Bývalý učitel, spisovatel a vyléčený alkoholik Jack Torrance přijímá místo zimního správce odlehlého hotelu Overlook v horách Colorada. Považuje to za cestu, jak dostat svůj život zpátky do správných kolejí. On, jeho žena Wendy a syn Danny budou celou zimu jedinými lidmi v Overlooku. Zpočátku se všechno zdá být v pořádku, ale jakmile začne padat sníh, Jack zjišťuje, že ve skutečnosti nejsou sami. Dannyho dosud nepoznaná síla a jeho osvícení probouzejí skryté zlo, které prahne po jediné kořisti - celé Jackově rodině. (oficiálny text distribútora)

DjangoDoe

King je len veľký egoista, ktorý si dovidí maximálne na špičku nosa a nato doplatil aj dosť podpriemerným vlastným sfilmovaním. Knížku som čítal a to čo tak perfektne funguje na papieri sa nedá tak doslovne predať na plátne, preto aj keď veľmi podrobné a dôkladné spracovanie knihy je koniec koncov len brakový horor za pár dolárov. Kubrick naopak využil všetky dobré aspekty knížky a dokázal ich pretvoriť do kultovej snímky. Úprimne nepoznám žiadny iný horor, ktorý by sa mi vryl do pamäti tak ako Kubrickovo Osvietenie. Veď vďaka nemu som si aj kúpil pôvodnú predlohu aj keď som vedel, že je inak poňatá a páčila sa mi veľmi ale len na papieri. ()

Worry77

|přečtena kniha|- Nebudu zde srovnávat osmdesátkovou a devadesátkovou verzi. Hlavně je nutno podotknout, že zatímco Kubrickova verze se s knihou shoduje pouze v pramála věcech, zde je to naprostá kopie. Jinak v tom rozdíl nevidím a chápu proč má tuto verzi King radši. Prostě chce, aby adaptace jeho knihy byla přesná. I když tu starší verzi mám přece jen radši :) ()

Romanka89

I kdybych neznala Kubrickovo Osvícení, hodnotila bych stejně, film působí někdy zdlouhavě, místy směšně (oživlá keřová zvířata). Ne vždy se vyplatí striktně se držet knižní předlohy. ()

Mr.nachos

Díky za to, že Stephen King se rozhodl, že se natočí nová verze, která opravdu odpovídá knižní předloze. Pravda, někdy to bylo kýčovité, např. zobrazení Tonnyho, ale i tak je to o 1000% lepší než Kubrickova verze. Děj přesně odpovídal knize, dokonce i detaily v rozhovorech seděli a bylo to přesně tak jak to mělo být, chyběla mi tam jen jedna jediná scéna, kdy se malý Danny setká v chodbách hotelu s dvojčaty, ale to je vše, co bylo vynecháno i herci byli stokrát sympatičtější než v první verzi. ()

horor2

Bohužel viděl jsem dokonalého Kubricka, proto nedokážu tak nějak pobrat tenhle počin, i když vím, že jde o minisérii. Nechci srovnávat, ale je to takové natahované a když už víte, co bude následovat. U Webera Vám to přijde víc líto. ()

donnovann

Pro ty, kteří nečetli knižní předlohu bych spíše doporučil snímek z roku 1980 kde se sešla nesmrtelná dvojice Kubrick - Nicholson. Tento počin se originálu opravdu nemůže rovnat za to má jednu velikou přednost, Stephen King nebyl spokojený s Kubrickovou verzí a proto byl zde přítomen a je to opravdu hodně znát. Nejspíš jsem neviděl film, který by byl tak věrný knižní předloze jako právě Osvícení z roku 1997. Důvod proč nedávám plný počet je malý herec Courtland Mead, který mi na roli Dannyho vůbec neseděl ale hlavně jde hvězda dolů za efekty zvířat, které jsou naprosto úsměvné a jejich přítomnost jsem nepochopil už v knížce. Ovšem jednoznačně nejlepší scéna je mrtvá žena ve vaně, tak silnou hororovou scénu bych v televizní minisérii nikdy nečekal! ()

principessa

Docela ucházející kamera s hudbou v prvních dvou částech. V hlavních rolích samozřejmě malý chlapeček – ty mě v těchhle filmech vždycky děsí.. (Taky jste si pak zkoušeli rozbít něco pouhou myšlenkou či někomu něco telepaticky sdělit nebo jsem tady jedinej takovej blázen já?)... Jinak to ale na mě bylo příliš táhlé, někdy prostě opravdu platí, že méně je více!!! A nebo jsem si možná neměla pouštět všechny 3 díly v jednom odpoledni....První díl mě bavil, druhý byl o trochu horší a u třetího už jsem se často koukala kolik zbývá do konce. Pro mě nic moc zpracování tohoto románu od Stephena Kinga (ačkoliv scénář napsal on sám) a to musím podotknout, že Shining od Kubricka jsem zatím ještě neviděla. ()

Dr.Loomis

Kdyby se ten film nakonec nerozjel tak půjdu s hodnocením méně,pár strašidelných moment tam bylo,ale né takových,aby se vám vryli do paměti.Ten malej kluk mě už parkrát štval a to mám děti rád,že už jsem si říkal kdy bude jeho Ends,ale bylotoasi tím českým dabingem,filmu dávám 69%. ()

kobras5

Nesmírně utahaný snímek... možná z toho důvodu byl rozdělený na 3 části, které se mohou předbíhat v tom, která unudí diváka více. Vzhledem k tomu, že jsem si pustil všechny 3 v kuse, mohu s klidným srdcem říci, že mě to nudilo jako celek a nejméně záživný byla asi ta třetí část. To co od Kubricka alespoň trochu dokázala zaujmout a napnout diváka, to mi zde nesmírně chybělo. Takže pokud váháte mezi snímkem z roku 1980 a touto televizní verzí, rozhodně si pusťte verzi od Kubricka. 30% (viděno česky). ()

blondboss

Táto televízna miniséria odkazujúca na pôvodný Kubrickov film bola síce detailnejšie spracovaná, ale atmosférou sa ani len nepriblížila kultovému snímku z 80-tych rokov. Možno je to aj tým, že autor knihy si to prial inak, ale ten televízny look tu bolo ozaj cítiť. Plusom je výber herečky v hlavnej úlohe. Veľkým mínusom boli použité CGI, ktoré skôr od filmu odrádzali, ako mu dali vážnosť. Preto u mňa len priemerná séria. 50 % ()

Nikolas__

Kubrickova verze je samozřejmě na výši, ale překvapilo mě, že tato Kingova verze není vůbec špatná. Je očividně dělaná s méně psychologickým záměrem, a taktéž mainstreamovější formou. Efekty a kamera opravdu stojí za to. První část je opravdu úžasná, druhá relativně na stejné úrovni, bohužel finální třetí část se mi zdála o trošičku slabší. Ale pořád solidní. Pár scén z finále je navíc dost emocionálních. Jestli je něco, co se mi líbilo více než ve verzi od Kubricka, tak určitě postava Wendy (jak herečka tak postava je tu mnohem zajímavější) a že je to celkově věrnější logicky knize. Pár věcí je trošku divných (Jackovy záleží pouze na hotelu, ale ve finále neustále jen tak rozbíjí nábytek), ale vynahrazují to zas a opět dobré postavy. Herec Dannyho je vážně dobrý, a hlavně mě překvapil samotný Jack - jeho představitel je fakticky super (na Nicholsona ale samozřejmě nemá). Velmi silný konec! Tato skoro pěti hodinová hororová jízda tak zůstává povedeným filmem, ale k dokonalosti má ještě docela daleko. PS: Soundtrack stojí za to ()

Creshaw

King se rozhodl nechat své zfilmovat mistrovské dílo znovu, tentokrát mnohem věrněji podle předlohy. Bohužel jen v podobě TV seriálu a tak to snad ani nemohlo dopadnout lépe. Nelze se pouštět do srovnání minisérie s filmem, Garrise s Kubrickem a Webera s Nicholsonem, a tak je jen velká škoda, že už původní Osvícení nebylo Kubrickem natočeno pod Kingovým dohledem. S atmosférou minisérie je to jak na houpačce, začátek je velmi vlažný, ale pak zabere na plné obrátky (místy je Osvícení natočeno vážně skvěle!), načež s blížícím se závěrem opět začne povadat. Přesto nemohu říct, že bych byl výrazně zklamán. Pro toho kdo knihu nečetl, ani číst nehodlá, doporučuji film od Kubricka, čtenáři jistě shlédnou obě verze. ()

MFJD

Kingova verzia mi dlho stála v mysli, uvažoval som prečo tak narážal na Kubrickovu zmenu scenára. Odpoveď je jednoduchá. Zatiaľ čo King podáva svoj román zo všetkým čo k tomu patrí, Kubrick si značne zobral ducha celého námetu a dotvoril z neho to čo šlo vytvoriť. Kinga mám moc rád, jeho romány nemajú konkurenciu. Ale neznamená že kto je dobrý vpísaní románov musí to vedieť aj zo scenárom. Film o sebe ma zaujal do polovice, scéna v izbe 217 mi skoro prišla lepšia ako od Kubricka, ale to len na chvíľku kým som si neuvedomil že všetko to ide dole z kopca. Premena Webera na blázna mi neprišla až taká vierihodná, De Norvay podáva ako vždy podpriemerný výkon a malý Mead sa snaží ale na tento kus to nestačí. Priznám sa že román som nečítal a ani ma to nelákalo po prvom videní Kubrickovej verzie. Tým pádom ma prekvapili isté nové veci, ktoré Kubrick aj podľa mňa správne pozmenil či úplne odstránil. Či už šlo animal krvilačné kríky, ktoré ma svojím podaním skôr rozosmiali ako vystrašili, či koncova scéna s kotlom. Tá bola asi jediným svetlým momentom keď všetky skazené duše šli tam kam patria. Prekvapilo ma to, ako aj Danyho prevtelenie o desať rokov do imaginárneho Tomyho a následny ockov bozk na rozlúčku. To mi už pršilo veľa pchať takéto city do takého žánru ako happyend pekný, ale pôsobí to potom všetko ako zlá rozprávka s dobrým koncom. Aj keď to oceňujem, ale navzdory Kubricka a jeho podania a skvostného konca pri zábere na fotku z plesu kde sa objavuje Nicholson o pár rokov skôr. Mi vždy prejde mráz po chrbte rýchlosťou lokomotíve. Preto je mi ťažko hodnotiť toto dielo, aby som neurazil autora. Dejovo to nemá chybu ale keď ide o otázku vkusu beriem viac verziu z 1980. ()

H3LLraiser

Nečetl jsem knihu, neviděl film s nicholsonem, takže pro mě parádní dílo. Možná větší finanční injekce by byla lepší ale jako tv série výborný. Obsazení skvělý jack torrance byl masakrózní, wendy kočka, jen ten malej slídil nemusel mít ten obří otravnej duckface předkus. Jinak slušně natočený a i přes svou délku to pozornost udrží. Teď se jdu vrhnout na knižní pokračování... ()

Tomko87

Keďže Stephen King bol nadmieru nespokojný s Kubrickovým Žiarením, tak si spravil trojdielny TV film. Ten je síce oveľa viac verný predlohe, no kvality prvého Žiarenia nedosahuje . Ani najmenej. ()

haack

Miluju Kubrickovu verzi a tohle byl další rest, který se přímo nabízel zhlédnout, protože vychází také z knižní předlohy Stephena Kinga a je knize podle všeho mnohem věrnější. Chápu už Kinga, proč se mu verze Kubricka nezamlouvala. Je značně jiná a Kubrick si spoustu věcí upravil podle sebe, některé věci vylepšil k lepšímu a některé vynechal, nebo pozměnil z jiných důvodů... Každopádně se jedná o zcela rozdílné filmy, které mají společný snad jenom námět. Tato trilogie je mnohem více duchařská a strašidelná. Na druhou stranu to trochu sráží televizní zpracování, které občas připomíná pořad Věřte nevěřte... Kubrick má zase atmosféru a hlavně Nicholsona, který je prostě geniální. Tak či onak, ani jedno není zklamáním. Mé vnímání Osvícení od Kubricka se nezměnilo.. jen mi otevřelo oči, jak musel být skvělý režisér, že si dovolil takto překopat jednoho z nejúspěšnějších spisovatelů všech dob a vlastně celou věc povýšit o level výše. Tím, že vynechal duchařinky a neustále se samovolně zavírající dveře, udělal z Osvícení o dost stravitelnější film a právě proto je tak slavný... Tato trilogie je také kvalitní a určitě stojí za podívanou, protože nabízí nevšední srovnání vize autora a interpreta... 7/10 ()

buchannon

Tato TV verze Osvícení podle vlastního scénáře Stephena Kinga je hrůza a děs, na kterém je až moc vidět TV zpracování. Nepřispělo tomu taky, že jsem ji viděl s cz dabingem, a verze z roku 1980 je v originále, ten cz dabing tomu ubral tu atmosféru... King nemá rád Kubrickovu verzi, ale ta novější verze posvěcená Kingem ani náhodou nemá na tak osobitého a všetranného režiséra a scénaristu, jakým byl Kubrick. Ten Štefan Král se asi úplně zbláznil, vyloučit se to nedá, při tom co píše. ()

Fender

Při vší úctě ke Kingovi, může se vztekat jakkoliv bude chtít, Kubrickovo Osvícení je prostě veledílo, které nepřekoná nějaký jiný remake, tato verze s Kingovým scénářem totiž není vůbec děsivá a nemá v sobě tu nepřijemnou atmosféru, která je silně propojena s mysterióznem, je to jen pouhý směšný stín. Tato verze je sice věrnější předloze, jenže Kubrick přesně věděl, co dělal a zbytečné scény vynechal a prostě to vylepšil, jeho verze je zkrátka mnohem více podmanivější a filmovější. Doporučuji si po shlédnutí Kubrickova Osvícení přečíst předlohu, dííky které trochu více pochopíte postavy a okolnosti, není potřeba totiž vytvářet jiný film, který by byl věrnou kopií předlohy. ()