Queer as Folk

USA / Kanada, (2000–2005), 65 h 52 min (Minutáž: 44–87 min)

Tvorcovia:

Ron Cowen, Daniel Lipman

Hudba:

Tom Third

Gale Harold, Thea Gill, Hal Sparks, Chris Potter, Peter Paige, Sharon Gless, Sherry Miller, John Furey, Robert Gant, Lawrence Dane, Victoria Snow (viac)

Reklamný kreatívec Brian pohrdá všetkým okrem sexu, ktorého si dopriava vždy a všade. Keď do svojho podkrovia pozve nezletilého a neskúseného študenta Justina, netuší, že z toho bude viac než len známosť na jednu noc. Dobrák Michael ako manažér v supermarkete tají svoju orientáciu, ale v reštaurácii svojej žoviálnej mamy Debbie a na vykričanej Liberty Avenue žije druhý, oveľa zaujímavejší život. Jeho vytočený kamarát Emmett holduje extravagantným tričkám a virtuálnemu sexu a po planom poplachu s pozitívnym testom na HIV sa rozhodne stať heterosexuálom. Našťastie len dočasne. Osud sa zahral aj so „suchárom“ Tedom, ktorý po drogovej kóme rázne prehodnotil svoje priority. Rovnováhu medzi teplými priateľmi z amerického Pittsburghu vyrovnávajú lesbičky Lindsay a Melanie, ktoré „majú dieťa“ s Brianom a vždy sú poruke s ramenom na vyplakanie či s teplou večerou... (arkis)

NinadeL

83/83 Intenzivně jsem žila s tímhle seriál cca půl roku, zrovna když mi vyšla pauza mezi pozdějšími sériemi The L Wordu. A byla jsem okouzlena. Jako seriál je to velice komplexní a uspokojující i náročné fanoušky. Je zde mnoho atributů k detailnějšímu prozkoumání, ale stravitelné je to i jen jako pravidelná schůzka s oblíbenou partou. Milovala jsem párování Chrise Pottera a Hala Sparkse v 1. sérii a jelikož to nedopadlo, tak později to byl hlavní stín na celkovém vývoji. Nicméně nákup comicsu Rage a knižního průvodce k prvním třem sériím zase odehnal mráčky na mém čele. Ptáte se na srovnání s původní UK verzí? US to rozhodně vyhrává na celé čáře, včetně uvěřitelnosti. ()

Faidra

Opakovaná anabáze, která se se mnou táhne u většiny seriálů: ze začátku to vypadá nadějně, pak dobré dojmy postupně vyprchávají, jsouce nahrazeny rozpaky, aby se nakonec zájem vytratil zcela a úplně. Dvě hvězdičky už se mi zdály jako příliš přísné, jakkoli bych to viděla spíš na ně, ale dvě a půl hvězdičky mi tady schází... Nápad to nepostrádá, dobré herce už vůbec ne a hudba v člověku budí touhu začít křepčit vzdor pozdním a k tomuto počínání neprosto nevhodným hodinám. Ale k čemu to všechno, když má člověk dojem, že sleduje dokonale nablýskanou a dokonale povrchní módní přehlídku, jejíž účastníci se procházejí a poposedávají se sofistikovaně znuděným výrazem v tváři a sklenkou v ruce. Povrchnost je slovo, které se mi pro charakterizaci téhle řady nešťastných a méně nešťastných příhod zdá nejvýstižnější. Nebudí to zájem, prožitek, vcítění, ztotožnění s postavami, nebudí to nic. Nezajímalo mě, co bude dál, bylo mi naprosto lhostejné, co a komu se přihodí v dalším díle a kdo si to s kým rozdá na kožené pohovce nebo předložce u krbu. Dalo by se říci, že vyleštěná a z drahých materiálů ukovaná forma pohltila obsah. Jenže to by napřed nějaký obsah musel existovat. ()

Rogue

Průměrný romanťák točící se ve scénáristickém kruhu, postavy rádoby zajímavé, ale ve výsledku nudně papírové a spousta explicitního sexu s lacinou touhou šokovat. Na sžití se s postavami příliš povrchní + na zábavu málo nahláškované = odepsala jsem to po osmi dílech. ()

Disk

První sezóna: Nepochybně jedno z největších překvapení minulého desetiletí. Seriál z prostředí komunity, ve které většina jsou "oni" a menšina jsme "my". Poprvé jsem se seriálem Queer As Folk seznámil před mnoha lety prostřednictvím německé televize PRO7 a už tehdy si mě toto výjimečné dílo získalo. Především výbornou hudbou a tanečními sekvencemi vůbec. Zbytek jsem musel pominout, protože němčině nevládnu. Po letech jsem se rozhodl tuto látku oprášit a k seriálu jsem se vrátil. A teď už s jistotou mohu říci, že jsem nadšen. Ať už zmíněnými tanečními sekvencemi (kamera se v těchto chvílích vyžívá v bayovských čtvrtobletech) či přesným výběrem hlavních aktérů. Samozřejmě že scénáristicky se zde objeví nějaké to klišé jako v jiným "vztahových" seriálech (akorát zde jde o stejné pohlaví), ale ta energie, ten drive, to je něco neuvěřitelného... Zde je totiž parádní chemie mezi jednotlivými postavami. Jejich chování nebylo nelogické, věřil jsem každému, každý byl ve své roli přesvěddčivý. Konec první sezóny je velmi rozporuplný a záleží na každém, jak na to budete připraveni. Nicméně pro mě je důležité, že mě to nakoplo a jsem rozhodnut sledovat další sezónu. Zatím velmi krásných 8/10.______Druhá sezóna: Platí téměř totéž, co bylo řečeno o sezóně první, herci svými postavami žijí, na první pohled pořád dobré. Jen je škoda, že je tu více seznamování a rozchodů, což zavání telenovelou a samoúčelností. 6/10.__________Třetí sezóna: Ubyl počet epizod, přibyly silnější dějové linky a skutečné herecké koncerty. Třetí sérii se nedá prakticky nic vytknout. Závěrečná epizoda je neuvěřitelně emotivní a téměř mě smetla. Jednoznačně nejlepší série. Plných 10/10. ()

Brygmi

There’s None so Queer as Folk Justin Taylor – tak trochu umělec, tak trochu spratek – se jedné noci potkává s Brianem Kinney. První polibek, první sex. Briana chce každý, ale problém je, že ho nikdo nemůže mít. A takhle to všechno začíná. Příběh party přátel – účetní Ted, tak trochu šílený Emmett, lesbický pár Lindsay a Melanie, nesmělý Mikey a samozřejmě Brian, kterému nezáleží na nikom a na ničem. Nebo se tak alespoň tváří... Jeden z mála seriálů, kde s přibývajícím počtem sezón kvalita neklesá, ale naopak stoupá. Z humorné záležitosti s takřka videoklipovým vizuálem se stává čisté drama, u kterého se vám na tváři objeví častěji slzy než úsměv. Postavy se vyvíjejí zcela neodhadnutelným směrem, někdo zemře a někdo se narodí... Bylo by bláhové myslet si, že se takový druh seriálu zalíbí všem, především heterosexuální muži dají zřejmě přednost seriálu The L Word a nejde jim to mít za zlé. Každopádně člověk by neměl QAF odsuzovat, dokud ho nevyzkouší. Třeba v něm něco najde. Třeba v něm najde sebe. A když ne, tak se u něj může alespoň pobavit a ani to není zas tak špatné, ne? Liberty Avenue. Liberty Dinner. Babylon. Save the Last Dance for Me. Nezapomenu... We will survive. ()

Allien.9

Je libo "Sex ve městě" pro (gay) muže? "Queer as Folk" = nejdokonalejší vztahový seriál ever. Nic pro netolerantní (no, kolikrát ani pro ty tolerantní) a o to více pro mě. Dvěma slovy: LGBT srdcovka. I'll never forget. ()

Lenny.M

Vlastně ani nevím, jestli se mi ten seriál líbí nebo ne...The L word je proti QAFu podle mě rozhodně lepší a nemůžu si odpustit trocha srovnání..Shane X Brian, to je kapitola sama o sobě..Shane jsem nesnášela, jenže jak se tak dívám, tak ono asi v každém seriálu musí být někdo takový, jenže tady, u Briana je to až moc přehnané, i ten sex, takže i tu Shane začínám mít bohužel ráda. Tady se nemůžu zbavit pocitu, že 9 z 10-ti chlapů, které v QAFu zahlédnete, jsou gayové a to i v tom "hetero" světě. K 5 hvězdičkám tomu chybí hodně, ale vlastně, nebýt tam dvou L ženských, které tento seriál zachraňují před upadnutím do chlapské stupidity, hodnotím ještě níž.. Průměrná homosexuální podívaná, která, je bohužel i na mě moc a některé scénky opravdu musím přetáčet, a to nejsem žádný homofob.. ()

Ilicka

You'll always be young and you'll always be beautiful - you're Brian Kinney fo fuck sake! - - - Po téměř kompletním zhlédnutí seriálu přidávám pátou hvězdu, od první série klesá množství epizod na téma: Koho Brian dostane tentokrát a co na to Justin? a rozpracovávají se všemožná témata - partnerství, rodičovství, prostituce, HIV, homofobie, překonání sebe sama... Chybí ale konfrontace s heterosvětem, který je téměř jednoznačně nepřátelský, což podle mě realita být nemůže. ()

tomeš

Uf. Musím přiznat, že než jsem QAF viděl, měl jsem velké obavy. Celý seriál o gayích, navíc v Americe poměrně úspěšný? To nevěstilo nic dobrého... Will and Grace jsou aspoň vtipní... Pak jsem shlédnul první sérii a ... QAF si mě získal, přesvědčilo mě to. Je to normální seriál o vztazích - a "normální" v tom nejlepším slova smyslu! Prostě seriál o vztazích se vším, co k nim patří: láska, rodina, přáté, sex... A nutno dodat, že seriál s kvaltiním scénářem, skvělými hereckými výkony (Debbie!), geniální výpravou i hudbou. Takže nejdřív jsem měl pochyby, při první epizodě trochu šok (tvůrci si neberou servítky), a při dalších epizodách už závislost na Liberty Avenue a Babylonu :) Jen se teď trochu bojím těch dalších sérií (jak píše Yojimbo, což jsem slyšel i jinde). Ale prozatím musím podtrhnout co píše Wendy i Brygmi. Svoje "poprvé" člověk nikdy nezapomene a QAF je sakra průlomová věc. ()

Anchi

Nová závislost. Brian & Justin nejlepší milenecká dvojice všech dob. / Ach jo, dokoukány všechny díly... Až je mi z toho smutno. ()

Cimr

,,Teplouši nejsou jiní, než ostatní lidi. Řekneš jim, že něco nemůžou mít, a najednou to chtějí." Seriál, kde i být loser je vlastně docela cool a sexy. Seriál o problémech lidí prvního světa, kde se občas všichni chovají jako sobečtí bastardi a je těžké s nimi sympatizovat (Michaela odmítne chiropraktik vykouřit na prvním rande, hned si to vezme osobně a vyráží do gay baru najít někoho, kdo mu to udělá - a to jedna z nejsympatičtějších postav). Na druhou stranu, QAF patří velké uznání za to, že gay svět zobrazuje bez příkras. Každý, kdo zažil něco na Grindru nebo někdy vyrazil na tah do gay baru, zřejmě musí uznat, že se vyobrazení v tomto seriálu od reality zas tak neliší. Tvůrci si evidentně dělají srandu ze "zbožšťování" homosexuálů - postavy zde koukají na seriál, který gaye zobrazuje jako éterické bytosti zalité sluncem a neustále hovořící o dětech a umění - a sami strhávají pokryteckou masku a (sebe)ironicky ukazují věci, tak jak jsou. Narazit se tu dá na celou řadu věcí, co teplí skutečně řeší: lze mít vztah s HIV pozitivním partnerem? Jak náročné je pro gay pár adoptovat dítě? Jak má gay důstojně stárnout? Může fungovat volný vztah, kdy spolu dva jsou, ale pravidelně si užívají s jinými? Co se QAF rozhodně nedá upřít je to, jaký seriál udělal průlom a jak byl pro LGBT komunitu zásadní. Už v roce 2000 vzniklo dílo pro televizní obrazovky, kde se muži (i ženy) oddávají nejrůznějším sexuálním praktikám, a to ve velmi otevřené podobě. Jako kdyby se se začátkem nového tisíciletí symbolicky něco prolomilo: Jde o první seriál, který homosexuály nevykresluje jako zábavnou odchylku, takové ty "gay kamarády od vedle", ale posouvá je rovnou do centra dění, vytváří z nich hlavní hrdiny. Zábavným způsobem tak mění vnímání toho, kdo jsme "my" a kdo jsou "oni", resp. kdo je "většina" a kdo "menšina", (,,Zrovna se oddávají sexu. No, spíš takové té heterosexuální nápodobě.") což je pro sebevědomí komunity nesmírně důležité. Je ale nutné brát to trochu jako pohádku, jako Sex ve městě pro buzny. Všichni lékaři, manažeři, studenti, sportovci, svatebčané... na které naši hrdinové narazí, jsou nakonec gayové, což samozřejmě vytváří jakýsi fantasy svět, do kterého heterosexuálové nemají přístup. Je to pěkné, ale skutečný svět může být potom trochu zklamáním. Seriál občas působí trochu mravoučně (asi jako Step By Step) - když tu někdo nepřeje LGBT komunitě, je nakonec nějak přelstěný a (alespoň morálně) prohrává. Ale naštěstí tu všechno nekončí dobře a nekonají se žádné zázračné obraty v psychologii (rodiče Lindsey, otec Briana i Justina), žádné "ach byl jsem tak hloupý, mrzí mě to, jste vlastně docela fajn". Takže sice jde o pohádku, ale pohádku místy dost smutnou a temnou. Ti sobečtí bastardi mi nakonec chtě nechtě přirostli k srdci a když se k tomu připojí řada skvělých hlášek (,,O svém synovi jsem vždy věděla, že je na kluky. Vlastně jsem to řekla já jemu!"), několik vpravdě silných momentů (poslední díl první série) a výborně natočené scény z tanečních klubů, přeci jen musíme uznat, že tu máme něco výjimečného. () (menej) (viac)

ivishka

Zajímavá přehlídla chlípnosti jednoho zbohatlého gaye Briana.No velká část se odehrává kde jinde než v barech a klubech a nebo po jakýchsi fast foodech čímž své prostředí značně neurčuje a dokonce mi přijde, že ani tak nejde o ten děj jako o určité scény s kterými si herci a vůbec tvůrci všeho možného dali jistě velikou práci a to jest sexuální scény.Jsem jen člověk z masa a kostí jako všichni ostatní a u sexuálních scén jsem občas koukala s otevřenou pusou.Akorát jsem prostě někdo ,kdo miluje intriky a zamilovanost malého "štěňátka" Justina,který právě přichází na to,že je gay a svěřuje se o tom své nejlepší kamarádce ze školy-mi přišla na celém příběhu asi nejvíce sladká (ta jeho zamilovanost) a pořád jsem si přála aby ti dva konečně byli spolu.A časem se na chvíli podaří akorát ani jeden z nich nebude šťastný.Mrzí mě konec.Co jsem si skutečně užívala jako divák byly díly s krásným mladým houslistou a Justinem,který se rozhodl,že si také najde bokovku..Poutavé občas příliš zdlouhavé ale za ty sexuální scény to stojí :-D. ()

petrsv

Ten seriál má jedinou chybu - asi se nikdy nebude vysílat u nás. Skvělí herci, skvělá hudba, ale pro obyčejný lidi, co koukaj na našich komečních TV na telenovely a seriály, to asi moc nebude...:-) ()

spygirl

Luxusní podívaná... Oblíbené postavy: Brian (ach.....), Michael a Ted (postupem času i Emmet). Neskutečně okouzlující atmosféra, velice sexy, má to drive :-), perfektní hudba, herci, kamera, střih. 1. řada - 100%, 2. řada - 100%, 3. řada - 100%, 4. řada - 100%, 5. řada 100% Vyjde někdy na dvd s českými titulky??? Snad nežádám tak moc... :-/ SPOILERY!!! Ta Brianova nadrženost :-) se mi zdá někdy až přehnaná a ani nemoc ho nezměnila, no ale budiž. Jednoho podobného chlapíka znám, takže vím, že to může být reálné. :-) Jen ještě takový postřeh: jsou zde ukázány 2 extrémy v chování: Brianova nezřízená promiskuita, chlad a ironie.... a Michael - citlivý muž, který bývá na druhém člověku citově hodně závislý... Pročítala jsem si komentáře a nechápu, v čem se některým nezdá to, že Briana chce tolik chlapů? Přece nebalí žádného heteráče, prostě pokud vidí, že s ním někdo flirtuje, jde do toho.... :-) a vzhledem k tomu, v jaké komunitě se naše partička pohybuje, tak není divu, že je o něho takový zájem. --- Oblíbené hlášky: Brian [to Justin]: "So are you coming or going? Or coming and then going? Or coming and staying?" (a to ještě ani jeden z nich netuší, že 3. varianta bude správně... :D ) *** Brian [to Justin]: "I don't believe in love; I believe in fucking. It's honest, it's efficient. You get in and out with the maximum of pleasure and minimum of bullshit. Love is something straight people tell themselves they're in so they can get laid, and then they end up hurting each other because it was all based on lies to begin with." (101) *** [Justin walks into Brian's loft when Brian's ready to do it with the trick.] B: "Oh, fuck! " some guy: "Jesus, who's this? " B: " That's the president of my fan club. [to Justin] What do you want? " Justin: "My Mom's out of control. Now she's following me." B: "That must be an inherited trait. " :D * Brian [to Justin]: "You're the only one you need. You're the only one you've got." (105) *** Debbi to Justins mother: Dáš si čaj? Máme tady heřmánkový, bylinkový, jak se tady dostal kondom? :D Dále pro dobrou náladu, přesně ten potřebuješ." (105) *** Dr. David [to Michael]: "To je Hugo Boss? " Michael[ohlíží se kolem sebe]: " Kde?" Dr.David: "Tvoje bunda. " :D :D :D *** Michael: (stěžuje si Brianovi, že pokazil rande) "Posloucháš mě vůbec?" Brian: "Sebelítost se snažím odfiltrovat. Měkne mi z toho p**o a to bychom nechtěli, že?" :-) (106) *** B [to Justin's father] : "So in other words, for Justin to live here with you he has to deny who he is, what he thinks, and how he feels? Well, that's not love. That's hate. " (108) *** B: [to Justin] "Mimochodem...Chyběl jsi mi. " *** Daphne: "Nejsem lesbička, ale jsem velká fanynka. " :D (106) Skvělý trailer: http://www.youtube.com/watch?v=xU9JfSbyJJ8 ()