Mestečko Twin Peaks

• Česko Městečko Twin Peaks (viac)
Dráma / Mysteriózny
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Tvorcovia:

Mark Frost, David Lynch

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (viac)

Seriál od kultového režiséra Davida Lyncha. Malé americké mestečko Twin Peaks je na prvý pohľad normálne, no v jeho vnútri niečo hnije. Po smrti mladej Lauri Palmrovej príde jej vraždu objasniť agent Cooper (Kyle MacLachlan), ktorého vyšetrovanie vedie k temnej pravde... David Lynch natočil seriál na protest pre vtedajšie ľahkovážne seriály typu Melrose Place a Beverly Hills 902 10. Chcel do žánru seriál priniesť niečo viac, ako jednoduchú zápletku a ešte jednoduchšie vysvetlenie. (oficiálny text distribútora)

Krt.Ek

Geniální seriál téměř ve všech směrech. Postavy, námět, zápletky, dialogy, hudba, herci. Skoro všechno dovedeno do dokonalosti. Stačí se podívat na dokonalé intro a už v tom lítáte. Osobně si myslím, že nebýt slabších míst v půlce druhé série byl by tento seriál to nejlepší co kinematografie nabízí. Takhle je to "jenom" vysoce nadprůměrný zážitek a to nejlepší co kdy David Lynch natočil. 100% ()

Cimr

Twin Peaks je jedním z těch mnoha a mnoha seriálů, co doplatily na to, že nevěděly kdy přestat. Jistě, zdá se že pláču na špatném hrobě vzhledem k tomu, že podle čsfd jde o 63. nejlepší seriál všech dob. Nicméně kdyby byl o pár dílů (a některé linie) kratší, mohl by být první. Pilotní díl ukázal, že potenciál na to byl. Po celou dobu, kdy sledujeme pátrání po vrahovi Laury Palmerové, si drží velmi vysokou úroveň. Daří se mu být zároveň vtipný, dojemný i děsivý. Tvůrci si s divákem dělají, co se jim zlíbí. Obzvlášť díly, které natočil sám David Lynch, jsou prostě bezchybné. Pak je ale vrah náhle dopaden a Twin Peaks se promění v něco podivného. Úplně ztratí tah a napětí a stane se z něj podivná telenovela. Začne se sázet na fraškovité příběhy (mládnoucí a sílící jednooká paní, Bill Horne hrající si s vojáčky a pak zachraňující bobra..) a výlevy typu ,,Ale Jamesi, já tě opravdu milovala!" Spousta věcí je tu účelně, objeví se třeba jen na pár epizod a zase zmizí... Konec je sice dobrý, ale nezachrání těch zhruba deset dílů, co stojí za houby. Je to škoda, protože pokud bych hodnotil dílo do odhalení vraha, byl by to rozhodně jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděl. ()

zdepapepa

Ač mám Lynche rád, tak zde to, zejména v druhé sérii, hraničilo až s VKV/Ulicí/Ordinací. Ne, že by na tom bylo něco špatného, ale to nebyl ten důvod, proč jsem do té doby pečlivě sledoval každý díl kvůli stopám v případu Laury Palmerové a záhadným indiciím, které Dale Cooper dostával. Ba co víc - tlak studia zbytečně pátrání nenatahovat měl za výsledek ten, že po nalezení osoby, která za vše mohla, případ na několik epizod vyšuměl a s ním i pro mě subjektivní kvalita, která se vrátila až s odchodem Jamese Marshalla a se smrtí Josie Packard a celé sawmill storyline (až jsem se divil, jak moc pivotální její smrt byla v návratu ke kvalitě). Stále tu ale zůstává kvalitní casting, dostatek mystična, pocit nebezpečí, odlehčené pasáže a některé dnes možná nudné, tehdy ale průlomové vypravěčské techniky. ()

Pan Filuta

10/10 Bezesporu můj nej seriál (nepočítám ovšem RD!). MacLachlan jako agent Cooper je naprosto dokonalej a díky této roli je v mých Top 5 herců. Určitě to není seriál pro všechny, ale ti co si k němu najdou cestu, budou nadšení a nedají na něho dopustit. Twien Peaks není jenom seriál, je to svět, který dovolí vaši fantazii být jeho součástí. Vy jste agent Cooper, jsou to vaše myšlenkové pochody, které postupně dostávají děj dál...... Nechybějí ani vtipné scény, které mě doslova odrovnaly..... a nezapomeňte, že sovy nesou to, čím se zdají být... ()

kobejn

Todle neni ani tak seriál jako spíš dokonalý paralelní svět, nebo spíš iluze světa, který vypadá stejně skutečně jako náš, ale přitom je naprosto neskutečný. V tomto světě jsem jako doma, ani to tak nesleduju a nezajímá mě "kdo tu krávu zabil", zápletka, pouhé potěšení skýtá jen sledovat stromy, koblihy, parohy, bagety, silnice, hotel, vodopády no a samozřejmě ten propletenec vztahů a nasávat tu atmosféru a vnímat tóny té "úžasné" hudby. Je to jako sen ve skutečnosti. Druhá série je minimálně stejně dobrá jako ta první. Pro mě dokonalost jako celek.... ...ke které se dá stále vracet...čas od času si tu sérii pustim znova...od prvního dílu do třicátýho...první díl je typický made in lynch, pomalu budovaná atmosféra, schválně natahované patetické scény s tím absurdním lynčovským humorem a jeho oblíbené lpění na detailech a záliba ve stroboskopech...další díly se drží nastolené linie, slouží příběhu a atmosféře...osmým dílem se uzavírá první část první série...devátý díl točí opět Lynch sám, dostává to zase další obrátky, kolo se točí a všechno spěje k nevyhnutelnému rozuzlení o záhadě "kdo tu krávu zabil" ...17. dílem se teda uzavírá to, čemu se říká první série...pro mnohé tady vlastně celý seriál končí a tvrdí, že první série je výborná, zbytek už ne...pro mě to neplatí, pro mě to jde i dál...po odpočinkovém 18. díle, který jako jediný není dalším dnem, ale je až "po třech dnech" se odvíjí další zajímavý děj, který zase postupně nabírá obrátky a graduje, a pro mě je vlastně mnohem zajímavější než události v první série, kde se řešila jen ta vražda "tý krávy", zde se všechno daleko více rozprostírá a dostává do daleko podivnějších dimenzí....až to nakonec vše spěje k tomu naprosto šílenýmu třicátýmu dílu, kde to Lynch všechno rozsekne originálnim, ale logickým způsobem...po opětovném shlédnutí třicátýho dílu už chápu, proč ta série skončila...absolutně už by nemělo smysl v tom pokračovat, Lynch udělal dobře, že to tak ukončil. ()

havLord

... POZOR! následuje dojmologie... je zábava sledovat, jak Lynch ve Twin Peaks ignoroval "klasický" filmový a seriálový postupy, což si mohl dovolit díky tomu, že nikam nespěchal, spousta věcí v seriálu tedy není vyřčena polopaticky, aby se už děj pohnul dál, ale postavy jsou "nuceny" číst mezi řádky, z chování ostatních postav a ze souvislostí, což daným scénám nesmírně přidává na působivosti. Moderní seriálový špičky, jako je např. Dexter, tak vedle Twin Peaks působí jako Melrose place, kde se radši všechno říká na plnou hubu, aby to i to poslední hovádko pochopilo.... ba co ignoroval, on si z nich nepokrytě dělal prdel a parodoval je + je v seriálu skvěle podaný satirický zesměšňování všeho toho, co Lynch vytýká "společnosti". A pak je tu ještě geniální agent Dale Cooper, jehož dedukce a ochcávky mě vždycky spolehlivě pobaví. Seriáloví pecka ze všech pecek nejpeckovatější :) ()

GodComplex

"The owls are not what they seem!" Nejlepsi serial vsech dob. Tecka. Ma smysl se dal rozepisovat? Alespon strucne - jednoznacne nejlepsi serialova hudba, ktera kdy byla stvorena a Angelo Badalamenti na vrcholu svych skladatelskych sil. Absolutne pohlcujici atmosfera, ktera nema obdoby s misty az hororovym nadechem a dokonale temnym feelingem. Fantasticky divny typicky Lynchovsky nadech, ve kterem i reziser jako je Lynch vylozene definoval sve trademarky, dokonce vic, nez v jeho beznych filmech. Promakany scenar, ktery misty nemusi davat 100% smysl, ale jakmile te strukture a podstate vseho deni zacnete prichazet na kloub s tim se zacne zaroven rozjasnovat a vy mate pocit, ze skladate mozaiku. Vyborne charaktery v cele s agentem Dalem Cooperem v podani McLachtana. Prvni rada je genialni a dokonala, druha uz jen vyborna, to ale nemeni nic na tom, ze lepsi serial nikdy nevznikl a jsem presvedcen o tom, ze uz nikdy nevznikne. "I too have been touched by the devilish one but when I saw the face of God I was changed and took my entire arm off." 10/10 ()

Sidonka

Strhující. Nepřekonatelné. Lákavě dokonalé i děsivé zároveň. Dovolím si citát z knihy: "Temné stránky duše-LYNCH" autor R.Fischer, snad mi nakladatelství Jota promine: "Mnohovrstevné, důmyslně propletené zakódování děje, v němž milovníci detektivek našli svoji záhadu, nároční diváci inteligentní zábavu, méně nároční oblíbenou limonádu, vyznavači klasického filmu lahůdku..." Podobný propletenec je pro mě synonymem pravého umění. Jenom skutečné umění je alespoň v základní vrstvě srozumitelné uklízečce a je baštou pro intelektuála znuděného klišovitostí, který vyhledává vtipné dialogy zaobalené do postmoderní luxusní kůžičky. To vše opředené atmosférou, která se urodí jednou za X let. Jak pěkné soudržné městečko se vzrostlými stromečky a svěžím vzduchem, ve kterém jsou ve skutečnosti skoro všichni divní, bují tam mnohé intriky, zlo a lež. Seriál je pro mě mnohým, například ukázkovým bojem o tom jak je zlo nepřemožitelné a morální radou že s ďáblem se obchod neuzavírá, i když chceme zachránit život milovaného člověka, je třeba se mu vyhnout a snažit se ho pod přetvářkami rozeznat (narážím na úžasný efektní závěr). -Někde jsem četla, že mistr Lynch trpí určitými psych. potížemi. Boj s nevyléčitelnou nemocí je jako boj s ďáblem. I když se snažíte sebevíc stejně Vás nakonec dostihne. Kéž by se potíže všech trpících daly přetavit do podobných inteligentních, talentem sršících originalit, co obohacují mysl "normálních" lidí. ()

PKD

Klenot individuálního filmovo/televizního labůžníka, který se nechce nechat jen tupě bavit, ale naopak... chce se nechat vtáhnout do světa, na který už nikdy nezapomene. A který mu pak bude vrtat v hlavě jako červotoč.Kdo nepochopil, nejspíše nikdy nepochopí. A ta 3.s., na kterou se čekalo/nečekalo 25 let...no ty... A kdo je tady na čsfd těžký fanda Lynche a ještě tento jeho nehorázně zásadní a rozhodně nejrozsáhlější počin neviděl, urychleně by to měl napraviti. Vy klikaři jedni, teď už máte rovnou 3.s. To my jsme museli (a mnoho z nás to již dávno vzdalo) čekati 26 let. To si jen málokdo umí představit. ()

erased

David Lynch s Městečkem Twin Peaks bez nejmenších pochyb předběhl dobu. Už jen tu premisu využití délky seriálu k rozvíjení jednoho příběhu a osudů jeho jednotlivých aktérů začaly seriály ve velkém využívat až bezmála 15 let po tomto fenoménu. To, že šel dál a vytvořil nenapodobitelný kult mísící (ne)obyčejná rodinná a maloměstská dramata, specifický vtip, napínavou detektivní zápletku, unikátní atmosféru prostředí a v neposlední řadě i mysteriózní prvky, jeho dílu právem přineslo označení kultu. Bohužel pro mě, kultu, se kterým jsem zápasil častěji, než je záhodno. Ani s přibývajícími epizodami jsem těm nesympatickým a přehrávajícím obyvatelům městečka, stejně jako hudbě a zmíněnému vtipu, nedokázal přijít na chuť. A tak mě vyloženě rušily od samotného případu vraždy Laury Palmerové, který by mi zároveň s pomalým rozkrýváním tajemství okolních lesů stačil k naprosté spokojenosti. Není se tak čemu divit, že se po jeho nečekaně rychlém vyřešení seriál v očích tolika tehdejších diváků propadl. Ruku v ruce s následující šachovou hrou Windoma Earlea už jde totiž kvalita hodně dolů, a to i přesto, že někde na pozadí toho všeho jdou jasně vidět Lynchem od začátku pevně vytyčené dějové linie, ve kterých do sebe jednotlivé motivy beze zbytku perfektně zapadají. S Twin Peaks jsem tak měl v průběhu těch dlouhých 30 dílů své problémy, a rozhodně jich nebylo málo, ale díky Bobovi, naprosto dokonalému poslednímu dílu a totomu, jak unikátní výtvor to ve všem zmíněném a mnohém dalším je, si nakonec to bezvýhradní uznání zaslouží. A i kdyby nic jiného, na tento výlet do Lynchovy a Frostovy fantazie v životě nezapomenu. ()

topi

Málokomu se podaří skloubit vytříbený humor s mrazivými scénami. Kolikrát je to nehorázná sranda, která se vzápětí mění ve scény, při kterých tuhne krev v žilách a mrazí až do morku kostí. Mistr Lynch je na to specialista a seriál Twin Peaks se směle může nazvat kultovním počinem. Perfektní komediální/mysteriózní/hororová/dramatická/bizarní série. A k tomu všemu dokonalý soundtrack pána Angela Badalamentiho. ()

Katzenklo

Fenomén Twin Peaks mne zastihl snad v nejlepší možný čas, díky čemuž mi bylo po zhlédnutí původního seriálu a doprovodných filmů umožněn plynulý přechod k sérii třetí. Dosáhnuv samotného závěru Lynchova mistrovského opusu, jsem nucen konstatovat, že ačkoli mám za sebou spoustu audiovizuálních zážitků na vysoké kvalitativní úrovni, mysteriózní klenot ze státu Washington je hned o několik dimenzí převyšuje. Nepoznal jsem dosud jiného seriálu, jenž by byl schopen tak plynule měnit atmosféru a kombinovat žánry jako krimi, drama, thriller, komedie, romance a horor, aniž by pozbýval přirozenosti či atraktivity. Nelze vynachválit precizní herecké obsazení, jelikož snad všechny postavy představují nesmírně osobitý charakter, přičemž každý z herců dokázal tento charakter dokonale vystihnout. Veškeré prvky daly ve spojení s kultovním soundtrackem vzniknout dílu neskutečně originálnímu, záhadnému a těžce uchopitelnému. Člověk si na konci uvědomí, že si vůbec nemůže být jist tím, co viděl - nelze rozeznat pravdu a skutečnost od pouhého snu... ()

slunicko2

Seriál je chvílemi krimi, chvílemi scifi, chvílemi horor, chvílemi mysteriózní, chvílemi komedie, chvílemi psychologický, chvílemi telenovela. 1) Pozoruhodná směska geniálních a přiblblých, napínavých a nudných okamžiků, jejichž nositeli jsou postavy sympatické, nesympatické i další mně zcela ukradené pronášející střídavě duchaplnosti i hlouposti v tomto kriminálním dramatu/komedii se spoustou mysteriózních prvků. Máte v tom zmatek? Já taky. Vlastně to není moc napínavé (kromě dvou - tří dílů na začátku druhé řady), ani moc dramatické, ba ani moc veselé. Ale je to hravé._____ 2) Zatímco v první řadě se tvůrci rozjíždějí, ve druhé pak jejich šílenství vyhřezne na povrch jako Prométheova játra při opracovávání nechvalně známým olympským orlem. Vybere si každý nebo nikdo._____ 3) Jako celek nabízí seriál spíš bizarní, než napínavou podívanou. Nevyvážená kvalita jednotlivých dílů vede k tomu, že části dramatické střídají části spíše nudné. Čím déle seriál trval, tím méně mě bavil._____ 4) Ne, že by to nebylo ze života. Všichni jsou všem nevěrní a každý jede v něčem nezákonném nebo alespoň nemorálním._____ 5) Z pěkných kloučků mě zaujali 31letý Kyle MacLachlan (agent Cooper), 23letý Dana Ashbrook (frajírek Bobby Bricks), 25letý Eric DaRe (Leo, který mlátí svou ženu), 23letý James Marshall (motorkář James) a mnozí další._____ 6) Seriál jakoby předjímal budoucí úspěch seriálů s větší či menší dávkou mystiky (Preacher, John ze Cincinatti, Carnivale)._____ 7) Podmanivý hudební motiv z hlavy nedostanu a nedostanu._____ 8) Ne, že bychom se něčemu nenaučili: The owls are not what they seem._____ 9) Jsem zvědav na pokračování seriálu po 27 letech. Zdalipak se naplní proroctví dámy s polenem? One day my log will have something to say about this._____ 10) 28.8.2018 - Zatímco stará verze je mixem "normálního" chování a poměrů, do nichž se infiltrují stále zběsilější ironické motivy, a to vše s příchutí jakéhosi mystéria, třetí řada už neobsahuje normálního nic, humor taky někam zmizel a zůstává čistě jen to mystérium, které je díl od dílu stále pochmurnější. Punc novátorství a neobvyklosti z původního seriálu je pryč. Velké zklamání._____ 3* ponechávám s ohledem na první dvě řady. ()

swed

Jednoznačně nejlepší seriál historie. Viděl jsem ho nejméně 5x a stále mě dostává. Scénář - skvěle promyšlený příběh, fantasticky ujeté postavy, nezapomenutelný humor a vytříbené dialogy. Režie - neopakovatelná atmosféra (Lynchovo nejlepší dílo), scény zločinu ještě nikdy nebyly tak kruté a láska tak nádherná. Herci - i ta nejmenší postava zde je jedinečně zahraná a originální (a že jsou jich desítky), nikdo nemůže být výrazněji vyzdvihován, protože všichni tvoří dokonalou mozaiku. Hudba je přímo hypnotizující (v žádném jiném seriálu jsem neslyšel lepší), kamera dokonale promakaná (červený pokoj-nezapomenutelné). Ve skutečnosti je toho mnohem víc, ale nemá cenu se o tom rozepisovat. Kdo viděl, zažil neopakovatelný zážitek, kdo ne, nikdy nepochopí.____I po více jak 27 letech od vzniku a opětovném zhlédnutí nemám sebemenších výhrad. Stále mě to baví, děsí a dostává. Scéna na konci 15. dílu je tím nejpůsobivějším, co jsem kdy na obrazovce viděl a poslední epizoda v červeném pokoji je vůbec ta nejujetější a nejodvážnější věc v historii TV. Tohle si mohl dovolit snad jen Lynch. 1.série: 10/10, 2. série: 10/10, The Return: 9/10. MASTERPIECE 10/10 ()

paanka

Všechny díly tam i zpět a pořád nemám dost. Sovy nejsou tím, čím se zdají být a tohle je Lynchovo " damn good coffee! " ()

Vampireman

První z velkých a atraktivních seriálů. Klasických Lynchovin se nemá cenu bát, pokrývají pouze úvod druhé série a její závěr a nejsou nikterak komplikované, jen maximálně děsivé. Celý závěrečný díl seriálu je jedinečně odzbrojující. Ale nejvíc odzbrojující je Frank Silva - v životě se mi nestalo, že by mě pouhé zjevení padoucha na plátně přivodilo takové mravenčení. 4* jenom pro hluchost některých dílů (např. zbytečná nadstavba Jamese). ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (viac)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

25.07.2022

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Režisér Steven Spielberg (Ready Player One, West Side Story, Čelisti) už je pilně v procesu příprav svého dalšího filmu. Ten ponese název The Fabelmans a měl by do velké míry být režisérovou… (viac)