Euforie

• USA Euphoria
USA, (2019–2025), 25 h 15 min (Minutáž: 50–65 min)

Tvorcovia:

Sam Levinson

Zendaya, Hunter Schafer, Austin Abrams, Sydney Sweeney, Jacob Elordi, Alexa Demie, Algee Smith, Barbie Ferreira, Lukas Gage, Maude Apatow, Angus Cloud (viac)

Euforie, dramatický seriál o dospívání, vypráví příběh skupiny středoškoláků, kteří se snaží vyznat v lásce a přátelství ve světě drog, sexu, traumat a sociálních sítí. V čele hereckého obsazení stojí herečka a zpěvačka Zendaya. (HBO Europe)

BoXBe

První čtvrtina pátého dílu druhé série, ke které to celé směřuje, je excelentní a herecky svou intenzitou někde na úrovni Jokera od Heatha Ledgera, z Rue tam jde strach. Jinak několik silných emotivních momentů v průběhů obou sérií omotaných kolem Rue, bizarní vztahy ostatních a pokusy o invenci a la divadelní díl mě tolik nesebraly. Rozhodně ale seriál vybočující z šedého průměru. Update 09/2022: A Zendaya zaslouženě přinejmenším za epizodu S2E5 cenu Emmy včera proměnila :) Zaslouženě. ()

SeanLSD

Nie je to analýza, sonda ani kritika. Je to len zrkadlo - a možno ani nie také krivé, ako by si všetci, čo to už majú dávno za sebou, želali. Sam Levinson prišiel s tak suverénnou generačnou výpoveďou, že ešte aj my, čo sme od neho veľa čakali (a čo sa v nej pohybujeme ako účastníci aj pozorovatelia), pozeráme s otvorenou hubou (a slzou v oku). PS. Samozrejme, bolo by dobre vedieť, do akej miery je to jeho originálny prínos a ako veľmi je jeho EUFÓRIA závislá od pôvodnej izraelskej predlohy... ()

Mr.Ripley

Po druhé sérii, která si formálně a vypravěčsky nebere servítky, musím navýšit na max. Pure artistry. Temné a přece naprosto opojné. HBO zažívá nejsilnější dva roky od svého založení. ()

Qitek

Výpověď o generaci hledající svou sexualitu i sebe sama, nebo jen další seriál o tom, že mladí fetují a mají spolu sex. Asi na každém z nás, jak k tomu přistoupíme. Sam Levinson hezky komponuje, vede herce, používá hudbu, vizuál je skvělej a jeho úvody v každém díle o určité postavě jsou to nejlepší co Euforie nabízí (i když každý z nich je s postupujícími díly něčím za každou cenu fucked up - což mě začalo připadat časem už nechtěně úsměvné). Co mě osobně na Euforii vadí nejvíce - Ta režisérsky všudypřítomná těžkost a deprese ze všeho, na co se Levinson a jeho oko zaměří to je sick. I sex je prezentován jako ta nejvíc nepříjemná, depresivní či traumatizující, smutná nebo trapně směšná událost ve vašem - ať už dospívajícím, nebo dospělém životě. Bejt panic, tak se na sex po tomhle moc netěším. Každá postava je nečím "fuck up", její minulost je "fuck up", rodiče jsou "fuck up"... A to je škoda. Častěji protknout díly více světlem ( protože pozitivní a smíchem nasáklé scény, když už se teda ukážou na moment, Levinsonovi jdou ) a ta deprese bude pak bude mnohem údernější a ne tak samozřejmá. Postava Rue a Jules jsou nádherně napsaný i zahraný. A Euforie samotná je bez debat generačním klenotem mezi seriály. Zendaya se stala pro mě bezkonkurenčně tou nejvíc femme fatale své generace a okamžitou střelou mezi hereckou elitu. Tak jsem si to tady zbytečně napsal a teď jdu zase do prdele. ()

viperDavid

Možná výjimkou posledních dvou ukecanějších dílů jde asi o nejlepší seriál od dob Skins v této tématice. Ne že by poslední dva díly byly špatné, to vůbec ne, hodně se toho vykreslí a diváka nenechá usnout, ale pro mě osobně byla nejlepší osmička. Jinak Zendaya stčí s přehledem do kapsy ai nejlepší herečky dnešní doby. ()

Johnny.ARN

Nič nedefinuje dnešnú spoločnosť viac ako vicodin, dievčatá s pipíšom a otázka, s koľkými ľudmi (dôraz na slovo ľuďmi) kto spal.  A niekto dostal skvelý nápad to napchať do seriálu a krmiť tým už aj tak stratenú generáciu, ktorá sa bude čo ... inšpirovať. ()

DaUr

1. série - 80 %, 2. série - 85 %. "Everybody gets their feelings hurt. Some people need to get their feelings hurt sometimes". ()

elanius

Po prvej sérii by som nemal problém ísť na maximálne hodnotenie, ale druhá polka druhej série ma neskutočne frustrovala. Dúfal som, že sa tak originálny seriál vyhne neduhom typu flasbacky. Nehovorím o jednom, dvoch, ale o vyslovene nosnom koncepte. Ten ja považujem vo väčšine prípadov za čistý podvod na divákoch. Tiež zasadit dej do divadelnej hry ktorá sa prelína s realitou? Nie, záver druhej série sa nepodaril. Dovolím si ten luxus a zostanem na stále výborných 4/5, ako celok si to Eufória stále zaslúži. (7/10) ()

Pavlínka9

No do haj*lu! To je geniální! Je mi vlastně dost jedno, zdali 2.série byla poslední a nebo bude něco dalšího, protože takový epický závěr v podobě divadelního vystoupení jsem nečekala! V posledních letech jsem neviděla podobný seriál - je tam střední škola, to jo, je tam neskutečně velká otevřenost úplně ve všem, je to hodně sprosté, je to barevné, je to svižné, je to různorodé, ale hlavně se postupně každý dílem dozvídáte příběh každé z hlavních postav - a těch tam není málo! ()

Yoda sama

Kultové ambície, postavami a ich obsadením, vizuálom (tie kamerové orgie), surovým a naturálnym príbehom. Duchovne najlepší nástupca Skins, prístupom avšak dokonalo prispôsobený pre modernú cynickú internetovú dobu plnú duševnej nerovnováhy, neistoty, nerozvážnosti, osobných démonov, toxických vzťahov a neschopnosti čeliť problémom. Nečakal som, že sa ma to tak moc dotkne. ()

hroubek

S01 - Euforie z Euforie. Trailer na tento seriál mě zaujal, ale nakonec jsem se k tomu nedostal. Pak jsem si přečetl jednu recenzi, která mě dost navnadila. A když, jsem měl volnou chvíli, tak jsem se rozhodl zkusit první díl, a najednou jsem byl zaháčkovaný, a jako feťák jsem potřeboval další díl a pak další. Euforie je ten typ seriálu, který je mnohem zajímavější, než se na první pohled zdá. To co se může zpočátku zdát, jako drsnější teen drama o dospívání, vyrovnávání se problémy a dospíváním, je ve výsledku mnohem hutnější a opravdovější podívanou, jenž se nebojí sociální kritiky a jistého přesahu, který není vůbec hezký. Velkou pochvalu si zaslouží tvůrce Sam Levinson a HBO, že do tohohle projektu šli, protože to co zde uvidíme není moc lichotivé, a hodně to vypovídá o naší době a našem způsobu myšlení a komunikace. Levinson se nebojí ukazovat ošklivé věci, ale nevyžívá se v nich, spíše to slouží jako názorná ukázka toho kam až věci mohou dojít. Na druhou stranu se nebojí ukázat lásku, i přestože je někdy pokřivená a trochu zvrácená. Hodně mě potěšilo, že HBO do toho šlape na maximum a nebojí se otevřených sexuálních scén a drogových výjevů. Na seriálu mě hodně zaujala jeho vizuální stránka, která je působivá. Celé to vypadá jako nějaký kvalitní hudební videoklip. Krásná práce se střihem, montáží záběru, kamerou nebo filtry. Na Euforii se moc pěkně kouká, a vizuální stránka s hudbou výborně podporují daný příběh. Příjemně mě překvapili herecké výkony. Zendaya u mě po tomto seriálu hodně vzrostla, a ukázala mě, že opravdu dobrá herečka. Hunter Schafer má nejzajímavější roli a zvládla jí s přehledem. Jacob Elordi je hodně dobrý a několikrát mě překvapil. Užil jsem si výkon Maude Apatow, jelikož hraje nejnormálnější postavu z celého seriálu. Líbili se mi výkony Alexi Demie, Barbie Ferreira a Sydney Sweeney, ale u každé z jiného důvodu. Seriál má chytlavé tempo, a nenudí. Problém nastane, že po nějakých šesti dílech už to nemá kam stoupat a trochu se to i okouká. Příběh pak negraduje takovým způsobem jakým by měl, a to co se postavám děje, se děje, protože to tak scénárista potřebuje a ne, protože by to tak mělo být. Nicméně to nic nemění na tom, že jsem hodně spokojený a hlavně překvapený a u druhé řady budu. S02 - Druhá řada je geniálně natočená. To, co si režisér Sam Levinson dovolí v některých epizodách je neskutečně působivé, skvěle natočené a zahrané. Levinson výborně pracuje s vyprávěním uvnitř vyprávění, takže to po scénáristické stránce je to místy hodně moc vymazlené a působivé. Samotný seriál obsahuje výraznou vizuální a estetickou stránku, jenž dokáže vyvolat ty správné emoce. Herci opět předvádí výborné výkony. Zendaya za svůj výkon dostane všechny možné ceny, jelikož to co, předvede v páté epizodě je po herecké stránce fantastické. Hodně se mi líbil výkon Maude Apatow, která zde dostala více prostoru a využila ho na maximum. Výborný je taky Angus Cloud, protože je to jedna z nejzajímavějších a nejlépe zahraných postav. Příjemně mě překvapila Sydney Sweeney, jelikož ukázala, že opravdu umí hrát a není to jen hezká tvářička s velkými prsy. A teď k těm záporů. Dost mě zklamalo jakým způsobem Levinson pracuje s některými vedlejšími postavy. Třeba taková Jules, Kat nebo další dostanou minimum prostoru a přitom v úvodních dílech Levinson s nimi rozjede nějakou zápletku. Totéž platí i o příběhových twistech, které nejsou dovyprávěný a my jako diváci nevíme, co si o tom máme myslet. Celé to na mě působí, tak že měl Levinson spoustu nápadu a nemohl se rozhodnout, které použije, a tak je použil všechny a ve výsledku pak zjistil, že není prostor je dotáhnout do konce v uspokojivé podobě. Z mé strany se druhá řada dost povedla, ale má bohužel slabší momenty, které nejvíce vyniknou v posledním díle. () (menej) (viac)

sskrblik

Popravdě jsem velmi na rozpacích, zda po dvou epizodách tomu dát ještě šanci. Hlavní hrdinka Zendaya dle mého skromného názoru příliš nevypadá a ani se nechová jako fetka. Na jejím herectví mě nepřipád nic zvláštního. Ostatní herci jako by utekli ze Stmívání nebo jiného týnejdž kůltovního snímku či seriálu, chcete-li. Chápu, že ledacos je možné v dnešním světě Kompjůtrů a přístupnosti, ostatně jsou to děti z JúEsEj, tak co by nebylo. Ale udělat 11 letého hocha drogovým dealerem je trochu moc. Zase se tu záměrně snaží šokovat! Ikdyž při troše představivosti uvěřím i této pohádce... když dneska vidím děti cikorek, kdo ví co z ních vyroste. Bejt to v Polsku, věřím tomu asi víc, když tam mají auto co rozváží drogy a distribuce probíhá i do škol... ()

vyfuk

1. série: Euforie začala pro mne v celku netradičně. Postupně se ukázalo a vykrystalizovalo, co v sobě seriál skrývá. Dokáže si totiž pohrát s detaily zpracování, které by jen tak nikdo nevyužil a jen tak by nikoho nenapadly. Mluví se o tom jako o novém Skins, ale já si tedy nepamatuji, že by britská verze byla tak propracovaná a osobitá. O každé osobě máte na začátku medailon a dozvíte se mnohem více z nitra samotných postav, které se z vedlejších v celku snadno stanou hlavními, když je to potřeba. Seriál umí docela i zaskočit tím, co se kolem naší mládeže dokáže dít i s největšími prvky psychopatie. A závislosti samozřejmě. Hodně závislosti. Plus k tomu musím připočíst skvělý soundtrack, který dokázal být zároveň moderní a přesto zcela adekvátní a i pro mne plně vyhovující. Ono je to vlastně další teenage drama. Jenže! Za žádnou cenu to není jako Riverdale nebo nedej bože Elite. Proč? Není to to tolik irelevantní a nechtějí vám vypadnout oči z důlku, jen protože někdo řeší něco totálně stupidního. Máme zde problémy, které jednoznačně byly zpracovány dost originálně a to jak už ve scénáři a nebo v rámci kamery a střihu. Finální scéna sama o sobě epická jak nikdy. Zatím si to asi neuvědomuji jako u mnoha dalších věcí podobných, ale myslím, že tohle je jeden z těch materiálů, kde se na druhou sérii budu ještě dost těšit. <b>2. série</b> I když druhá série oslovuje trochu méně, než ta předchozí, stejně zde máme další kvalitnější materiál toho, co může v současné seriálové produkci vzniknout. Příběhy pubertálních postav dokáží být kupodivu poutavé a zajímavé. Poté to mnohdy pokulhává právě na troše té pubescentní demence, ale i tak se dá oko přimhouřit. Teď si zase počkat pět let na další sérii. Jen stále se ve vzduchu nese ten strašák toho, jestli děcka jsou tak blbá a myslí si, že toto je život. ()

Skeksis

Neviem prečo eufória, neviem prečo taký gýč, neviem prečo také vysoké hodnotenia. Priveľa postáv, navyše nevyužitých, a tie posledné dva diely prvej série boli samé bla bla bla bla bla............ Takže som tie "psychologické" a pseudofilozofické drísty preklikala. Scenáristu asi vyhodili z psychológie, ak sa tam vôbec dostal, potom z filozofie a možno aj z niekade inde, tak všetku svoju frustráciu vypľul na klávesnicu notebooku, následne sa na ňu vyšťal, a potom si vyhonil na obrazovku. No a čo, že sa tam vykecáva transka, ktorá ani nevie, aké pohlavie vlastne chce byť, či aké pohlavie šukať, a vlastne vôbec nevie, čo chce? Odkedy je takýto seriál dobrý? Nie je to nič iné ako Beverly Hills 902 10 v dnešnej dobe. Tie "múdrosti" pre "násťročných" pretkané celým seriálom ma fakt srali. Nehovorím, že herectvo nebolo dobré, za to tá jedna. ()

Jaro.Krafcik

Reklama na lgbt, ale to by ani tak nevadilo. Ale čo predviedli tvorcovia v druhej serií s tým kostolom som nepochopil ani ja. Také nemastné neslané pre teenegerov dnešnej doby ako vyšité. Samé drogy a sex. Samozrejme tu ľudia budú hádzať päťky. Mňa zaujal akurát tak výber skladieb. A kvalitný dabing ktorý bol v prvej serií. Zendaya nič moc teda. 3* ()

koog

'I know it all may seem sad, but guess what? I didn't build this system, nor did I fuck it up.' Euphoria mě chytla za srdce opravdu neskutečně moc. Výborné herecké výkony talentovaných zajímavých tváří, nádherně vykreslené jedinečné charaktery, vztahy mezi nimi, překrásný vizuál, forma, kostýmy, kamera, soundtrack... Není to asi pro každého, ale je to výjimečné, dechberoucí a za mě naprosto dokonalé 🖤 'I don't know what type of fucked up shit you got going inside your head. I don't know how to help, but I could tell you one thing: this drug shit, it's not the answer.' ()

Drnqonovic

Seriál, který mě zaujal a posléze paradoxně odradil svou progresivností a odvahou. Nikdy jsem nebyl v Americe, ale skutečně se tam na sebemenší bolístku předepisují léky, které všichni zobají jako lentilky? Skutečně tam všichni šukají jako králíci mezi sebou? Korunu tomu nasadila snaha nacpat do seriálu úplně všechno, včetně i moderního problému s identitou pohlaví, kdy je tam otevřeně transgender postava. Tak otevřená, že mi to vůbec nedošlo a až zpětně jsem pochopil všechny narážky. Navíc jí všichni milují, ženy, muži, všichni. Co to tedy znamená? Že nejlepší žena je muž? Zkrátka nejsem dostatečně woke. Nakonec mi ze všech postav přijde nejsympatičtější Lexi; asi proto, že je relativně normální. Jenže co je v tomto světě Euphoria normální? Pokud to na středních školách v USA vypadá takhle, už se nedivím, že je čas od času někdo vystřílí. ()

Třetí řada Euforie má problémy

Třetí řada Euforie má problémy

26.03.2024

Loni v listopadu se na představení příštích projektů ze stáje HBO její představitelé holedbali tím, že třetí série úspěšné Euforie je v odklepnuta, v přípravách a na obrazovky chtivých náctiletých… (viac)

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

28.03.2023

Kabelovka HBO se nedávno rozloučila s první sérii seriálového hitu The Last of Us, už nyní ale diváky přivítala závěrečná sezóna oceňovaného dramatu Boj o moc, ještě v letošním roce nás pak čeká… (viac)