The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

jizvoun

Bez diskuze plných pět hvězd za to, jak ve světě kriminálek LA a podobnejch volovin působí seriál neprosto autenticky a hlavně nadčasově. Po 18 letech od první série sedím přibitej k televizi a hltám každej díl. Těžko o tom napsat krátký komentář. Charaktery postav jsou naprosto boží, ke každýmu si tu člověk najde sympatie. Hrdinové jsou tu obyčejný lidi, který byste normálně potkali na ulici, žádný superhrdinové, ale borci, který by klidně mohli bydlet naproti v ulici. Nic tu není černobílý, ale vše je pouze odstínem černé. Politika, sociální systém, školství, nezaměstnanost, drogy a především urputná a ve většině případů zoufalá policejní práce. Když se po dlouhé dřině něco povede, seriál to hned rozšlape do deziluze a už dopředu je jasné, že veškeré to úsilí, oběti a čas, který do vyšetřování postavy dávají, vyjde vniveč. Rozhodně jeden z těch nejlepších seriálů, co jsem měl možnost vidět. Jedna z fajn věcí je to, že po celou dobu pěti sérií si seriál drží stejné herecké obsazení a sleduje i linky těch, kteří partu opustili. ()

dauby

Dokoukal jsem horko těžko 1. řadu. Velmi slabá trojka, 50%. Vysoké hodnocení tohoto seriálu nechápu, je naprosto tuctový. ()

Snoove

Seriál, který předběhl svou dobu. Pilot možná není tak atraktivní, ale pak pomalejšímu tempu člověk přivykne a už ho to nepustí. Skvěle napsané i zahrané.. Nová srdcovka ()

dlouheBidlo

Náročné. Pomalé a přitom výživné. Chvilku to trvalo, ale pak mne vtáhlo.  První filmové dílo, kde jsem se vcítil do "duší" černých zločinců, a když po zásluze umírali, měl jsem knedlík v krku. Už jenom tímto je pro mne seriál zcela jedinečný, to ve mne nevyvolal nikdy nikdo. Sociologicko-historická sonda do úpadku společnosti. Vyobrazení života "zkurvených negrů" s minimem omluvné politické korektnosti. Vyobrazení zkurvených policajtů, zkurvených odborářů, zkurvených politiků, zkurvených lesbiček. Zkurvený svět. Ale kurva přirostl mi za těch pět sérií k srdci. Neskutečné! HBO rulezz! Tohle z Netflusu nikdy nevypadne. ()

EricNor

Všichni mi tvrdí, že je Wire nejlepší, drsný krimiseriál o tom jak to chodí u policie, ale kdepak, u mě zůstává jednička The Shield o mnoho koňských délek. The Wire je pomalejší v tempu, postavy mi zatím k srdci nepřirostly - jediní kdo se mi líbí je kupodivu neodsouzený černoch z prvního dílu a bezdomovec. Ale koukat se na to dá. ()

Vindemiatrix

"Yo, fuckin, Omar comin, man!" Je neuvěřitelné, s kolika plasticky vykreslenými postavami (a jejich prostřednictvím i rozmanitými příběhovými rovinami) dokáže seriál v každé epizodě pracovat, aniž by působil nevyrovnaně či ztrácel kontrolu nad hlavní dějovou osou. Velmi komplexně pojatá kriminálka na pokračování, ve které sice nechybí určitá dávka nadhledu a tu a tam i náznaky idealizace (postava Omara), ale jako sonda do každodenní policejní i zločinecké rutiny (včetně s tím souvisejícího sociálního prostředí) si nebere servítky. Obzvlášť když přijde řada na rozkrývání disfunkčnosti politických a byrokratických mechanismů či profesních (ale i osobních a rodinných) vztahů. Právě tyto faktory dokáží pořádně zamíchat kartami - a rozdat nejednoho černého petra. Oblíbenci (po prvních třech sezónách): Omar Little, poručík Daniels, Lester Freamon, Prez, Beadie, D´Angelo Barksdale. ()

Rangerek

Dokonalé. Skvěle zpracovaný seriál, kde sledujeme všechny vrstvy života v Baltimoru od posledního feťáka přes dealery, kmotry, policisty a různé profesní skupiny až po politické špičky. A přitom všechno působí naprosto realistiky. Nebudu zbytečně opakovat to, co už popsali ostatní, jen bych vypíchnul třeba to, že je fascinující sledovat jazyk. Černí dealeři si říkají "negře" a nemají ponětí, že v angličtině existuje minulý čas nebo že se neříká "He do." Jen výjimečně stojí za zmínku české titulky, ale chtěl bych za ně autorům poděkovat. Jsou prakticky bez chybičky a zároveň vycizelované tak, aby člověk pochopil všechno včetně různých slovních obratů a hříček nebo špatně srozumitelné komunikace některých už zmíněných postav. ()

harry.callahan

Tak mám za sebou komplet 5 serií a mé hodnocení jednoznačně za 1. Ani na chvilku jsem se nenudil, občas je seriál trochu více upovídaný, ale není to na škodu. Obsazení se mi líbí, žádný echt hezouni alá kriminálka CSI. Hlášky nemají chybu, člověk stále neví na čem je. Moje nej postava - Omar Little :-) Otázkou pro mě je zda skutečnost v tomto seriálu neodpová i trochu realitě v USA? ()

soulless

Fuck Fuck Fuck aneb pohled na Baltimor očima policajta. I když měl na můj vkus seriál pomalejší rozjezd, když se do toho člověk dostane, končí až pohledem Mcnultyho na Baltimore při jízdě s bezdomovcem na konci posledního dílu. Osobně jsem si většinu postav oblíbil, včetně těch zlých (Poot) a především postavu Omara, která prostě Wire nějak popisuje. Ani zlý ani dobrý ... prostě podle sebe, nikdy proti poctivým. Má to smysl, má to děj i když rozjezl občas vlaku typu těžkotonážního. Seriál se doslova nesere s pojetím městského života, v ghettu který předkládá nám divákům takový jak ho vidí scénáristé. Pochybuju, že se dá něco namítat. 10/10 ()

eoj

Pokud máte rádi akci, honičky v autech, sehraný policejní aparát, efektní záběry a nablýskané herce tak na Wire nekoukejte. Pokud vás ale zajímá, jak by to na takové vytížené policejní stanici v zločinem a drogami prolezlém kousku USA mohlo skutečně vypadat, pak by vás tento seriál mohl zaujmout. U mě se mu to podařilo na sto procent. ()

Jakub_BH

Blížící se realitě a přitom nepozbývající morálních apelů, aniž by působil nesnesitelně pedantsky - jasně patrný moment: přímým naplňováním vlastního etického postoje ke světu a přijetím osobní odpovědnosti za své činy může člověk napravovat své okolí/společnost ()

stickon

Výbornou první sérii bohužel zastiňuje klesající úroveň každé další. Velkým pozitivem je komplenost postav a celkového děje, doslova špína Baltimou. Chování postav je uvěřitelné a s diváke se děj moc nemazlí. Na druhou stranu další série počínaje zejména třetí jsou nudnější a opakující se. ()

pleonasmus

Nesmírně realistický a přesný portrét moderní (západní) společnosti trpící zásadními neduhy v oblasti několika sfér veřejného života. V průběhu pěti sezon seriál poukazuje na problémy ochromující řádné fungování moderního velkoměsta s nevídanou mírou detailů týkajících se vzájemných vazeb mezi jednotlivými složkami veřejné moci na straně jedné a více či méně organisovaným zločinem na straně druhé. Pozornost je upředena na jednotlivé představitele těchto složek, kteří se namísto správy věcí veřejných (jakkoli nepatřičně to může vyznít mezi pouličními gangstery) zajímají o vlastní prospěch a o přežití ve složitých strukturách klientelistického systému, čímž paralysují fungování veřejných institucí. V raných sériích naznačené problémy týkající se níže společensky ukotvených entit jsou postupem času zasazovány do kontextu vrcholné politiky, respektive dysfunkčního vzdělávacího systému generujícímu stále nové, v řádně fungující společnosti neuplatnitelné živly, čímž se uzavírá několikrát v seriálu předestřená myšlenka bludného kruhu mezi zločinem a jeho z podstaty věci nikdy ne zcela úspěšným potíráním a prevencí. Za velmi trefné považuju vylíčení nejednoznačně vnímaného vztahu mezi věcnou podstatou systému a lidí, kteří jej representují. Je systém nefunkční nezávisle na tom, kdo jej tvoří? Je nevyhnutelné, aby i poctivý a idealistický jedinec časem resignoval na snahu pracovat poctivě a legitimně? V této otázce je seriál spíše pesimistický a nedává mnoho nadějí a důvodů myslet si opak. Velké uznání si tvůrci zaslouží za herecké obsazení - málokdy se vidí tak přesvědčivé, přesné a civilní výkony a souznění mezi představitelem role a postavou samotnou. Nepovažuju za důležité upozorňovat na jedince v opravdu imposantním množství postav, ale jednu výjimku přesto udělám; musím vyzdvihnout Idrise Elbu představujícího elegantního a nesmlouvavého gangstera Stringer Bella. Kdykoliv se objeví na obrazovce, je z něj cítit obrovské charisma a přirozené vůdcovství. The Wire je po všech stránkách vysoce nadprůměrné dílo, které rozdílem třídy převyšuje cokoliv, co jsem dosud mohl na televisní obrazovce vidět a právem si zaslouží označení Nejlepší seriál všech dob. ()

Meego82

Seria-1 **** Toto nieje CSI kde si riešenie prípadu vycucajú z prstu kde sú všetci krásny, statočný a nesmrtelný toto je realita Seria-2 *****Jednoznačne lepšia ako prvá séria Sobotka rules Seria-3 **** Tak nejak na úrovni prvej série avšak s užastným koncom ()

TonySoprano

McNulty a Omar Little, dve postavy, kazdy na opacnej strane barikady, kazdy porusuje pravidla na tej svojej strane, no ziskaju si nas neochvejnym kracanim po ceste srdca.. aj bez patetickych kecov je toto jeden z najlepsich serialov, ktore kedy vzhliadli svetlo sveta. Realizmus a krutost, ktorou vykresluju pracu policajneho oddielu mesta Baltimor nie je fiktivna, ale pochadza z pera cloveka, ktory bol jej sucastou. The Wire jednoznacne stoji za to. ()

Lukinsons-

Jeden z nejlepších seriálů, co jsem viděl. Vyniká hlavně perfektně napsanými charaktery a reálným zpracováním. "You come at the king, You best not miss" ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)