Bývalý učitel, spisovatel a vyléčený alkoholik Jack Torrance přijímá místo zimního správce odlehlého hotelu Overlook v horách Colorada. Považuje to za cestu, jak dostat svůj život zpátky do správných kolejí. On, jeho žena Wendy a syn Danny budou celou zimu jedinými lidmi v Overlooku. Zpočátku se všechno zdá být v pořádku, ale jakmile začne padat sníh, Jack zjišťuje, že ve skutečnosti nejsou sami. Dannyho dosud nepoznaná síla a jeho osvícení probouzejí skryté zlo, které prahne po jediné kořisti - celé Jackově rodině. (oficiálny text distribútora)

Kucndo

Naprostá nuda, co se táhla od začátku do konce, proč jsi to, Kingu, neudělal aspoň kratší... ale musím říct, že v jednom jsi měl pravdu, že Nicholson byl dost nevhodný pro roli Torrance... A Weber byl tady výtečný! Za tu snahu se postavit velikému Kubrickovi a za lepšího 'záporáka' 2* ()

Lilloos

Naprosto chápu, proč má King tuhle verzi radši. Nepřekáží mu tu geniální režisér ani bezchybní herci, za hlavní hvězdu je tu tedy on. A jeho příběh. Asi by tomu bylo jinak, kdybych celý film viděla v kuse (podle oficiálního doporučení jsem si ho rozkouskovala natřikrát), ale i přes ne zrovna krátkou stopáž jsem se ani jednou vyloženě nenudila. Jasně, střídaly se lepší momenty s těmi horšími, ale nezpomínejme, že tohle je materiál pro televizi, ne majstrštyk věhlasného umělce. Proto se pokusím vyhnout dalšímu srovnávání. Takže ano, líbilo se mi to, ale...Hmatatelné zlo už není zlo. V knížce to fungovat může (nevím, nečetla jsem), protože jsme odkázáni jen na svou vlastní ochotu představovat si, ale film, pokud chce děsit, by nám neměl cpát hotové obrazy. Teď mluvím především o násilných prostřihách z Jackova subjektivního světa plného duchů do objektivní reality, kde samozřejmě nic není. Ale proč?! Bylo to nutné? Proč nedali naší fantazii trochu volnosti? Abych pravdu řekla, celkově závěr se moc nepovedl (tedy až na vyjímku finálního souboje tatínek vs. maminka), nemám ráda, když jsou postavy, obzvlášť v hororu, hloupé. "Danny, uteč, táta tě chce zabít! - Ok, ale až si nazuju botičky" nebo "Rychle, hotel za chvíli vybouchne! - Hlavně nezapomeň na čepici!" No dobře, trochu jsem si ty situace přibarvila, ale jen pro zdůraznění debility jednání, které mě doháněla k šílenství. Co mě ale dohnalo jinam, přesněji do googlovského vyhledávače, byl mimořádný soundtrack. V Kubrickově šajnění sice byla parádní hudba, navíc mnohem děsivější, ale méně charakteristická. A vidíte, už zas srovnávám... ()

fisus

Film se věrně drží předlohy,což je zároveň i jeho slabina.Pořád jsem měl pocit,že z toho mohlo být něco víc.Konec se sice od knížky trochu liší,ale příliš to nepomohlo.Nicméně nemohu říci,že jsem se nudil (4,5 hodiny jsem dal téměř v kuse).Ale Kubrick je Kubrick a to říkám i přesto,že Kingovo knížky fakt miluju!!!!!(Pěkný Kingovo cameo jako dirigent mrtvého orchestru!) ()

zahadum

Stephen King je autor bestselleru ktorým je jeho slávna kniha The Shinning. Sfilmovať sa knihu pokúsil už Kubrick....mám na to tento názor: Kubrick stvoril filmové dielo chladné, presne podľa filmových príručiek, audiovizuálna podoba jeho adaptácie je proste vrchol filmovej práce....ale chýba tomu duch knihy !!! ak tomu chýba duch knihy tak je to potom len veľmi voľná adaptácia na motívy knihy SK. S knihou má spoločné len veľmi málo aj to v hrubých obrysoch.....voľba herca Jacka Nicholsona je dobrá keďže zahral pomätenca...ale bolo to na ňom vidno priskoro..alebo vždy ! takže nula bodov....uzavriem to asi takto...čítali ste Osvícení knihu ? tak potom táto štvorhodinová adaptácia je 90 % to čo sa nachádza v knihe...pomalé rozjazdy...dusivá atmosféra ....výborná výprava ...výborná voľba hercov ( Steven Weber chvalabohu nie je Jack Nicholson )....scenár proste už osobne písal Stephen King a vzal si na starosť aj výrobu...dokonca ak máte dobrý postreh tak si všimnete malé cameo samotného Kinga :) Knihu som čítal 3 x a vždy som si predstavoval dej a prostredie presne ako to zachytila Garrisova adaptácia.....ak chcete vidieť dobrý horor tak si pozrite Osvícení od Kubricka...ale knihu v tom nehľadajte...hľadajte tam silné narcistické EGO nesporne filmového génia Kubricka !!! Nič v zlom. ()

vojtaz

Tohle zpracování je vážně špatný. Jediný plus je to, že se to, na rozdíl od Kubrickova filmu, drží knižní předlohy. ()

SkyCaptain

Otrocká "trucverze" mistra Kinga dopadla přesně podle mého očekávání, pokud jste viděli televizní Dům v růžích, To nebo skoro jakýkoliv TV film podle Kinga hned budete jako doma. Kuchařka pro vznik "Kingovského TV filmu" je vždy následující: Bez jakékoliv filmařské invence vezmeme scény a dialogy z knihy, ty téměř 1:1 přetavíme s neznámými nudnými herci na plátno, délku zvolíme alespoň 4 hodiny aby se tam jó vešlo skoro všechno a samozřejmě i to co se na obrazovku vůbec nehodí a sílu to má pouze jako psaný text. Celé dílo v tomto případě navíc okořeníme strašnými "CGI" obživlými keřovými zvířaty (ty mi přišli pitomí už v knize). Sakra, kdy už konečně tyto tvůrci (včetně Kinga) pochopí že kniha a film jsou dvě zcela odlišná média a pouhé (sice přesné) převedení 1:1 fungovat nemůže? Ještě navíc když tu máme naprosto dokonalou, každým coulem geniální verzi Stanleyho Kubricka? Smysl vzniku tohoto "díla" opravdu nechápu. ()

Skawin

Skvělý výkon Stevena Webera udělal pro tento TV film hodně. Líbil se mi i scénář - ve srovnání s Kubricovým Osvícením, je mnohé pochopitelnější a provázanější. Hororová atmosféra se úplně nepovedla, ale to mi příliš nevadí. Happy end na konci být však asi nemusel. ()

Faila

Není nelogické, že třídílná filmová adaptace zvládla obsáhnout knižní předlohu zevrubněji než snímek s Nicholsonem. Bylo zde více prostoru pro vykreslení postav, vztahů mezi nimi i změnu, kterou postupně všichni prochází. Z tohoto pohledu je pro mě toto zpracování lepší adaptací, je své předloze věrnější. Bohužel u prvního Osvícení jsem se bála skoro od začátku do konce a tady téměř po celou dobu ne. Ale může za to asi i znalost Kubrickovy verze. ()

Empire

To, že se Kingovi nelíbil Jack Nicholson v původním osvícení, automaticky neznamená, že s ním všichni cítíme....někdy je lepší odtrhnout se lehce od knižní předlohy.....navíc těch 270 minut......naprosto zbytečné ''dílo'' ()

dainio

Čistě a věcně, je to na takovém rozmezí mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Všechny 3 části mají v sobě množství velice zajímavých scén, přičemž ale většina z nich není úplně dotažena. I to právě snižuje celou kvalitativní laťku, která zde byla nastavena. Stopáž, která právě nahrává na detailnější a propracovanější zobrazení různých napínavých scén, jakoby nebyla využita v pravém slova smyslu -- a i kvůli tomu se sám divák, kdy už očekává, že bude vystrašen, nakonec ani "nezpotí" z důvodu strachu a zesilujícího napětí. Jistě, je to TV film. A musí se nechat, že ze všech těch různých TV filmů s hororovou tématikou, tato verze "Osvícení" vybočuje a je jasným nadprůměrem. To je naprostý fakt. Nicméně, některé scény se jistě dali dopilovat a v konečném důsledku by vyzněli třebas jinak. To je ale samozřejmě pouhopouhá má hypotéza. Není na místě, srovnávat verzi z roku 1980 a dílo natočené v roce 1997. Režisér Mick Garris, který už natočil spoustu filmů podle předlohy Stephena Kinga, vytvořil z této minisérie dobré dílo a vůbec se nemá, za co stydět -- ba naopak. Steven Weber se role správce zhostil výtečně (jasně není to Jack Nicholson, ale i tak hrál na hranici svých možností), Rebecca De Mornay, jenž je všeobecně známá, zahrála jeho ženu skvěle. Věřil jsem jí ty nervydrásající scény s kroketovou holí. No a v neposlední řadě, nesmím opomenout scény, kdy "Danny" má různé flashbacky z minulosti (kde je možno vidět, že jeho nadpřirozená schopnost byla už i v menším věku) nebo když vytuší nadcházející konání svého otce. Kolem a kolem, jsem se rozhodl pro ***. ()

PavelZava

Krásné poměnkové oči Rebeccy de Mornay skvěle ve filmu zrcadlily prožívanou radost, vášeň i hrůzu. Vše doplňovaly výborné výkony Stevena Webera a Courtlanda Meada . Nejsem moc horrorový typ, takže se mi začal svírat žaludek strachem již v okamžiku prvních zvuků filmu. Celkově zvuk či hudba byly úchvatné zvláště pak v anglickém originálním znění, u kterého jsem si vypomohl francouzskými titulky. Připravte se, zlo přichází … ()

Johny M.

Hotel absolutně bez atmosféry jako v podstatě celej film. Na Rebeccu de Mornay se sice kouká daleko líp, než na tu hrůzu, co si vybral Kubrick, ale kde proboha vyhrabali toho příšernýho spratka s věčně roztaženou hubou? Až závěr zvedá tohle televizní zpracování do průměru... ()

nwx

Tak teprve toto zpracování je podle mého gusta. Nezáří až tolik herci, ale film drží pěkně pohromadě. Parádní kousek, který funguje. ()

Zevon

Nechápu, proč bych nemohl srovnávat. Problém remaků je, že "nevstoupíš do téže řeky" je tvrzení, na kterém není co diskutovat. Když je v prvním kole nastavena laťka vysoko, nechápu, proč se vždycky najde někdo, kdo si myslí, že ji přečůrá a pro jistotu svůj záměr posílí ansámblem herců druhého sledu, zjevně nižších finančních požadavků, ale i kvalit. Produkt je zaměřen jednoznačně pro nenáročné publikum, není co řešit. ()

Argondia

Co to sakra bylo?! Laciná a trapná ubohost s příšernými herci. Jediná výjimka byl Melvin Van Peebles v roli Richarda Hallorenna. K čemu je, že tato verze věrněji kopíruje knihu, když je výsledkem otravně protahovaná báchorka z Věřte něvěřte? Teoreticky by se dalo čekat, že když film vznikl skoro o 20 let později, tak přinese nějakou změnu k lepšímu, například po stránce efektů. Ale z chodících buxusových keřů Střihorukého Edvarda, (které mají plynulost pohybu asi jako dinosauři v Cestě do pravěku) zmalovaných cirkusáků, kutálejících se míčků, vlčích masek a lebek se zkříženými hnáty na dveřích, strach opravdu nejde. Danny s matkou nechutně přehrávají a na oba jsem si už během prvního dílu vypěstovala silnou alergii. Po prvním záchvatu Danny vypadá spíše jako po útoku pedofila a chvíle, kdy svému otci domlouvá, je tak hrozně pitomá až jsem se styděla, že na to vůbec koukám. Jack v mnoha scénách nepůsobí jako šílený, ale spíše jako dementní. Místo krásného, honosného hotelu, se děj odehrává v ukrajinském, ušmudlaném penzionu. Venkovní pohled zřejmě vyřešila nějaká kulisa, aby se z nízkého rozpočtu zaplatily "dechberoucí" efekty se sprintujícími keříky. Podle knihy zde vzorně zůstává pokoj s číslem 217, protože ani pověrčivý divák by z něj po shlédnutí téhle frašky nemohl mít strach. A co měl znamenat ten Tony? Tím, že se zjevuje v podobě pubertálního šprta, úplně ztrácí na tajemnu, bylo to k smíchu stejně jako všechny ty šeptající hlasy. V trapném dodatku nám velký pan režisér odhalí, že Danny vlastně mluvil se starší verzí sebe sama. Z toho by měl psychiatr jistě radost. Jediné, co se mi tu možná líbilo více, než ve starší verzi, byla maska ženy v koupelně, ale scéna s ní byla opět utopená v bažině béčkovité trapnosti. Tady to máte, mistře Kingu! Takhle to dopadá, když se místo zavrhovaného Nicholsona role chopí ten váš seriózně vypadající herec! Všechno to, co mě na starším zpracování tak ohromilo, se tady vypařilo a vyletělo do povětří spolu s celou tou zaplivanou ubytovnou a špatnými, kabaretními herci z ochotnického spolku. ()

Likan7

Viděl jsem Bouři století, ta má taky 3 díly podobné délky, jestli si vzpomínám dobře. Po shlédnutí Osvícení od Kubricka, kterému jsem sice napařil plnou, ale rozhodně to nepovažuju za mistrovské, nebo dokonce dokonalé dílo, jsem si se zájmem obstaral tuhle verzi. Údajně je pofoukaná samotým Kingem a ve finále jsem čekal něco na způsob Bouře století. Bohužel jsem to dostal jen z části. Úvod mi přijde lepší než v Osvícení, naopak pak se rozehraje celkem nudné "nic", které je občas utnuté nějakým "zvratem", který je ve skutečnosti třeba jen průvan. Hodně se mi ale líbilo téma "keře", ty v Osvícení nebyly a tady si s nimi autoři dobře vyhráli, jen škoda, že to nenechali jen na stíny, jak začaly chodit, šlo to do kytek stejně jako to směšný CGI. Třeba ale i scéna v koupelně se mi tady líbila víc, má větší grády, je hororovější a rozhodně hrůzostrašnější. Mnohem víc je tu zaměřený kluk, což jen vítám, protože nic proti Weberovi, je to hrozný herec. De Mornay taky, ale ta je alespoň neskutečně hot a vypadá uvěřitelněji, než ta uřvaná dilka z Kubrikovy verze, která jen ječí, drží nůž a běhá jak pošahaná. V poslední půl hodině se hodně přitvrdí na pilu a celý samotný konec mi přijde lepší. Je ucelenější a takový uvěřitelnější. Proč tedy jen 3? Všechno dobré se stane na začátku a v posledním díle. Ty 2 hodiny mezi tím je omáčka bez chuti, která Vám nebude chutnat. ()

Hellknight12

Dnešná premiéra. Predlohu bohužiaľ nepoznám. Táto Tv miniséria je celkom zaujímavá, už len pretože scenár k nej napísal S. King. King sa na základe The Shining podľa Kubricka rozhodol sám napísať scenár, keďže ako je známe Kingovi sa Kubricková verzia nepáčila. Film sa snaží držať presne podľa knihy. Čo beriem ako plus a vlastne aj trošku ako povinnosť vidieť pre fanúšikov knihy. Minutáž filmu je rozdelená do troch častí a to 3x90 min. Prvá časť je pekný začiatok a pekne nám vysvetli prečo a ako sa to vlastne stane. Druhá časť je pokračovanie v ktorom začne Jackovi pomaly ale isto preskakovať. V tretej časti sa v podstate rieši hlavne posledný deň. Čo sa týka konca filmu tak je odlišný od Kubricka. Čo sa týka hudby tak je to v poriadku. Herecké výkony sú nadpriemerne. Čo mi na Tom dosť prekáža sú tu dosť slabé efekty. Netvrdím, že to je najhorší TV film s efektami ale mohlo to byť omnoho lepšie. Atmosféra filmu je tu nejaká ale veľmi slabá. Poviem to asi takto ak si chcete užiť čisto len atmosféru filmu tak si to ani nepúšťajte, pretože pôvodný film ju má oveľa lepšie spracovanú ale ak si chcete vychutnať príbeh a vžiť sa trochu viac do histórie Overcooku a užiť si viac príbeh tak choďte do toho. Celkové hodnotenie za mňa je 75%. ()

GameboyNES

Lepší než Kubrickova verze, sice Weber Nicholsnovi nešaha ani po varlata, nicméně se hodně snažil a ličídla udělali svoje. Navíc pro Rebeccu mám nějakou MILF slabost :) i když to má delší stopáž než kubrickova, tak to rychle ubíhá a navíc jsem u toho ani jednou neusnul. 100% ()