Chalupári

• Československo Chalupáři
všetky plagáty
TV spot 1
Československo, 1975, 8 h 38 min (Minutáž: 39–55 min)

Réžia:

František Filip

Hudba:

Luboš Fišer

Jiří Sovák, Josef Kemr, Jana Hlaváčová, Josef Vinklář, Jiří Schmitzer, Jiřina Bohdalová, Ilja Prachař, Josef Větrovec, Božena Böhmová, Mahulena Bočanová (viac)

Evžen Huml (Jiří Sovák), kontrolór obchodných inventúr na dôchodku, žije v tesnom byte s vnukom Slávkom a jeho rodičmi – dcérou a zaťom. Rodina už je z dedkovho protivného správania unavená, a preto mu vnukne nápad – kúpiť chalupu v dedine Třešňová. Lenže... Pán Huml tak získa nedobrovoľného nájomníka – Bohouša Císařa (Josef Kemr). Ďalšie historky, spojené so súžitím dvoch absolútne odlišných pováh, už boli len majstrovským dielom autorov Františka Vlčka a Václava Pavla Borovičku, hercov Jiřího Sováka a Josefa Kemra a režiséra Františka Filipa, ktorý celú chalupársku ságu vybavil tým, čo k dobrému seriálu patrí – humorom, nápaditosťou, rytmom a predovšetkým skvelou hereckou zostavou. (TV JOJ)

ad

Každopádně idealizace venkova a již dávno ne vtipné dialogy, ale atmosféra je tak pohodová, že se k nim vždy rád vrátím.... ()

exitak

Vynikající! Výkon pana Sováka v roli nervózního účetního v penzi prostě nemá chybu. Jeden z nej "oldschool" seriálů. ()

starbrejkr

Zajímalo by mě, jak by to vypadalo s panem Marvanem, věřím, že by toho protivnýho dědka taky dokázal zahrát precizně, ale pan Sovák tady exceloval. Možná nejlepší seriál z komunistické éry. "Na hrob mi dejte prostý kámen. Zde puklo mé srdce, ámen." ()

DruidKarel

Naprosto fenomenální seriál, kterej snad dokáže pobavit i tři generace. Bavilo to mě, i mého dědečka. Je to přehlídka kvalitních hereckých výkonů a slušného humoru. 5* ()

C0r0ner

Řekl bych, že to je perfektní pohled do duše jak vesničanů, tak měšťáků. A nic se nezměnilo ani po několika desetiletích po natočení. Neskutečné obsazení je samozřejmě pomyslnou třešničkou na dortu a dokresluje už tak velmi pěkný seriál. 80% ()

MarekT

Co k takovým seriálům psát více? I tento využil všeho hereckého potenciálu, co zde tehdy byl, navíc brilantní ve složce humoru - Jiří Sovák, jehož postava mě chytla už po deseti minutách dílu prvního (což se mi při seriálech často nestává, vždy mi určitou dobu trvá, než se sžiji), je zárukou toho, že se v pravidelných intervalech bavím. Ostatní známé tváře taktéž nezaostávájí, ač si myslím, že pan Kemr vytvořil lepší role. *** Doplněk (31.8.2009): Původních pět hvězd platilo po dvou epizodách, po shlédnutí všech 11 dílů opatrně přiznávám, že ne všechny části se z hlediska zábavnosti povedly (Kapřín, Smírčí soudce). Oblíbené díly: Romeo z autobusu, Kapr. ()

gabin(a)

Po dlouhé době opravdu SLEDUJI nějaký seriál a skvěle se bavím. Nejen tím humorem plánovaným, ale taky dobovými reáliemi, myslím, že ani zase tak moc přikrášlované nebyly. A zároveň je mi smutno. Nejsem staromilec, ale ani sklerotik, takže si bez nostalgie pamatuju, že k sobě dřív měli lidi, a zvláště pak na dědině, mnohem blíž. Někdy to "blíž" sice mohlo být nepříjemné, ale spíš to bylo ku prospěchu. Bydlím na předměstí Brna, které nikdy nebylo oficiálně vesnicí, nicméně duchem ano a vidím ten rozdíl, když jsem byla malá holka a taťci dělali lavičky u lesa, babky klidně zametly sníh či smetí i před sousedovým domem, navzájem se hlídaly děti, když byl u někoho meloun, dostaly všechny děcka, co s dotyčným přilítly k nim (přes den stále otevřenými dveřmi) a když přijel Jardův táta z montáže, poslal celé naší smečce žvýkačky a Jarda nám půjčoval angličáky. To je pryč, lidi jsou zavření doma a zadarmo už nikdo nikomu nic nespraví, byť se mají všichni mnohem líp, mají lepší auta a maminy chodí na zumbu... ()

Martrix

Když jsem byl kluk (bydlel jsem v paneláku), tak jsem vždy při zaznění úvodní písně(v neděli dopoledne) prchal ven s tím, že je to blbost o dědcích na vesnici. Po letech jsem byl příliš líný na poletování po venku před obědem, takže jsem pár dílů viděl, párkrát se i zasmál a konstatoval, že je to dobrý. Ale až teď, když mám rozum :o) dokážu naplno ocenit skvěle vykreslené charaktery všech postav, úžasné herecké výkony a v tom nejlepším smyslu slova, genialitu ve způsobu, jak zachytit „všední“ příběhy normálních lidí tak zábavným způsobem. Je to prosté, vtipné, bez zákeřnosti a navíc má postava dědy vývoj, takže nejde jen o to, pobavit se na úkor jeho výbušnosti a ufrflanosti, ale prožijete s ním velikou obrodu ducha :o) Postavičky z Třešňové jsou typově ukázkové a protože je hrají top herci(umělci ;o) nemáte problém uvěřit všemu, co vám scénář nabídne. Sledování Chalupářů, je pro určitou (mou) věkovou skupinu velmi nostalgickou záležitostí a je mi úplně jedno, jaký režim v té době panoval. Za komunistů se dělo i spousta dobrého a mnoho z toho je vidět i v tomto seriálu. ()

pakobylka

První díl je nápaditý, svěží, bezprostřední, vtipný - i lehounce absurdní ... a doslova naditý neotřelým situačním humorem i skvělou konverzací. Díl druhý už je o poznání chudší duchem a jeho středobodem je v podstatě týrání nebohého kapra, nicméně i tak ho lze označit za lehký nadstandard, obzvláště ve srovnání se vším, co následuje. Neboť další díly sice pořád pracují se základní nosnou zápletkou a přitom poměrně kreativně rozvíjejí své vlastní příběhy, želbohu co se kvality dotýká, přes dílčí humorné scénky mají trvale sestupnou tendenci - jak se seriál blíží k závěru, čím dál častěji je vyplňován "vatou", sloužící výhradně k dosažení kýžené stopáže. Za vrchol slabomyslnosti pak lze označit předposlední část, která řeší smysluplné využití místního rybníka. Nezlobte se na mě, ale umíte si představit, že místní jednotné zemědělské družstvo vrazí mrzký peníz do nákupu pravých třeboňských kaprů, jen aby umožnilo místnímu zemědělnému obyvatelstvu KAŽDÝ LETNÍ VÍKEND nedočkavě vyhlížet kaprů chtivé turisty a poté kolem nich snaživě a neúnavně šaškovat s vyhlídkou dosti nejistého výdělku ? A vážně si myslíte, že by ono uvědomělé obyvatelstvo v klídku hodilo za hlavu veškeré neodkladné zemědělské práce, žně by levou zadní zvládalo výhradně v pracovních dnech (přičemž plán by dozajista plnilo na 100 a více procent), vlastní zahrádky a domácnosti by radostně zanechalo osudu, a přitom by ani nepomyslelo na nějaký zpozdilý odpočinek nebo nedejbože soukromou zábavu? Proč nikoho (v první řadě scénáristu) nenapadlo vybudovat kupříkladu víceúčelovou požární nádrž - když už byla řeč o koupališti - a založit místní jednotku dobrovolných hasičů (kteří se ovšem tehdy nazývali požárníci) ??? Nicméně nakonec přece jenom spolu se všemi hrdinskými i nehrdinskými hrdiny doškobrtáte do pozitivního finále, okořeněného jakýmsi zbohatlým Čechoameričanem - nadšeným sběratelem z kapitalistické ciziny, lačnícím po dalším automobilovém veteránovi ... to aby se mohl hrdý, leč mírně natvrdlý socialistický Čech náležitě předvést a nechtěně ho trumfnout svou vlastní sbírkou. 3* v podstatě zachraňuje "stará" herecká garda a její pravověrné Herectví s velkým "H". ()

otík

Pro mně jsou chalupáři naprosto nesmrtelný seriál, který ani po tolika letech neztratil nic ze své aktuálnosti. Ukazují se zde totiž charaktery lidí, a ty se ani s časem nemění. Je to herecký koncert PÁNŮ HERCŮ Sováka a KEMRA zabalený do humorných příběhů. ()

Mylouch

"Tak mám pocit, že nám ten výchovnej moment, Bohouši, nevyšel." Konjunkce Pražáka a Třešňové, kde se všechno řeší tak nějak paušálně a výhledově za zvuků ♫ orchestrionu (a s textem Zd.Borovce). Kdo se dneska umí takhle elegantně poprat o zpuchřelou hadičku nebo o Fuchsii ? ()

bartias

Velké kouzlo Chalupářů spočívá v tom, že člověk žasne nad tím, jak to tenkrát bylo. Šílené. A zároveň určitým zvláštním způsobem idylické. Všichni zúčastnění v čele s Jiřím Sovákem a Josefem Kemrem podávají pěkně komediální herecké výkony, ale i přes postupný vývoj děje se děj začne opakovat a jednotlivé díly probíhají podle stejného vzorečku. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014

09.01.2014

Ve věku 93 let zemřela herečka Věra Tichánková. Manželka herce Jana Skopečka a dlouholetá členka Divadla S. K. Neumanna v Praze (1951 - 1982) studovala vysokou školu chemicko-technologickou, následně… (viac)