Queer as Folk

USA / Kanada, (2000–2005), 65 h 52 min (Minutáž: 44–87 min)

Tvorcovia:

Ron Cowen, Daniel Lipman

Hudba:

Tom Third

Gale Harold, Thea Gill, Hal Sparks, Chris Potter, Peter Paige, Sharon Gless, Sherry Miller, John Furey, Robert Gant, Lawrence Dane, Victoria Snow (viac)

Reklamný kreatívec Brian pohrdá všetkým okrem sexu, ktorého si dopriava vždy a všade. Keď do svojho podkrovia pozve nezletilého a neskúseného študenta Justina, netuší, že z toho bude viac než len známosť na jednu noc. Dobrák Michael ako manažér v supermarkete tají svoju orientáciu, ale v reštaurácii svojej žoviálnej mamy Debbie a na vykričanej Liberty Avenue žije druhý, oveľa zaujímavejší život. Jeho vytočený kamarát Emmett holduje extravagantným tričkám a virtuálnemu sexu a po planom poplachu s pozitívnym testom na HIV sa rozhodne stať heterosexuálom. Našťastie len dočasne. Osud sa zahral aj so „suchárom“ Tedom, ktorý po drogovej kóme rázne prehodnotil svoje priority. Rovnováhu medzi teplými priateľmi z amerického Pittsburghu vyrovnávajú lesbičky Lindsay a Melanie, ktoré „majú dieťa“ s Brianom a vždy sú poruke s ramenom na vyplakanie či s teplou večerou... (arkis)

TerP

Úchvatné záběry, úchvatný vývoj příběhu, skvělý náboj, nezaměnitelní herci... a mnohem více. To je prostě to, co vás u tohohle seriálu udrží sedět s otevřenou pusou. ♥ ()

Joe16210

Skvělý seriál, který zajímavým způsobem přibližuje divákovi komunitu gayů a lesbiček včetně toho, jak je přijímá společnost. ()

kitagawa

Tenhle seriál mě bavil více věcmi, ale nejvíce asi tím, že dokázal skloubil mně neznámé queer prostředí s tématy, které mi známé už jsou (láska, rodiče, přítelství, chlast a drogy apod.). Dějová linka Briana a Justina byla zábavná a přiměřeně dramatická i romatická zároveň, Emmetta chci za kamaráda (a to nejen pro jeho vtipnost, ale i pro jeho nejvyšší "morální kodex"), na Tedovi mě bavila jeho ambivalentní povaha. Jediné co musím vytknout, je postava Debbie, která byla přehnaná a protivná. Jo a Michael byl pro mě odstašující případ nezdravé závislosti na jiých lidech. A to nejen na Brianovi. ()

DandaPiper

Úžasnej seriál pro člověka s jakoukoliv orientací a pohlavím. 1. série je něco úžasnýho, ale celej seriál si celkově drží lat'ku pěkně vysoko. Brian Kinney (Gale Harold) je fakt kusanec... ()

pacpac

Je to asi rok co jsem se dostala ke sledování L Word a po jeho dokoukání jsem se pustila i do QaF. A jsem moc ráda, že jsem to udělala. Užila jsem si celých pět sérií tohoto výborného seriálu, který sice neukazuje nic nového, ale rozhodně to vidíme z naprosto jiného úhlu. Je v něm všechno co by tam bylo i kdyby šlo o hetero páry a jedince - láska, sex, děti, manželství, věrnost, promiskuita, nemoc i smrt .. jen jsou pro ně některé (pro nás naprosto běžné) záležitosti o pár stupňů těžší díky nepochopení a dost často až neuvěřitelné nenávisti (např. jeden z posledních dílů páté série) okolí a té "správné" hetero části společnosti. Moc se mi líbily výkony všech herců, všechny zápletky i ten očekávatelný závěr seriálu. Všechno dopadlo přesně tak jak to dopadnout mělo a to je další plus tvůrcům - správným příkladem je třeba Brian, ze kterého naštěstí v rámci happy-endu neudělali někoho kým by nikdy být nemohl. Nejoblíbenější postavy: Emmett, Brian, Vic. Nejoblíbenější scéna: Save the Last Dance for Me :) A musím souhlasit s některými zde - je velká škoda, že tenhle seriál u nás asi neuvidíme. Takové originální znění na čt2 či na coolu někdy v pozdějších nočních hodinách by nebylo k zahození. Ale to asi spíš patří do říše snů :/ ()

Charlinka

Myslím, že nikdo nikdy nebude mít odvahu natočit znovu něco takovýho. Z mého pohledu je tento seriál bez chybičky. Vývoj postav (obzvláště Justina, který je na začátku naivní školáček a na konci dospělý muž), dějové linie ať už hlavní nebo vedlejší. Tento seriál si poradil se vším a obsáhnul snad každý problém, který může mezi homosexuály nastat - adopce dítěte, HIV ( u mladých i starých), coming-out, náboženství, politika. Problémy ve škole i na pracovišti. Nenávist i láska. Manželství i rozchod. Prostituce, drogy, rodinné zázemí. Nikdo nikdy nenatočil něco takového (britská verze se tomu nevyrovná) a pokud se člověk dokáže přenést přes t nahé scény tak vás seriál chytne a nebudete mít možnost vydechnout až do samého konce. ()

Kosan

Po pár zhlédnutých dílech mi to přišlo dost na jedno brdo. Postavy se sice trochu vyvíjejí, ale jejich základní charakter zůstává pořád stejný, takže mě pak úplně přestalo zajímat, co se s nimi stane dál. ()

Tsuki003

Yep. Další taková moje, svého času srdcová, záležitost. Nikdy nikomu nevysvětlím, co tomuhle seriálu dlužím. Znamená pro mě dost a strávila jsem nad ním silné chvilky. Dá se říct, že zbožňuju způsob, jakým je to celé zpracované. Postavy tady jsou opravdu charaktery a je stejně snadné si je zamilovat, jako nenávidět. A najdete tady všechno, co souvisí s tématem - to dobré, i to zlé. Od homofobie, hate crimes, coming out, věkový rozdíl, HIV a AIDS, promiskuita vs. monogamní partnerství, adopce dětí queer lidmi... přes diskotéky, drogy, vnitřní souboje člověka, běžnou práci a schopnost řídit svůj život... až po vtip, radost, rodinnou atmosféru, lásku, přátelství a pár srdceryvných okamžiků. Jestli chcete vědět, jak široké spektrum zabírá queer kultura, jděte do toho. Tady zjistíte, že to nejsou jenom fairies, leather daddies, drag queen a chlapi, co mají každou noc v posteli jiného tricka, ale že jsou i celkem stejní jako ti "rovní". Všem, kteří hlásají, že queer lidé se budou smažit v pekle vzkazuju: Jestli je Bůh milující, všemohoucí a neomylný - pak nechápu, proč by měl nenávidět své ovečky za to, že milují. Jak řekla Debbie, genitálie jsou jen doplňky od Boha. A jestli odpouští hříchy... pak doufám, že vám odpustí za to, že nenávidíte lidské bytosti jeho jménem. ()

confuoco

Seriál bol prvý svojho druhu v tom, že všetky hlavné postavy (s výnimkou mamy Debbie) sú homosexuálne orientované a do tohto uzavretého komunitného kruhu tu prenikajú iba občasné heterosexuálne vstupy...a väčšinou aj tak predstavujú len problém :-). Queer as folk bol po svojom uvedení v Amerike od začiatku vnímaný ako kontroverzný a na rôznych frontoch diskutovaný a kritizovaný a to hlavne z jedného dôvodu - tvorcovia sa vykašlali na politickú korektnosť a nesnažili sa ani vytvoriť pozitívnu propagandu pre LGBT práva. Nečakaný úspech seriálu tkvie (okrem výborného scénaru a príťažlivej výprave) práve v jeho nekompromisne krutej úprimnosti a odhalení aspektov komunity (v tomto prípade je možné tento termín naozaj pokojne použiť) od tých najsympatickejších až po tie najnegatívnejšie a najtemnejšie Nevyhýba sa alkoholu, karierizmu, promiskuite, HIV, zneužívaniu, šikane, násiliu ani drogám, a rovnako ako jedna z hlavných postáv Brian sa drží svojho hesla: "No excuses. No apologies. No regrets." S pribúdajúcimi časťami však po opadnutí šoku náhle zistíte, že sledujete predovšetkým osudy jednotlivých ľudí, ktorí zasa až tak odlišní od väčšiny nie sú - aj oni chcú predovšetkým žiť a milovať. ()

penegal

Jednoduše WOW několik prvních dílů mě vyrazilo dech natolik, že sem se nemohl ubránit dívat se dál a dál. Perfektní vykreslování postav a jejich ztvárnění. Gay komunita ukázaná přesně taková, jaká je, někdy člověka napadne STYĎTE SE! ale ve skutečnosti nejsou ani lepší nebo horší než heterosexuálové :-/ Provedl jsem několik velice zajímavých studií na základě různých "pověr a mýtů" a výsledky byli až neuvěřitelné, jednou si o nich budete moci přečíst v mojí knize :-D ()

Adolf47

Tenhle seriál mi doporučil kamarád, když jsem chtěl poznat jeho komunitu. Řekl: "Nedělej si iluze, koukni se a pochopíš." Měl pravdu... ale tenhle seriál mi stejně přirostl k srdci. Výborné herecké výkony, perfektní hudba a Debbie... Dobrá podívaná každé ráno k snídani :-) ()

J.S.Austen

První dvě až tři řady jsou vynikající, potom už se to točí okolo toho stejného dokola a dokola... So are you coming or going? Or coming and then going? ()

TomDolly

Nesmierne sa mi to páči. To prostredie, hlavne z párty, je skvelé. Úžasne vykreslené charaktery, skvelé herecké výkony. Do seriálu sa vžijete a prežívate všetky tie veci či s Brianom alebo Emmettom či úžasnej Debbie, ktorej nikdy nemáte dosť. ()

bad_seed

Na hvezdickove hodnoceni si netroufam. Pro me jakozto heterosexuala, byla scena, kdy Brian zasvecuje mladickeho Justina, posledni kapkou. Nejsem homofob, ale tohle jsem fakt nedal. ()

kandyska

Nesouhlasím s tím, že je britská verze lepší.Pro mě jasně vede tato americká.Škoda, že to asi nikdy nebude u nás v TV, i když bůhví, jak by to u nás nadabovali,že?? Naše TV a film, když už předvedou nějakého homosexuála, tak je to vykroucená růžová příšerka s ženským hláskem a naprosto nesympatickým chováním.Se pak nedivím, že pak proti nim lidi blbě reagujou. Co je v tomhle seriálu ale fakt nejlepší, tak to je výběr hudby.To je něco... ()

niniss

Pro mě naprosto dokonalý seriál až na pár maličkostí, které bych mu vytkla. Gale i Randy jsou naprosto úžasní herci a postavy Briana a Justina jsou skvělé. QaF se rychle zapsalo do mého seznamu srdcovek. A to, co Michael řekl v celém seriálu 2x Brianovi si budu pamatovat snad napořád. "You'll always be young and you'll always be beautiful. You're Brian Kinney for fuck sake!" Jo a taky skvělá hudba. Forever young by Temperance a Proud by Heather Small, což celý seriál otvírá i uzavírá. ♥ ()