Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

Skeevee

Na tenhle film jsem se tesila, cekala jsem od nej hodne a... zmilila jsem se. Film nedosahoval kvalit, kterych - dle meho mohl - ale musel by projit od scenare a castingu ke zmene. Zajimalo by me, koho napadlo udelat z Orlanda Parise...nejhezciho chlapa. Rada bych ocenila alespon hudbu, ale, bohuzel, jsem mela pocit, ze tohle vsechno uz jsem nekde slysela... =/ Jedine, co me opravdu potesilo byli herci. Dokonaly Bana, Pitt take dobry, jenom Orlanda bych teda moc nevyzdvyhovala =) Ale kdyz uz komentuju tenhle film, tak nesmim zapomenout na jedno... proboha uz zadny film, ktery bude same klise! ()

AVP

Nebýt těch nasladných řečí co čvrthodina, tak by to bylo ještě o něco lepší. Docela mě zamrzelo, že si pan Petersen neuvědomil co se stane s prvním člověkem který vstoupí na trojské břehy a nenechal Pitta umřít už v 40 minutě :) Souboje na jedničku a CGI hodně špatné. Počítčoví koně se prostě nepovedli, stějně jako lodě :) ()

Boban

Když jsem viděl úvod (titulky, které popisovaly příběh) myslel jsem si, že tak bude vypadat celý film.(možná by to tak bylo lepší). Měl bych jětě poznámku ke konci. Dobývání citadely mi připomínalo bitvu u Helmova žlebu. Byl tam i Legolas(Paris). Jenom je škoda že tam nebyl Gimli(snad někdy příště) ()

shark05

Troja 5 hodnocení Tento historický film je velmi dobře natočen obsahuje mnoho bojových scén .Velmi dobře udělané historické prostředí .Brada Pitta vybral režisér jako svalnatou postavu Achillea skvěle a Orlando Bloom se určitě nehodí jako bojovník, ale jako ochránce za svobodu zvířat. ()

sydney

Tenhle velkofilm mne vůbec nenadchl. Brad Pitt byl sice výborný, ale samolibého, po slávě toužícího frajírka a náfuku Achilla si typově představuji úplně jinak. Bana byl jako Hector ( nejčestnější a nejstatečnější smolař v celé Illiadě) přesvědčivý, Orlando Bloom příliš sympatií Paridovi nepřidal a Helena? Nic proti Diane Kruger, ale Helena měla být nejkrásnější žena z celého Řecka!! Chápu, že každý tvůrce chce přinést do svého ztvárnění "historické předlohy" něco zajímavého, ale když nechá zemřít postavy, které se měly vrátit domů, nebo když se válka v délce několika let smrskne do pouhých pár týdnů a především, když ingnoruje přítomnost řeckých bohů, na jejichž vůli výsledek celé trojské války závisel, tak to tedy jako milovnice antiky nepřekousnu. Experimentovat se má, ale s citem a když ne, pak by bylo na místě vymyslet si jiný název, než Troja. Je to tak na 2 a půl hvězdičky, ale jen díky tomu nádhernému souboji Achilla s Hectorem, slušně odvedené práci v detailních bitevních scénách a díky výkonu Petera O’Toola v roli Priama dávám za 3. ()

Dim-mak

Homérův epos "znásilněn" velmi zábavným způsobem. Pitt je super, Bana ještě lepší. Lokace taky pěkný...popcornovka na druhou. ()

anghell

Film by se mohl jmenovat Pitt Troy. Protože se celý točí jen kolem Bradova Achillea. Orlandův Paris působí spíš jak nějaký nicka a nemluvě o Dianině Heleně. Kvůli téhle by vyplulo sotva deset lodí ne těch legendárních 2000. Jediného Odyssea - Seana Beana chválím. War is young men' dying and old men' talking...Kdyby měl Homér možnost, vsadím se že by vyžadoval odškodné a ještě by se zřekl autorství. Perfektní nápad, ale špatně udělaný. ()

Belerofon

Není to zas tak zlé, čekal jsem horší výsledek, když jsem viděl v traileru Brada Pitta jak řve na své vojsko, málem jsem se uřechtal smíchy, ale vzbudilo to ve mě zvědavost, jestli to co jsem viděl v traileru bude Pitt předvádět po celý film, nepředvedl. Pitt se do toho obul jak je mu vlastní a zahrál. Stejně tak fantastický Peter O'toole, jenž by mohl rozdávat charisma po kilech. Škoda Seana Beana a jeho mini role, ale i tak strká naprosto suchého Blooma a Kruger do krabičky od zápalek. Bitvy jsou absolutně nepřehledné naopak souboje jeden na jednoho Hector vs Achilles je to nejlepší co jsem viděl. Hornerova pozice skladatele byla složitá, není dosud známo jak vlastně hudba vypadala, takže to Horner udělal lišácky..vykradl sám sebe. Spousta hudebních motivů splývá v jeden a navíc jsem zažíval (pro mě nechutné) deja-vu. Velkofilm co nenadchne ale neurazí...K čertu s tím..z tohohle šlo vyždímat daleko více.. ()

Gwilwen

Troja nemá jen trojici skvělých fešáků: charizmatického hrdinu Brada Pitta, neohroženého bojovníka Erica Bana a sympatického Seana Beana. Má taky skvělou výpravu, kostýmy i triky. Nezklamala mě ani hudba. Jediným šrámem je nemastný neslaný výkon ústředního mileneckého páru Orlanda Blooma a Diane Kruger. Přesto se mi Troja hoooodně líbila. Takže čtyři hvězdy. ()

Akyno

Nudný, prázdny americký výplach o tom ako asi vyzerá historický film o Tróji. Ale malo to jedno pozitívum.....na tomto predstavení som zažil 1x s polovičkou nevšedný zážitok. Zistil som, že v prítmí kinosály sa dajú robiť rôzne veci a nik si Vás za veľkými sedadlami nevšimne. Minimálne z tohto dôvodu mi vždy Trója rezonuje v pamäti ako filme ktorý ma síce neuspokojil duševne ale telesne. ()

djerba

Kdyby pro nic jiného, tak pro charisma Achilla a Hectora a pro jejich famozní souboj rozhodně ano, jen toho Parise jsem měla chuť zastřelit. ()

aannemer

Hvězdami nabušený hollywoodský velkofilm nepřináší ale nic víc než přehlídku celebrit v historických kostýmech. Napodruhé o něco lepší - třeba ještě najdu někdy chuť zkouknout film potřetí. Napotřetí přidávám čtvrtou hvězdu, Orlando je sice děsně prkennej, ale jinak je to ve srovnání s většinou hollywoodské produkce z let 2005-2012 vysoce nadprůměrné. ()

vasek.raul

Pro mě velice zajímavý film. Čekal jsem od toho víc atmosféry, kterou mi kazí bonbónek Bloom...výborné efekty, skvělý souboj Achilla s Hectorem. Hlavně kvůli němu čtyři hvězdičky... ()

Dexter666

Toľko zbytočného pátosu, toľko hrdých viet, veľkolepých scén a hereckých hviezd...Žiaľ, keď pozlátko opadne, zistíte, že je to priemerná trojhodinová popcornová nuda, v ktorej ako tak herecky ustáli Bana a Pitt...Inak je to však preveľká bieda, ktorá vo mne nič nezanechala. (spomínam si akurát tak na moje ohúrenie z teaseru, ktoré som videl pred akýmsi predstavením v kine). Edit po dočítaní Iliady, zhliadnutí Director's cut a 10tich rokoch: Musím povedať, že tá látka asi lepšie spracovať nešla. Nenávidím tú rovinu s bohmi v knihe pretože všetko kazí, všetko pri nej vyjde vopred určené a zbytočné. Takto je to oveľa stráviteľnejšie. Režisérska verzia to pekne okorenila. Pridávam jednu hviezdičku. A nezabudnite: film bol inšpirovaný Iliadou, nie je jej otrockým spracovaním (to by bol ešte len nepozerateľný chaos - kto neverí, nájdite odvahu a prečítajte si plnú verziu s 15 696 hexametrami). ()

Usir

Úchvatný velkofilm, ze začátku jsem se divil, že roli bájného Achilla dostal Brad Pitt, ale mile mě překvapil a své role se zhostil výborně. Nejkrásnější na celém filmu je souboj Achilla a Hectora. Rozhodně doporučuji shlédnout v originálním znění, jedině tak nepříjdete o skvělý zvuk, který vás vtáhne přímo do děje. ()

E.T.Martin

Jéjé, čekal jsem chabší hollywoodský velkofilm, ale tohle bylo opravdu slabé. Nejvíce mi asi vadilo ořezání Homérovy předlohy do podoby rychlokvašky tak, aby ji byl schopný strávit kterýkoliv průměrný americký divák. Ještěže to bylo chvílemi tak špatné, že se člověk mohl aspoň smát. Homére, Homére, to jsi si opravdu nezasloužil. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)