Knight Rider

USA, (1982–1986), 68 h 21 min (Minutáž: 45–91 min)

Tvorcovia:

Glen A. Larson

David Hasselhoff, Edward Mulhare, William Daniels, Patricia McPherson, Peter Parros, Rebecca Holden, Phyllis Davis, Lance LeGault, Pamela Susan Shoop (viac)

Michaela Longa, mladého policajta, pri výkone povolania prepadnú a postrelia. Je presvedčený, že je to jeho koniec. O jeho „znovuzrodenie" sa postará neznámy dobrodinec a musí sa naučiť žiť s pozmenenou tvárou a novou identitou, v ktorej získa meno Michael Knight (David Hasselhoff). Jeho záhadný mecenáš mu poskytne všetko vybavenie a podporu, aby mohol pokračovať vo svojom boji so zločinom. Najpozoruhodnejšou časťou výbavy, ktorá Michaelovi poskytli, je super športové auto K.I.T.T., vybavené umelou inteligenciou a dokonca aj schopnosťou rozprávať. Michaelovým dobrodincom je milionár Wilton Knight, majiteľ firmy Knight Industries, ktorý je presvedčený, že jedine muž ako Michael je schopný pod jeho vedením zmeniť svet. To on si Michaela vybral a určil mu budúcu rolu neľútostného bojovníka so zločinom. Michaelovi tiež pomáha ďalší z milionárových spolupracovníkov – Devon Miles (Edward Mulhare) a o prevádzku a údržbu inteligentného auta sa stará mechanička, Dr. Bonnie Barstowová (Patricia McPherson). Michael Knight alias Knight Rider, začína svoju novú misiu. (TV Dajto)

Recenzie používateľa majo25 k tomuto seriálu (79)

Hluboký spánek (1985) (S04E03)

Začiatok s únos lietadla je príjemnou menou a očakávaním, že zápletka bude originálnejšia. Síce sa z lietadla rýchlo presúvame na zem, ale rukojemníci a vojenské zariadenie, do ktorého sa nie je jednoduché dostať a ktoré obsahuje aj jadrové samozničenie, sú nielen akčným štandardom, ale aj jemne trilerovým. ()

Pohřebiště (1985) (S04E04)

Štyri série a so seriálom sme sa až teraz prvýkrát pozreli do indiánského prostredia. Akurát si tam Michael ťažšie hľadá kamarátov, pretože záporáci nespia a neradno ich podceňovať. ()

Motorkáři (1985) (S04E05)

Toľko logických chýb - to nejde len tak striasť. Z kamióna si zriadime kreditku, vykradneme bankomat, ale aj ovládneme experimentálne auto (na slnečný pohon), ktoré je ošetrené výbušnou trhavinou. To predsa vysokoškolské experimentálne autá bežne mávajú. Neuveriteľné, ako vysokovyvinutý a rýchly bol bezdrôtový internet v polovici 80. rokov. Kam sa ten náš súčasný na neho hrabe. Akcia je jediné, čo je fajn. ()

Knightova past (1985) (S04E06)

Aj keď je zápletka v špionážnom štýle 'Mission Impossible' veľmi fajn a konečne sa do operácie zapájajú všetci štyria (!) členovia Nadácie PaS, dokonca aj Devon, ktorý hlási správy v telke, tak bonbónikom je dvojica hosťujúcich hercov - známy nemecký herec Walter Gotella, no a asi najväčšia hviezda indickej kinematografie - Kabir Bedi. Ten tam síce hrá iba nevýraznú pravú ruku záporáka, ale keď sa jeho postava dostáva občas do komickej situácie, tak je zábava zaručená. Akčná, špionážna a ešte aj zábavná epizóda. ()

Všechno nejlepší k narozeninám (1985) (S04E07)

Síce štandartne akčná epizóda, ale s neoriginálnou zápletkou únosu vojenského plavidla. Či je to vznášadlo, tank, alebo laserova zbraň, je to neoriginálne, priam na jedno kopyto, a ani KITT okrem jazdenia sem a tam takmer nič nepredvádza. ()

Nebezpečná jízda (1985) (S04E08)

Američania a montujú sa do formuly a nie do ich pýchy - Nascar?? Žeby ich točenie automobilov iba doľava celé preteky zunovalo? Každopádne, zápletka vôbec nie je zlá, v deji sa toho deje relatívne dosť a vyšetrovanie sabotáží nie je tak jednoduché ako obvykle. ()

Bradla za mřížemi (1985) (S04E09)

Ženská väznica a Michael - to by šlo dokopy, aj keď sa do nej dostáva aj bitkársky založená Bonnie. Dianie okolo drobnej gymnastky a vedeniu basy, ktorá skáče aj cez múry, síce skrýva množstvo nelogizmov, ale je aspoň v čomsi originálne. Inak tvorcovia sa môžu hanbiť, ženská basa a oni s kamerou nenahliadnu do spŕch?? Tss. ()

Knightova píseň (1985) (S04E10)

Chicago je drsné mesto, a to až natoľko, že viac priestoru ako Knight dostáva ErSíTu, slepý klavírista a spievajúce afro kvarteto, ktoré podmasom doprevádza KITT. Trápne humorné vsuvky akoby prerážali vlastné dno. Aspoň záver, keď sa celá štvrť postaví miestnej (bielej) mafii, je o niečom inom. ()

Vůně růží (1986) (S04E11)

Ako sa zo starého mládenca a playboya Michaela Knighta stáva zrazu vdovec. Som síce na vážkach, či to už nie je za hranicou, o čom tento seriál je, ale kvôli originálnejšej zápletke, ktorá okrem akcie prináša netradične aj psycho-dramatično, sa asi prikloním na pozitívnejšiu stranu. Michael za jednu epizódu zažíva hneď niekoľko míľnikov. Na začiatku po postrelení rieši zotrvanie v nadácii, potom sa žení a my sledujeme lepkavú romantiku až po mstiacu sa verziu Michaela, ktorá mohla prísť podstatne skôr. Až mám dojem, ako keby mala byť z tejto epizódy dvojepizóda či dlhší diel smerujúci do kín a tvorcovia si to neskôr rozmysleli. ()

K.I.T.T. zabiják (1986) (S04E12)

Zlý KITT, zlý - toto sa robí úbohému Michaelovi? Stačí pridať novú čipovú dosku a KITT zrazu mení hlas - aj to sú efekty 80-tiek.  Síce viac humorná epizóda ako trilerová, ale aj dostatočne akčná. Nuda nehrozí. ()

Z lesů (1986) (S04E13)

Trucky a tiráky vystriedali z exteriérového prostredia spracovatelia dreva. Síce to má podobnú dejovú šablónu ako mnoho iných epizód, ale aj dobrú akciu a gradáciu. Síce je divné počuť od niekdajšej priateľky "zabite Knighta", ale budiž. KITT sa ešte nikdy nedostával spod hromady drevných kmeňov, pri ktorej Michael úsmevne použije aj dve nové tlačidlá (!), aby sa odtiaľ vyprostril. Na každý problém iné tlačidlo - tomu sa hovorí auto budúcnosti. ()

Vražedný stín (1986) (S04E14)

Možno príde aj kúzelník a Michael Knight to vôbec nebude mať ak ľahké, ako sa to na prvý pohľad môže zdať. Oceňujem zdatného i charizmatického mladého protivníka i detektívnu zápletku v štýle Colomba. Podarený je aj Devon Miles, ktorému voda zničí jeho drahý oblek - no toto? ()

Záchrana šampiona (1986) (S04E15)

Michael si v máloktorej epizóde opráši tak svoje päste i topánky ako práve v tejto. Boxérskej zápletke chýbalo už iba to, aby Michael sám vstúpil do ringu. Žartujem. Chybičkou krásy (okrem spracovanie záplavy v kanáli) je snáď iba to, že jedna scéna pri vodnej elektrárni sa už v seriáli odohrala (keď Michael stratil krátkodobú pamäť). Po opakovaní hercov vo vedľajších roliach seriálu tak prišlo na rad i opakovanie exteriérovej kulisy. ()

Pekelný závod (1986) (S04E16)

Viac pretekárska ako akčná epizóda. Záporáci sú slabší - snažia sa iba o útek za hranice a Michaelovi zakaždým niečo hatí jeho plány - tu nehoda, tu jama, tam pekné bábiky v bikinách. RC3 sa viac a viac zapája do diania. ()

Žhář (1986) (S04E17)

Epizóda je síce dostatočne akčná, ale je tam toľko veľa nelogizmov, že ich nejde len tak prekusnúť. Trápnosť menom C.I.D. radšej ani nezmieňujem - aj keď tvorcovia svojím spôsobom predbehli dobu, keď mali nápad s "dronom", akurát bez vrtuliek (ako vlastne lietal, ostane záhadou). Navyše nevyužiť potenciál tradičného záporáka z béčkových filmov ako je Vernon Wells, je skoro hriech. V roli sa tiež objaví Nana Visitor - neskoršia hviezdička seriálu ST - Hlboký vesmír 9. ()

Boj za svobodu (1986) (S04E18)

Michael ako revolucionár...a hneď sa postaví pred popravčiu čatu. Epizóda pekne akčná, občas sa dostaví aj nejaké napätie. Aj preto ide prekusnúť pár menších scén, ktoré sa iba skopíralovali z minulých častí (napr. preskok cez rieku). V epizóde sa objaví aj Miguel Fernandes - tradičný seriálový revolucionár či nepriateľský dôstojník - napr. Highlander alebo Hviezdna brána. Jemu záporné role fakt sedia. ()

Fantom z ateliéru (1986) (S04E19)

Hollywoodske štúdio a skôr zábavná jazda, než zaujímavý dej či aspoň zaujímavé zasadenie - aspoň pre mňa ani moc nie. Nepomahá tomu ani relatívne dosť nelogizmov. Neviem, či sa mám zasmiať tomu, že kaskadéra, ktorý sa zraní a za ktorého robí Michael dabléra, je v skutočnosti Michaelov dvorný dablér a aj v tomto dieli si tento dablér "zahrá" Michaelove akčné scény. Niekedy dablérovi s parochňou tak vidno do ksichtu, že je podivuhodné, čo všetko dokázali tvorcovia seriálu pustiť von. Bonusom je už vtedajšia hviezda hororového žánru - Englund. ()

Rytíř vycházejícího slunce (1986) (S04E20)

Došlo aj na Japoncov a čo iné od nich ukázať, keď nie nindžucu. Aj keď bojové súboje sú žalostné a dosť pomalé (aby stíhal aj Michael s RC3). Napriek tomu akcie je dosť, aj zápletka funguje, teda keď si odmyslíme, že cca 15 mužov tvorí radikálnu sektu, ktorá chce ovládnuť svet. Bejzbal a americká vlajka sú ale predsa viac. Mimochodom, japonská sekta a aj KITT používajú rovnakú počítačovú grafiku - asi nakupujú u rovnakého softwarového dílera. ()

V moci voodoo (1986) (S04E21)

Voodoo dorazilo už aj k Nightovi - dokáže odolať jeho vábeniu? Sranda, že ho stačí vyvolať stisknutím jediného tlačidla a funguje na všetko. Trendy naúšničky a ideme na vec. V poslednej epizóde seriálu sa dozvedáme, že KITT dokáže dokonca čítať DNA ľudí. Je vôbec niečo, čo nedokáže?? To sa už ale nedozvieme, pretože seriál touto vcelku nenápadnou, ale v podstate zaujímavou epizódou končí. ()

Spy Hunter opět na programu dne

Spy Hunter opět na programu dne

04.06.2007

Nemůžu se ubránit pocitu opakovaného déja vu. Transformers ještě ani neměli světovou premiéru, ale už teď jako by Hollywood ovládla posedlost futuristickými auty, které na nás vystrkují všelijaké… (viac)

Hostýlek u mrtvého plavčíka

Hostýlek u mrtvého plavčíka

09.04.2006

Známý televizní seriál Pobřežní hlídka natáčený od roku 1989 do konce milénia a dočkavší se celkově 241 dílů, dalšího příbuzného seriálu Baywatch: Nights a několika televizních filmů ještě není úplně… (viac)