Večný svit nepoškvrnenej mysle

• Česko Věčný svit neposkvrněné mysli (viac)

Život osamělého a nesmělého Joela se od základu změní, když potká excentrickou a temperamentní Clementine. Ta je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům stále úspěšněji vyzývá i Joela, jenže je rovněž nevyrovnaná a výbušná a jednoho dne se rozhodne Joela zbavit a začít znovu. Na experimentální klinice se podrobí vymazání paměti, a jelikož pokus dopadne úspěšně, rozhodne se zdrcený Joel pro stejné řešení. Nemá ale štěstí, tentokrát se zákrok vymkne lékaři z rukou a dílo zkázy dokoná jeho asistent, který se místo pečlivého monitorování mozkové činnosti klienta nechá svést k divokým erotickým hrátkám. Režisér umí mistrovsky rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pocházejí z různých vrstev paměti, a zde se tento princip uplatní při rekonstrukci celého vztahu ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. (oficiálny text distribútora)

Kurikmoon

Dojmy mám tak zmätené, že viac môžu byť len myšlienky v NIEKOHO hlave. Uletené správanie na začiatku mi dosť vadilo. (Akoby to bol príbeh o ľuďoch, s kt. správaním sa nemôžem stotožniť). Ale druhá časť filmu bola dokonalá a vytvorilo to originálnu mozaiku, na ktorej sa často odzrkadľuje uhol pohľadu, pravdy, ktorá sa dotýka väčšiny z nás. Klobúk dole nad scenárom. Dal by som možno i plný počet, ale stále si spomínam prvú časť filmu, z ktorej som nemal až tak dobrý pocit. Možno pri ďalšom vzhliadnutí. ()

Slaava

první půlka nic moc, ta druhá už je o poznání lepší, za zmínku stojí skoro dokonalé grafické zpracování (jestli tohle nedostane oskara za střih, tak nevím...) snad až na místy moc roztřepanou kameru. zatím ale asi pro normálního diváka nejpřístupnější "kaufmanovina" ()

Molir

Pribeh (kdyz si ho clovek spravne "narovna") je ve sve podstate jednoduchy (az trivialni), ale proste ma to v sobe strasnou (ve smyslu velkou) silu. ()

Ludivitto

Nadpozemský film s naprosto božskými hereckými výkony všech aktérů, momenty smíchu i "smutku", zkrátka film, který ve mě vyvolal nadšení nad dokonalostí toho, co jsem viděl na plátně. Úžasné... ()

kofr

Nádherný, vyníkající, silně depresivní (teda tak na mne působil), excelentní film. Vynikající scénář a herecké výkony. Co více dodat. Snad jen to, že, kdo neviděl, musí vidět... ()

BloodMax

Je tohle vůbec možné, že se někomu zrodilo takové veledílo v hlavě? Je to brilantní snímeček.... Tento film ve mě zanechal nepopsatelný pocit. Při závěrečných titulcích jsem nevěděl, zda se mám smát či brečet. Byl jsem plný všemožných emocí, které jsem chtěl nějak ventilovat. Jediné řešení bylo pustit si ho znovu. Musím říct, že Jim Carrey svou roli zahrál na výbornou. ()

V-Ray

Zvláštně krásný film, kombinující jemný Jimův humor s vážností celé situace. A Jim opravdu dokazuje, že to není jen blbeček s přiblým účesem (Ace). Skvělé herecké výkony + scénář= perfektní romance. ***** ()

iantomasik

Tentokrát trochu obšírněji a velmi rádoby analyticky : Nechronologické řazení scén, signifikantní i pro tento film, se poslední dobou stává v kinematografii trendem. Jedná se totiž o zaručený způsob jak udržet divákovu pozornost, či popostrčit film do intelektuálních kruhů. Zatímco však např. v "21 gramech" shledávám přítomnost tohoto prvku zcela samoúčelnou, v případě Věčného svitu neposkvrněné mysli ji vidím naopak neodmyslitelnou a oprávněnou. Fakt, že vztah Joela a Clementine se ubírá atypicky od deprimujícího konce k idylickému začátku, je vzhledem k hlavnímu tématu nejen nutnost, ale i rafinovaný způsob jak dovést veskrze melancholické vyznění k falešnému happyendu. V úvodu filmu, který je vlastně náběhem k vyvrcholení, pak vytržení scény z chronologické dějové linky plní pro změnu podobnou funkci jako retrospektiva v Mementu, tedy staví diváka do stejné situace, v jaké se nachází Joel - do situace osoby, která postrádá vzpomínky na svou minulost. Tato metoda nutící diváka k identifikaci s hlavním hrdinou je navíc podpořena Joelovým monologem. Příležitostné odbočky do životů mazačů pak tvoří jakýsi myšlenkový protipól romantické rovině příběhu vyprávěné skrz hlavní hrdiny, podsunuty jsou přitom tak, aby masového diváka, na kterého je film evidentně orientován, nijak neodrazovaly. Umné balancování na hranici umění a kýče je ostatně největší devízou filmu. Michel Gondry zde jasně demonstruje, že i na pole čistě komerčního filmu, dokáže propašovat prvky své kreativity, tak aby dokonale splynuly a přitom neztratily nic ze své působivosti. Odzbrojující je především vynalézavost s jakou Gondry zobrazuje vnitřní svět Joela. Pomineme-li takové efektnosti jako průchod knihovnou doprovázený postupným zhasínáním zářivek, jež pomyslně odkrajují jednotlivé bloky paměti, zůstávají stále velmi spontánní a uhrančivé hrátky s prolínáním různých prostředí, jako jízda ve voze zasypaném pískem z pláže, či nenápadně mizící cenovky z poutačů v ulicích. Ve srovnání s těmito nápady pak destrukce domu, či vůz padající z nebe působí trochu zbytečně, až nepatřičně, přesto je nutnost velkoleposti těchto scén pochopitelná. Co do nápaditosti nezaostává ani střih, který buď zcela ustupuje působivému propojení kulis různých prostředí, či naopak zcela nahrazuje vizuální efekty ve chvíli prolínaček. Gondry přitom často pracuje s výrazným pohybem herce, který tak na sebe strhává divákovu pozornost a je možné nerušeně změnit prostředí scény. Časté je rovněž propojování scén přes detail, kdy střih není patrný. Ruku v ruce se střihem se prolínají i zcela ztrhující hudební motivy Jona Briona. Jejich podíl na vyznění filmu je srovnatelný s funkcí hudebního podbarvení v Amélii z Montmartru. Hudba ve „Věčném svitu“ však slouží výhradně k vyjádření emočního rozpoložení Joela a v podstatě tak přebírá roli Joelova vnitřního monologu z úvodu filmu. V provázanosti hudebního podkresu s Joelovým vědomím zachází Brion až do těch mezí, že ve chvíli, kdy je Joelův mozek přetěžován mazacím strojem, se i hudba rozpadá a mění v pouhé ruchy. Rovněž pohyb kamery se značně liší podle toho, týká-li se děj výhradně Joela, či ostatních postav. Zatímco scény z venkovní reality, jsou snímány vesměs nevýrazně, záběry z Joelovy hlavy působí odcizeně. To je dáno především velmi dynamickou kamerou, jež doslova „těká“ mezi jednotlivými herci. Tímto specifickým „těkajícím“ pohybem si divák mimoděk uvědomuje přítomnost kamerama. Tu ještě umocňuje fakt, že herci často utíkají ze záběrů. Divák je tak podvědomě stavěn do role pozorovatele, tedy vymazávače. Nemalé zásluhy si mohou připsat i herci a to především protagonisté ústřední dvojice příběhu. Jim Carrey, zapsaný v paměti publika především jako pitvořící se komik, stojí před nelehkým úkolem vypořádat se s postavou, která ztělesňuje naprostý opak jím běžně ztvárňovaných hrdinů. Jeho Joel představuje sebelítostivého introverta, pro kterého je snadnější ulevit svému trápení kresbou v bloku, než se svěřit blízkému člověk. Bylo by ostatně bláhové očekávat, že vůbec někdo Joelovi blízký existuje. Joel vede osamělý život a jediné útočiště nachází u manželského páru Carrie a Roba, ani jim se však nedokáže hlouběji otevřít a v jejich společnosti působí spíše jako politováníhodný host, kterého si domů pustili ze soucitu. Občas se zmíní o své přítelkyni Naomi, vztah s ní jej však nijak nenaplňuje, naopak mu hořce připomíná vlastní pasivitu a neschopnost najít si novou známost. Myslím si, že písek je přeceňovaný, tvrdí, že písek jsou jen malé kamínky. Jeho pohled na svět se zdá syrově realistický, vzhledem k Joelově nízkému sebevědomí, však přesahuje až k pesimismu, kvůli kterému se chová jako zbabělec - Joel se bojí vstoupit na led, zůstat v cizím domě, oslovit neznámou ženu, činit náhlá rozhodnutí. Joel s trapně omluvným úsměvem říká: ,,Můj život není zajímavý", čímž obhajuje svou mlčenlivost. Jeho prohlášení však vypovídá mnohem více o jeho osobnosti, než životě. Herecky pak Carrey naplno využívá momentu překvapení a ohromuje škálou emocí, na které u něj divák není běžně zvyklý. Jeho věčně propadlé tváře, svěšená ramena a zrak neustále uhýbající přímému kontaktu, tak působí o to větší silou. Postava druhého článku dvojice, Clementine, je typický extrovert, který za všech okolností přejímá iniciativu. S Joelem ji spojuje především pocit méněcennosti, který sice umě maskuje svým suverénním vystupováním, v kritických situacích však vyplouvá na povrch. Tento pocit je vyjádřen především Clementininou úzkostnou snahou využít všechen čas, jež jí byl dán pro něco „většího“ a vzpomínkou na dětství, v němž si připadala ošklivá. Clementine je bezprostřední, sebestředná, neurvalá a nerozvážná. Ráda se chová výstředně, nosí různobarevné přelivy, vyrábí bramborové panenky - dodává si tak pocit vlastní výjimečnosti, o níž v hloubi duše silně pochybuje. Pozice Kate Winslet se tedy zdá být o něco jednoduší, neboť při hraní lehce výstředních typů si lze dovolit mnohé. O to obtížněji se však udržuje rovnováha mezi uvěřitelnou postavou a karikaturou. A právě zde Kate Winslet obstává. Svou Clementine dokáže učinit stejnou měrou přitažlivou i odpuzující a vypjaté scény se jí vesměs daří držet pod hranicí sebeparodizující hysterie. Obdivuhodná je i schopnost s jakou mimicky přenáší na plátno své duševní pohnutky a co je nejdůležitější, Clementine si v její podání divák skutečně dokáže zamilovat. Motivace Gondryho natočit film jako je „Věčný svit“ nepřekvapuje, tematika prolínání realit jej fascinuje už delší dobu, námět pro něj navíc představoval značnou výzvu jak v oblasti technické vynalézavosti (Rozhodl se jej natočit výhradně za pomoci analogové techniky.), tak i v oblasti sebekontroly (Udržet jinak značně bujnou představivost na civilní úrovni, je u Gondryho obdivuhodné.) Co chtěl ale sdělit Kaufman? Asi nejpatrnějším záměrem je snaha o překročení zaběhlých žánrových klišé. Zatímco většina romantických filmů končí v momentu, kdy k sobě dvojice milenců zdárně nachází cestu, Kaufmanův scénář nejen ukazuje, kam se takový osudový vztah může vyvinout, ale v podstatě z onoho místa začíná. Stavba obou romantických schémat se přitom paradoxně velmi podobá - milenci se i přes počáteční obtíže prokousávají k sladkému konci. V případě Kaufmanova scénáře, však na jazyku ulpívá stopová pachuť předtuchy nevyhnutelného konce. Determinace ostatně představuje druhý, výrazný motiv příběhu. Obě dvojice (Joel a Clementine, i doktor Mierzwiak a Marry) se bez ohledu na to, co podstoupily, nakonec opět ocitají ve shodné situaci jako před ,,výmazem". Toto téma nevyhnutelnosti nakonec podtrhuje vizuálně i Gondry ve finální scéně, v níž Joel s Clementine utíkají zasněženou pláží v Montauku, v třikrát se opakujícím záběru. Ačkoliv lze tedy celkové vyznění "Věčného svitu" považovat za sladkobolné, snad až bezvýchodné, pohled jímž nás Kaufman nutí dívat se na milostné avantýry je až naivně pozitivní. Skrze ústa svých hrdinů totiž nabádá, že člověk by si své vztahy měl pamatovat nejen takové jaké skončily, ale i takové jaké byly před svým koncem. Mazání zlých vzpomínek gama-nožem, je tedy v Kaufmanově pojetí jen jakýmsi absurdním protipólem mazání těch dobrých silou vlastního vědomí. () (menej) (viac)

U.Tarare

Filmu se nedá odepřít skvělý herecký výkon Carreyho, ale to je také vše. Pak už to totiž byla jenom nesmyslná patlanina která mě slušně nudila. Nemám v plánu vidět to znovu, jednou to fakt stačilo. ()

P1tr

Dalo by se říci, že jde o předchůdce Inception a zároveň jeho opak. Pohybujeme se střídavě ve snech a realitě, akorát se vzpomínky nezasazují, ale mažou. Prvních 20 minut je dosti nezajímavých a teprve po pozdním nástupu titulků se film rozjede a už nezabrzdí. Svit funguje výborně jako celek. Kaufman napsal celistvý, chytrý scénář, který velice svědomitě převedl Gondry na plátno. Je vidět, že od začátku je film koncipován jako soudržný celek, nikoliv jako přehlídka zajímavých, na sebe nějak navazujících scén. Nejlepším důkazem pro to je fakt, že když na film vzpomínám, nevybavují se mi jednotlivé scény, nýbrž celý průběh v kostce. Nádhera. Tento filmový skvost měl obdržet Oscara i v jiných kategoriích, než jen za scénář, ale bohužel ve stejném roce vyšlo několik Oscarových jistot, na které akademie slyší. Po prvním z, nepochybně několika, shlédnutí jsem nadšen. ()

Beer Ceps

Né, že by nápad o vymazávaní paměti byl špatný :-), ale tenhle film se vám vymaže z paměti i bez pomoci druhých. Kéž by to tak šlo i u ostatních věcí. ()

standsiller

Najprv keď som to začal pozerať, tak si vravím ,že to bude nejaká srandovná retrospektíva, nezdalo sa mi to už tým, že mal auto nabúrané na framforce zboku a že to ktoré stálo vedľa neho bolo celé , tak som čakal vysvetlenie, ako náhle sa spoznal s tou modro - vlasov dievčinou, tak som si povedal, že už predtým sa museli niekde vidieť, lebo normálny človek nebude predsa hustiť tak, ako hustila do neho ona. Zlom nastal, keď tam išlo o to čistenie pamäte, keď prišiel do spoločnosti, kde "vymývali mozgy" začala sa zaujímavá mozaika z retrospektív. Najkrajší bol moment, keď si uvedomil, že sa chce vrátiť späť, ale ono mu to nešlo. V podstate na povrchu sme o nich nič nevedeli a až skrz tie spomienky sa otvorilo mnoho dverí, akú pointu to celé skrývalo. Jedny najnenápadnejšie si myslím, že skrývali podstatu toho celého a síce, že niekedy človek považuje spomienky za stereotyp a zmení sa to v okamihu, keď nastane sebamenší zlom. Keď človek s ktorým ich máme skrátka prestane na ne reagovať, aj keď ich v sebe má. Potom tie spomienky začnú tvoriť jedinú holú podstatu pre čo fungovať. Na základe tých spomienok mi prišli reči ktoré boli na tej páske úplne smiešne, vyčítali si tam zbytočné veci, drobné chybičky a detaily, ktorým ani oni sami neverili s odstupom času. Skrátka , akoby si každý z tých hrdinov na chybách ktoré si všímali budoval svoj ideál. Čo mi na človeku celkovo vadí a čo mi nevadí. A ako puzzle zapadlo všetko vtedy , keď sa na konci rozprávali pri tej stene. " ja som taká... vždy budem taká ..." . " no a? " a všetko bolo tam kde malo byť. Bol to pekne postavený príbeh , zobral si tú najjednoduchšiu a najotrepanejšiu vec z plátna akou je vzťah a láska, ale na základe toho dokázal , čo znamená " večný svit nepoškvrnenej mysle" ... ( aj keď poznáme ideál, vrátime sa k tomu, čo skutočne robí človeka šťastným, okamihy, spomienky, myšlienky ) také to malo pre mňa posolstvo ()

venca163

Clever =). Co tady všichni maj pořád s tim, že se to musí vidět aspoň 2x? Jo, ten scénář je skvělej, netriviální a originální, ale rozhodně ne nepochopitelnej. (90%) ()

spikey1

Jim Carrey v nedávném dokumentu prohlásil, že roli zahrál, když byl skutečně zdrcen po rozchodu, a když ho poprvé uviděl Michel Gondry, prohlásil jak je nádherný, nádherně zdrcený a že takto má zůstat. problémem bylo, že natáčení filmu reálně začalo až za rok, a Jim Carrey pro roli hodlal zůstat v tomto stavu. Když jsem ten film viděl poprvé, zdrtil mě též. Niterně zapůsobil na všechny moje vzpomínky na vztahy a jejich smutné konce a cítil jsem se s Joelem tak moc spjatý, a tak moc smutný z toho kam vztahy běží, že jsem přesně po takovém vymazání paměti zatoužil. Jim se tu stal nadobro mým osobním nejoblíbenějším hercem, Michel Gondry nejoblíbenějším režisérem a zároveň jsem se zamiloval i do Kate Winslet za její naprosto přirozenou fatalitu náklonosti. Tenhle film mě drásá, stejně jako ústřední píseň, která mě pokaždé když jí slyším rozpláče. Co naplat, jeden z nejlépe zapadajících snímků everrrrr. ()

solskjaer

Nepochybuji že Věčný svit neposkvrněné mysli je dobrý film a že Michel Gondry je hodně talentovaný režisér, ale co nepochopím je proč jsou z tohoto filmu všichny tak hotový. Ano po umělecké stránce nemám co vytknout a z přimhouřeným okem si pár těch nadšenců dokáži předsavit, ale já prostě nepochopím to šílenctví. Mě osobně film děsně nudil a trvalo mi týden než jsem ho po částech dokoukal, chyběla mi tam nějaká zábava či trochu lepšího humoru, který by mě trochu pobavil. Takhle jsem musel sledovat sice hodně dobrý děj, ale se strašným sebezapřením a to se mi vůbec nelíbilo. Každopádně jak jsem psal scénář je hodně dobrý a to ostatní jsem nejspíš nepochopil. ()

Luksa

Až napodruhé doceněno. Bizarní a šílený úlet, kde ale všechno drží pohromadě a kde nic není samoúčelné a zbytečné. Geniální scénář, nadstandartní výkon Jima Carryeho a senzační režie splichtili jeden z nejoriginálnějších filmů, jaké jsem kdy viděl. Je dost pravděpodobné, že po příštím shlédnutí už to bude za pět, zatím si nechávám malou rezervu. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz