Večný svit nepoškvrnenej mysle

• Česko Věčný svit neposkvrněné mysli (viac)

Život osamělého a nesmělého Joela se od základu změní, když potká excentrickou a temperamentní Clementine. Ta je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům stále úspěšněji vyzývá i Joela, jenže je rovněž nevyrovnaná a výbušná a jednoho dne se rozhodne Joela zbavit a začít znovu. Na experimentální klinice se podrobí vymazání paměti, a jelikož pokus dopadne úspěšně, rozhodne se zdrcený Joel pro stejné řešení. Nemá ale štěstí, tentokrát se zákrok vymkne lékaři z rukou a dílo zkázy dokoná jeho asistent, který se místo pečlivého monitorování mozkové činnosti klienta nechá svést k divokým erotickým hrátkám. Režisér umí mistrovsky rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pocházejí z různých vrstev paměti, a zde se tento princip uplatní při rekonstrukci celého vztahu ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. (oficiálny text distribútora)

Matts

Úžasné! Film, který mám na naprostém vrcholu svého žebříčku. Geniální scénář, který balancuje na hranici pochopitelnosti a úchvatná kamera. Pro výkony Jima Carreyho a Kate Winslet se snad ani nedá použít výraz "herecký koncert". Je to čistá ukázka geniality dvou největších talentů této doby. Doufám, že toto dílo nikdy neupadne v zapomnění a bude divákům přinášet důvod k zamyšlení ještě hodně dlouho. ()

SkyLukey

Nestydím se říct, jeden z nejlepsích filmů které jsem viděl. Normálně moc romantické filmy nemusím, ale na tomto je něco zvláštního a nepopsatelného. Na první pohled by se rádo řeklo, docela obyčejný béčkový film, když se člověk vžije do postavy Joela coby Jim Carreyho, film si doslova zamilujete. Navíc do teď jsem měl Carreyho jen za ujetého chlapíka z těch otřepaných komedií, ale to co předvedl ve Věčném svitu neposkvrněné mysli mu prostě musím zdát holt... ()

Tipek_14

Tak tu som sa veľmi dlho hľadal. Začalo to sľubne, neskôr som ale myslel, že to bude tak na dve *. Lenže, postupne ako sa . . . . . . . . to už vyzeralo aj na tri * a ku koncu, to opäť začalo, teda skončilo skvelé – 4*! Vždy som aj premýšľal, ako sa dajú natočiť sny a toto bolo dokonalé, i keď neviem stále, ako to tvorcovia spravili :) Waw ()

BluT

Krása. Ze začátku jsem sice vůbec nechápal o co jde a vůbec mě to nebavilo, ale když se film rozjel, a já pochopil, tak to bylo jak... Áááá, to je tak dobrý. Fakt krásně natočenej film, a to já slovo "krásně" nepoužívám často. A výkony herců, hmm, parádní. Jima Carreyho mám rád i z jiných filmů (a tady mě vážně ohromil), ale Kate Winslet jsem nikdy vyloženě nemusel, ale touhle rolí mě dostala. Byla tak jiná, punková, modrá, červená, zelená a to mi sedlo. Celej příběh byl nice. Prostě nice. Tady bych nerad hodnotil procenty, protože bych se tak přesně nedokázal rozhodnout, ale myslím, že pět hvězd tomu perfektně sedne. P.S. Kirsten Dunst to tady sekne jak svině. Nevim jestli v nějakym filmu vypadala tak skvěle. edit: 3.11.2011 - je fakt, že se mi film líbil už napoprvý, ale napodruhý jsem se do něj fakt dostal a neskutečně jsem si ho užil. Nebál bych se říct, že je to jeden z nejlepších romantických filmů, který jsem kdy viděl. ()

bari68

Jim Carrey a Kate Winslet sú ako pár dokonalý a pre tento film výborne vybraný.Zaujímavé rozprávanie o osude jednej lásky .Trochu čudné, sci-fi metóda vymazania mysle bola pre mňa o romantickej story trochu nezvyklá, avšak originálna. ()

MARTIN*I

Opravdu originální snímek u kterého mrazí v zádech, dokonce mě mrazí i teď a to píši jen komentář.. Zde ukázal Jim Carrey všem svým kritikům, že umí zahrát prakticky cokoliv a že ani vyloženě vážná role mu nedělá nejmenší problém! Navíc příběh je velmi poutavý a zajímavý a doslova vás vtrhne do děje. ()

Cracker

Jedinečné! To je jeden z mála dôvodov kvôli ktorému je film tak skvelý. Na druhom mieste je scenár a napokon úžasný herci. Priznávam že Kate Winslet mi vôbec nieje sympatická ale tu mi to bolo úplne jedno, no a Jim Carrey je typický šialenec:) mám ho veľmi rád a je vidieť čo dokáže... Ten nápad s mazaním pamäti ma hneď chytil a hlavné je že som tomu pochopil na prvý krát. Ešte že to skončilo tak MILO (:D) inak by to malo o hviezdičku menej! :) ()

see_sawandrew

Filmy s neustálým prolínáním reality a snu mám prostě rád, a ani tato milá záležitost není výjimkou. Celou stopáž se něco děje, tentokrát v zajímavém, obráceném sledu, v němž jsou řazeny jednotlivé vzpomínky hlavního hrdiny. Hrátky s kamerou byly skvělé (měnící se ulice mimo plátno), stejně jako střih, který zbytečně neotravuje ve scénách, kde nemá co dělat. I když ve filmu chybí výraznější scéna, kterou bych si zamiloval, snímek mám rád také díky sympatickým postavám a skvělé práci s filmovým časem. 80% ()

honzii

Paradoxně je pro mě těžké psát komentář k filmu, který je mým nejmilovanějším ze všech, ale s chutí do toho. Michel Gondry je umělec, který používá metody, jaké se nikdo použít neodvažuje. A když ty metody fungují, jsou hravé, ale smysluplné a vizuálně zajímavé, není důvod, proč by to tak neměl dělat. Jeho režie je oscaruhodná a hrozně moc podcenovaná. Nechápu, jak někdo nedokáže ocenit jeho vizionářství. Film Věčný svit neposkvrněné mysli je působivé audiovizuální dílo, které má navíc krásné téma. Vychází láska z mozku nebo ze srdce? Zároven vypráví půvabný příběh, cestu za znovuobjevením toho pocitu. Na dvou příběhových liniích Michel Gondry ukazuje to samé, ale obojí jinak. Balancuje na hranicích žánrů, ale přitom stejně nakonec zůstane u melancholického, romantického drama. Jak to tak má být, forma slouží pouze obsahu, ne naopak. Najednou mi před očima běží úžasně hravý film, který je naprosto jiný. Film, který je fantaskní a přesto uvěřitelný. A já se tetelím nad jeho dokonalostí, nápady, podivností, hravostí, vizualitou a melanchilií. Jak psal uživatel Douglas u filmu Dokonalý trik: Film, který bych toužil natočit, kdybych toužil filmy točit. Ovšem s malou změnou. Je to film, který toužím natočit. Jen kdyby nebyl už natočený. ()

Jane18CZ

Film byl originální i celkem dobře zpracovaný, ALE - Jima Carreyho nemůžu vystát, Kate byla protivná, Kirsten se tam vůbec nehodila a celý film mi přišel zdlouhavý... To co bylo ve 108 minutách, by stačilo na 60. Utahané, až jsem si film musela zrychlit, abych to nevypla aniž bych se dokoukala... Vícekrát už nikdy, děkuji. PS: dabing byl otřesný, možná v originále to tak strašné není, ale Carreyho bych nevystála o to víc.. A jestli to měla být ukázka osudové lásky - znám lepší filmy.. ()

Benedygtus

Nikdy jsem netvrdil, ze Jim Carrey je spatny herec, ale diky postavam a filmum ve kterych jsem ho videl, jsem ho nemel zarazeneho do te spravne skatulky, postavu Joela a jeho zivotni zkousku, rozhodovani, prozitky by rozhodne neumel zahrat kazdy a ja jsem to Jimimu C. proste veril, v tom filmu jsem ho behem par minut prestal mit za toho, posahaneho za kazdou cenu vtipneho, komika(nebo spise blbce). Velice originalni, mozna trochu zdlouhavy, ale promysleny(i na dlouhe-nenasilne zamysleni) film. ()

Mistickzz

Keď som si to púšťal, tak so nečakal, že ma tento film chytí až tak za srdce. Výborná scifi-romantická dráma so skvelými Carreym, Winsletovou a Ruffalom. Výborný scenár a originálny nápad. Jeden z mojich obľúbených filmov. 88% ()

Ragdoll

Říkáte, že Jim Carrey se hodí jenom do komedií, které zachraňuje od béčkové hranice svým nekonečným repertoárem grimas a šklebů, ale jako herec za moc nestojí? Tak to jste na omylu! Nejen, že bez jediného problému dokázal ztvárnit vcelku komplikovanou roli v celkem komplikovaném dramatu, on dokonce podal naprosto nejlepší výkon, s trochou ne nebezpečné konkurence v podobě Kate Winslet (u několika scén, např. když se ve zmenšené podobě koupal ve dřezu, jsme byli schopni v něm opět vidět záblesk jeho komediantského já, ale nakonec, komu to vadí?). Jediná osoba, která mi na plátně vadila, byla Kirsten Dunst, jež si chtě nechtě spojím se Spidermanem, kde mě její výkon nijak neohromil a myslím, že se z té romantikou přeslazené holčičky nikdy nedostane. Já vlastně nemám žádné další výtky, příběh byl perfektně navržený a dokázal si úplně v pohodě udržet divákovu pozornost po celý film a i chvíli po něm, a když jsou dobře ztvárněné postavy a zajímavě gradující průběh, ani tak nezáleží na pro mě nevkusné hudbě. Zasloužených 90%. ()

klukluka

Píše se rok 2005. Tenhle film si vypůjčím ve videopůjčovně a nedokoukám ho. Proč? Už si nevzpomínám. Ale řekl bych, že mě iritovala ta samotná myšlenka - nechat si někoho vymazat z paměti. To je krutý. Nechal si někdo vymazat mě? Píše se rok 2013. Koukám na ten film v klidu doma, a jeho ústřední myšlenka mě irituje do té míry, že ho dám na dvakrát. Ale dal jsem. A konec byl krásnej. Kéž už by jim to vydrželo a nenechávali se znovu a znovu mazat. Plnej kotlík tomu dát nemůžu, ale méně než čtyři taky ne. Silný film. ()

M.Niccals

Gondryho poeticko-futuristický ready made, v němž se snoubí opravdu poctivá filmařina se skvělým scénářem a herci často v pro ně nezvyklých polohách. ani Rose ani Frodo a ani Ace Ventura. zásah do srdce na první pokus. ()

iXtr3m3

Smutný film s famóznym Jimom, do ktorého by som to nikdy nebol povedal, aj napriek tomu, že už to potvrdil viackrát. To hodnotím len s odstupom času a s nahliadnutím na jeho celú kariéru. Toho chlapa je na jednej strane škoda len v komédiách, ale na druhej strane mu škodí jeho dokonalé herectvo v drámach, lebo neviete, čomu fandiť viac. ()

Han22

Nádherná vztahovka. Úvodní čtvrthodinka, kdy se Carey a Winslet "seznámí" je tak magicky reálná jak krásně ukazuje dva lidi co jsou ztraceni, že mi vyrazila dech. Pak nastoupí sci-fi, mazání vzpomínek a odhalení, že ti dva spolu už byli, rozešli se a zpětně sledujeme vztah od rozchodu, hádek, krásných chvil až po seznámení. Je to geniální, dojemné, vzpomněl jsem si u toho na pár holek, které jsem opravdu miloval i těch, které mé city neopětovaly. "Nehezká", praštěná a impulzivní Winslet a zdeptaný, "nudný" Carey jsou fantastičtí a být to jen o nich, dal bych klidně 5*. Jenže ona je tu i ta sci-fi pasáž - mazání paměti je spousta psychedelických scén, včetně absolutně trapné mimino scény (nejspíše aby se mohl herec vyblbnout), do toho zbytečné mikropříběhy vedlejších postav a všechno tohle mě zážitek spíše kazilo a rozmělňovalo. Na druhou stranu, nebýt toho sci-fi, tak bych si podobný film v životě nepustil. Možná časem přidám ti tu pátou, zatím 4*. ()

Zagros

Jim Carrey není jen ksichtící se komik, ale umí i dobře hrát. Kromě Truman Show (kde si pár úšklebků neodpustil) to právě dokazuje ve Věčném svitu neposkvrněné mysli. Spolu s ním rozehrávají herecký part skvělá Kate Winslet a výtečně sekundující Tom Wilkinson, Mark Ruffalo, Elijah Wood a vlastně všichni ostatní. Originální scénář Charlieho Kaufmana (dle mě jeho nejlepší) výborně zrežíroval Michel Gondry. Všichni tvůrci vytvořili místy až mystickou atmosféru, ve které jsem se rád ztrácel a nalézal, abych se opět ztratil. Po závěrečných titulcích jsem ještě mnoho dnů přemýšlel, zda bych si dal sám vymazat část paměti, zda by se to povedlo, zda bych pak neopakoval stejné chyby, zda bych chtěl vůbec něco ze své minulosti zkoušet znovu… velmi silné a snové čtyři hvězdy. ()

Vajonek

Hodně slibný začátek (a teď nemyslím úplný "první" začátek jejich vztahu nebo začátek z pohledu všech těch časových rovin, co se tam míhaly, ale prostě začátek filmu), kdy jsem si říkala, že tohle bude opravdu něco duchaplného, co mi možná fakt trochu "osvítí duši"; pak prostřední část, ve které jsem se ztrácela a zase nacházela (možná trochu podobně jako hrdinové snímku), cítila, že to celé má něco do sebe, že sleduji mimořádné herecké výkony (hlavně Jima Carreyho, ale i Kate Winslet a dalších), zároveň už mi to místy připadalo příliš "na palici", nechápala jsem; no a závěr, ve kterém se to člověku tak nějak hezky pospojovalo, začaly dávat smysl i některé věci, které předtím ne a cítila jsem tak určitou příjemnou naději, naději, co se týče pokračování vztahu Joela a Clementine, ale i co se týče (ne)promarněnosti času stráveného s tímto opravdu velmi originálním a velmi zvláštním snímkem... Asi se přidám k těm, kteří tu psali, že napoprvé ten film úplně "nedali" a potřebovali si ho zopakovat. Nevím, kdy se podívám znovu, ale věřím, že to přijde, protože potenciál v tomhle filmu cítím... Zatím dávám lepší tři hvězdy a uvidíme v budoucnu... ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz