Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

Markussis odpad!

Tohle je naprosté zneuctění celého světa řecké mytologie. Je to jen výsměch a nic jiného. Nejvíc mě štvalo, že jsem si po celou dobu připadal, jak někde na nějakém cirkusovém představení. Samá okázalost a zase jen okázalost, exibice zde střídá exibici, bohužel i co se hereckých výkonů týče. Ať už Pitt, nebo Bloom a stejně tak většina herců zde hraje tak neuvěřitelně křečovitě a šablonovitě až je to k smíchu. O svých antických postavách, které zde měli představovat, věděli asi opravdu pramálo. Vše do puntíku, až snad na jednu vyjímku, je zde zahráno a vůbec procítěno tak mizerně, že se nebojím nazvat všechny zdejší velké hzvězdy za naprostá herecká dřeva. Vůbec mne nezajímá jaká byla výprava snímku a neuznávám to ani jako protiargument na obhajobu filmu. Vzhledem k předloze a vůbec k té americké troufalosti ji točit mne speciálně zajímá obsah, tedy nějaká faktografická výpověď, dále vůbec samotné poetično bájí. A když už né toto, tak alespoň procítěný herecký výkon a vůbec nějaký přístup ke své roli, ke své postavě. Zde ale není vůbec nic. Tenhle film je alespoň pro mne to pravé zosobnění kýče. Tyhle věci netoleruji a nebudu. ()

Babous

Velkolepé zpracování, antický mýtus, ale tohle zpracování mi v hlavě utkvělo jenom díky krásné Heleně, namakanému Achilleovi a Paridovi. Do paměti se mi vryl divný trojský kůň a spousta písku. Někdy se na to zkusím podívat znova, ale nevím... ()

kenkaku

Na krále na poli Antika (Gladiátora) nemá. To si řekněme hned z kraje a neberte to jako vyslovenou kritiku. Prostě jen není tak dobrá a může za to paradoxně "druhá strana mince" toho co na Troje mám nejraději. Tváří jako "seriozní historie kouzel zbavená". Žádní Bohové a čáry-máry-fuk Achilles je nesmrtelný, tečka. To dává filmu sympatické kouzlo, které se mi na něm moc líbí. Bohužel jak už jsem naznačil tato mince má i druhou stránku. Díky tomu totiž víme nejen jak nakonec dopadne Achilles, kdo vyhraje souboj Hector vs Achilles a i samozřejmě jaký bude osud celé Troje (díky všeobecně provařenému triku s koněm). To vše je prostě dáno a loženo a na divákovi jen zůstává si vychutnat ten vizuál a své oblíbené herce v akci (každý si přijde na své... Eric Bana! Eric Bana!). Žádné překvapení ani dějové zvraty se prostě nekonají, protože nemůžou (na rozdíl od historických faktů oproštěného Gladiátora kde toho využít šlo). ()

LadyVader

Nechápu sama sebe že jsem se tomu filmu leta vyhýbala..luxus!! Pochod padesáti tisíc řeků k branám Troje byl vskutku.. impozantní. Luxusní řežba, zírala jsem, oči dokořán a zatajenej dech! Plus teda to že Hector vypadal líp než Achilles mi trochu působilo problém na čí straně vlastně být.. nedalo se rozhodnout. Tři hodiny utekly jako voda a ta poslední, uh.. feelings O_O" Užasnej film, určitě dám někdy znova :). Jediná věc, co mě trochu zklamala... kde se flákali bohové? :) ()

herr_carter

Já obecně na historické velkofilmy nikdy nebyl úplně ten správně koncový divák, proto ani tady nebudu plýtvat superlativy, prostě průměrná akční podívaná s hezkými kulisami..................moje hodnocení = 5,5 z 10. ()

Maynard.

Už je to 13 let, kdy se tenhle film ocitnul poprvé v kinech, samozřejmě sem u toho nemohl chybět, páč spojení řecký mytologie a Brada Pitta si vyloženě říká o návštěvu. Pár scén tady bere dech, hlavně teda ty hromadný – první bitka je hodně nadupaná. Sice je tam docela dost vidět, že je to počítačový (kdo by taky zaplatil půl milionu komparsistů :o) ), ale na tu „dobu“ slušný. Souboj Achila a Hektora před fanoušky z celé Tróje je tak vydařenej. Vlastně jediný co mi v tomhle filmu trochu vadí je Paris (Orlando). Vím, že tady měl zahrát uplnýho srágoru, kvůli kterýmu to všecko začalo, to se mu povedlo, ale nevím, nějak mi tady prostě vadí. Na to, že je to téměř 3 hodinovka, uteče to jako voda. Jako relax + vypnutí mozku je to naprosto dostačující. ()

Sdoom

Vizuálně promakané, herecky povětšinou ok, pár dobrých scén, ale to je asi tak vše, co na Troje pochválit. Director's cut v tomto případě byl spíš na škodu, protože mi přišlo, že akorát přibylo otravného žvanění o ničem, a to jsem Troju neviděl minimálně 10 let. Chápu, že si to Petersen natočil po svém a Iliadou se pouze inspiroval, nicméně vynechal toho v příběhu tolik, že je těžké nad tím mávnout rukou. Lepší 2 hvězdičky. (HD, orig.) ()

PALINO

VEĽKÁ ŠKODA. Tieto slovíčka zo mňa vyliezali po skončení filmu. Trója mala totiž všetky predpoklady na to, aby si získala srdcia väčšiny filmových fanúšikov. Dôvodov, prečo sa tak nestalo, je niekoľko. RÉŽIA. Wolfgang Petersen je dobrý režisér, ale úlohu natočiť nezabudnuteľný veľkofilm nezvládol. Záver filmu sa mu mierne rozpadol pod rukami a namiesto dychberúceho rozhodujúceho útoku Grékov nám ponúka iba útok, ktorému chýba potrebná sila a pôsobivosť. HUDBA. Na obranu J. Hornera treba spomenúť, že bol na poslednú chvíľu povolaný po G. Yaredovi, čo na výsledku bohužiaľ vidno. Dva, či tri výraznejšie motívy je na film takéhoto rozsahu málo, nehovoriac o častokrát nevhodne zvolenej hudbe. Ale ak zoberiem do úvahy minimum času, ktorý mal na zloženie hudby, musím ho predsa len pochváliť a napr. taký Achilleov motív je naozaj vynikajúci. BOJOVÉ SCÉNY. Sú síce pre oko veľkolepé, no častokrát im chýba razancia, niečo čo by v nás vyvolalo pocit zimomriavok. To neplatí o scéne vylodenia gréckej flotily na čele s Achillom, ktorá je doslova dychberúca a spolu so súbojmi Hector v.s. Achilles a Paris v.s. Meneláos tvorí najsilnejšie momenty filmu. Aj napriek všetkým negatívam je Trója viac ako DOBRÝ FILM, ktorý sa (už len kvôli hercom) oplatí vidieť. ()

Lučo

Nuda, nuda, nuda a aj historicky je to pekna blbost... jedina hviezdicka je za Pitta a Banu a ich suboj inak nic nie je na filmy pozeratelne.... ach oproti Galdiatorovi je to fakt zle, aspon pre mna ()

Kanibal

Snad je to mou nechutí k velkofilmům, ale Troja mě prostě nebavila - Akční scény byly chaotické, scénář podivný a celý film mi připadal menší než jakým se dělal. Na druhou stranu pekáč buchet Brada Pitta mě nemohl nechat chladným :-D ()

Llewellyn

Proč jsou všichni trojané mladí krásní s dobrými úmysly a upřímní a vůbec kdovíco všecko.. zatímco jejich protivníci jsou ve své podstatě podrazáci, staří a lstiví? Velkolepé záběry jsou občas fajn (i když teda 3 hodiny je sakra dlouho), ale i když přejdu nesrovnalosti, tak scénář byl hrůza (což teda snižuje herecké výkony, na které se u některých vyvolených dalo dívat). ()

masr

Možná kdyby byla Troja němý film, pak by si možná zasloužila tři hvězdy za nudu alespoň monumentálně natočenou. Jenže bohužel se v Troji mluví. Neuvěřitelně slabé a bezduché dialogy na úrovni Strážců vesmíru, které mají snad za účel dodat další bitce nějaký náznak smysluplnosti... Naprosto ploché charaktery a la "teď jsem si uvědomil, že je všechno jinak a jdu je pomlátit", snaha o nepřipravené zvraty děje jednou stupidní větou... Ale nejhorší je na tom snaha utáhnout diváka na tom, že jde o boj za "řecký národ", vtahování moderních rádobydemokratických a environmentalistických myšlenek do starého Řecka a podobně. Člověk už jen čeká, kdy "Řekové" vytáhnou kulomet a tanky. ()

MARTIN*I

Rutinní záležitost.. Ty amíci všechno pos...! Výborný příběh z řecké mytologie, který je tímhle filmem neuvěřitelně zprňěn.. Akčnost tu určitě nechybí, ale je to uplně až trapný!! Takle zkrouhnout mýtus... V celým filmu se ani nesetkáte z odůvodněním toho, proč je Achileus zranitelný právě na patě.. Vlastně se tam ani nedozvíte, že je nezranitelný a pak je prostě jen "náhodně trefen do paty... Je to takové divné, jakoby ukázka, jak efektně dokáží Američani procítit situaci a jak pěkně dokáží nafilmovat bitvy... To je všechno!!! Čekal jsem toho mnohem víc!! ()

NICOX

Na Troju jsme šli se školou do kina, takže sem to brala, jako parádní způsob jak se vyhnout učení. Už je to nějakej ten rok, a z toho filmu si toho moc nepamatuju. Ale co vim naprosto jistě, že když jsem vyšla z toho kina, tak sem měla pocit, že je to nejlepší film mýho života. Už sem ho samozřejmě viděla znovu a myslím, že 4* jsou tak akorát. 80 % ()

jondoe

no tanto film ma troch sklamal a to asi podanim.vsetko bolo v pohode kostymi hudba vyprava strih bojove sceny.len som si predstavoval achilea ako hrdinu ktoremu bdem fandita drzat mu palce.ale aksi som drzal palce skor viktorovi. aked achila nakoniec trafil do paty vzdy trapny bloom tak chcel zatlieskat.neviem ci to tak reziser chcel podat ale na mna posobil brad pitt skor nesimpaticky ako hrdina.a mal to byt v prvom rade o nom.mozno preto to nebol az taky uspesnu film ako sa cakalo. ()

rozbris

Tak takové filmy já žeru a ještě s takovým hereckým obsazením, no to je bomba. Filmy o válečných výpravách omotaných nějakou legendou....no řekněte sami není to to nejlepší co může být?! ()

joora1

Režisér Petersen pojal Troju jako megalomanskou záležitost s hvězdným obsazením, přesto ve filmu byla hluchá místa.Sice celkem věrně kopíruje mýtickou předlohu, ale přijde mi, že děj nemá nějak šťávu.Podle mě záměrná absence bohů možná nebude na škodu, protože tím by se příběh mohl dostat i do slepých uliček, ale na druhou stranu při dobrém ztvárnění by ho mohl posunout o úroveň výš.Nic proti hereckému obsazení, B.Pitt se ujal role velmi dobře a i Eric Bana působil opravdu jako statečný Hector, nicméně O.Bloom bohužel zůstal hodně pozadu a jeho přehrávání bylo někdy až směšné.Tak jako tak vidím ve filmu Troja lehce (ale opravdu lehce) nadprůměrný snímek, který nijak nepřekvapil, ale rozhodně se na něj dá dobře koukat. ()

darwin

Bombastická hollywoodská popcornová orgie. Desetitisíce blonďatých Řeků s vizáží skotských pastevců bojují a souloží seč síly stačí. Mezi digitálním komparsem pak vyčnívá naolejovaný Brad Pitt v roli ješitného a slizkého Achilla, který v sobě nakonec objeví srdce. Shlédnout, přežvýkat, zahodit. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)