Umučenie Krista

• Česko Umučení Krista (viac)

The Passion of the Christ je film o posledních dvanácti hodinách života Ježíše z Nazaretu. Film začíná v zahradě Getsemanské, kam se Ježíš odešel modlit po Poslední večeři. Ježíš odolává Satanovým svodům. Následkem zrady Jidáše Iškariotského je Ježíš zatčen a odveden zpátky do města Jeruzaléma, kde ho vůdcové farizeů obviní z rouhání a vynesou nad ním rozsudek smrti. Ježíš je předveden před Piláta, římského místodržícího v Judsku, který si vyslechne obvinění vznesená farizeji proti Ježíšovi. Pilát pochopí, že se jedná o politický spor, a předá záležitost králi Herodovi. Herodes vrátí Ježíše Pilátovi, a ten předloží lidu volbu, zda má propustit Ježíše nebo zločince Barabáše. Lid rozhodne, že propuštěn má být Barabáš a Ježíš má být odsouzen. Ježíš je předán římským vojákům a zbičován. Ježíš, ztýrán k nepoznání, je opět předveden před Piláta, a ten ho ukáže lidu, jako kdyby chtěl říct: "Nestačilo to už ?" Nestačí to. Pilát si nad celým dilematem myje ruce a nařídí svým lidem, aby konali tak, jak si to přeje lid. Ježíš na sebe bere svůj kříž a musí ho nést celým Jeruzalémem až na vrchol Golgoty. Na Golgotě je Ježíš přibit na kříž a prožívá poslední pokušení - strach z toho, že ho jeho Otec opustil. Svůj strach překoná, pohlédne na Marii, svou svatou matku, a řekne něco, co dokáže plně pochopit jen ona: "Dokonáno jest." Pak umírá se slovy: "Otče, do Tvých rukou odevzdávám svého ducha." V okamžiku jeho smrti se země otřásla.
Scénář k filmu The Passion of the Christ vytvořil producent a režisér Mel Gibson ve spolupráci s Benediktem Fitzgeraldem (Chladnokrevně, Zelda). V podstatě se jedná o upravené pašije zkompilované ze všech čtyř evangelií - Matoušova, Markova, Lukášova a Janova. Gibson od počátku věděl, že nejdůležitější bude najít toho pravého herce pro roli Ježíše Krista. Jeho volba nakonec padla na Jima Caviezela, který naposledy hrál ve filmu Hrabě Monte Cristo. Caviezela, který je aktivní katolík, tato nabídka okamžitě oslovila. Jako pozoruhodná shoda okolností se mu jevilo i to, že právě oslavil 33. narozeniny a dostal se tedy do "Kristových let". "Ještě nikdo takhle Ježíše neukázal a podle mě Mel ukazuje, jak to doopravdy bylo. Nepoužívá násilí pro násilí, nikdy to nebylo bez důvodu. Ten realismus bude asi mnohé šokovat, ale právě proto je ten film tak nesmírně silný." Pro scény, kdy Ježíš absolvuje bití a bičování nechvalně proslulým římským vynálezem, "devítiocasou kočkou" (důtky s kovovými konci, které trhaly kůži), musel Caviezel podstoupit dlouhé přípravy v maskérně. Po makeupu, kterým měl pokrytu většinu těla, mu naskákaly puchýře, díky kterým pak nemohl v noci spát. Scény ukřižování se natáčely 14 dní, během kterých musel nést, či spíše vláčet cca 70 kg těžký kříž (skutečné kříže vážily až dvojnásobek) až na Golgotu, to vše zahalen pouze do plátna, přestože se natáčelo během zimy. Někdy byl tak podchlazen, že nemohl ani promluvit a štáb mu musel na obličej přikládat ohřívací balíčky, aby vůbec rozhýbal rty. To ještě nebylo všechno - při natáčení během bouřky do Caviezela a pomocného režiséra Jana Micheliniho udeřil blesk - sjel do Micheliniho deštníku a zasáhl i Caviezela, ale jako zázrakem nebyl ani jeden z nich vážně zraněn. Caviezel nicméně na natáčení vzpomíná v dobrém: "Kdybych tím vším neprošel, nebylo by to utrpení tak autentické, takže to tak muselo být," říká. (oficiálny text distribútora)

fannah

John Debney - hudba, Caleb Deschanel - kamera, Maia Morgenstern, Jim Caviezel, Monica Bellucci - herecké výkony, Gibson - režie, hodnocení 100%, zařazuji do své top-10, průměrné 69% hodnocení ČSFD je k smíchu a nejvíce k smíchu jsou, už delší dobou, některé komentáře zde přítomných vysoko hodnocených uživatelů ()

NinonL

Pátrala jsem po tom, proč je film tak brutální a z mého pohledu úplně zbytečně. Ze "zasvěcených" míst mi bylo řečeno, že to tak mělo být, že to tak skutečně bylo. Nevím, tato část filmu se mi nelíbí a hodnotím ji podprůměrně. Zato večer v Getsemanských zahradách, setkání s ďáblem a vůbec ďábel v tomto filmu, to je jasných 5 hvězdiček. (Mimochodem hrála ho Rosalinda Celentano, dcera italského zpěváka Adriana Celentana.) Na Scorseseho Poslední pokušení Krista Mel Gibson nemá, ale 3,5 až 4 hvězdičky dám. ()

Rosana

Konečně nějaký realistický pohled na to, jak to "umučení" skutečně probíhalo. Když jdete po zastaveníčkách a tam jsou idealistické barevné obrázky Ježíše, který nese kříž s posvátnou lehkostí, tak vám nedojde, že v té době to bylo vážně maso! Nemám rádá náboženské filmy, ale myslím, že tento film nehatí víru, historii a ani vkus divákův. ()

Z0oMb3E

Autenticky natočený a veľmi vydarený film. Sektársky založením ľuďom tak nepríde, ale mne ako ateistovi (dokonca antikresťanovi) sa tento film veľmi páči. Vizuálna stránka, špeciálne efekty, dobové kostýmy a hlavne hebrejčina to všetko robí z filmu nezabudnuteľný zážitok. ()

-Ravee-

Napodruhé musím s hodnocením dolů (z původních 4*). Umučení silně zavání samoúčelností a lacinými triky, jak vyvolat u publika znechucení a hněv (tím nemyslím samotné mučení, nýbrž např. pečlivý výběr záměrně odporných a neustále se chechtajících tváří se žlutými zuby, kteří se lynčování chopí apod.). Po vizuální stránce je vše nadmíru v pořádku, naproti tomu zvuková stránka umělého čvachtání a dunivých ran pěstí je vyhrocena do takové míry, že ubírá celé tortuře na autenticitě. Ačkoli jsem se snažil číst mezi řádky, žádnou výraznější přidanou hodnotu téhle sadistické ujetiny jsem však nenašel.. ()

LV.Helter

Gibson vytrhol pár strán s Biblie a zrobil si svoje predstavu typického antikresťanského filmu. V konečnom dosledku mu to nemusí byť za zlé. Zrobil to pomerne silno úderne, emočno doliehavé a realisticko brutálne. Naturistické násilie, ktorá sa opiera hlavne okolo tvrdého staroveku. Škoda, že sa to viacej neviaže okolo snuff tematiky, ale viacej o komiksovej krvi a násilia. Tortura tu posobí naozaj regularne. Stotožní to oveľa viacej s almužmou, ako zbytočný manekýrsky film s touto tematikou. Audovizuálne a hudobno to má obrovské čaro. Ale nedá sa zakryť v niektorých momentoch prázdne emócie. Flashbacky, tu posobia ako nutné zlo a vždy majú iba moralizáčny kontext. Takisto aj večšinu hereckých hviezd tu namiesto hrania len posobí. Filmovo sa nedá stotožniť s veľa postavami. Celé to stotožnenie, iba s ukrižovaním tu nakoniec posobí ako zbytočna propaganda. Kontroverzný počin to teda je, ale je to prázdne násilie. V hororovom filme by som to ospravedlnil, ale tu v žiadnom prípade. Nedá sa zaprieť, že film je vyžmykaný do poslednej kvapky. Aneb ukrytého v symbolike a zvratenej vízii Mela GIBSONA!65% ()

mustafa

Pln očekávání jsem vyrazil na tento film do kina. Nezdráhám se ho označit zklamáním roku. To co se děje na plátně je obdoba sado-maso filmů. Kdybych podobnou scénu bičování pustil na veřejnosti, ale nenazval ji Umučení Krista, tak mě zavřou za pohoršování okolí a s trochou štěstí bych skončil v blázinci. Při scéně bičování bylo naplněné kino zcela zticha a už se ani neozývalo chroupání popkornu, ale za jakou cenu? Jestli to takto bude pokračovat, tak se brzy v kinech dočkáme snuff filmů. Mimochodem viděl někdo z vás Caviezela po natáčení živého:-))) Já nemám nic proti násilí, ale chtěl jsem z kina zdrhnout a nechat to plavat (nakonec jsem to dokoukal, protože mi bylo líto peněz). Dle mě se Fibson obohatil na chamtivosti lidí a jestli tohle někdo nazývá vizionářským filmem, tak by si měl dát mokrý hadr na hlavu. V tomto filmu jsem nenašel jedinou myšlenku, jediné poselství - možná díky tomuto filmu přibude ateistů, ale to je tak vše... Herecké výkony prakticky neexistují, Caviezelovu tvář pod nánosy latexu, kečupu a různých červených barev je jen těžko k spatření. Nalíčená Monica Belluci mě opravdu nevzrušuje ani v hábitu - mimochodem by mě zajímalo, kdy se stíhala nalíčit, když pořád sledovala Kristův proces. No a nucený pláč všech ostatních mě opravdu nechal chladným. Zdlouhavá scéna, kdy si Ježíš nese kříž a neustále padá je nechutná a možná si ji budou pouštět nějací perverzáci potom, co přijdou domů z práce. No, příště raději zůstanu u nábožských filmů o Štědrém dnu na ČT. Mimochodem by mě zajímalo v jakém vysílacím čase bude tento snímek jednou vysílán, jestli vůbec.. ()

Tayen

Film, který u mne vyvoval rozpaky. Na jednu stranu se na něj dívám jako na nejhorší část Kristova života, kdy ho odsuzují a vedou na smrt a přitom se Gibson snaží zachovat autenticitu. Šlo mu hlavně o to se vžít do muk světce, abychom aspoň očima pocítili, to co cítil Ježíš, a to by bez krve a bolesti nešlo, což určitě je nechutné, ale o to pravdivější. Na druhou stranu se nezasvěceným může zdát film odporný, a že režisérovi jde o to nacpat tam co nejvíce krve, jakoby šlo o béčkový horor. Já jako skeptická křesťanka vím o co jde a ačkoliv nevím jestli tomu věřím, musím říct, že film na mně působil dost syrově, bezútěšně a reálně. Jde jen o to přiblížit se legendě a nezavírat u toho oči. A navíc Ďábel byl přímo geniálně zahraný, nedá se mu nic vytknout. ()

Praxis

Když už nic jiného tak alespon film, který dovedl vyvolat snad největší vášně. Tak brutální podívanou jsem dlouho neviděl. Ale ty dvě hodiny stojí rozhodně za to! ()

kobejn

Výjimečně je český překlad originálního názvu výstižnější a lepší. Gibson trochu mate slovem "Passion", o vášeň tu opravdu nejde, pokud za vášeň nepovažujete trýznivou fyzickou bolest. Zde jde opravdu jen o tu fyzickou bolest a tortůru. I když je to dost jednostranný a úzký pohled na celou problematiku, je to v tomto ohledu maximálně působivé, ano, věřím tomu, že takhle nějak to mohlo probíhat a že být zbičován, zmlácen a pak bejt přišpendlenej na kříž nebyla žádná procházka růžovým sadem a že to fakt kurevsky bolelo a věřim taky tomu, že ti co to páchali u toho cejtili obrovskou rozkoš, tím větší, čím větší bylo utrpení oběti. Tady to Melík, kerej to natočil jako sebemrskačský sadomaso, dohnal do absolutního extrému a nemám s tim problém, páč to fyzický utrpení muselo bejt doopravdy naprosto nepředstavitelný a nejspíš to bylo ještě daleko horší, ale v rámci možností to Mel zhmotnil sugestivně jak to šlo. ()

Davson

Jak tak čtu komentáře, tak to vypadá, že k ocenění filmu je třeba prožít silný emociální zážitek. Průser je, že u mě se nic takového nedostavilo. A když už se nějaké emoce začaly nejistě objevovat, byly velmi brzy pohotově likvidování úděsnými kýčovitými scénami. Tady bych obzvlášť rád upozornil na začátek filmu a zatýkání Ježíše, které je natočeno se zpomalováním a zrychlováním času a vzbuzuje dojem, že teď musí zákonitě přijít nějaký nový film alá Matrix či hudební vidoklip. Gibson se sice tefil do současné videoklipové módy, ale na starověkém pozadí to vypadá přímo ultrakýčovitě. Film je navíc vytržený z kontextu, je to pouze část Nového zákona a Gibson nemá vůbec žádný zájem říct nám co umučení Krista předcházelo, proč se to vlastně stalo. A když už nám nabídne návrat v čase, tak ukáže pouze chvilkové nicneříkající sekvence. Film je tedy opravdu pouze a jen o umučení Krista, název je víc než výstižný, nic dalšího, ani pitomé náznaky něčeho jiného se v tomto dílku nevyskytují. Přesto dávám 1* za, i přes hromadu kýče, vcelku dobré vizuální zpracování. Mel Gibson je ale rozhodně lepší herec než režisér a doufám, že podobné excesy jako je tento už neuvidím. Na závěr komentáře ještě musím konstatovat, že plně souhlasím s pjotrem76, Douglasem a Tetsuem (doufám, že jsem nezkonil u nikoho skloňování). ()

Jillen

Věříci nejsem a ani nebudu. Považuji víru za snadno zneužitelnou a manipulativní. Tento film má svá pro a proti. mezi klady patří hudba, režie, kamera a samozřejmě masky...hodně působivé. Co mi jedině vadilo bylo to hlemýždí tempo. Dávám 90% ()

MikO_NR_1909

Pozerať sa na Umučenie Krista ako 24 hodinovú výpoveď je zradné. Gibson vie ako vizuálne a krvou zaujať, (respektíve) poštvať diváka. Jeho film má ale nulovú duševnú rovinu, absenciu hlbšieho kontextu súvislostí a to aj napriek účelovej výpovedi dávnej udalosti, ktorú nebyť poznania ľudí, každý by zavrhol. A nezachráni to ani pár flashbackov poslednej večere. Skrátka obrazová krása, vnútorná plytkosť prvého rádu. Na kontroverznosť kašlať, keby sa takto výstredne prezentoval napr. Lawrence z Arábie, nikto by po ňom ani neštekol. ()

Laxik

Pořád jsem čekal, kdy tam začnou zpívat. A ono nic. Tak jsem to jako správný fanda JCS musel vzít za ně... Ale vážně. Zrovně včera jsem si říkal, že mi u dnešních filmů nějak začíná chybět patos. Upřímný, necynický, velkolepý a seriózně míněný patos, tolik příznačný pro minulou dekádu, jemuž jsem se roky vysmíval a kterému se dnes pošklebuje a obloukem ho obchází také celý filmový svět včetně Hollywoodu... Beru svoji myšlenku zpět. Minimálně pokud jde o Umučení Krista, které se kupodivu neutopilo v bažénech krve, ale právě v těch tunách do sebe zahleděných patetických splašek. A přitom jsem si při sledování Gibsonovy monumentální představy židovského torture porna chvílemi říkal, že kdyby Mel trochu víc nastudoval křesťanskou symboliku a mystiku, mohl natočit takový filmík, že by si z něj v 18. století uchcávali barokní umělci od Lisabonu až po Mosvku. Tehdejší styl, fascinaci utrpením a částečně i ikonografii totiž zmáknul, že by Rembrandt s Carvaggiem záviděli.Jénže... jenže Gibson není žádný teolog, nýbrž sadistický magor, co nenávidí židy. Nechci tvrdit, že je to ÚPLNĚ vyprázdněné a samoúčelně násilné, ale má to k tomu sakra blízko. U toho násilí (které bylo místy dost brutální i na mě) ještě beru, že velmi efektně deromantizuje představu nesobeckého umírání za cizí hříchy, ale jeho motivace přímo v příběhu je stejně jako motivace jiných událostí dost pochybná. Nabízí se srovnání s Caligulou z roku 1979. Tam šlo o sex, tady o násilí, ale ani v jednom případě nepřidali tvůci nic moc navíc. ()

Redlum

Odmitam objektivne hodnotit film, u ktereho jsem dobrou polovinu casu stravil v slzach. Zazitek s velkym "Z", navic podporeny genialni hudbou Johna Debneyho. ()

Vojcl

Další kontroverzní film, který je těžké hodnotit. Brutální naturalistické scény a způsob vyprávění sice musí zaujmout snad každého, Mel Gibson se jako věřící katolík velmi věrně drží evangelií, ale to je ve finále největší slabina a zároveň i síla celého projektu. Názor na tento snímek se s největší pravděpodobností bude odvíjet od vašeho postoje ke křesťanské církvi. Pro toho, kdo bibli nikdy nečetl to bude nejspíš jen hodně krvavá podívaná na jedno zkouknutí. ()

numi

Když Van Gogh maloval vázy se slunečnicemi, nebyl o nic lepší než každý druhý student malířství, který zná pravidla pro malování zátiší. Ale Van Gogh dokázal i z něčeho tak běžného a tisíckrát viděného udělat umělecké veledílo. Totéž platí o Melu Gibsonovi, který vypráví příběh, který byl již nespočetněkrát vyprávěn a nespočetněkrát natočen. Pojal ho ale jiným způsobem. Stejně jako Van Gogh, i on vsadil na něco, co před ním nikdo neudělal (pravda, oba získali výhodu v pokroku techniky ve svém oboru) - nevypráví tento příběh jako pohádku, ale jako krutou realitu, která se (možná) skutečně udála. Mel Gibson tímto filmem dokázal, že ač jej mnoho lidí stále neuznává jako výjimečného herce, tak za výjimečného režiséra by ho nepovažoval už snad jedině zaslepený fanatický fanoušek Edwarda Wooda juniora. Z tohohle "smrtonosného" detektiva se stává opravdu velký příslib do budoucna. Už chybí jen aby si uřízl ucho... [leden 2007] ()

zipper111

Pěkně smutej film, kterej rozhodně nepotěší...ani potoky krve moc neumocní zážitek, spíš nechu't shlédnout tento film podruhé... ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (viac)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (viac)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (viac)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (viac)