Pink Floyd: The Wall

• Veľká Británia Pink Floyd: The Wall (viac)

Režisér Alan Parker nakrútil hudobný film Pink Floyd: The Wall podľa scenára Rogera Watersa, speváka a basgitaristu kultovej skupiny Pink Floyd. Snímka je filmovou vizualizáciou rockovej  opery z roku 1979 The Wall, ktorú skupina už predtým niekoľkokrát realizovala vo výpravnej javiskovej verzii. Hudobný námet, hrané pasáže a animované výjavy sú spojené rámcovým príbehom rockera Pinka, Watersovho autobiografického alter ega, ktorého traumy z detstva a frustrácia z úspechu doviedli k úplnej sebadeštrukcii. Počas amerického turné v hlbokých depresiách zostane zamknutý v hotelovej izbe. Vracajú sa mu spomienky na detstvo, poznačené smrťou otca - vojnového hrdinu, ale aj prehnanou materskou láskou a despotickou výchovou sadistických učiteľov. Každý negatívny zážitok sa stal len ďalšou tehlou do múru, chrániaceho Pinka pred okolitým svetom. Postupne sa tak odcudzil nielen fanúšikom, ale aj svojej nevernej manželke. Cestou po špirále depresií a excesov drogovej závislosti upadá do halucinácií, v ktorých vidí sám seba ako nacistického vodcu zástupov. Po precitnutí pred symbolickým súdnym tribunálom skladá účty z  rán i  previnení a musí sa podrobiť rozsudku: zbúrať múr a otvoriť sa svetu. Film bez lineárne budovaného deja a bez tradičných dialógov len prostredníctvom sugestívnych animovaných obrazov Geralda Scarfea a apokalyptickej hudby z albumu The Wall vypovedá o izolácii, šialenstve a skrytých traumách, ktoré z týraného môžu urobiť tyrana. (RTVS)

DonFrolimo

Sami stavíme své zdi, jsme jimi a zdi jsou v nás - kladivo pak přinejlepším narazí na náš palec. Aspekty násilí ve svobodě i zoufalství. Sugestivní sen, nikoli však hudební trauma. Můj nejoblíbenější klip. ()

tubera

We don't need no education...dlouho jsem přemýšlel nad tím, že se jedná o dvojí negaci a nechápal jsem to moc. Ale pak jsem o všem přestal přemýšlet a bylo to perfektní... ()

stepec11

Tak tady Opravdu nevim jak ohodnotit, film ve me vyvolal opravdu smisene pocity. Kazdopadne to byl asi nejulitlejsi film co sem kdy videl... Kazdopadne to neni spatny film... ()

mFranta

Když jsem tento film shlédl poprvé, ještě dvacet minut po jeho skončení jsem seděl, tupě zíral do prázdna a přemýšlel, jestli má tenhle svět, tenhle život, vůbec cenu. Jestli by nebylo lepší to skončit. Žádný jiný film na mě nikdy před tím ani potom takhle nezapůsobil. ()

Skretule

Kdy mi bylo asi 7let, maminka nás vzala za ručičky a už jsme cupitali do kina na The Wall. Do paměti se mi pak navždycky vryla scéna pochodujících školáků do maso mlejnku. A časem kouzlo tohoto velkolepého díla nijak nevyčpělo, ba právě naopak. Skvělá deska, skvělý film. ()

DansteR

Film nebo hudba?....a co takhle oboje? :-)...v podaní Pink Floyd se člověk málem musí hodně snažit aby dokázal vstřebat jak prvky filmové tak hudebí, ale i přes to, dílo je to takřka dokonalé a nezaslouží si míň než 4*...skoro 90% 90minutový videoklip na celé album :-) ()

Dekovnik

Boží. Geniální hudba a famózní animované sekvence, které občas nahánějí hrůzu. Album mi hodně připomíná Tommyho od The Who, hlavně příběhem, nebo spíše hlavní myšlenkou, celé je to jenom nějak osobnější. Tomu, kdo nepochopil album to po shlédnutí tohoto filmu snad dojde, jestli ne tak nevím co víc by chtěl. ()

Desmi

Od Pink Floydů znám jen jednu písničku a při tom, i po shlédnutí tohoto filmu, také zůstanu. Extrémně těžký film na pochopení. Zábavné to také není. Ti z nás, kteří poslouchají PF musí být nadšení, mě, neznalému divákovi, to ale nepřišlo nijak ohromující. Je pravda, že je to dílo naprosto originální, nikdy jsem neviděl něco, co by bylo natočeno tímto stylem. Za originalitu dávám 2 hvězdy. Plný počet nedám za to, že některá "jedinečná" díla jako je toto, by také mohla být "jediná" svého druhu. Podle mne - nuda. ()

aannemer

Hudebně geniální, jak jinak - do svých pětadvaceti let jsem Floydy pokládal za nejlepší rockovou kapelu všech dob. Pak jsem ale poznal další partičky (Magmu, Faust, VDGG a mnohé další) a později jsem i zaznamenal stylový posun do zcela jiných hudebních sfér. Když jsem viděl The Wall před pár lety, měl jsem co dělat, abych ji dokoukal. Jako film to je opravdu hodně nuda. Daleko raději se podívám na jejich koncert z Pompeií. ()

ZaFi.

Parádní album s především neoposlouchatelným "Another Brick in the Wall". Film tím doprovozený k tomu nebyl vůbec špatný, ale že by mě to nějak uchvátilo? To se bohužel vážně říci nedá. ()

ProfiDivak

Ja to vidím tak, že zopár slávnych jedincov v Británii dostalo kedysi riadnu depku, vyjadrili ju hudobne, tým sa to ešte zhoršilo, tak to vygradovali filmom. Aj keď pre diváka možno dobré na nahliadnutie na temnú stranu úplne všetkého. ()

hufnagel

Geniálny,úžasný,nadčasový a súčasne hodne nepochopený film.Je pravda,že je miestami brutálny,ale myslím si,že súčasná skutočnosť je podstatne horšia a to už uplynulo od vzniku filmu 34 rokov.História sa bohužiaľ vždy opakuje a ľudstvo to nie a nie pochopiť.Preto by nám mali tento film povinne premietať častejšie. K filmu sa vždy vraciam po určitom čase a stále ma prekvapuje jedinečná súhra hudby,textov,animácie a obrazu .Jednoducho skvost. ()

Saxos

Není jeden rok kdybych si několikrát nepustil tento depresivní skvost, který ve mě vyvolá absolutně skvělou náladu. Zajímalo by mě kolikrát jsem viděl. Hlavně pamatuji nákup této LP desky na v té době černé burze i s útěkama před Veřejnou bezpečností. Fuj, cena jak měsíční plat kolbeňáka. Ale pak ty mejdany se skvělou music. O videu na staré Betě ani nehovořím. Haha. ()

ZetDaElO

Píše sa rok 2020. Viete si predstaviť, že by v dnešnej dobe existovala natoľko kultová kapela, ktorá by bola angažovaná, umelecky hodnotná a ešte aj globálne populárna, aby vznikla sfilmovaná podoba jej albumu? Odpovedať asi netreba. Napriek tomu, že ide o veľmi originálny koncept s niekoľkými veľmi silnými a hlavne znepokojujúcimi momentmi, treba povedať, že Pink Floyd nahrali oveľa lepšie albumy ako The Wall. Práve pre takýto typ zobrazenia by sa možno hodila psychedelickejšia tvorba z rokov sedemdesiatych. Film je navyše veľmi nesúrodý a často sa mení tempo, čo pôsobí rušivo. Zostrihať na 1 hodinu a 5* by bolo zaslúžených. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker