Star Trek

• USA Star Trek (viac)
USA, (1966–1969), 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston (viac)

Posádka hvězdné lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka se noří hluboko do vzdálených koutů vesmíru, aby objevila nové světy a civilizace. (Netflix)

maaan

"Space: the final frontier. These are the voyages of the starship Enterprise. Its five-year mission: to explore strange new worlds, to seek out new life and new civilizations, to boldly go where no man has gone before." ()

Calwen_

„Kapitáne, bez phaserů a bez možnosti jakéhokoliv spojení s lodí je nelogické si myslet, že obstojíme proti celé vojenské síle této planety.“ „Dobře Spocku, slyšel jsem Vás. Oblečte si uniformu a….. schovejte ty uši.“ Sci-fi seriál, který změnil svět. Utopistické, kouzelné retro a těžká srdcovka každého řádného trekkie. Logicky za 5*:) ()

pepa3rd

Jak mám svět Star Treku rád, tak pro mě začíná až Novou generací a toto je jak výlet do dávné minulosti. Není špatné znát počátky, protože si pak člověk o to více vychutná kontinuum, které ST tvoří, ale spíše než přes tento seriál je lépe se s nimi seznamovat díky povedeným filmům s posádkou kapitána Kirka, kde zpracování díky vyššímu rozpočtu nevyznívá v dnešní době tak extrémně rušivě. Tento seriál je dnes již jen těžko sledovatelný. 50 % ()

Fionor

Čas se na seriálu nemilosrdně podepsal - ale i přesto je dodnes koukatelný. Místy by sice epizody zasloužily větší než malé zkrácení a osekání o logické chyby, ale jinak by i tak obstály proti současné mainstreamové konkurenci. Navíc oproti modernímu filmovému zpracování disponuje i něčím navíc - uvěřitelnými a sympatickými postavami. ()

deepspace101

Star Trek z doby, kdy se na můstku Enterprise běžně vyskytovaly osoby, které by ruským přízvukem mohly řezat plech, u Hvězdné flotily frčely pyžama a minišatičky (šedesátá léta se nezapřou) a proces teleportace trval nekonečně dlouho, u mě na pozdější série trochu ztrácí. Nikoliv kvůli zastaralým trikům, na těch mi nezáleží, ale kvůli embryonální fázi vývoje esence startrekovského univerza, to jest morální a myšlenkové stránky, a z dnešního pohledu přílišné "komerčnosti". Kapitán Amerika, tedy James T. Kirk, trpí neustálou potřebou se s někým rvát (v tehdejším podání spíše se přetahovat, válet a políčkovat), v případě nouze přenechá tuto jistě nemilou povinnost někomu z podřízených, a jako správný chlapák má samozřejmě děvče v každém přístavu, respektive na každé planetě (a je-li potřeba, opět se najde ochotná dobrovolnice mezi posádkou). Přitom je nad všechna slunce jasnější, že nejzajímavějším charakterem na palubě je pan Spock, jenž se o poznání méně válí, poněvadž k ochromení protivníka mu stačí jediný hmat, a jemuž nad Kirkovými skutky pochopitelně často povyjede obočí. Budoucnost naštěstí přinesla více Spocků než Kirků a já se stejně nemohu ubránit nostalgii a vděku – takhle to tenkrát všechno začalo!!! ()

wakage

Jednoznačně nejlepší Star Trekovský seriál. Celý seriál je jedno velké dobrodružství, při kterém se posádka po hlavě vrhá do jakkoliv nebezpečné situace. Pokud divák zapojí svou představivost, aby si odmyslel staré kulisy, tak se vydá kam se dosud člověk nevydal. A přesně o tom má Star Trek být. Jedinou hrubkou je ke konci seriálu přílišné opakování motivů z historie lidstva, ale i tak je tenhle seriál nejlepší co se týče zábavy a dobrodružství. Trio Kirk, Spock a Kostra s jejich pošťuchováním a vtípky, zejména na konci každého dílu, je prostě nepřekonatelné. (hodnocení jednotlivých dílů v mém profilu) ()

Drom

Ach ta doba naivních scifek a papírových kulis. A jakcí si mysleli hrdinové že jsou progresivní floutci na scéně jak ze 70. let. Konvence velí multi-kulti, takže tu máme jak šikmookého prodejce ze stánku, sovětskýho rozvedčíka, černou operátorku, obtloustlýho mechanika (Welshie!!!), doktora z minulé dekády a ušatýho myslitele z kámošský rasy ufounů. Ale ne všichni alieni jsou kámoši, divák je tak seznamován s celým vesmírem ST. Vše je dílem humorné, amerikanistické a arkádovité. Kapitán přefikne každou sukni (ač na Rikera a jeho "ono" pod zákonem nemá) a na každýho vyzraje nebo mu rovnou pár vysází. Tvůrci se s fantasií nekrotí, takže tuhle je nepřítel mozkovňák jak z UFA a o dvě planety dál třeba myslící kameny, jízda jak na horské dráze. Do nějaké větší hloubky se však seriál pouští ojediněle a důraz je na přímočarost. S efekty se tvůrci celkem snažili, já vím, ty kompy dneska, ale oni nic takovýho před padesáti lety neměli a jak se to povedlo. Škoda, že nezbylo na deformovaná čela Klingonů. Díly jsou poměrně koukatelné (jen naivní) a i přes rozmanitost postav je jen malé procento otravné, dialogy spíše trapné než bezduché. Je to každopádně spíše pro horlivější fanoušky sci-fi, kteří to či ono seriálu odpustí. Live long and prosper. ()

Shakaar

první seriál z legendy jménem Star Trek je zároveň nejkratší a nejznámějším seriálem na světě ( hlavně tím že v tehdejší době se létalo na měsíc ). Seriál je navíc specifický tím že řešil tehdejší problémy ve společnosti jak bylo např rovnoprávnost žen, rasismus atd.. V dnešní době už asi mnozí nepochopí a neocení, hlavně tím že jsme nežili v té době. Negativa seriálu vidím v tom, že navzdory tomu, že je v 23. století sjednocená Země, tak se tam objevuje až přiliž často americká ideologie ( např. vlajka USA, až příliž často se historie mimo Zemi shoduje s tou americkou, posádka prakticky čistě americká atd. :) ). Mezi další negativa vydím až přílišné vnucování federace ( nejen u tohodle ST seriálu ). Nebýt těchto vad, tak bych dal 4 hvězdičky. Takhle dám pouze 3, ale na tehdejší dobu když vezmu v potaz nízký rozpočet a seriál putoval mnoha vysilacími časy, bych řekl že tvůrci udělali kus práce. ()

Respex

Řeči jako příliš staré snad nemyslíte vážně? Mona Lisa vlastně taky neni nic moc. Je to starej kus papíru a nejsem si jist, co na něm lidi vidí. Za prvé tento ST odstartoval podle mě serii, která nemá obdoby. Za druhé je to klasika proboha! Za třetí je to klasika proboha! Tento seriál přinesl hodně nového, takže i přes různé chyby, nedodělávky atd. se mu to musí odpustit. Některé komentáře jsou stylu: Ta Cesta do pravěku je docela fajn, ale zpracování moc staré, staré, staré.. Čím to asi je? Za mě 5* PS. děkuji bohu za nový film Star Trek, hodně lidem vytřel zrak. ()

Lorge

Všechny výtky, které zde zazněly mají pravdu. Je to staré, kulisy jsou prehistorické, herecké výkony... no... skoro nulové. Ale na ničem z toho seriál nestaví. Seriál staví na příběhu, filozofické rovině a originalitě a to jej dělá jedinečným. A také první důstojník Spock (Leonard Nimoy) ale o tom netřeba se zmiňovat. Ale přeci jen, nepřišlo vám divné, že jediný, kdo si vždycky roztrhne uniformu (na levém rameni) je jen a pouze kapitán James Tiberius Kirk? .) ()

RajAthen

Vemte si mikinu, papundelkové kulisy, pár nesmyslných názvů a hle... vesmír vám leží u nohou a zrodil se kult. Nevím jestli bohužel, leč jsem si k němu nějak nikdy nedokázal najít cestu, aniž bych se tedy nějak příliš snažil. Pozitivem budiž, že sám seriál se dvakrát vážně nebere, na rozdíl od jeho geekovských následovníků, viva Sheldon Cooper. ()

Nyan

Je hodně poznat, že tenhle seriál byl točený pro jinou generaci. Speciální efekty (nebo jejich absenci) bych odpustil, ale příběhy se po chvíli stanou repetetivní a nudné. (Hodnoceno po první sérii.) ()

ShossGrey

Príšerné efekty. Mimozemšťania, ktorí sa od ľudského plemena líšili trebárs len farbou pokožky. Členovia posádky, ktorí sa v každej situácii chovali podľa presne stanoveného vzorca, až sa z toho vytvorila poriadna zbierka klišé. Ultimátna úchyláreň a ukážka, ako by budúcnosť vyzerala, keby ju mierne rezli zlaté roky šesťdesiate...že ma toto všetko neodradilo od vysokého hodnotenia? Nie, pretože toto je pre mňa najvesmírnejší kult všetkých čias, ktorý som si zamilovala i v dobe poznačenej Avatarom a inými dielami čírej vizuálnej perfekcie. Obľúbila som si celú, mierne trafenú posádku statočnej lodi Enterprise, kde každý je niečím výnimočným i keď predsa na piedestáli to u mňa vždy bude mať isté prísne logický Mr. Spock a ruský akcent Čechova. Ja viem, že možno je to tak žalostne šablónovité ale celé to srší vtipom, kvantom skvelých hlášok a zaujímavými zápletkami. Už lepší odrazový mostík pre celý žáner sci-fi si naozaj predstaviť nedokážem. A kiežby som vedela spacifikovať nepriateľa takým skvelým chmatom ako ten špicatý Vulkánec, damn it! ()

SFalconJ

Jste hloupí, když tu píšete fráze typu "zub času ohlodal", nebo že se jedná o už starý přežitek, který je dnes směšný. Původní Star Trek má své kouzlo, své osobnosti a své charaktery, které jsou jedinečné a nenahraditelné. Co na to, že dnes jsou stokrát lepší triky. Srovnejte si měřítka. Dnešní generace už tohle nedokáže ocenit, protože to není moderní, co je staré, je špatné, nové je lepší. Hodnocení na iMDB, se velmi liší od toho na ČSFD - tam má totiž seriál 8.4, tj. 84%! Zkuste ocenit opravdový kultovní poklad sci-fi žánru. Něco takového už nikdo znovu nenatočí. Jedná se o klasiku, navíc plnou zajímavých myšlenek, úvah a vzkazů divákům k zamyšlení. Seriál, u kterého nechybí nápad, vtip, zápletka, seriál, který vás ani na chvíli nenechá nudit a k tomu pan Spock, kapitán Kirk, doktor McCoy a další, které si nejde nezamilovat. ()

Mik_e

Původní seriál s tou nejlepší posádkou, která kdy pro Star Trek vznikla. Zpočátku působí dost nekoukatelně a pokud to někdo po pár dílech vzdá, skoro se ani nedivím. Ale postupně si posádka vaše sympatie určitě získá, a ústřední trio především. Konečně, ten seriál je hodně právě o přátelství kapitána Kirka, důstojníka Spocka a lodního lékaře McCoye. Dialogy pro ně jsou napsány bezvadně a hlavně proto jsem si seriál tak oblíbil. Nicméně zápletky jsou často dost bizarní a triky svou kvalitou jen pro otrlé. ()

forkys

Přes svoji prostost je tato etapa star treků nejlépe koukatelná a Kirk je vždy tim rozumným, který řeší ty nicotné problémy s chladnou hlavou. Bohužel to se nedá říct o následujících filmech, v kterých už se každá postava chová jinak a tudíž se stěží dá říct, že jde o nějaké pokračování star treku. Dovětek v názvu této tří sériové etapy je oprávněný: The Original Series, protože jde o alfu a omegu celého star trek kultu. ()

kukkik

Je to starý seriál a je to na něm hodně vidět. Ale když se ponoříte do atmosféry a užíváte si místy úsměvných hereckých výkonů a efektů, může se stát, že se z vás stane Trekkie. Mě se to stalo a oplátkou dávám 4/5 této nezapomenutelné kultovní klasice. ()

Ceberus

Po opětovném zhlédnutí prvního filmu musím konstatovat, že pro mě osobně začal skutečný Star Trek právě až filmem, kde poprvé zazněla Goldsmithova ikonická hudba nové generace a speciální efekty postoupily o dekádu dále (viděl jsem neremasterovanou verzi seriálu). Z celého seriálu si vybavuji pouze tři "skutečné" mimozemské rasy - Andoriany, Tellarity a Vulkánce/Romulany. Být Klingonem v TOS znamená pouze hustší obočí a vousy, až teprve první film skutečně definoval Klingony tak, jak jsou mi známí. Všechna ostatní mimozemská setkání jsou výhradně s lidmi - potomci lidí, cestování v čase, spousta planet s "paralelním vývojem" do lidské podoby a mnoho dalších výmluv, aby se ušetřilo za makeup. Nesrovnatelné s TNG přístupem "každou epizodu nový mimozemšťan" (s nadsázkou). Také mě překvapilo, že na rozdíl od všech ostatních seriálů, které stály na sedmi- a vícečlenných ansámblech, kde každá postava mohla mít i několik dílů za sezónu věnovaných rozvoji oné postavy, tak TOS stála výhradně na triu Kirk+Spock+McCoy. Zbylá čtveřice (Scotty, Uhura, Sulu, Chekov) byla věčně v pozici křoví, možná s výjimkou dvou, tří dílů. A ano, všechny ikonické fráze a parodie skutečně odrážejí obsah seriálu - Kirk je opravdu bitkař a sukničkář a má zvláštní pauzovací dikci, McCoy neustále upozorňuje, že je doktor a ne cokoli jiného, a taky stále o někom prohlašuje, že "je mrtvý, Jime", Spock neustále někoho uspává vulkánským nervovým stiskem, zvedá obočí a všechno je pro něj fascinující, no a lidi v červených uniformách skutečně umírají statisticky významně častěji. :-) A občas také narazíte na postavy nebo herce, které pak lze spatřit v pozdějším ST. Všichni vědí, že Khan nebo Cochrane jsou následně ve filmech, že Klingoni Kor, Koloth a Kang jsou v díle DS9, že první dáma ST Majel Barret hrající sestru Chapelovou je v TNG a DS9 jako Lwaxana Troi... proto musím říct, že nejvetším zjevením pro mě byly hned dvě epizodní role tehdy ještě mladé Diany Muldaur, kterou jsem znal jen jako doktorku Pulaskou z TNG. ()

Star Trek má nového Pikea

27.02.2015

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)