Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

Specs

Hlášky: Agamemnon: - "Zítra zboříme trojské hradby. Nechám vytesat památníky vítěztví na všech ostrovech a nechám tam vytesat moje jméno!" Achilleus: - "Dej pozor, králi králů. Musíš ještě zvítězit." & Agamemnon: - "Tvoji muži vyplenili Apolónův chrám." Achilleus: - "Chceš zlato? Vezmi si ho. Je to můj dar. Vezmi si vše, co chceš." Agamemnon: - "Už se stalo!" & Achilleus: - "Málem jsi připlul až po válce!" Odysseus: - "Není důležitý začátek, ale konec války!" & Menealos: - "Přijmám tvou výzvu a večer připiji tvým kostem." & Menealos: - "Chci ji zpátky!" Agamemnon: - "Jistě, že ano. Je to krásná žena." Menealos: - "Chci ji zpátky, abych ji mohl vlastnoručně zabít!" & Menelaos: - "Ať bohové drží vlky v horách a ženy v našich postelích!" & Odysseus: - "Není urážka říct o mrtvém, že je mrtvý." & Paris: - "Překrásné ráno. Bohové nad námi bdí." Hector: - "Bohové tě ráno milují a večer tě proklejí." Paris: - "Miluješ mě, bratře? A chránil bys mě před nepřáteli?" Hector: - "Když ses takhle ptal naposled, bylo ti deset let a ukradls otcova koně. Cos provedl teď?" Paris: - "Chci ti něco ukázat." (Sejdou do podpalubí a Paris mu ukáže Helenu.) & chlapec: - "Říká se, že vás nelze zabít." Achilleus: - "To bych se asi neobtěžoval nosit štít." & Agamemnón: - "Mír je pro slabochy. Zemi živí válka." ()

Blackberry

Dojmov z filmu mám viacero. Keďže film má v prvom rade zabaviť a zaujať, Trója to určite dokázala. Nepochybne reklama stále nemalé peniaze. Z tohto aspektu teda mohol film pôsobiť v konečnom ponímaní sklamlivo. Žiaľ zdá sa, že ani názov nieje celkom exaktný. Ak mám porovnať dej s názvom, vyjde mi akýsi nepomer. Film končí vedno s Achillovou smrťou - teda tu by skôr svedčal názov Achilles (avšak z komerčného hľadiska úplne chápem prečo tento názov), prípadne záver zvládnuť hodnotnejšie a primeranejšie udalosti, ktorú chce film vykresliť. Námetom však bola Homérova Iliáda, preto sa netreba čudovať prispôsobeniu deja okolnostiam eposu. Ďalej si myslím, že réžia a strih mala mierne nedostatky. Tak významnej historickej udalosti by snáď svedčal aj 180 min. priestor, ktorý by podľa mňa úplne dokreslil historickú skutočnosť. Tu sa mi zdá Petersen ako pravý konzervatívny Nemec. Napodiv však, Brad Pitt ako Achilles, mi vôbec nevadil. Ba až prekvapil a takto sa mi páčil viac ako sladký idol tínedžeriek. Rola neporaziteľného Achilla mu sadla a aj padla vhod. Potešením ostáva taktiež až nevyhnutne výborná hudba, ukážkové zvládnutie bojových akcií i slušné herecké obsadenie. Bohužiaľ v tomto diele sa ukázala aj slabina slovenského dabingu. Veľdielo, akiste mnohí so mnou súhlasiť nebudú, s tak početným obsadením, preverí nejeden štát, čo do kvality a šírky základne. Tu, aj napriek miernemu posunu vpred, absentoval prispôsobivý dabing. Ak príklad: výrazný Ivo Gogál dabuje lokaja Achilla?! Na obranu spomeniem však správne umiestnených F. Kovára či D. Jamricha. Posledná vec k dabingu: radšej beriem R. Sokola na Bradovu postavu ako T. Maštalíra (vzor Sedem rokov v Tibete). Konečné zhodnotenie: Nepochybne sa dalo viacej pohrať s celým priebehom v nadväznosti k historickým udalostiam a strihom. Celkovo však dielo pôsobí dôveryhodne a predovšetkým baví a pripútava k sedadlám, že ako tento scenár a námet vyvrcholí. A napriek prevažne kritickému komentáru - mňa ako vyznavača podobných historických drám - film pobavil a zhltol som ho takmer aj s navijakom > preto nie dokonalé, ale výnimočné. Štyri. PS: Skvelý výber miesta natáčania - Malta a čiastočne VB. ()

manonfire

Mám rád, když se mi jednou za dlouhou dobu dostane ke sledování mainstream, který mě svou hloupostí neuráží, naopak mě potěší vkusně napsanými dialogy. Potom si mohu užít toho nádherně velkolepého zpracování od famózních válečných scén po nádherné zobrazení blištivé Tróje. To všechno je ale přeci jen poněkud ve stínu obsazení. Pitt je pro roli šelmy v mužské podobě, ničené stigmatem reziduí poprav, jež sám vykonal, naprosto přesný. Trojský král Peter O'Toole je úchvatný, hlavně jeho oči sledující neskutečně zdrcující a bezcitnou synovu mutilaci, či později hořící město snů. Co mě ovšem doslova zasáhlo jako malou fanynku, byla postava Hectora. Klidně se přiznám, že jsem to tvůrcům sežral i s navijákem, protože Hector mě prostě totálně ohromil jako ztělesnění vnitřně nádherného hrdiny. Vivat Hector a vivat Troja a teď se běžím stydět k filmovému klubu. Snad se i v něm jednou setkám s mým novým objevem, Ericem Banou, protože někdo s takovou porcí charizmatu tu už hodně dlouho nebyl. 90% ()

Kangaxx

Trója je v mojich očiach neodôvodnene podceňovaným filmom, ktorý rozhodne má svoje miesto v žánri historických drám. Čo som od tohto diela čakal, to so aj dostal, a tak nevidím dôvod k nespokojnosti. Scenár mohol byť trocha vlažnejší, avšak o trójskej vojne sa veľa nevie, v dôsledku čoho sa tvorcovia sústredili viac na jej samotný priebeh ( vzhľadom na nedostatok historických prameňov tiež samozrejme z veľkej časti vymyslený ). Súboje patria medzi špičku toho, čo som mal v rámci historických filmov možnosť vidieť (Achiles vs Hector ani netreba komentovať a zametanie zeme s Bloomom malo tiež svoje čaro :). V zhrnutí môžem konštatovať, že som sa pri sledovaní nadpriemerne bavil. To však môže vyplývať z mojej záľuby v histórii, aj keď v tomto prípade je tá potlačovaná do úzadia a prím hrá mýtus, resp. Homérov epos. Antika má svoje čaro a v tomto diele nie je jej zobrazenie ani zďaleka najhoršie, čo mi umožňuje s čistým svedomím udeliť 80%. ()

greath

Jeden z filmov, pre ktoré mám slabosť. Bojové scény som obdivoval už z traileru rok pred premiérou filmu.  Achilla budem mať už navždy zakomplexovaného ako blonďáka s ľahkou atletickou postavou a Hectora ako správneho človeka - bojovníka s čiernymi havraními vlasmi.  Wolfgang Petersen sa vtedy pre mňa stal režisér s veľkým R a Trója v mojej krvi rozprúdila filmového nadšenca, ktorým som dodnes.  Pre niekoho iba seansa Hollywoodskych hercov, pre mňa najlepší historický epos všetkých čias! ()

spikey1

Troja, to Vám lidi povím to je prostě skvělý film, máte tu Pitta, Blooma, prostě všechny super skvělý herce, a celé to režíruje Petersen, kde je problém? prostě... se to snaží být tak hrozně cool, že to nejde. ()

tommy187

Trója je legendou historického filmu. Keď sa naň pozeráte tak nestíhate rozmýšľať, lebo prichádzajú nové a nové fakty ... a na konci zistíte, že ste pozerali skvelý film a, že takmer dve a pol hodiny sledovania sa vám zdali veľmi krátke. Pri súboji Achilesa a Hektora nebudete ani dýchať a koniec vás chytí za vaše srdce. Úchvatné dielo režiséra Wolfgana Petersena, prirodzene výborné herecké výkony Pitta, Banu a Blooma, dojímavá hudba. 85%. ()

Krasus

Strašlivý film. Impotentní Petersonova režie absolutně postrádá cit pro stavbu děje, nevytváří pro žádnou z postav ani sebemenší prostor pro vykreslení a vše podtrhuje naprosto diletantským přístupem k hstorii, kterou využívá jen proto, aby světu sdělil, že existoval někdo jako Hector, Paris a Helena. P.S. Souboj Achillea s Paridem bych klidně uvítal jako individuální klip na YouTube. ()

venca163

Když jsem si profil Tróji před lety zobrazil poprvý, byla ještě pěkně v modrý barvě - a tam měla podle mě zůstat. Lidi tady našli desítky důvodů, proč jen 3* a já se přidám. Trója je ukázkovým příkladem nesouladu mezi zajímavým námětem a nudným, nepromyšleným a celkově nepovedeným scénářem. Přes všechny ty technický ne/dostatky, exteriéry/výpravu, zvučný jména atd. atd., film se bez kvalitního scénáře neobejde. Zapamatoval jsem si hlavně asi souboj s obrem (protože Achilles jentak vyskočil a bodnul ho mečem do krku) a pak jak příjde starej (král) prosit o synovo tělo - to mi přišlo nějaký podivný, jak se tam proplížil (ve scénáři to ospravedlnili větou "Znám svojí zemi lépe než ty, Achille"). (60%) ()

Aqualung

Dlouho jsem váhal mezi 3 a 4 hvězdičkami,ale ustál jsem 3.Inu jednomu se chce říci...."jo,jo!Ty ženské!!..."Co všechno se v jejich jménu už stihlo nadělat....Ale dost.Jde o podání klasického dramatu, a to velmi dobré. Spektákly,vynikající herecké obsazení a akční scény nikdy nenudily.A finální poučení?Tedy jedno z mnoha,která film dává.Pozor na Řeky,kteří přicházejí s dary! Slušný film. ()

Looser

Film jako takový docela ujde, hudba sic trochu pripomina neco mezi gladiatorem a braveheart ale jinak jsem byl spokojen. Ženy a dívky si přijdou na své při pohledu na takřka nahého Brada a nám zbyde Helena a zbytek ženského osazenstva. Jinak mám ale pocit, že Homér se musí obracet v hrobě...to, že ve filmu nejsou bohové jsem překousl (byl jsem na to připraven), ale to že američané udělají z trojské války měsíční vylodění(ve skutečnosti trvala 10 let), nechají zahynout Agamemnona i Menelaa (oba se vráti v pořádku domů i Helenou) a Achilla nechají zabít v americkém akčním konci to už je trochu moc .......alespoň, že tam byla Achillova pata:-)) ()

sedm.1

Asi budu muset zvážit svůj přístup k filmům.Pokaždé,když se na něco těším,bývám většinou zklamaný.A naopak,když něco předem odsoudím,anebo tomu filmu prostě jen nevěřím,bývám občas mile překvapen,a nebo,jako v případě Troji ,ohromen.Od Troji jsem skutečně nečekal moc,a zvlášť ne,zvhledem k mému postoji k historickým filmům.A jak to dopadlo?Být možnost dát filmu víc než pět hvězdiček,dám jich mnohem víc.Pravdou je,že jsem očekával spíše filozofický film,se spoustou hrdinů,kteří rozmlouvají a rozmlouvají,občas dojde na nějaký souboj a pak budou všichni bádat nad tím,co a proč to vlastně udělali.Do toho zamontovaná historická fakta,která budou stejně úplně přešroubovány naruby.Prostě jsem čekal dvě a půl hodiny nudy.O to víc jsem byl sám překvapen,že film po dvouapůl hodinách skončil a já jsem si ho dal vzápětí znova a opět jsem s otevřenou pusou a téměř bez dechu sledoval tu fantastickou jízdu.Ano,Troja je ve všech směrech popcornovej film,a historických faktů se drží jen vzdáleně,ale co mě naprosto smetlo,byl film nadupaný akcí,akcí a znova akcí.Efekty jsou sami o sobě naprosto úžasné,davových bitev habaděj,osobní souboje asi nejlepší,co jsem kdy možná viděl,kamera výborná a herci?Perfektní!!!Všem ta danná role sedla přímo na míru.Ještě bych chtěl opěvovat hudbu,která k tomuto filmu parádně sedí.Skutečně jsem se po dlouhé době u filmu VÝBORNĚ bavil,W.Petersen mě už naprosto dostal svou předchozí výbornou Dokonalou bouří,ale nyní se překonal ještě víc.Opakuji,kdo se chce dozvědět něco o mytologických postavách,bozích,zjistit co a jak bylo,poznat nějaká fakta,pro něho tento film není.Ovšem,kdo chce shlédnout historický,akcí nadupaný,popcornový filmeček,nezvolí lépe než Troju.BOMBA ()

Chise

Pro ty, kteří netrpělivě očekávali premiéru tohoto filmu, to bylo jistě zklamání. Orlando Bloom a vůbec veškeré dění okolo jeho postavy Parida není nic než trapnost, to samé platí i pro Helenu. Kupodivu tak více vyčnívá Brad Pitt v roli Achillea a Eric Bana jako Hektor, který podává přesvědčivě dobrý výkon. Záběry bitev a zkázy Troje jsou sice monumentální, ale to je tak všechno. Za tři hvězdičky může Wolfgang Petersen děkovat Peteru O'Toolemu,který se vrátil se vším půvabem. ()

Gaizka

Jako hollywoodský spektákl, který zaplní 2,5 hodiny času, to funguje dobře. Čekat od Tróji adaptaci Homéra v celé jeho šíři nebo lekci antické filozofie by bylo naivní. ()

sheilla

Necekala jsem vubec nic a to bylo asi dobre. Kdyz si ctu komentare kamaradu musim s nima na jednu stranu souhlasit. Absence antickych bohu, to byla urcite skoda. Trocha mystiky by neuskodila. Ale na stranu druhou tu mame skvele herecke vykony. Eric Bana jako charakterni nadsamec splnil veskera ocekavani. Mile prekvapil i Pitt jako arogantni Achilleus. Akorat Orlando je porad trochu prkenejsi. Rozmyslim se mezi 3* - 4*. ()

lskala

Hmm, čekal jsem víc. Jediný, kdo drží tenhle film nad vodou, je úžasně nadřazený až arogantní Brad Pitt, který překvapivě pasuje i do role Achilla. Ještě možná stojí za zmínku i můj oblíbený Sean Bean, ten ale nedostal příliš prostoru. 60% - 3*** ()

Cejny

Hodně rozporuplné hodnocení, ale ode mě nikoliv. Bojové scény, o které v tomto velkolepém historickém dílku jde, jsou velice zdařilé. Příběh, který všichni mo dobře znají se přece už nedá nijak uměle vyšperkovat a nesmyslně přepisovat Řecké báje je holý nesmysl. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)