Star Trek

• USA Star Trek (viac)
USA, (1966–1969), 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston (viac)

Posádka hvězdné lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka se noří hluboko do vzdálených koutů vesmíru, aby objevila nové světy a civilizace. (Netflix)

Recenzie používateľa majo25 k tomuto seriálu (82)

Rajský syndrom (1968) (S03E03)

Po westernovej téme prichádza indiánska. Prečo nie, aspoň, keď je obstojne vysvetlená - systematické osídľovanie planét našej galaxie rasou Ochrancov. Kirk (alebo Kerok) sa môže cítiť ako boh a využívať tak výhody, ktoré mu z toho plynú - krásne tiché prostredie, úcta, pekné indiánky. Dobré (faceliftované) efekty a prítomnosť skutočného obelisku. ()

Případ Enterprise (1968) (S03E04)

Príbeh určite zaujímavý a originálny (Kirk ako Romulán, Spock ako subjekt sexuálnej túžby romulánskej veliteľky), ale na druhej strane aj plný logických chýb a skutočnosti, že šťastie a náhody až príliš do seba zaklapnú. Na tak špionážnu zápletku mi tu chýbalo aj potrebné napätie. Úsmevné je, že Romuláni sú vraj bojovný národ a Kirk ich katuje jedinou ranou a je tu toho ešte viac. Škoda toho množstva nelogizmov. ()

A děti půjdou v čele (1968) (S03E05)

Zlo povstáva skrze detí a Kirk má čo robiť, aby dostal moc nad Enterprise späť do svojich rúk. Išlo by to ale aj jednoduchšie, keby na deťoch použil nejakú formu násilia, napríklad pravačku, alebo aspoň uspať všetkých nejakým plynom vo ventilačnom systéme. ()

Spockův mozek (1968) (S03E06)

Rozhodne zaujímavý námet s množstvom hi-tech hračičiek, nápadov a pekných slečiniek. Takého mecha-učiteľa by som bral. Ja na Kirkovom mieste by som si vybral planétu so stupňom vývoja ľudí podobných Zemi v roku 2030. Určite by to bolo zaujímavé. ()

Což v pravdě žádná krása není? (1968) (S03E07)

Spock v pomätení mysle a slepá psychologička, ktorá vidí skrze špeciálny oblek - fajn vychytávka. Ale to, že ľudia pri pohľade na ultraškaredého emzáka upadnú do šialenstva, je jemne povedané úsmevné. ()

Empatik (1968) (S03E08)

Stretnutie s vyspelejšou rasou podobnou s tou z pilotného filmu Klietka. Zápletka je však iná. Dobré masky. Sranda, že keď mučia doktora, je plne oblečený, keď Kirka, tak je polonahý. ()

Síť Tholianů (1968) (S03E09)

Už sa aj rozlúčili s Kirkom a on sa ráčil navrátiť sa späť. Škoda, že Tholiania sa vyskytujú viac v názve ako na obraze. Ich sieť je len krovím epizódy a všetko dôležité sa odohráva medzi posádkou. Otravný McCoy opäť ukázal, prečo je nanesympatickejšeou postavou Enterprise. ()

Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe (1968) (S03E10)

McCoy ako milovník...no zbohom. Zvyknem mať trochu obavy pri filozofických názvoch epizód, ale táto patrí medzi výnimky. Má veľmi zaujímavú tému - desaťtisíc rokov stará loď plaviaca sa vesmírom a vydávajúca sa za svet, v ktorej slová tvorcov sú hlasmi božími a vedecká fantastika sa spája s religiozitou. ()

Den míru (1968) (S03E11)

Celkom slabá téma i zápletka. Aj preto ma prvá polovica deja začala nudiť. Druhá polka sa síce lepší, ale aj kvôli tomu prvoplánovému pacifizmu to nie nič extra. Logických chýb je tiež dosť. Keď Klingóni, tak radšej v podobe vesmírnych bitiek. ()

Platónovy nevlastní děti (1968) (S03E12)

Nie zlá téma, aj keď telekinéza bola v seriáli už viackrát jeho náplňou. Ale sledovať vyše 20 minút natriasanie sa hlavných protagonistov (pod mocou uchvátiteľov) v krčoch a prisprostých tancoch - kvázi ponižovanie - mi prišlo dosť nudné. Uhuru konečne aspoň na chvíľu vidíme aj v niečom ženskejšom. ()

V mžiku oka (1968) (S03E13)

Konečne parádna téma hodná Star Treku. Zrýchlenie až na neviditeľnú úroveň a neviditeľní votrelci. Kirk opäť nezaprie svoje playboyjské pudy. Len taká drobnosť - pri ultraspomalení niektorých scén vidno trhané zábery - darmo, vysokorýchlostné kamery vtedy ešte neexistovali. ()

Ta, která přetrvá (1969) (S03E14)

Enterprise bez kapitána a Kirk bez svojej lode. Viac priestoru dostáva Scotty, a to je len dobre. Malý postreh - keď sa na prieskum planéty prizve k výsadku nejaký vedec - vždy je to žena (kvôli playboyovi Kirkovi), na moje prekvapenie tentoraz je to ale muž - koniec ale ukáže, prečo tomu tak bolo - ženu by nenechali umrieť. ()

Poslední bojiště (1969) (S03E15)

Slabšia zápletka o smrtiacej nenávisti, ktorá sa scvrkáva na duo emzáckych votrelcov. Pri viacerých momentoch bohužiaľ aj nudí - napr. pri potenciálnej autodeštrukcii Enterprise, pri dekontaminácii planéty alebo pri naháňačke dvoch emzákov - všetko len s cieľom naťahovať čas. Plus má značné množstvo logických chybičiek a ani nie je vysvetlené, ako jeden z humanoidov dokáže voľou ovplyvňovať navigáciu lode. ()

Koho chtějí bohové zničit (1969) (S03E16)

Daľšia z rady tém o úteku zločincov či šialencov. Nielen tvorcovia Star Treku ale celkovo Američania ich často používajú. Pre mňa tieto témy až tak atraktívne nie sú, ale táto je celkom nápaditá, s viacerými hláškami a hlavne, vždy sú užívam, keď má dočasné velenie Enterprise nadporučík Scotty. ()

Prokletí Gideonu (1968) (S03E17)

Samota versus preľudnenie, ktoré v budúcnosti čaká aj našu planétu. "Každý z nás by zabil, aby mal miesto iba pre seba". Epizóda by si pýtala viac akcie, sofistikovať zápletku a trochu pritlačiť na záver, ale inak fajn téma. ()

Světla Zetaru (1969) (S03E18)

Scotty sa nám zamiloval a takmer zabúda na svoje povinnosti. Ale vkus má dobrý. Zápletka je zaujímavá, ale trebalo na nej viac popracovať, aby sa diváci o záhadnom jave nedozvedeli iba tak, že im to ten "jav" sám vyjavil. Dekompresná komora má teda obrovskú moc. ()

Strážci oblak (1969) (S03E19)

Prosociálne orientovaná epizóda, ktorá mi témou trochu pripomenula Demolátora. Horných 10 000 si užíva slastný a kultúrny život bez násilia niekde tam hore, a to všetko na úkor miliónov pracujúcich, ktorí začínajú vyťahovať pazúriky. Kirkovo nezasahovanie do autonómneho sveta sa tentoraz odsúva na vedľajšiu koľaj. Komunisti by boli z neho unesení. Iné starosti má Spock, na ktorého sa po romulánskej veliteľke tentoraz zamerala žena prahnúca po jeho veľkom...ehm...intelekte. ()

Cesta do ráje (1969) (S03E20)

Deti kvetov dorazili už aj do Star Treku. Miešať 60-kové hnutie do ďalekej budúcnosti je trochu trápne a nehodné tohoto seriálu. A ešte keď 400-člennú posádku oblbne 6-členná partička hippies. Rozum a techniku odmietajú, hlavná vec, že ju ovládajú pomaly lepšie ako profíci. Všetci prestávajú makať a začnú počúvať hudbu, ako keby nikdy hudbu nepočuli. Akurát Čechovova kamarátka bola na zožratie a koniec zasa nastolil späť "boží" poriadok. ()

Rekviem za Metuzaléma (1969) (S03E21)

Zaujímavý začiatok, ktorý sa neskôr prehupuje k pointe o androidoch a nesmrteľnému človeku. Téma androidov nie je pre Star Trek nová, už v prvej sérii je o nich jedna epizóda, aj keď trochu z iného súdka. Nevieryhodná je ale skutočnosť, že sa Kirk behom cca 3 hodín zamiluje do dievčaťa, hlavne keď vieme, aký je playboy a ako často necháva po planetách svoje "lásky". Kirk sa celkovo chová nelogicky. Minimálne mohli obsadiť do role androidky niekoho krajšieho, zvodnejšieho, ktorému nemuseli skvostnými šatami zakrývať jeho nesúmernú postavu. ()

Kruté divadlo (1969) (S03E22)

Začiatok navnadil, ale akonáhle sa posádka premiestnila na planétu a začal naivný súboj tímov, stratilo to náboj a prevládli nelogičnosti. ()

Star Trek má nového Pikea

27.02.2015

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)