Bývalý učitel, spisovatel a vyléčený alkoholik Jack Torrance přijímá místo zimního správce odlehlého hotelu Overlook v horách Colorada. Považuje to za cestu, jak dostat svůj život zpátky do správných kolejí. On, jeho žena Wendy a syn Danny budou celou zimu jedinými lidmi v Overlooku. Zpočátku se všechno zdá být v pořádku, ale jakmile začne padat sníh, Jack zjišťuje, že ve skutečnosti nejsou sami. Dannyho dosud nepoznaná síla a jeho osvícení probouzejí skryté zlo, které prahne po jediné kořisti - celé Jackově rodině. (oficiálny text distribútora)

Mark1983

Poprvé jsem to viděl jako školák,když jsem si to půjčil ještě z tehdejší video půjčovny a dost jsem to žral.Vlastně se to líbilo doma všem,takže jsem byl s filmem spokojen.Ale nakonec,když jde o další zhlédnutí,jedná se skutečně jen o hororový průměr se strašidelným hotelem. ()

macoslavek

knižní předloha je výborná, a toto zpracování je jejím naprosto přesným (až strojovým) opisem.. Garrisovi se však ani zdaleka nepodařilo vytvořit to, co zvládl Kubrick, ačkoliv ten si scénář osekal extrémně.. výsledek je jasný, Garrisova verze je přesnou kopií knihy, což jí škodí (navíc těch 273 min je snad vtip, ne?), Kubrickův film se sice liší od knihy v mnoha bodech (od detailů až po důležité části pro děj), ale atmosférou nejlépe vystihuje Kingovo dílo.. ()

DannyBurino

Sice to není tak dobrý jako Kubrickova verze, ale taky má co do sebe. Rozhodně vede postavami ( hlavně Jack ) a koncem, ale upadá v zbytečně dlouhých dialogů ( dobře napsané jen dlouhé ), málo strašidelných okamžiků ( až na ty keře co se nehýbali, když se na ně někdo nekoukal ) a atmosférou ( byla dobrá ale ne tak jako v Kubrickově verzi ). Je to dobrá minisérie ( hlavně 2. část ), ale ve třetí části trochu upadá. ()

Pargin

Je to sice delší a o to nudnější, ale nutno podotknout, že pokud se nemýlím, tak je tohle daleko, ale daleko věrohodnější co se týká děje, než originál z 80 roku. Knihu jsem četl, takže vím o čem mluvím. ()

Mrliš

Příjemné překvapení. Kingovo knižní podání mám velice rád a musím uznat, že třídílný film se velice vydařil. Je fajn, když se film drží knižní předlohy. Rozhodně nemám v lásce, pokud se film od knihy dost liší jako v Kubrickově případu. Dávám pevné čtyři hvězdy. ()

Felix.catus

Délka je v tomto případě ku prospěchu díla, První část navozovala dobře atmosféru, dostatečně se věnovala charakteru postav, byly okmažiky, kdy jsem téměř měla dojem, že jsem na místě a sníh mi křupe pod nohama. Druhá část se vyvíjela uspokojivě mrazivě, ale tam někde pocit napětí končil. Třetí díl mne v polovině začal nudit. Nevyužité okamžiky, absolutně nelogické jednání, nesmyslné mlácení kolem sebe hlava nehlava, které nemělo konce. Závěr se dal předvídat, i kdybych předlohu neznala. Suma sumárum je tento horor dobře dívatelný. Pravda, Steven Weber mi v této roli vůbec nesedl, nikdy bych jej do horohové postavy neobsadila, ale to je čistě subjektivní. Rebecca De Mornay nepřekvapila velkým hereckým výkonem, některé scény jsem jí vlastně ani moc nevěřila, zato malý Courtland odvedl na svůj věk práci velmi dobrou, vzbuzoval dokonce i jakousi touhu jej chránit. Okamžiky, které mohly být dotaženy do konce a které i mohly lépe prohloubit atmosféru strachu, zůstaly nevyužity a vyzněly naprázdno, byly nahrazeny lacinými triky, které místy vzbuzovaly spíše úsměv. ()

mysinecka86

Mnohem lepší než Osvícení z roku 1980, protože je film natočen pod dohledem Stephena Kinga a tudíž věrný knize, což má být. Dávám ovšem o hvězdičku míň neboť knížka je vždycky lepší. ()

Dexies

Jako asi dobrý, průměrný film, který má logický příběh, občas nějaká moucha ve scénáři, ALE ... oproti Kubrickovi to je hodně slabý odvar ... i když King dal přednost tomuto dílu, no proč ne, ale atmosféra není hutná, občas nějaká nelogická scénka, zjevující se duchové, ale hlavně, keře upravené do podoby zvířat, které obživnou, to už fakt působí hodně béčkově! ... mno horor to není, film neurazí, ale ani nenadchne ... ()

Cathrina

Strašidelný? Jo, to bylo, ale asi jinak, než tvůrci zamýšleli. Musela jsem to dát nadvakrát, protože poprvé mi z toho bylo až trapně. A to mám ráda Věřte nevěřte, které tahle minisérie hodně připomíná. Knihy se to stejně v pro mě zajímavých pasážích nedrží, takže to považuju za naprostou zbytečnost. Těšila jsem se na souboj Hallorana se stromovými zvířaty, ale ani ten se nekonal a to přetahování se s duchy o ventil kotle? No to snad ne! Danny je nesympatický tak, že Vám je skoro jedno, jak to s ním dopadne. Jack Torrance… no, co k tomu říct... Jeho rozmachování s pálkou v závěrečných minutách je spíš směšné, vždyť ani neumí nic pořádně rozbít. Hotel ošklivý, srovnání s Overlookem od Kubricka ani nepřichází v úvahu. Davám 2 hvězdy za tu příšernou ženskou ve vaně, aspoň ta se povedla! :) Ale víckrát to vidět nechci. ()

Killy

Jako velký Kingův fanoušek jsem byla z tohoto filmu nadšená. Osvícení (1980) pro mě bylo proti knize obrovským zklamáním, neříkám že film byl špatný ... Ale tohle je prostě mnohem víc King a je to mnohem víc to co mám ráda. Psychický stav Johnnyho je tu o moc líp vykreslený. O sympatiích k hlavní hrdince nemůže být pochyb, rozhodně se na ni divá líp než na Shelley ... Nemůžu jinak než 5* i když to není pořád ono, rozhodně je to jedna z nejlepších adaptaci Kingovi knihy. Tenhle tv formát mu sedí a těch 5 hodin času si prostě zaslouží! ()

pekkanik

Ale áno. Najprv som videl tento TV film, potom Kubricka, nakoniec som to zobral pekne po poriadku - kniha, TV film, Kubrick. A nie je to vôbec zlé. Skúšal som to porovnávať, ale príliš sa to nedá - King si zvolil iný štýl ako Kubrick a dalo sa na to pozerať. Má to svoju atmosféru, a aj napriek občas podivným hereckým výkonom sa to slušne drží nad vodou. Prvé dve časti veľmi dobré, tretia už trošku pokrivkáva, ale dá sa. Ja som spokojný. ()

drkaldj

Stephen King nebyl spokojený s Kubrickovou verzí, tak si dohlédl na natočení svojí (podle něho lepší). Povedlo se? Jako první se dá všimnout výrazně delší stopáže (což bude znamenat spoustu detailů navíc) a tudíž rozdělení do tří částí.  1. Část - Na první pohled herecky nevýrazné a celkově nic nevyčnívá (zatímco v  Kubrickově verzi si člověk všimnul všeho), Prozatím se mi scénky navíc zdají docela zbytečné, ale uvidím jak to bude dál. Celkově první část nevybočuje z průměrnosti - 3* 2. Část - Sice se něco děje a film nějak nenudí,  ale taky zcela na plných sto procent nezaujme. Hodně trpí scénář u kterého jde poznat že ho musel psát jeden ze dvou typů scénáristů. První typ je scénárista který knihu v podstatě jen přepíše do formy scénáře. Druhý typ je scénárista, který scénář píše jako knihu. Tady jsme možná svědky obou typů. Snad jediná světlá chvilka je když Danny konečně vejde do zakázaného pokoje. Ten konec naznačuje že začátek třetí části bude bolet ............ diváka - 2* 3. Část - Začnu tím dobrým. Děj celkem utíká jak se konečně něco pořádného děje. To špatné je ovšem to, že to trvalo dvě předešlé části. Víc smutné je to že i tahle část by se dala dost zkrátit. Nejvíce ze všech částí se liší hlavně konec (asi posledních dvacet minut). Nejedná se opět o nic špatného nebo nekoukatelného, ale tuším že většině se bude líbit méně než gradující konec s Nicholsonem - 3* Celkový dojem - Nejedná se nutně o špatný film. Ale kdo viděl prvně Osvícení od Kubricka, bude se mu s velkou pravděpodobností jevit tento počin tak o stupeň až dva horší. Jedná se prakticky o samý film, jenom s nevýraznými herci a spousty zbytečných scének a zdlouhavého vysvětlování navíc, přičemž se změnilo jen několik málo věcí aby byly věrnější předloze, což bohužel i přes věrnost nevypadá ve výsledku tak dobře jako to dokázal pojmout Kubrick. Promiň Kingu, je mi líto ale Kubrick tvoje dílo zvládnul lépe. ()