaný, protože předlohu znám a mohlo mě to jen překvapit. ()

Season 1 (2019) (S01)

Četl jsem předlohu, první díl byl zajímavý, ale nijak významně mě nezasáhl. Tenhle seroš ale dokáže vyobrazit věci mnohem lépe. Je tu pár změn, ale k lepšímu. Nejdřív jaem si říkal, že Kidman byla topová Coulterová, ale Ruth je nakonec mnohem víc uvěřitelnější. Chytlo mě to, ale je pravda, že tam jsou pořád úsměvné monenty, které jsem přešel. Úvodní hudba s openingem jsou moc chytlavé. Jsem zvědavý na další řadu. ()

Season 2 (2020) (S02)

Trochu jsem se bál, dvojka knížka na mě působila trochu zplácaně a našroubovaně. Scenáristi si s tim ale dovedli poradit. Vedení Willovi dějové linky už od první série byl dobrý tah, působí to mnohem vic přirozeněji. Samotný Will je dost sympatický, rozhodně jsem si ho takhle nepředstavoval, ale modernější doba seriálu sluší. Cittàgazze zpracované úžasně. Navíc Specters působí velmi dobře, dokonce i andělé jsou zajímavý, tady ale uznávám, že to byla moje představivost, která si je tak pěkně nedokázala vyobrazit. V kníže jsou městské části v našem světě hluché, tady to pěkně odsýpa. Velká spokojenost závěrem. Jsem zvědav na poslední řadu, o to víc, protože mě poslední kniha nebavila a přišla mi vyloženě natvrdlá s nepřirozeným vývojem událostí. Věřím ale, že se s tím scenáristi popasují, protože je to seroš dělaný srdcem. ()

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

19.12.2019

Herečka Morfydd Clark ze seriálu Jeho temné esence byla obsazení do jedné z hlavních rolí v chystaném seriálu Pán prstenů od Amazonu. Clark ztvární mladou Galadriel. Elfskou královnu v minulosti na… (viac)