Život Davida Galea

• Česko Život Davida Galea (viac)

Davida Galea, muže pevných morálních zásad a kultivovaného profesora filosofie, studenti velice obdivují. Profesor Gale se zapojil do hnutí, které sleduje všechny aspekty a dopady soudních rozhodnutí, v nichž padne trest smrti. Je zásadním kritikem "absolutního trestu". Podivnou souhrou okolností je tento výjimečný člověk sám odsouzen za znásilnění a vraždu a v cele smrti čeká na popravu. Tři dny před jejím termínem se profesor rozhodne dát exkluzivní rozhovor ambiciózní reportérce Bitsey Bloomové a zveřejnit svůj příběh. Souboj s časem a honba za pravdou může začít. Z Bitsey i z jejího asistenta se stávají opravdoví detektivové, kteří nakonec odhalí celou záhadu kolem profesora Galea.

Slavný režisér Alan Parker (Evita, Andělin popel) natočil s dvojnásobným držitelem Oscara Kevinem Spaceym (Americká krása) strhující kultivovaný thriller, který napne nervy diváků až do poslední chvíle. "Života Davida Galea" dospěje k fantastickému rozuzlení. Ve fiktivním příběhu, plném otázek a překvapivých řešení, uvidíme i hvězdu Titaniku Kate Winslet v roli investigativní reportérky. (oficiálny text distribútora)

mira.l

Když nad tím tak uvažuju, tak co na tom vlastně trvalo přes dvě hodiny?? Přišlo mi to jako docela natahovaná reklama na zrušení trestu smrti. Kdo "vraždil", jsem si začal myslet někdy od zmínky o Constanciině leukémii.... Jen mi nějak nebylo jasné, jestli to všechno zainteresovanými "stranami", abych tak řekl, bylo vymyšleno přesně takhle se všemi kroky a důsledky. Proč z toho mám pocit, že někdo někoho ve finále vojebal a udělal, co udělat neměl, či neudělal, co udělat měl. Pravda, koukal jsem na to při třetí noční, kdy už ten itelekt není úplně nejbystřejší, ale prostě mi to připadalo, že takhle to asi minimálně u jedné "strany" tak úplně v plánu nebylo. No, abych tomu přišel na kobylku, bych to asi musel vidět ještě jednúc, a to musím říct, že mě to vlastně zase až tolik nezajímá, jednou stačilo. ()

junxi91

Jo, tak tento krimi drama thriller mě fakt bavil. Kate Winslet v roli reportérky Bitsey, která tři dny vyslýchá na smrt odsouzeného profesora filozofie Davida Galea. Má k tomu trošku připosraného asistenta, u kterého jsem se obával, že se konce filmu nedožije. Taky bych chtěl  chodit na jeho přednášky profesora Galea a poslouchat poutavé vyprávění o snech, jejich nereálnosti a neštěstí toho, když se splní, dle práce Jacquese Lacana. Také se dozvíme něco o nudnosti a přesnosti Kanta nebo o tom, jak to bylo se Sokratem a jeho procesem, to vyprávěl pan profesor lidem na ulici, když se opil. Trošku mi hučelo z té jeho studentky Berlin a obdivoval jsem, že jí dokázal tak dlouho odolávat a říci jí, že se musí učit, aby si zasloužila dobrou známku. Stejně však na párty neodolal a našrouboval jí ho tam v koupelně, a pevně přirážel, dokud hudba hrála. Pak to bylo už trapné. Stejně ho ta vilná čůza obvinila ze znásilnění. Jeho zapojení se do hnutí, zabývajícího se přehodnocením a zrušením trestu smrti bylo záslužné. Trest smrti si v sobě nese jisté znaky barbarismu ve stylu "oko za oko, zub za zub". Paradoxně tomuto trestu sám čelí a celé je to zvláštní v tom, že k němu byl odsouzen za znásilnění a vraždu jeho kolegyně Constance, která byla celkem labilní a špatně nesla každou další popravu. Konec mě celkem překvapil, měl jsem za to, že ji tu smrt v podobě "klíče ke svobodě" nadělil ten kovboj Dusty, ale ono to bylo mnohem složitější. Film neměl moc hluchých míst, dvě dějové linie si navzájem nepřekážely a člověk si udržoval přehled o tom, kdo je kdo a co se děje v té či oné linii. Jak příjemná to věc oproti jiným filmům, kde se v tom člověk ztratí asi jako vidlák na přednášce z filozofie. ()

boni

Parker je jako Grisham, ty filmy jsou naprosto skvělý, skvěle zahraný, většinou i obratně vypointovaný, ale v jádru zůstávají stále jen politicky agitačními bláboly pomatených liberálů, kteří z pohodlí svých přepychových domů v bělošských čtvrtích kážou o tom, jak napravit všechny ty nespravedlnosti světa, za který můžou ti hrozní běloši. Fakt, že k tomuto "druhu" sami náleží... tak ten taktně ponechávají stranou. __ Jsem hrdý běloch, stejně jako každý by měl být hrdý na svoji rasu, a mnoho z těchto děl z principu uráží můj původ a etnickou příslušnost (platí obecně o díle těchto dvou pánů, ne konkrétně o tomto snímku). ()

Monggol

Dobre sa to pozeralo, ale zbytočné brnkanie na city, kde to nie je na mieste, to pokazilo. Za ten koniec o 20% nižšie hodnotenie. Ja som tiež proti trestu smrti, no nepoužíval by som hentaké emocionálne argumenty, ktorú sú na hovno, ale logiku a zdravý úsudok, a to chýbalo celému filmu. ()

Tanner

Řekl bych, že film by se neměl hodnotit podle toho, jestli se ztotožňujete s jeho vyzněním, či nikoliv, třebaže je obtížné se toho vyvarovat. Já osobně na něm raději oceňuji jeho skvělou gradaci, vynikající hudbu a herecké výkony (Spacey - má k němu smysl něco dodávat?) i snahu něco sdělit. Možná, že to bylo překombinované, agitační a až příliš na efekt, přesto mě tento film zejména při prvním shlédnutí dostal jako málokterý jiný. - What it means to be fully human is to strive to live by ideas and ideals and not to measure your life by what you ever attain in terms of your desires, but those small moments of integrity, compassion, rationality, even self-sacrifice. Because in the end, The only way we can measure the significance of our own lives, therefore, is by valuing the lives of others. ()

majesty

Vyborny dramaticky film s kvalitnym koncom a miniaturnymi humornymi vlozkami v tej spravnej konstalacii s vaznostou a gradaciou deja. ()

Pakr

Film, můžu říct, o fanaticích, kteří proto, aby zasatavili trest smrti, udělají cokoliv...Spacey v roli Davida Galea (muže vzdělaného a zásadového), opět vynikající, zde můžeme vidět, jak jedno šlápnutí vedle, může vést až na absolutní dno, odkud už někdy není návratu...Malinko překombinované, ale zajímavé a tak trochu nečekaně čekaný závěr:D ()

casef

Trest smrti ano či ne? Hodně silný snímek, který na Vás dlouho zenechá dojem. A i to co se zdá být naprosto jisté, může být úplně jinak. Ze začátku mně to přišlo trochu zmatený, ale ve skutečnosti je to výborně promyšlený, co do děje, tak do psychologie postav, s pro mě nečekaným závěrem. ()

Rodin

Čtyři dám, přestože těch dějových přemetů a kombinací je na jeden film až dost. Ovšem Kevin byl opět vynikající a tentokrát mě nezklamala ani Kate Winslet, což byl pro mě velmi příjemný (a zcela nečekaný) bonus. ()

SunWuKung

Nebolo to zle, ale nieco tomu chybalo. Kevin Spacey zahral dobre, dokonca aj Kate Winslet a to ju moc nemusim. Nebyt toho ze hodinu pred koncom mi bolo jasne ako to cele skonci a o co tam vlastne ide, dal by som mozno o jednu hviezdicku navyse ()

TommyDiamond

Kevin Spacey tu ztvárnil podle mě svoji životní roli a Kate Winslet byla oproti němu horším průměrem. Souhlasím s názorem,že trest smrti není správný a že je i nějaké procento těch, kteří jsou odsouzeni neprávem. Prezentace tohoto filmu nám dává možnost se nad tím mnohem víc zamyslet. Neuvěřitelně šokojící příběh Davida Galea, který jako odpůrce trestu smrti dokázal svým falešně geniálním příběhem zasadit tvrdou ránu americké justici. A myslím, že ten závěr musí dostat úplně každého. Ale zas na druhou stranu, kdybych se na to díval po druhé asi by mě to tak nedostalo. Ale nebudem o tom polemizovat, tento film svou kvalitou přesáhl mé očekávání. Celkově 90% ()

Megynka

Bomba!!! Pamatuji si, když jsem film viděla poprvé. Hltala jsem každé slovo a na konci zůstala pár minut s pusou do kořán. Navíc, sama jsem proti trestu smrti a tak je tento film pro mě i trochu víc, než jen film. Dokonalé obsazení, děj, prostě všechno ... naprosto nic bych tomuto filmu nevytkla. ()

Talina

Me gusta...přesně takové filmy mám ráda-> nečekané zvraty. Sice jsem víceméně PRO trest smrti, ale to sem jaksi nepatří. Každopádně povedený film :) ()

altaica

PRO MUŽE:Žít podle idejí a ideálů a neposuzovat život podle toho, jak se splnila naše přání, ale na základě prchavých chvil integrity, soucitu i sebeobětování. Jediný způsob jak se dá smysl našeho života posoudit, je vážit si životů druhých. Tak končí přednáška profesora filozofie v tomto filmu a až na konci pochopíme celý smysl této přednášky. Vždy jsem obdivoval lidi zapálené pro věc a schopné pro ni i něco obětovat. Oběť nejvyšší - vlastní, nebo cizí může být stejně tak obdivuhodná jako odporná. Otázka je, kudy vede tenká hranice mezi hrdinstvím a fanatismem? Mezi reky a šílenci. Tvrdím, že ty dva druhy bláznů se strašně podobají. Nepokládám za šťastné zprznit malou holčičku, když chci poukázat na to, že prznění malých holčiček je hnusný zločin. (logika filmu dovedená ad absurdum). Přes všechny mé výhrady, je to stále jeden z nejlepších filmů a Spacey z toho udělal skutečnou pecku. Doporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Ach ten Kevin, madame, takový inteligent a tak dopadne. Všecičko se mu sype pod pěstěnými nehtíky solidního čtyřicátníka. Manželství na pi*u, pak si jednou švihne a prej že znásilnění. Dyž se z toho hrabe ven, tak se málem uchlastá a do toho tu ten maléreček s vraždou. No, prostě pech fógl. Tak to šecko pěkně poudá tý slečince vod novin, že je todleto a tamto no, taky průserářka, tak snad helfne. No, co vám mam povidat pani, je to takový smutný, dojemný a děsně nespravedlivý. Já vám řikam, voni by ty Amerikáni neměli ty mordýře vopichovat těma injekcema, co po nich zhebnou, protože jeden nikdá neví, esli tak nesejmou třeba i ňákýho nevinnýho, že jo pani?!          HLÁŠKA:Když vám dělali obřízku, tak nevyhodili tu správnou část.//Zuřivost a menstruační syndrom ti pověst nezlepší//Skutečně šťastní jsme jen tehdy, když sníme o budoucím štěstí.// ()

HarqAlAda

Dostal som šlehu ...a niekoľkokrát. Jeden z filmov kde sa magicky stretlo obsadenie, réžia, scenár a dali vzniknúť snímku ktorý funguje na 100%. Herci typovo sedia na svoje charaktery, čo musím vyzdvihnúť. Príbeh vám vpáli dieru do hlavy a vy ju po skončení naplníte myšlienkami nad ktorými sa často nezamýšľame. Krása. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker